Klub Miłośników Transportu Miejskiego
w Chorzowie Batorym


ze zb. Rafała Bąka

Nasz Klub został założony w czerwcu 1999 roku. Pierwsze zebranie odbyło się 12 czerwca. W listopadzie zostaliśmy zarejestrowani.

Obecnie zebrania odbywają się w każdą trzecią niedzielę miesiąca, o godzinie 11.00 na terenie zajezdni tramwajowej w Chorzowie Batorym.

Jak dotrzeć do chorzowskiej zajezdni - mapka.

Można nas również spotkać na giełdach Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Katowicach, które odbywają się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, o godzinie 8.00 na terenie starego dworca kolejowego w Katowicach - mapka.


Czym się zajmujemy

Dokumentujemy historię taboru i linii komunikacji miejskiej regionu. Inwentaryzujemy stan bieżący i wyszukujemy dane historyczne o taborze wszystkich eksploatowanych trakcji (tramwaje, trolejbusy, autobusy). Zbieramy informacje o przebiegu linii, ich częstotliwościach i przydzielanym taborze, o rozkładach jazdy. Inwentaryzujemy układy torowisk tramwajowych i trolejbusowych na terenie miast i zajezdni. Zajmujemy się również dniem dzisiejszym i historią konstrukcji torowisk, sieci górnej i układów zasilania, a także sterowania ruchem w komunikacji zbiorowej. Specjalnie do tych celów powołaliśmy Sekcję Historyczną Klubu. Nasi członkowie wykonują również modele taboru.

Kolekcjonujemy pamiątki i zabytki związane z komunikacją miejską regionu. Pomimo, że nie dysponujemy dużym pomieszczeniem, staramy się gromadzić wszelkie pamiątki związane z historią transportu miejskiego w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Interesują nas stare bilety, dokumenty, służbowe instrukcje, dokumentacja taboru i linii, zdjęcia, a nawet szyldy i znaki przystankowe - po prostu wszystko, co tylko związane jest z komunikacją. Jeśli więc posiadasz jakieś pamiątki, których chciałbyś się pozbyć, chętnie przyjmiemy je do naszego archiwum. Zostaną tam zinwentaryzowane i opracowane przez naszych speców z Sekcji Historycznej.

Popularyzujemy problemy komunikacji miejskiej. Nasza działalność nie ogranicza się do zbierania pamiątek - organizujemy również imprezy związane z transportem miejskim, przygotowujemy się również do organizacji wystaw poświęconych historii, teraźniejszości i przyszłości komunikacji miejskiej.

Pomagamy w pracach wokół zabytków techniki komunikacyjnej i infrastruktury liniowej. Staramy się o wyremontowanie zabytkowych wagonów tramwajowych i uzyskanie dla nich statusu wagonów historycznych. Podczas licznych wędrówek po sieci tramwajowej wyszukujemy też inne interesujące pozostałości - "ostatnich Mohikanów" - jak np. semafor pozostały po skrzyżowaniu toru tramwajowego z kolejką wąskotorową w Wojkowicach, słup trakcyjny w lesie pod Wieszową, tablica "wsiadanie i wysiadanie tylko z tej strony wagonu" na mijance w Rudzie Południowej. Staramy się później przywrócić im pierwotny wygląd. O wszystkich naszych akcjach można przeczytać tutaj.

Jeśli podobają Ci się nasze działania i chcesz nas odwiedzić, jesteś zainteresowany współpracą, lub nawet chcesz się do nas przyłączyć - przyjdź na zebranie.


Kronika Klubu
· Co działo się w roku 1999?
· Co dzieje się w roku 2000?

Strona główna