Aktualności - archiwum 2005

Nr 22/05


   •  Mikołów, Tychy

Jak już pisaliśmy w 18 numerze zmienił się przewoźnik obsługujący linię minibusową MZK Tychy oznaczoną literką K. Od 1 grudnia na trasie Mikołów Dw. PKP - Mokre - Bujaków - Paniowy - Mokre - Mikołów Dw. PKP jeździ Iveco Daily UniJet należące do PPUH Kłosok z Żor, lokalnego potentata na rynku przewozów minibusowych. Kłosok ze swoim "wynalazkiem" wyposażonym w dwoje automatycznie otwieranych drzwi "wygryzł" volkswagena LT35 z firmy Gaba-Trans. Tym sposobem Kłosok obsługuje już 13 linii, w tym 4 pozyskane w tym roku - oprócz K także tyską W oraz 44 (ZTZ Rybnik) i 217 (MZK Jastrzębie). Utracił tylko jedną - 52 - na korzyść PKS Rybnik.

Tymczasem przetarg na linię M (również MZK Tychy) wygrał Andrzej Gaschi czyli dotychczasowy przewoźnik.

[JS]

 

 


   •  Rybnik

Pierwsze linie hipermarketowe w historii Rybnika zostały uruchomione 6 grudnia w związku z otwarciem na ulicy Żorskiej (w miejscu po zakładach mięsnych) marketu Tesco. Dwie linie bezpłatne kursują zasadniczo co 2 godziny każda na trasach Tesco - Smolna - PKP - Tesco oraz Tesco - Plac Wolności - Bazylika - Tesco. Obydwie linie obsługuje jeden autobus - Karosa B732.40 nr inw. 35 (ex DP Brno 7318) należąca do PKS Rybnik. Przystanek początkowy został zlokalizowany przy południowym wejściu do marketu.

Przy okazji przebudowy układu drogowego powstała również zatoka autobusowa na ulicy Żorskiej w bezpośredniej bliskości centrum handlowego. Na nowym przystanku o nazwie Żorska Wiadukt zatrzymują się autobusy linii 45, 46, 47, 48, 49, 51 i 52 jadące w kierunku Gotartowic i Ligoty.

[JS]

 

 


   •  Sosnowiec, Katowice

Już po raz siódmy PKM Sosnowiec urządził Mikołajki dla wychowanków z okolicznych Domów Dziecka. Wpisały się one na stałe do życia Przedsiębiorstwa. Każdego roku Dariusz Botkowski (na codzień kierowca z wozu 142) przebiera się za Mikołaja i wystrojonym autobusem spółki zabiera dzieci na przedstawienia do okolicznych domów kultury. W tym roku pojechały one na spektakl do sosnowieckiego Klubu Kiepury pięknie odszykowanym ikarusem 280.26 o numerze bocznym 1595. Pracownicy Przedsiębiorstwa podarowali dzieciom również maskotki. Sponsorem Mikołajek była firma Opinion - zajmująca się między innymi grafiką na autobusach i tramwajach.

Pod hasłem "Tramwaje Śląskie Dzieciom" kursował 6 grudnia pociąg specjalny obsługiwany wagonem N 1100. Wystrojona N-ka kursowała w godzinach popołudniowych na trasie z Katowic do Bytomia oraz po centrum Katowic. W środku pracownice Działu Marketingu TŚSA rozdawały dzieciom słodycze.

[MK, JJ]

 


   •  Katowice

Długo trwały przepychanki i rozważania, aż wreszcie podjęto decyzję. Od 14 grudnia wszystkie linie przyspieszone łączącące Katowice z Zagłębiem zatrzymują się na przystankach Katowice Hotel Novotel (w obydwu kierunkach jazdy) oraz Katowice Uniwersytecka (w kierunku centrum Katowic). Tym samym racje pasażerów chcących wsiadać lub wysiadać na tych przystankach przeważyły nad racjami tych, którzy dla odmiany nie są zainteresowani dodatkowymi postojami i chcą dojechać w miarę szybko do Katowic lub wrócić do domu. Dotychczas przystanków tych nie obsługiwały linie 801, 808 (za wyjątkiem jednego kursu), 811, 821, 825 (częściowo) i 831. Obsługa tych przystanków ma potrwać do czasu zakończenia budowy DTŚ w Katowicach.

[JJ]

 


   •  Katowice

Najprawdopodobniej od 12 grudnia, czyli 9 dni po wprowadzeniu zmian organizacji ruchu polegających na skróceniu wszystkich linii autobusowych od strony Mysłowic do pętli tramwajowej w Zawodziu, PKM Katowice zdecydował się przenieść obsługę jednej z linii kończych tam bieg w całości do zajezdni Zawodzie (zlokalizowanej 200 metrów od pętli). Nie byłoby w tym nic dziwnego, zajezdnia ta obsługuje większość linii mysłowickich w dni wolne od pracy, gdyby nie to, że linia 76 w dni robocze i soboty obsługiwana jest autobusami przegubowymi - przeniesiono więc do zajezdni Zawodzie prawdopodobnie 7 ikarusów 280. Są to pierwsze przegubowce w tej zajezdni, która (jak dotychczas twierdzono) nie jest przystosowana do obsługi autobusów przegubowych.

[JJ]

 


   •  Święta

Okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku to czas wielu zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Przyjrzyjmy się jak to wygląda u poszczególnych organizatorów komunikacji w naszym regionie.

W Wigilię i Sylwestra tradycyjnie wprowadzane są wcześniejsze zjazdy do zajezdni, różne są jednak godziny zakończenia kursowania autobusów, tramwajów i trolejbusów. W Wigilię komunikacja funkcjonuje do godzin: w KZK GOP - do 18, MZK Tychy - do 15, MZKP - do ok. 15-17, PKM Jaworzno - do ok. 17, ZTZ Rybnik - do 16, PKM Czechowice - do ok.17-18. Po tych godzinach zostaną wykonane tylko pojedyncze kursy (w KZK GOP - kursy na liniach, gdzie wykonywane są kursy nocne, w MZK Tychy i PKM Jaworzno - kursy na wybranych liniach). W Sylwestra powyższe godziny ulegają przesunięciu: w KZK GOP - do 20, w MZK Tychy - do 18, MZKP - do ok. 20-22, PKM Jaworzno - do 18, ZTZ Rybnik - do 18, PKM Czechowice - do ok. 17-18.

25 grudnia, z uwagi na znacznie mniejszą "ruchliwość" pasażerów komunikacja jest mocno ograniczona. Część linii nie kursuje w ogóle (KZK GOP, MZK Tychy, ZTZ Rybnik), wprowadzane są też późniejsze wyjazdy z zajezdni dla części linii (MZK Tychy, PKM Jaworzno, MZKP, PKM Czechowice). Komunikacja MZK Tychy do godz. 11:00 tego dnia nie funkcjonuje w ogóle. Podobne ograniczenia obowiazują 1 stycznia (w KZK GOP, MZK Tychy i ZTZ Rybnik w mniejszym zakresie niż 25 grudnia).

Pozytywnym zjawiskiem jest publikowanie przynajmniej w internecie szczegółowych rozkładów jazdy na dni świąteczne - od dwóch lat rozwiązanie funkcjonuje to w KZK GOP, od zeszłego roku w PKM Jaworzno, a tym roku dołączył do tego grona MZK Tychy.

W ramach ciekawostki warto dodać, że ZTZ Rybnik wprowadził w dniach 23, 24, 25 i 31 grudnia oraz 1 stycznia możliwość bezpłatnego podróżowania komunikacją miejską. Podobna zasada obowiązuje w MZK Jastrzębie od 24 grudnia od godz. 17 do 25 grudnia do godz. 10 i analogicznie w dniach 31 grudnia - 1 stycznia.

[JJ]

 


   •  Katowice, Będzin

Akcja kontrolowania biletów przez kierowców, wprowadzona od 14 listopada na liniach Transgóru Mysłowice, rozszerza się. Najpierw do programu dołączono linie 41 i 695 Transgóru, na których z początku ta zasada nie obowiązywała, a od 12 grudnia dołączono dwie linie obsługiwane przez PKM Sosnowiec O/Będzin - 107, 125 i 200. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że od Nowego Roku podobna zasada obowiązywać będzie na trzech liniach PKM Katowice - 43, 133 i 170.

O ile idea akcji nie budzi specjalnych zastrzeżeń, każda próba uszczelnienia systemu pobierania opłat za przejazdy zasługuje na pochwałę, o tyle jej realizacja nie wygląda już tak różowo. Autobusy Transgóru Mysłowice, które zapoczątkowały akcję to najczęściej dość wiekowe skandynawskie autobusy Volvo i Scania, nie posiadające pancernie zabudowanej kabiny i umożliwiające swobodne wejście do autobusu pierwszymi drzwiami. Tymczasem na liniach PKM Sosnowiec kursują najczęściej Jelcze M11 i 120M - przewoźnik nie pofatygował się, aby zlikwidować w tych autobusach kabiny (nie miał zresztą takiego wymagania ze strony KZK GOP), więc pasażerowie zmuszeni są przeciskać się jedną połówką drzwi wejściowych, co powoduje dodatkowe nerwy i opóźnienia autobusów. Ponadto zdecydowanie brakuje wcześniejszej informacji dla pasażerów o wprowadzeniu takich innowacji - wówczas obyło by się bez niepotrzebnych scysji, nerwów i elementu zaskoczenia. Poza tym prowadzone obserwacje pokazuja, że wielu kierowcom prowadzenie kontroli biletowej już się znudziło i jej nie prowadzą, podobnie zresztą jak od lat dzieje się na liniach mikrobusowych.

[JJ]

 


   •  Katowice

W nocy z 20/21 grudnia przywrócony został ruch na wiadukcie w ciągu ulicy Sokolskiej w Katowicach. Poprzedni wiadukt zamknięto 27 maja, trzy dni później rozpoczęto budowę nowego. Prace związane są z budową Drogowej Trasy Średnicowej w centrum Katowic.

Tym samym od 21 grudnia, mniej więcej do stanu sprzed rozpoczęcia robót, powróciła komunikacja miejska. Do centrum Katowic powróciły autobusy, dotychczas kończące bieg na Pętli Słonecznej lub na Placu Grunwaldzkim na Koszutce (skutkiem tego linia tramwajowa nr 16 pozbyła się dwóch składów z obsady taborowej). Odwołane zostały objazdy poprowadzone przez Rondo lub ulice Grundmanna - Stęślickiego. Na przystanek przy ulicy Stawowej powróciły linie tzw. gliwickie, które miały na czas robót przystanek końcowy zlokalizowany na ulicy Sokolskiej.

Co ciekawe, autobusy pokonały nowy wiadukt już wcześniej - w poniedziałek 19 grudnia, w późnych godzinach wieczorych, z uwagi na asfaltowanie ulicy Sokolskiej przez krótki czas nie było możliwości skrętu z ulicy Chorzowskiej w prawo w Sokolską (w kier. pl. Wolności) - autobusy jechały więc prosto do Ronda, gdzie zawracały, wjeżdżały na ulicę Sokolską od drugiej strony i przejeżdżały wiaduktem.

Kilka zmian tymczasowych pozostawiono na stałe - linie 51 i 109 kursują dalej dotychczasowymi trasami objazdowymi, utrzymano funkcjonowanie przystanków Katowice Rondo (w kier. centrum miasta), Dąb Widok (w dwóch kierunkach), Koszutka Kościół (w kier. Józefowca i Bogucic na wylocie ulicy Stęślickiego) i Katowice Grundmanna (w kier. Os. Tysiąclecia i Józefowca, za płotem zajezdni PKM). Linia 190 uległa definitywnej likwidacji.

Jednocześnie, na liniach 6, 820, 830, 840 i 870 wprowadzone zostały nowe rozkłady jazdy - najistotniejsze zmiany polegają na uruchomieniu kursowania linii 870 w soboty (jeden autobus wykonuje cztery pary kursów) oraz uporządkowanie kursów nocnych na 830 (codziennie są takie same, ponadto w tych kursach autobus zatrzymuje się na wszystkich przystankach na trasie przejazdu). Na linii 6 zlikwidowana została para kursów do i z Goduli, dawniej wykonywana przez autobus nocny N/54.

[JJ]

 


Nr 21/05


   •  Katowice

3 grudnia wprowadzona została dość rewolucyjna zmiana w układzie komunikacyjnym Katowic. Od tego dnia wszystkie autobusy jadące od strony Mysłowic nie wjeżdżają już do centrum miasta, tylko kończą bieg przy pętli tramwajowej w Zawodziu, skąd do centrum można dojechać tramwajami. Skrócenie trasy dotyczy linii nr 18, 66, 76, 77, 149, 618 i 931. Wprowadzona została także taryfa przesiadkowa, bilety jednorazowe ważne są po przesiadce.

Wprowadzenie tego rozwiązania komunikacyjnego związane jest z pracami przy przebudowie kanalizacji w ciągu ulicy Warszawskiej w Katowicach - różnorodne zwężenia i zamknięcia odcinków tej ulicy powodowały kilometrowe korki i ogromne opóźnienia w kursowaniu autobusów. Wycofanie autobusów z tej ulicy ma pozwolić na przyspieszenie prac. Skrócenie mysłowickich autobusów było planowane już pół roku temu, jednak różne biurokratyczne procedury, uzgodnienia i konieczność pokonania wielu przeszkód (nie tylko formalnych) spowodowały, że dopiero teraz realizacja tego projektu doszła do skutku.

Przy pętli tramwajowej w Zawodziu wykonawca robót kanalizacyjnych na ulicy Warszawskiej, czyli firma Hydrobudowa-6 S.A., wykonał perony przystanków tramwajowych oraz odbudował chodnik wzdłuż ulicy 1 Maja, gdzie został umieszczony przystanek autobusowy. Z uwagi na konieczność ograniczenia kosztów tej inwestycji, jak również ograniczone możliwości techniczne przystanki te nie są ideałem centrum przesiadkowego - wręcz rodzi się wątpliwość, czy wybudowany chodnik nie będzie zbyt wąski dla rzeszy pasażerów przesiadających się między autobusami i tramwajami. Nie znaleziono jednak lepszego rozwiązania, a kierowanie autobusów objazdem uznano za zbyt kosztowne.

Na skróconych liniach autobusowych wprowadzono nowe rozkłady jazdy. W dni wolne linie 66 i 931 oraz 77 i 149 zostały połączone wspólnym obiegiem wozów, aby skrócić postoje w Zawodziu. Na linii 18 w dni robocze "wypadł" z obiegu jeden autobus, za to na linii 618 jest o jeden więcej - ale to nie z powodu skrócenia trasy, lecz skierowania tej linii przez Janów i Ćmok w Mysłowicach. Linia ta, pierwszy raz od dawna, zyskała cykliczny rozkład jazdy.

Względy finansowe spowodowały, że wzmocnienie komunikacji tramwajowej na ciągu centrum Katowic - Zawodzie jest mniejsze niż było pierwotnie planowane. Uruchomiona została linia nr 20 na trasie Katowice Plac Wolności - Zawodzie Zajezdnia (zawracanie na pętli w Zawodziu nie było możliwe z uwagi na kolidowanie długości postojów z liniami 7 i 36), która kursuje co 14 minut codziennie (w dni robocze obsługiwana jest składami 2x105N, a w dni wolne solówkami) oraz symbolicznie wzmocniona została linia 23 (która kursować będzie co 28, a nie jak dotychczas co ok. 56 minut). Na wielu innych liniach tramwajowych wprowadzono jednak nowe rozkłady. Linia 33 będąca efektem ubocznym przebudowy Ronda, została poważnie ograniczona i kursować będzie na trasie Koszutka Słoneczna Pętla - Chorzów Stadion Śląski, obsługiwana będzie przez 1 pociąg kursujący co 56 minut. Na linii 15 wprowadzone zostały podmiany taboru w godzinach wieczornych i niestety zlikwidowana została część kursów nocnych, ponadto nocna 15-tka dwa razy w ciągu nocy przemierzy trasę przez Dańdówkę i Mysłowice w zamian za zlikwidowaną linię 34.

[JJ]

 


   •  Bytom, Zbrosławice

1 grudnia nastąpiła zmiana przewoźnika na liniach KZK GOP nr 132 i 184 (mają wspólny obieg wozów). Jelcze 120M z PKM Świerklaniec zostały zastąpione jelczami z firmy Nowak Transport. Jeden z nich to M11 o numerach KAN 427P wyremontowany przed dwoma laty we własnej zajezdni. Drugi pojazd to jelcz M121M sprowadzony przed miesiącem z Chrzanowa, gdzie jeździł niegdyś w barwach firmy Markus, a od prawie dwóch lat stał nieużywany. Obydwa autobusy zostały przed kilkoma dniami wyposażone w wyświetlacze - M121M ma zielone tablice Pixela, M11 - czerwone tablice diodowe. Liniowy debiut "gniota" w nowym malowaniu zakładowym nastąpił już 28 listopada - obsługiwał od tego dnia do końca listopada linię 145.

[JS]

 


   •  Jaworzno

Linia 307 jest kolejną (po 326 i 374) jaworznicką linią, na której możemy zobaczyć autobus z firmy Elbud. Na jednym z wozów tej linii od 1 grudnia kursuje 3-letni autosan A1010M nr inw. 17 zakupiony od firmy Escort Radio Taxi Gdańsk. Prawdopodobnie za kilka dni także drugi wóz będzie obsługiwany przez Elbud. Pojawi się drugi A1010M - nr inw. 15 lub jeden z dwóch kilkunastoletnich neoplanów N4009. Drugi z nich został przeznaczony na chrzanowską linię 338. W jednym z najbliższych numerów napiszemy coś więcej o dwóch wspomnianych neoplanach.

[JS]

 


   •  Tarnowskie Góry, Zawadzkie

1 grudnia zostały zmienione rozkłady jazdy linii MZKP nr 129 i 729. Zostały przywrócone rozkłady obowiązujące do 30 września b.r. Oznacza to, że nie jest już wykonywany w dni robocze późnowieczorny kurs linii 129 z Tarnowskich Gór do Zawadzkich przez Kielczę i Żędowice. Zmiana na linii 729 polega na skróceniu kursu Tarnowskie Góry - Kielcza z godziny 11:30 o odcinek Krupski Młyn Zakłady Nitron - Kielcza Dworzec PKP. Kurs Kielcza Dworzec PKP - Koty z godziny 12:28 wykonywany jest tylko na trasie Krupski Młyn Zakłady Nitron - Koty.

[JS]

 


   •  Bobrowniki, Wojkowice

W dniach 3-4 grudnia trwało wyburzanie wiaduktu kolejowego (fragment bocznicy do nieczynnej KWK Andaluzja, szyb Bobrowniki) nad ulicą Akacjową w Bobrownikach. Skutkiem tego linie autobusowe 24, 52, 104 i 722 (jeden kurs) jechały objazdem przez centrum Bobrownik i Żychcice, a pomijały najbardziej na zachód wysuniętą dzielnicę Wojkowic - Kamyce. Pozbawione dojazdu zostały przystanki Kamyce, Kamyce n/ż oraz Kamyce Wygoda, w zamian obsługiwane było 6 przystanków na trasie objazdowej.

[JS]

 


Nr 20/05


   •  Mysłowice, Katowice

19 listopada, po półrocznych pracach, zakończono generalną przebudowę ulicy Dzierżonia w mysłowickiej dzielnicy Wesoła. Tym samym, na stałe trasy powróciły autobusy komunikacji miejskiej obsługujące Wesołą. Przy okazji wprowadzono na tych liniach nowe rozkłady jazdy zakładające pewne korekty tras przejazdów:

 • linia 44 skierowana została przez Osiedle Chopina i Wielką Skotnicę (w Janowie i centrum), a od Morgów kursować będzie zmienioną trasą przez Krasowy (tak jak funkcjonował objazd) do przystanku końcowego Wesoła Rynek (autobusy zawracać będą 1-kilometrową pętlą uliczną poprowadzą m.in. ulicą Kryształtową);
 • na liniach 106 i 160 utrzymano wydłużenie kursów do pętli Wesoła Kopalnia;
 • linia 618 kursować będzie przez Bończyk, Janów i ulicę Mikołowską w Mysłowicach;
 • linia 672 w centrum Katowic (w kursach w kierunku Dworca PKP) kursować będzie przez plac Oddziałów Młodzieży Powstańczej, z pominięciem Warszawskiej, ponadto wprowadzony zostaje do obsługi autobus przegubowy - obsługiwać będzie wóz 672/3.
 • linia 162 ulega ostatecznej likwidacji.

[JJ]

 


   •  Radzionków

Spore utrudnienia z dojazdem do Radzionkowa od strony Świerklańca pojawiły się gdy został całkowicie zamknięty przejazd kolejowy na ulicy św. Wojciecha. 15 listopada o godzinie 8:00 rozpoczął się remont tego przejazdu, który potrwa do 20 grudnia. W związku z tym linie autobusowe 17 i 173 zostały skierowane na trasy objazdowe. Autobusy linii 17 od Orzecha jadą prosto obwodnicą piekarską, a następnie ulicą Podmiejską i Nałkowskiej docierają do ronda w Rojcy gdzie włączają się na stałą trasę. Obslugiwane są wszystkie przystanki na trasie objazdowej, a dodatkowo od 19 listopada także tymczasowe stanowiska przy rondzie w Rojcy. Z kolei linia 173 po zaliczeniu drogi nr 911 (piekarska obwodnica) i ulicy Podmiejskiej na stałą trasę włącza się już po opuszczeniu Piekar Śl. Tym samym całkowicie pomija Radzionków. Kurs tej linii relacji Tarnowskie Góry Dw. PKP - Radzionków Targowisko - Świerklaniec Park z godziny 8:32 na czas objazdu został skrócony do Świerklańca.

Na przystankach w Świerklańcu i Orzechu pojawiły się stosowne komunikaty MZKP, z których można się dowiedzieć, że dojazd do Radzionkowa jest możliwy po przesiadce na przystanku Rojca Wtórmet (z linii 17) albo Bytom Dworska (linia 173). Nie została zaproponowana jeszcze jedna możliwość przesiadki - na przystankach Szarlej Przemysłowa lub Szarlej Dworzec PKP na linię 73. Tymczasem na przystankach w Bytomiu dopiero po interwencjach umieszczono komunikat o objeździe.

W celu zmniejszenia uciążliwości zwiększony został tabor obsługujący linię 708, zamiast autobusów krótkich jeżdżą przegubowce.

[JS]

 


   •  Katowice

Od 11 listopada wprowadzony został pierwszy etap zmian na liniach komunikacyjnych związany z przebudową kanalizacji na ulicy Warszawskiej w Katowicach. Od tego dnia autobusy linii 12, 30 i 673 zaczęły kursować objazdem przez al. Roździeńskiego. Linia 600 kursuje na trasie Katowice Klinika Okulistyczna - Osiedle Kukuczki Podhalańska i w ogóle nie zagląda do Zawodzia (nie zobaczymy również oznaczenia 601 na autobusach).

Na linii 12 przy tej okazji wprowadzony także inne zmiany. Mianowicie w związku ze zmianą struktury taboru obsługującego tę linię (pozostał na niej tylko jeden autobus przegubowy) uruchomione zostały dodatkowe kursy: na trasie Giszowiec Kościół - Szopienice Szpital Geriatryczny (oznaczone jako linia 212) oraz Ligota Akademiki - Katowice Dworzec PKP (oznaczone jako linia 812).

Tymczasem w rejonie pętli w Zawodziu, po krótkim przestoju, ruszyły prace przy budowie przystanków tramwajowych, dzięki którym będzie można przesiadać się z autobusów do tramwajów i odwrotnie. Skrócenie tras linii autobusowych (i wycofanie ich z centrum Katowic) związane jest z kolejnym etapem przebudowy kanalizacji i związanym z nim całkowitym zamknięciem fragmentu ulicy Warszawskiej. Planowany termin wdrożenia tych zmian to początek grudnia br.

[KB]

 


   •  Jaworzno

Od poniedziałku 21 listopada zmieniają się rozkłady jazdy wszystkich ponadlokalnych linii PKM Jaworzno. Pasażerów czeka niemała rewolucja - linia J powróci do Chrzanowa, zastępując na tym odcinku E, które kursować będzie wyłącznie w dni robocze z Katowic do Byczyny. Linia J stanie się kręgosłupem siatki połączeń, kursując codziennie co 20-30 minut. Z obsługi na J wyłączono przystanki Zawodzie CPN, Jęzor Upadowa i Jaworzno KWK Kanty. Dla odmiany linia E obsługiwać będzie dodatkowo przystanki Jaworzno Pechnik i Katowice Akademia Ekonomiczna (tylko w kierunku Jaworzna). Trudno więc będzie nazywać tą ostatnią dalej "ekspresem", podczas gdy łączny czas przejazdu będzie zaledwie o 4 minuty krótszy niż J. Na odcinku Jaworzno - Katowice przez większą część dnia autobusy kursować będą regularnie co 15 minut. W założeniach przewoźnika autobusy kończące bieg w Byczynie obsługiwać będą też obowiązkowo przystanek Byczyna Rondo (tylko do wysiadania). Obydwie linie kursować będą teraz w pełni we wspólnym obiegu wozów - oznacza to więc, że pojawiać się będą zarówno Solarisy na E, jak i przegubowe Mercedesy na J. Linia A obejmie swoją obsługą Osiedle Paderewskiego - w kierunku jazdy do centrum Katowic zatrzymywać się będzie dodatkowo na przystankach Graniczna i Powstańców. Na linii S (a także miejskich 307 i 326) wprowadzone zostaną korekty godzin odjazdów. Szkoda, że przy okazji tak kompleksowych zmian w rozkładach jazdy nadal nie zdecydowano się na oznaczenie planowych kursów wykonywanych taborem niskopodłogowym. Docelowo na trasie do Katowic pojawiać się mają wyłącznie niskopodłogowce, jednak nastąpi to szacunkowo nie wcześniej niż za rok.

[KB]

 


   •  Katowice

18 listopada (a dla VIP-ów już 17 listopada) otwarto megacentrum handlowo-rozrywkowe Silesia City Center, zbudowane na terenach byłej kopalni (Katowice-Kleofas ex Kleofas ex Gottwald ex Eminencja, Szyb Jerzy) w katowickiej dzielnicy Dąb. Już 15 listopada uruchomiony został przystanek tramwajowy przy głównym wejściu do SCC - perony przystankowe zbudowano już dwa lata temu podczas przesuwania torowiska związanego z budową Drogowej Trasy Średnicowej. Wg pierwotnych założeń SCC miały obsługiwać także wybrane linie autobusowe (z rejonu Osiedla Witosa, Bogucic i Siemianowic), jednak ostatecznie wycofano się z jakichkolwiek zmian na liniach autobusowych.

Pierwszy dzień otwarcia SCC spowodował szturm na wszystkie tramwaje kursujące w jego rejonie - kursujące tam zwykle Citadisy i solówki na liniach 6 i 41 oraz stodwójki i składy 2x105N na linii 11 nie były w stanie zebrać wszystkich chętnych - sporo ludzi zostawało na przystankach. Dziwi postawa KZK GOP, które nie uczyniło nic, żeby zwiększyć ofertę przewozową na tak obleganej trasie. W tłoku jaki panował w tramwajach nikt oczywiście nie myślał o kasowaniu biletów traktujące przejazd jako darmowy.

[JJ]

 


   •  Mysłowice

14 listopada rozpoczął funkcjonowanie program kontroli biletów przez kierowców. Właściwie jest to druga odsłona takiego programu, który już od kilku lat teoretycznie funkcjonuje na wszystkich liniach minibusowych kursujących na zlecenie KZK GOP oraz wybranych autobusowych (68, 880). Teoretycznie, gdyż kierowcy bardzo luźno podchodzą do wykonanywania swoich obowiązków.

Tym razem kolejne podejście do tego programu dotyczy linii autobusowych obsługiwanych przez Transgór Mysłowice S.A. (wszystkich za wyjątkiem linii 41). Kierowcy zostali przeszkoleni w zakresie przepisów taryfowych, a niektóre autobusy przystosowane do wsiadania pierwszymi drzwiami (usunięte zostały wygrodzenia i poręcze uniemożliwiające przejście). Przez kilka pierwszych dni w autobusach jeździli także kontrolerzy KZK GOP, którzy pomagali zdyscyplinować niesfornych pasażerów. Na najbardziej obciążonych liniach (788, 995) notowano nawet kilkunastominutowe opóźnienia, związane z dłuższymi postojami na przystankach.

[JJ]

 


Nr 19/05


   •  Wszystkich Świętych

Jak co roku, w okresie Wszystkich Świętych wprowadzanych jest szereg zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Oto króki przegląd funkcjonowania komunikacji u poszczególnych organizatorów:

 • KZK GOP uruchomił łącznie siedem linii specjalnych: C-1, C-2, C-3 i C-4 w Gliwicach, C-5 w Katowicach, C-6 w Sosnowcu oraz C-7 w Chorzowie (w dni poprzedzające 1 XI kursowały tylko wybrane linie: 29 X linia C-6, 30 X linie C-2, C-4, C-5 i C-6, 31 X linie C-5 i C-6), na wielu liniach wprowadzono do obsługi większy tabor, wybrane linie kursowały jak w dni robocze (pozostałe jak w soboty), tradycyjnie na linii tramwajowej 38 w Bytomiu kursowały dwa wagony typu N;
 • MZK Tychy uruchomił cztery linie specjalne: CmA, CmB i CmC kursujące po Tychach oraz CmD z Mikołowa, zwykłe linie kursowały jak święta (ponadto w dniu 31 X kursowały jak w soboty), na liniach 2 i 254 zwiększono pojemność taboru;
 • PKM Jaworzno zdecydowało się w tym roku na uruchomienie tylko jednej linii dodatkowej (380 do cmentarza w Wilkoszynie), linie 303, 305 i 307 obsługiwały dodatkowo przystanki przy cmentarzach (na Osiedlu Stałym i w Szczakowej), a linie 312 i 314 kursowały jak w dni robocze (pozostałe linie jak w święta);
 • na liniach MZKP Tarnowskie Góry nie odnotowano większych zmian - wszystkie linie kursowały jak w święta, jedynie na linii 129 wprowadzono autobusy przegubowe i uruchomiono dodatkowy przystanek przy cmentarzu w Krupskim Młynie;
 • MZK Jastrzębie-Zdrój uruchomił dodatkowo linię 123 w wybranych godzinach (pozostałe linie kursowały jak w święta);
 • PKM Czechowice-Dziedzice, jak co roku, uruchomiło linię dodatkową C do miejskiego cmentarza;
 • PKM Olkusz, również zgodnie z wieloletnią tradycją, wydłużył linię 450 do przystanku Olkusz E4.

Z punktu widzenia miłośnika do ciekawostek należało zaliczyć obsługę linii 926 w Sosnowcu - firma Irex, która obsługuje tę linię od niedawna miała nie lada zadanie czym obsłużyć tę linię, jak również drugą linię 122 w Siemianowicach Śląskich (zwykle nie występuje sytuacja, żeby obie te linie kursowały w tym samym czasie, gdyż 122 kursuje tylko w dni robocze, a 926 tylko w dni wolne), sprawę utrudniał fakt awarii jednego z autobusów. Do obsługi linii 122 skierowano więc jedyny "normalny" autobus jaki był sprawny - czyli Jelcza 120M nr inw. 01, a na linii 926 kursowały dwa pojazdy nie do końca spełniające normę pojemności taboru B - mianowicie Setra S215SL nr inw. 02 (standardowy autobus rezerwowy) oraz biały MAN SL202 nr inw. 05 pochodzący prawdopodobnie z KVG Zittau.

Zmiany taborowe w tramwajach spowodowały, że zajezdnia Chorzów Batory musiała wystawić 16 składów 2x105N (o 4 składy więcej niż zwykle). W związku z tym jak co roku złączono kilka solówek w dawne składy. Połączone zostały wagony 328+329, 370+371 i 505+504, które jeździły na parzystych pociągach linii 11. Następnego dnia wszystkie wagony jeździły już pojedynczo. Dodatkowo stworzono niecodzienny skład 694+593, który 1 listopada jeździł na linii 37. W tym zestawieniu kursuje jednak do dnia dzisiejszego.

PKM Sosnowiec dopiął swego i zgodnie z podejrzeniami nie wykonał należycie poleceń dotyczących alokacji taboru. W dniu 30 X na linii 616 miał kursować autobus typu CN (czyli SU15 lub MAN NG312), tymczasem jeździły zwykły MAN NL202 (wg przedsiębiorstwa nie ma mowy o tym, aby linię obsługiwał autobus z innej zajezdni niż zwykle, pomimo tego, iż to jedna firma). 1 XI tabor CN wpisany był m.in. na linii 26 - tu dla odmiany kursował zwykły Ikarus 280, a niskopodłogowe przegubowce można było spotkać m.in. na linii 106. Dla porównania, na linii 735 obsługiwanej przez PKM Bytom, zgodnie z założeniami kursował bez problemów 1 XI niskopodłogowy przegubowy Neoplan N4021NF.

Na liniach PKM Katowice można było zaobserwować wywrócenie do góry nogami standardowego przydziału zajezdni do obsługi poszczególnych linii - dzieje się tak dlatego, że na większości linii obsługiwanych przez zajezdnię Zawodzie pojawiają się tego dnia przegubowce.

Nowością wśród linii dodatkowych było uruchomienie linii C-7 w Chorzowie. W założeniach ma ona odciążyć linie 165 i 632. Jej trasa wiedzie okrężnie z Chorzowa Batorego przez ulicę Dąbrowskiego i Rynek, następnie przez Krzyżową, Opolską i Żołnierzy Września, po czym z powrotem do Chorzowa Batorego. Rozkład jazdy zakładał kursy co 60 minut w każdym z kierunków. Linię obsługiwało (o dziwo, jak na KZK GOP) dwóch przewoźników - PUP Czeladź jako C-7/1 i Transkom Piekary Śl. jako C-7/2, podstawiając po jednym Ikarusie 280.

Parę słów o oznakowaniu linii specjalnych KZK GOP. Czwarty rok funkcjonują już oznaczenia "C-x" dla linii dodatkowych. Tymczasem w Gliwicach autobusy dalej oznakowane są jedynie przednią tablicą kierunkową (bez bocznych i tylnych) rodem z WPK, bez oznaczenia linii. PKM Sosnowiec też ma trudności w oznakowaniu pojazdów - dopiero w czwartym dniu kursowania linii C-6 w tym roku, na wyświetlaczach pojawił się jakiś kierunek jazdy, choć mało czytelny. Nowa linia C-7, z uwagi na krótki staż, nie zaslużyła sobie na porządne oznakowanie - autobus z Czeladzi posiadał tablice linii 663, gdzie numer zasłonięty był kartką na której markerem wypisane było oznaczenie "C-7", a autobus z Piekar Śląskich miał tylko wydrukowane na kartce oznaczenie, bez kierunku jazdy. Dla porównania autobusy tyskich linii dodatkowych posiadały czytelne i poprawne merytorycznie tablice kierunkowe (w tym boczne i tylne), zresztą jak co roku. Ciekawe ile lat jeszcze upłynie zanim autobusy KZK GOP doczekają się prawidłowych tablic kierunkowych? Na pocieszenie warto dodać, że w tym roku na wszystkich przystankach na trasie przejazdu linii specjalnych pojawiły się godziny odjazdów.[JJ, ff]

 


   •  Gliwice

Bytomski przewoźnik PUH Delta wygrał przetarg na obsługę bezpłatnych linii dowozowych do gliwickiego hipermarketu Tesco. Od 2 listopada zamiast jelczy należących do PKS Gliwice (poprzedni przewoźnik) jeżdżą 2 jelcze 120M sprowadzone przed kilkoma dniami z Włocławka i jedna "peerka" z reklamą bytomskiego Tesco. W rezerwie oczekuje jelcz M11 nr rej. SY 27672.

Zmienił się także rozkład jazdy wszystkich linii, a wraz z tą zmianą wprowadzono następujące oznaczenie literowo-cyfrowe:

 • G-1: Tesco - Knurów - Tesco;
 • G-2: Tesco - Sośnica - Tesco;
 • G-3: Tesco - Łabędy - Osiedle Kopernika - Tesco;
 • G-4: Tesco - Plac Piastów - (w wybranych kursach: Osiedle Obrońców Pokoju) - Tesco.

[JS]

 


   •  Siemianowice Śl.

2 listopada wystartowała nowa linia autobusowa w Siemianowicach Śląskich. Miasto to, posiadające najwyższy poziom bezrobocia w regionie, stara się wspomagać wszystkie możliwe firmy i zakłady dające pracę swoim mieszkańcom - taką też funkcję ma pełnić nowa linia, zapewniająca dojazd do zakładów zlokalizowanych w strefie przemysłowej pomiędzy centrum Siemianowic, a katowicką dzielnicą Dąbrówka Mała. Uruchomienie linii możliwe były dzięki wybudowaniu nowej drogi - łącznika ulic Chemicznej i Budowlanej.

Trasa linii oznaczonej jako 222 przebiega od przystanku Michałkowice Budryka, przez Bytków i Osiedle Młodych, centrum miasta (Plac Skargi, ulice Świerczewskiego i Powstańców), a później ulicami Fabryczną, Konopnickiej, Plebiscytową, Chemiczną i Budowlaną do przystanku końcowego nazwanego Siemianowice Budowlana, a zlokalizowanego u wylotu nowej drogi, w pobliżu firmy Huhtamaki (fabryka tworzyw sztucznych).

Trasa nowej linii to prawdziwy tor przeszkód dla autobusu. W ciągu ulic Kilińskiego i Konopnickiej znajduje się tunel i dwa wiadukty z ograniczeniem wysokości pojazdów jakie mogą pod nie wjeżdżać do 2,5 m (standardowy autobus ma ok. 3 m) - autobusy mieszczą się pod nimi z ledwością, wymaga to jednak zablokowania na stałe klap dachowych. Pomiędzy ulicami Konopnickiej i Plebiscytową znajduje się ok. 150-metrowe zwężenie drogi z ograniczoną widocznością - miasto planuje poszerzyć ten fragment drogi, jednak tymczasowo ma tam być zabudowana sygnalizacja wahadłowa. Później stan nawierzchni ulicy Chemicznej również nie należy do idealnych.

Do obsługi linii, do czasu rozstrzygnięcia przetargu, wybrano firmę Henryka Polaka z Chorzowa - na trasie zobaczyć można więc charakterystyczne Ikarusy 260.

Na linii kursuje jeden autobus całodzienny (co 120 minut, również w dni wolne) oraz jeden szczytowy (tylko w dni robocze). Pierwotnie linia miała docierać aż do Dąbrówki Małej - to oraz fakt, że godziny przyjazdów i odjazdów z przystanku przy ulicy Budowlanej są ściśle dopasowane do potrzeb pracowników Huhtamaki, powoduje, że autobus ma tam obecnie aż 40-minutowe przerwy między kursami.

[JJ]

 


   •  Jaworzno

W wyniku przetargu na obsługę linii 326 i 374 ogłoszonego przez PKM Jaworzno, od 1 listopada na tych dwóch liniach spotkać można Kapenę City 7,5 nr inw. 16 należącą do firmy Elbud. Minibusik jest już dobrze znany, jeździł wcześniej po Będzinie i Chrzanowie. Przy okazji zmiany przewoźnika skorygowano także rozkłady jazdy obydwu linii, kierując je z centrum do Osiedla Gigant. Na linii 326 wycięto jedyne pozostałe w dni wolne kursy wykonywane rankiem, co niejako wiąże się z faktem, że do obsługi obydwu linii przeznaczono ten sam pojazd.

[KB]

 


Nr 18/05


   •  Tworóg

13 października rozpoczął się remont drogi łączącej Świniowice z Tworogiem. Z tego powodu linie 180 (w kursach Tarn. Góry - Tworóg) i 743 zostały skierowane na trasę objazdową przez Czarków. Kursy linii 180 skrócone do Świniowic jeżdżą bez zmian. Na czas remontu (około 2 miesiące) został wyłączony z obsługi przystanek Tworóg Świniowicka, a przystanek Tworóg Dworzec PKP (stanowiska dla linii 180 i 743) został przeniesiony na drugą stronę skrzyżowania, pod budynek poczty.

Aby zapewnić mieszkańcom Świniowic dojazd do Tworoga oraz do Tarnowskich Gór (przesiadka na kursy Tworóg - Tarn. Góry) została uruchomiona linia minibusowa 180bis obsługiwana Fordem Transitem należącym do firmy "Sylwia" z miejscowości Hanusek (gm. Tworóg). Minibus jeździ tylko w dni robocze na trasie Świniowice Skrzyżowanie - Wielowieś Skrzyżowanie.

[JS]

 


   •  Tychy

W związku z rozstrzygniętym niedawno przetargiem od 1 października nastąpiła zmiana przewoźnika na linii minibusowej T jeżdżącej na trasie Tychy Rynek - Tychy Barwna Cmentarz na zlecenie MZK Tychy. Sprintery należące do Meteora zostały zastąpione trzyosiowym Mercedesem O100 City z firmy Alter Strzelce Opolskie. Co ciekawe ten sam Mercedes jeździł już po Tychach - do 31 marca tego roku obsługiwał linię S, a jego właścicielem była firma Pama. 1 kwietnia linię S objął Meteor, a niebieski pojazd trafił do jednego z tyskich komisów samochodowych. Obecnie autobusik jest cały żółty, tj. w przypuszczalnym malowaniu firmowym Altera, otrzymał nawet numer boczny 05.

W tym roku czekają nas jeszcze co najmniej jedna zmiana przewoźnika. Przetarg na obsługę linii minibusowej K wygrała firma Kłosok Żory (do 30 listopada jeździ tam Andrzej Gaschi), a wkrótce rozstrzygnie się przetarg na linię M (również obsługiwaną przez Gaschi, do 9 grudnia).

[JS]

 


   •  Katowice

21 października, trzeci raz w ostatnim czasie, wstrzymany został ruch tramwajów w Szopienicach. Powodem było podbijanie (podbijarką torową Beawer 4-73W firmy Plasser&Theurer) torów, które ostatnio poddawane były wymianie szyn (zakręt przy ulicy Obrońców Westerplatte pomiędzy Burowcem, a Szopienicami).

Organizacja ruchu była identyczna jak podczas poprzednich przerw, tym razem jednak zamiast autobusów PUP Czeladź nadjechały autobusy PKM Bytom - trzy MAN-y SL223 oraz jeden Jelcz M11, wszystkie z obsługą konduktorską.

[JJ]

 


   •  Katowice

12 października w południe wystąpiła awaria w postaci zapadnięcia torowiska na ulicy Warszawskiej w Katowicach - dokładnie pomiędzy komorami wykopanymi w związku z przebudową kanalizacji. O godz. 13:10 wstrzymany został ruch tramwajowy i autobusowy w miejscu awarii. Tramwaje linii 7, 36 i 37 kursowały (od strony Chorzowa Batorego) do Stadionu Śląskiego, linie 14 i 15 od Szopienic do pętli w Zawodziu, a linia 14 od Placu Alfreda do Placu Wolności. Komunikacji zastępczej nie uruchomiono. Autobusy wszystkich linii kursujących tą trasą skierowane zostały w trybie awaryjnym na objazd przez al. Roździeńskiego. Zamieszanie związane ze sposobem regulowania ruchu przez KZK GOP i systemami łączności (telefony komórkowe w autobusach) spowodowało jednak, że część autobusów pojechała inaczej - albo ulicami Wojewódzką i Damrota albo Uniwersytecką. Niektóre utknęły na ulicy Warszawskiej przed miejscem awarii i mocno musiały się namęczyć, aby stamtąd wyjechać. Awarię usunięto ok. 15:30 i natychmiast przywrócono ruch tramwajowy i autobusowy.

Tymczasem uważni obserwatorzy zauważyli już pewnie jakieś zagadkowe prace ziemne prowadzone na pętli w Zawodziu. Otóż budowane są tam przystanki tramwajowe w związku z planowanym skróceniem linii autobusowych jadących od Mysłowic - autobusy te skończą bieg przy pętli, a pasażerowie w dalszą podróż udadzą się tramwajami, które będą kursować nieco częściej niż obecnie. Związane jest to z postępującymi pracami przy przebudowie kanalizacji w centrum Katowic - wprawdzie prace te trwają już od wielu miesięcy, to lepsza późna reakcja, niż żadna - tym bardziej, że do końca robót jeszcze bardzo daleko (ostateczny termin ukończenia prac to koniec przyszłego roku).

[JJ]

 


Nr 17/05


   •  Wodzisław Śl.

1 października nastąpił mały przełom w wodzisławskiej komunikacji miejskiej. W wyniku niedawno rozstrzygniętego przetargu zmienili się przewoźnicy na większości linii. Przetarg wygrało konsorcjum złożone z trzech firm przewozowych - V-Bus Żory, PKM Jastrzębie-Zdrój oraz PKS Rybnik.

Ta ostatnia firma obsługiwała do końca września wszystkie linie wchodzące w skład pakietu wystawionego do przetargu. W nowym układzie PKS obsługuje już tylko 4 linie - 211, 212, 214 i 216. Nie zobaczymy jednak na tych liniach starych Karos sprowadzonych z Czech, a wyłącznie Jelcze 120M/3, ewentualnie małego Autosana H7-20 (w godzinach mniejszego natężenia ruchu). Niektóre ze wspomnianych Jelczy otrzymały niedawno wyświetlacze diodowe.

Również 4 linie obsługuje PKM Jastrzębie-Zdrój - 201, 202, 204 i 213. Na tych liniach kursują przede wszystkim autobusy marki MAN - NL202, NL283 oraz SL223. Niedawno PKM sprowadził z Berlina jeszcze 2 sztuki modelu NL202, jeden z nich (o numerze 231) można zobaczyć właśnie w Wodzisławiu. Nie zostały one jeszcze przemalowane, jeżdżą w oryginalnych barwach berlińskich.

Najwięcej zyskał V-Bus - obsługuje aż 8 linii o numerach 203, 205, 206, 207, 208, 209, 210 i 215. Linie 209, 210 i 215 obsługiwane są taborem niskopojemnym (Volkswagen LT46, Mercedes 614D, Iveco TD), pozyskanym między innymi z firmy Kłosok Żory. Na pozostałych liniach kursują sprowadzone z Niemiec niskowejściowe oraz średniopodłogowe MAN-y i Mercedesy. Ze względu na brak miejsca w żorskiej zajezdni, a także z powodu sporej odległości między Żorami a Wodzisławiem V-Bus wynajął dawną zajezdnię PKM przy ulicy Łużyckiej. Stacjonują w niej wszystkie autobusy i minibusy przeznaczone do obsługi Wodzisławia.

[JS]

 


   •  Ruda Śląska

W związku z wypowiedzeniem umowy na obsługę linii 98 i 147 przez PKM Bytom, od 1 października na okres trzech miesięcy (do czasu rozstrzygnięcia postępowań przetargowych) na liniach tych zmienili się przewoźnicy. Linię 98 obsługuje obecnie UP Henryk Polak z Chorzowa, a linię 147 firma PUH Delta z Bytomia.

Na linii 213, po przetargu, pojawił się tymczasem Krzysztof Pawelec (w miejsce Delty). O tym jakie pojazdy ostatecznie pojawiły się na tej linii piszemy w wieściach taborowych.

[JS]

 


   •  Olkusz

Z początkiem lipca PKM Olkusz wytoczył wojnę wszechobecnemu busiarstwu, a przy okazji zaczął zarabiać dodatkowo na trasach obsługiwanych dotychczas wyłącznie na zlecenie ZKG KM. Zostało uruchomionych 7 linii autobusowych i minibusowych docierających do większości podolkuskich miejscowości:

 • W11: Wolbrom - Olkusz - Gorenice (kursuje w dni robocze);
 • Z51: Bukowno Dworzec PKP - Olkusz - Sułoszowa Szkoła / Sułoszowa Grobla (kursuje codziennie);
 • Z53: Chechło - Olkusz - Przeginia Szkoła, część kursów na trasie Olkusz Skrzyżowanie - Przeginia, z powrotem jako Z72 (kursuje codziennie);
 • Z57: Rodaki - Olkusz - Lgota, część kursów na trasie Olkusz Skrzyżowanie - Lgota, z powrotem jako Z71 ( kursuje codziennie);
 • Z58: Sławków Rynek - Olkusz Dworzec PKP - Olkusz Orzeszkowej, część kursów dalej do Braciejówki, z powrotem jako Z60 (kursuje w dni robocze i soboty);
 • Z70: Sławków Rynek - Podlipie - Olkusz - Klucze - Bydlin Ośrodek Zdrowia, z powrotem jako Z62 (kursuje w dni robocze);
 • Z74: Sławków Rynek - Krzykawa - Olkusz Dworzec PKP - Olkusz Orzeszkowej, część kursów dalej do Golczowic, z powrotem jako Z63 (kursuje w dni robocze i soboty).

Do obsługi linii Z51 i W11 zostały przeznaczone używane MAN-y SL202 sprowadzone niedawno z Niemiec. W sumie zostało sprowadzonych 9 autobusów tego typu. Tylko 3 z nich otrzymały widoczne numery boczne (01-03) i tylko one kursują na liniach zlecanych przez ZKG KM. Na pozostałych "zetkach" jeżdżą przeróżne mikro- i minibusy: Auwärter Teamstar, Iveco TurboDaily i Mercedesy O611, O614 i O814.

[JS]

 


   •  Katowice

Spośród zmian rozkładów jazdy, jakie wprowadził KZK GOP od 1 października warto wspomnieć o:

 • skierowaniu linii 43 przez Osiedle Tuwima w Siemianowicach Śląskich;
 • przeniesieniu końcówki linii 636 w dni wolne z przystanku Knurów Szpitalna na Knurów Wojska Polskiego;
 • uruchomieniu nowego przystanku Katowice Uniwersytecka zlokalizowanego na al. Roździeńskiego.

Tymczasem decyzją MZKP rozszerzyła się sieć komunikacyjna - od 1 października na linii nr 129 w dni robocze jedną parę kursów wydłużono z Krupskiego Młyna do przystanku Zawadzkie Stacja Benzynowa. Na terenie gminy Zawadzkie, która znajduje się w województwie opolskim, do tej pory funkcjonował jeden przystanek (Kielcza Dworzec PKP) obsługiwany przez szkolną linię 729 dwa razy w ciągu dnia. Teraz ilość kursów drastycznie nie wzrośnie (poza tymi dwoma dodany został jeszcze jeden kurs linii 729 no i wspominany powyżej wieczorny kurs linii 129), ale znacząco powiększy się obsługiwany obszar.

[JJ]

 


   •  Katowice, Chorzów

W ostatnim czasie kilka razy zachodziła konieczność planowego przerwania ruchu tramwajowego, z uwagi na prowadzone prace torowe.

1 października, z uwagi na wymianę drugiego toru na Burowcu, komunikacja zastępcza kursowała na trasie Zawodzie Zajezdnia - Sosnowiec Dworzec PKP (za tramwaje linii 15) i Zawodzie Zajezdnia - Szopienice Pętla (za tramwaje linii 15). Autobusy podstawiała firma PUP Czeladź.

30 września od godzin wieczornych i 1 października przez cały dzień trwały prace przy wymianie nawierzchni w torowisku na skrzyżowaniu przy dworcu PKP w Chorzowie Batorym. Pięć autobusów z PKM Bytom w pełnym obiegu obsługiwało dwie trasy: Chorzów Batory Zajezdnia - Świętochłowice Gazownia (za tramwaje linii 7) i Chorzów Batory Zajezdnia - Chorzów Rynek (za tramwaje linii 13 i 37). Tydzień później - 9 października, prowadzono kolejny etap robót i tym razem kursowały tylko 3 autobusy i tylko na trasie do Rynku (linia 7 kursowała bez zmian).

8 października, z powodu wymiany rozjazdów torowych w rejonie odcinka jednotorowego na Brynowie, a także (przy okazji) podbijania toru Plasserem, 5 autobusów z PKM Bytom kursowało na trasie Katowice Rynek - Brynów Pętla zamiast tramwajów linii 6 i 16, które skierowane zostały od Bytomia i Pętli Słonecznej do zajezdni Zawodzie.

[JJ]

 


   •  Katowice

Remont kanalizacji w centrum Katowic trwa już od wielu miesięcy i co pewien czas wkracza w kolejne fazy realizacji. Ulica Warszawska jest praktycznie cała rozkopana, ruch samochodowy przerzucany jest między jezdniami - powoduje to ogromne korki i tym samym opóźnienia autobusów komunikacji miejskiej sięgające nawet kilkudziesięciu minut.

7 października, z uwagi na konieczność wykopania kolejne komory szczelinowej, zamknięto dla samochodów osobowych przejazd ulicą Warszawską za skrzyżowaniem z Francuską. Dopuszczono jednak przejazd dla autobusów komunikacji miejskiej. Aby skrecić z ulicy Francuskiej w Warszawską (w prawo) autobusy muszą jednak korzystać z objazdu poprowadzonego wąską ulicą Starowiejską.

[JJ]

 


Nr 16/05


   •  Katowice

W dniach 16-18 września w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie odbyła się biesiada piwna z okazji 376 rocznicy powstania Browarów Tyskich. W tym roku odbywała się na tzw. "Polach Marsowych". Tak jak rok temu organizatorzy zapewnili darmowe przejazdy autobusami z większych miast Górnego Śląska i Zagłębia dla chętnych do wzięcia udziału w imprezie. W zeszłym roku autobusy dowożące i odwożące uczestników zamawiane były za pośrednictwem KZK GOP. W tym roku organizatorzy wypożyczyli je bezpośrednio od jednego z przewoźników, mianowicie od Meteora Jaworzno (były też dwa autobusy z firmy Delta Bytom, a także jeden marki Magirus od jakiegoś prywatnego przewoźnika z Jaworzna).

Linii autobusowych było 10:

 • Katowice Stawowa - Chorzów Stadion Śląski;
 • Tychy Dworzec PKP - Hotelowiec - Urząd Miasta - Murcki - Katowice Francuska - Korfantego - Chorzów Stadion Śląski;
 • Piekary Śląskie Osiedle Wieczorka - Siemianowice Świerczewskiego - Chorzów Stadion Śląski;
 • Bytom Dworzec PKP - Arki Bożka - Chorzów Rynek - Chorzow Stadion Śląski;
 • Mikołów Dworzec PKP - Piotrowice Famur - Brynów Kościuszki - Katowice Dworzec PKP - Chorzów Stadion Śląski;
 • Tarnowskie Góry Dworzec PKP - Stroszek Osiedle - Bytom Dworzec PKP - Chorzów Stadion Śląski;
 • Dąbrowa Górnicza Gołonóg - Sosnowiec Dworzec PKP - Katowice Mickiewicza - Chorzów Stadion Śląski;
 • Ruda Śląska Halemba - Osiedle Witosa Centrum - Chorzów Stadion Śląski;
 • Gliwice Plac Piastów - Zabrze Filharmonia - Godula Osiedle - Piaśniki Skrzyżowanie - Chorzów Stadion Śląski;
 • Będzin Dworzec PKP - Piaski - Chorzów Stadion Śląski.

Z przystanków początkowych autobusy odjeżdżały o 14:00 (tylko sobota i niedziela), 16:30 i 19:00. Powrót następował w poźnych godzinach wieczornych (w piątek i sobotę ok. 23:50, w niedzielę ok. 22:50). Autobusy miały tablice informacyjne wyprodukowane przez organizatora imprezy. Pojazdy z wyświetlaczami w większości nie miały zaprogramowanych nowych napisów z wyjątkiem 884 "Tyskie Ponad Wszystkie" i 834 z prawidłowym kierunkiem do Piekar. Pozostałe miały "Meteor Jaworzno, "Służbowy" lub wygaszony.

Obsada poszczególnych tras była następująca:

kierunek jazdy
piątek
sobota
niedziela
Katowice
826
826 i 884
814
Bytom
4 (Delta)
18 (Delta)
820
Ruda Śląska
SJ 23625 (pryw.)
i (wieczorem) 831
brak
826
Gliwice
820
820
818
Tarnowskie Góry
881
881
881
Piekary Śląskie
7 (Delta)
818
834
Mikołów
885 i (wieczorem) 884
885
885
Tychy
809
887
887
Będzin
838
838
838
Dąbrowa Górnicza
833
817
833

W sobotę wieczorem, z uwagi na dużą liczbę uczestników pojawiły się jeszcze dodatkowo Solaris U15 i Ikarus 280 (odjechały w kierunku Chorzowa) oraz Solaris U12 i Jelcz 120M (odjechały w kierunku Katowic). W niedzielę wieczorem uruchomiony został dodatkowy kurs do Bytomia (obsługiwany Ikarusem 280 854), nie odbył się kurs do Tarnowskich Gór (Solaris U12 881 zjechał do zajezdni), a ponadto przyjechał (z linii 45) Solaris U12 882, który jednak nie wykonał żadnego kursu i zjechał później do zajezdni.

Chorzów, WPKiW Chorzów, WPKiW Chorzów, WPKiW

Chorzów, WPKiW Chorzów, WPKiW Chorzów, WPKiW

[ff, JJ]

 


   •  Zabrze

Miasto Zabrze zorganizało w dniu 24 września korowód ulicą Wolności, związany z imprezą "Zabrzański Wrzesień 2005". W związku z przemarszem wystąpiła konieczność wyłączenia ruchu tramwajowego w tym newralgicznym miejscu. Przez około 2 godziny (od 15:30 do 17:30) tramwaje linii 1 jadące z Wójtowej Wsi zawracały w zajezdni Gliwice, a jadące od Chebzia - na pętli Lompy. Tramwaje linii 5 jadące od Bytomia dojeżdżały tylko do Biskupic. Na linii 3 od samego rana kursowały dwa składy 2x111N, które w czasie zmienionej organizacji ruchu kursowały wahadłowo na trasach Mikulczyce - Zabrze Plac Teatralny i Makoszowy - Zabrze Brysza.

Tramwaje Śląskie podstawiły pięć autobusów zastępczych, wynajętych z firmy Transkom Piekary Śląskie. Trzy autobusy (Jelcze 120M/3 10, 120M 19 i PR110M 27) kursowały na trasie linii 1 z zajezdni Gliwice do pętli Lompy, a dwa (Jelcze 120M 08 i PR110M 16) na linii 5 z Biskupic do centrum Zabrza. PR110M 16 miał jednak mały wypadek na pętli w Biskupicach (kierowca próbował wjechać na pętlę forsując peron przystankowy i wydzielone torowisko czym spowodował urwanie pewnych elementów podwozia) i został zastąpiony przez Ikarusa 280.26 09 z rezerwy.

[JJ]

 

Zabrze - Zaborze, pętla Lompy

   •  Knurów

Końcowy etap budowy ronda (asfaltowanie) na knurowskim skrzyżowaniu ulic Niepodległości, Dworcowej, 1 Maja i Kopalnianej spowodował konieczność całkowitego wyłączenia z ruchu tego miejsca. Od 21 do 26 września linie autobusowe nr 8, 47, 58, 120, 636, 648 oraz 936 jeżdżą między przystankami Knurów Poczta i Knurów Remiza ulicami Koziełka, Klasztorną i Wolności. Przystanki Knurów Poczta zostały przesunięte - stanowisko w kierunku Gierałtowic o 100 m, za skrzyżowanie z ul. Ks. Koziełka, stanowisko w kierunku przeciwnym ok. 30 m wstecz, przed sygnalizację świetlną. Autobusy linii 194 kursują w stronę Leszczyn ulicą Szpitalną do Niepodległości, a w stronę Gliwic ulicami Ogana i Wilsona. Na Szpitalnej za skrzyżowaniem z Wilsona, został ustawiony przystanek tymczasowy. Na ulicy Ogana linia 194 zatrzymuje się na istniejącym przystanku Knurów Urząd Miejski. Przystanek Knurów Remiza jest przez tę linię pomijany.

[JS]

 

Knurów, ul. Koziełka

   •  Tychy

Dość niespodziewanie, od 14 września, MZK Tychy wprowadził spore cięcia na liniach komunikacyjnych. Uzasadniono je brakiem środków finansowych. Największe zmiany dotknęły linie 1 i 33. Linia 1 została wycofana z odcinka Tychy Dworzec PKP - Hotelowiec - Stoczniowców i skierowana została do przystanku Suble Nizinna. Linia 33 została skrócona od strony Gliwic do przystanku Tychy Dworzec PKP, po starej trasie do zajezdni wykonywane były tylko kursy wyjazdowe i zjazdowe. Również do Dworca PKP została skrócona od strony Gliwic linia E-2 ale na razie tylko formalnie gdyż zacznie ona jeździć dopiero 3 października. Linie 1 i 33 na skróconych trasach pojeździły zaledwie 5 dni. Już 19 września, po ostrych protestach pasażerów, zostały przywrócone poprzednie trasy i rozkłady jazdy tych linii. Skrócenie linii 1 zostało częściowo zrekompensowane zwiększeniem częstotliwości linii trolejbusowej A (do 10-minutowej w szczycie). Mimo przywrócenia starej trasy linii 1 trolejbusy linii A nadal jeźdżą ze zwiększoną częstotliwością i taki stan raczej pozostanie. Niestety zmniejszona została ilość kursów na linii C, a w soboty kursowanie tej linii zostało całkowicie zawieszone. Mniej kursów wykonuje również linia autobusowa nr 14. Drobne korekty zostały wprowadzone w rozkładach linii trolejbusowej B, autobusowej szkolnej Sz oraz "dojazdowej" nr 8.

[JS]

 

Tychy - Suble Nizinna

   •  Tarnowskie Góry

Jak co roku odbyło się w Tarnowskich Górach trzydniowe święto miasta zwane Gwarkami Tarnogórskimi. W celu zapewnienia odwozu uczestników imprez MZKP uruchomił dodatkowe kursy na wybranych liniach autobusowych.

Pierwszego dnia, tj. 9 września dodatkowe kursy pojechały w następujących kierunkach:
- na linii 19 o godz. 23:15 i 23:22 do przystanku Stroszek Kopalnia,
- na linii 87 o godz. 23:37 do Żyglina,
- na linii 83 o godz. 23:23 do Rokitnicy,
- na linii 94 o godz. 23:20 do Radzionkowa,
- na linii 129 o godz. 23:20 do Krupskiego Młyna,
- na linii 153 o godz. 23:20 do Księżego Lasu,
- na linii 179 o godz. 23:20 do Mierzęcic,
- na linii 192 o godz. 23:20 (zamiast planowego odjazdu o 23:01) do przystanku Szarlej Szpital.

W sobotę i niedzielę (10 i 11 września) ostatnie kursy odjeżdżały o następujących godzinach:
- na linii 5 o godz. 23:40 do Osiedla Wieczorka oraz o godz. 0:00 do Dąbrówki Wielkiej,
- na linii 64 o godz. 0:05 do Starych Tarnowic,
- na linii 83 o godz. 0:00 do Rokitnicy,
- na linii 87 o godz. 23:05 i 0:00 do Żyglina,
- na linii 94 o godz. 23:00 i 0:00 do Radzionkowa,
- na linii 129 o godz. 0:00 do Krupskiego Młyna,
- na linii 158 o godz. 23:30 do przystanku Stroszek Kopalnia,
- na linii 179 o godz. 0:15 do Mierzęcic,
- na linii 191 o godz. 0:05 do Zbrosławic.

[JS]

 


   •  Jastrzębie Zdrój

15 września MZK Jastrzębie uruchomił tymczasową linię minibusową 110bis obsługiwaną jedną z Kapen Thesi City należących do miejscowego PKM-u. Powstanie tej linii ma związek z remontem ulicy Libowiec, o którym pisaliśmy w siódmym numerze. Od 9 maja wspomniana prawie 4-kilometrowa ulica była pozbawiona jakiejkolwiek komunikacji. Główne prace prowadzone są na zachodnim fragmencie, w związku z tym stało się możliwe poprowadzenie linii z wykorzystaniem przejezdnej już części ulicy Libowiec oraz ulicy Okrzei. Trasa linii przebiega następująco: Jagiełły Pętla - Jagiełły - Cieszyńska - Okrzei - Libowiec - Świerczewskiego - Bzie Szkoła Pętla, wykonywanych jest 5 par kursów tylko w dni nauki szkolnej. Linia będzie kursować do całkowitego zakończenia przebudowy, planowanego na 30 października.

[JS]

 


   •  Chrzanów

19 września rozpoczął się remont drogi krajowej nr 79 na odcinku ulic Garncarskiej i Śląskiej w Chrzanowie. Do końca listopada ulice te będą zamknięte dla ruchu. W związku z objazdami w centrum miasta, ZKKM Chrzanów wprowadził od 19 września zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej:

 • przystanki Chrzanów Śródmieście przy łączniku ulic Kusocińskiego i Śląskiej oraz Chrzanów Park zostały zawieszone w obsłudze (w zamian autobusy obsługują przystanek przy ul. Kusocińskiego przy Banku Śląskim);
 • od przystanku Chrzanów Śródmieście autobusy kierowane są trasą objazdową ulicami Wodzińską, łącznikiem do węzła Balińskiego i ks. Skorupki do Ronda, dalej po dotychczasowej trasie.

Ponadto dokonano zmian tras następujących linii:

 • 310 - kurs o godz. 14:57 do Fabloku odjeżdżać będzie z przystanku Chrzanów Dworzec PKS z pominięciem przystanków Dworzec ZKKM, Śródmieście, Oświęcimska i Sienna, nastomiast kurs o godz. 14.51 pojedzie autostradą z pominięciem przystanków: Oświęcimska, Sienna, Podwale i Dworzec PKS;
 • 315 - linia kursuje na trasie: Młoszowa Wzgórze II - Trzebinia Dworzec PKP - Chrzanów Dworzec PKS - Kolejowa - Osiedle Młodości Szarych Szeregów, powrót: Chrzanów Osiedle Młodości Szarych Szeregów - Pogorska - Podwale - Dworzec PKS - Trzebinia Dworzec PKP - Młoszowa Wzgórze II;
 • 332 - wszystkie kursy rozpoczynają i kończą jazdę na przystanku Chrzanów Dworzec PKS (linia nie obsługuje przystanków Dworzec ZKKM, Śródmieście, Oświęcimska i Sienna;
 • K - kurs o godzinie 6:48 wykonywany jest od przystanku Chrzanów Oświęcimska.

[TS]

 


Nr 15/05


   •  Tarnowskie Góry

Z dniem 1 września MZKP Tarnowskie Góry zmienił rozkłady jazdy kilku linii autobusowych. W przypadku linii 19 i 53 zmiana polegała tylko na przesunięciu jednego kursu. Większe zmiany dotknęły linie szkolne 712 i 717. Linia 712 zaczęła jeździć także w godzinach przedpołudniowych: na trasach Kamieniec Szkoła - Zbrosławice - Wieszowa Cmentarz - Wieszowa Sienkiewicza - Zbrosławice - Kamieniec Szkoła oraz Zbrosławice Urząd Gminy - Wieszowa Cmentarz - Wieszowa Sienkiewicza - Zbrosławice - Kamieniec Szkoła. W związku z tym zlikwidowane zostały kursy: dojazdowy do Tarnowskich Gór przez Ptakowice (rano) i popołudniowy kurs "włączeniowy" z Tarnowskich Gór do Przezchlebia. Zmieniona została trasa popołudniowego kursu linii 717 - od przystanku Pyrzowice Kolejowa jedzie przez Ożarowice, Oparowe, Przysieki, Podłączną, Zendek i Strąków do przystanku Zendek Rozwidlenie. Z powrotem podąża trasą: Zendek Rozwidlenie - Ożarowice - Kol. Szczedłowiec - Tąpkowice - Świerklaniec Park.

Dodatkowe warianty tras zostały wprowadzone do rozkładów linii 85 i 246. Jeden kurs linii 85, tylko w dni nauki szkolnej, wykonywany jest następującą trasą: Pyrzowice Lotnisko - Pyrzowice Kolejowa - Ożarowice Urząd Gminy - Pyrzowice - Pyrzowice Lotnisko. Od Ożarowic do Pyrzowic autobus jedzie ulicą Szczotki, niewykorzystywaną dotychczas przez pojazdy komunikacji miejskiej. Z kolei linia 246 została w jednym kursie (tylko w kierunku Tarnowskich Gór) skierowana przez Pyrzowice i Celiny, oczywiście po uprzednim objechaniu Przysiek i Oparowych. Z tych ostatnich wiosek została wycofana linia 179, w kursie z Tarnowskich Gór. W przeciwną stronę nadal wykonywane są 2 kursy. Rozkład linii 179 uległ zmianie również 5 września. Poranny kurs do pętli Mierzęcice Kosmiczna został wydłużony pod szkołę w Nowej Wsi, zanim jednak tam dojedzie odbywa 6-minutową przerwę w Niwiskach - oczekuje na przyjazd autobusu linii 269 z Siewierza. Zarówno do Nowej Wsi jak i z powrotem pomijany jest przystanek-pętla Mierzęcice Kosmiczna.

[JS]

 


   •  Katowice

1 września stał się okazją do wprowadzenia szeregu zmian tras i rozkładów jazdy na liniach KZK GOP. Wśród linii autobusowych trasę zmieniły:

 • linia 40, której zmieniono przebieg w Będzinie - obecnie z ulicy Małobądzkiej pojedzie przez Osiedla Syberka i Zamkowe do dworca autobusowego Będzin Kościuszki;
 • linia 110, która w wybranych kursach w dni robocze i soboty wydłużona została do przystanku Michałkowice Giełda Odzieżowa;
 • linie 237 i 275, które zmieniły trasę w Gołonogu i Ząbkowicach;
 • linia 635, która zamiast do pętli przy Kopalni Paryż w Dąbrowie Górniczej skierowana została na pętlę na Osiedlu Mydlice;
 • linia 648, która służyć ma za komunikację zastępczą w zamian za remontowaną kładkę dla pieszych i przewozi na drugą stronę torów kolejowych uczniów jednej z knurowskich szkół, nowy przystanek końcowy zlokalizowany został przy ulicy Przemysłowej;
 • linia 921, która ma już maksymalnie wydłużoną trasę, dostała jeszcze w prezencie wjazd na ulicę Kijowską w Będzinie Grodźcu, gdzie zlokalizowano trzy nowe przystanki;
 • linia minibusowa 984, teoretycznie zawieszona na wakacje, przekształcona została w zwykła (obsługiwaną normalnym autobusem) linię o tym samym numerze i skierowana została na trasię z Osiedla Mydlice przez całą Dąbrowę Górniczą aż do Zakawia - tym samym zamiast w miarę często kursującego minibusa dowożącego do głównej linii kursuje teraz czarter przez całe miasto i wykonujący zaledwie kilka kursów dziennie; linia 984 to formalnie są odrębnie oznakowane kursy wozu 84/6, stąd obsługuje ją PKM Sosnowiec.

Ponadto uruchomiony został nowy przystanek Ksawera Kościół, włączony do obsługi przez linie 28 i 928. Na kilkunastu innych liniach wprowadzono mniejsze lub większe korekty godzin odjazdów. Linie 71 i 81, w związku z rozstrzygniętym przetargiem, wzbogaciły się o oznaczone w rozkładach jazdy kursy autobusów niskopodłogowych.

Wprowadzona została również dość zagadkowa zmiana trasy linii tramwajowej nr 33. Sama linia 33 powstała jako skutek uboczny przebudowy Ronda w Katowicach - teraz została wydłużona z trójkąta Chorzów Metalowców do zajezdni Łagiewniki. Powodem zmiany trasy były protesty zakładów Alstom-Konstal, że tramwaj stojący na ulicy Metalowców blokuje tę wąską uliczkę i utrudnia dojazd dla wielkogabarytowych samochodów ciężarowych realizujących zaopatrzenie zakładu. Przy okazji linia 33 będzie "przecierać tory" na trójkącie w zajezdni Łagiewniki. Z uwagi na to, że w Łagiewnikach nie ma punktu regulatorskiego, a każde cofanie wagonem tramwajowym musi być zabezpieczone przez drugą osobę, za wyjątkiem jednak wagonów z pulpitami manewrowymi - do obsługi linii 33 skierowano więc wagony 102Na, które w taki pulpit są wyposażone. Niestety odbija się to niekorzystnie na innych liniach, gdzie poczciwe stodwójki mają kursować, gdyż ich awaryjność jest bardzo wysoka i w chwili obecnej częściej niż dotychczas są zastępowane pojedynczymi wagonami 105N.

Knurów, ul. Przemysłowa Dąbrowa Górnicza - Strzemieszyce, ul. Strzemieszycka Chorzów - Łagiewniki, zajezdnia

[JJ]

 


   •  Łubie

Awaryjna naprawa przepustu na pograniczu Pyskowic i Łubia stałą się powodem zamknięcia dwukilometrowego odcinka drogi między tymi dwiema miejscowościami. 16 sierpnia został wprowadzony objazd dla autobusu linii 153 - przez Zacharzowice i Pniów. Pozostała jednak do rozwiązania kwestia obsługi Łubia, gdzie znajdują się 4 przystanki. Do tego celu została wykorzystana wąska ulica Długa, przebiegająca przez całą wieś. Z głównej drogi - ulicy Pyskowickiej - linia 153 została skierowana na 1 Maja, a następnie łącznikiem ("przed dużą stodołą" jak głosi komunikat MZKP) do ulicy Długiej. Tą ostatnią ulicą następuje dojazd z powrotem do Pyskowickiej na drugim końcu wsi. W rejonie posesji 29 na ulicy Długiej został ustawiony przystanek nazwany "Łubie Dolne (Tymczasowy)". Następny przystanek - "Łubie Dolne n/ż" - został przeniesiony (teoretycznie) na ulicę Długą, tuż przed skrzyżowaniem z Pyskowicką. Teoretycznie, gdyż słupek stoi tam gdzie stał czyli na Pyskowickiej i 153 fizycznie nie może się przy nim zatrzymać. Jednakże jest na nim stosowna informacja w formie przydługiego komunikatu MZKP.

Przystanku "Łubie n/ż" i "Łubie Górne" nie zmieniły swoich lokalizacji ale ze względu na jednokierunkowość objazdu autobusy zatrzymują się tylko po jednej stronie ulicy, zarówno w kierunku Pyskowic jak i w kierunku Tarnowskich Gór. Przystanki "Łubie PGR n/ż" oraz "Srocza Góra n/ż", znajdujące się na odcinku wyłączonym z ruchu, zostały całkowicie odcięte od sieci. Aby zmniejszyć czas przejazdu trasą objazdową 153 została skierowana w Pyskowicach poprzez obwodnicę i w ten sposób pomijany jest jedyny przystanek pośredni tej linii na terenie miasta - Pyskowice Osiedle. Identycznym objazdem w Łubiu jeżdżą od 1 września również linie szkolne 739 i 791. W Pyskowicach trasa objazdowa dla tych dwóch linii prowadzi ulicami Wojska Polskiego, Cichą i Strzelców Bytomskich do Poznańskiej i dalej do Pniowa, Zacharzowic i Kopienicy.

Odcinek Pyskowice Wojska Polskiego / Pyskowice Wyszyńskiego - Kopienice Szkoła (ponad 10 km) pokonywany jest przez wszystkie 3 linie bez obsługi jakichkolwiek przystanków. Na rozkładach przystankowych, przy numerach linii, pojawił się dopisek "obj". Przewidywany termin zakończenia objazdu to 30 września.

[JS]

 

Łubie, ul. Długa

   •  Bytom

Zamknięcie krótkiego fragmentu jednego pasa ulicy Konstytucji, przy skrzyżowaniu z Miechowicką w Bytomiu - Karbiu było powodem wprowadzenia jednokierunkowego wjazdu od strony północnej na to skrzyżowanie. Brak przejazdu w kierunku ulicy Celnej i dalej do Radzionkowa wymusił objazd dla linii 167 i 744. Poprowadzono go ulicami Wrocławską, Łużycką, Olimpijską i Strzelców Bytomskich. Obsługiwane są wszystkie przystanki na całej trasie objazdu. Wyłączone z ruchu zostały przystanki Karb Konstytucji, Karb Łanowa, Karb Celna i Dąbrowa Miejska Celna - tylko w kierunku Radzionkowa, w stronę Karbia obydwie linie kursują bez zmian. Planowo objazd, rozpoczęty 8 sierpnia, miał się zakończyć ostatniego dnia miesiąca. Jednak termin nie został dotrzymany, objazd trwał jeszcze przez tydzień.

[JS]

 

Bytom, ul. Olimpijska

   •  Świętochłowice

29 sierpnia rozpoczął się trzeci etap remontu torowiska tramwajowego na ulicy Katowickiej w Świętochłowicach. Został wprowadzony jednokierunkowy objazd (w kierunku Rudy Śląskiej) dla linii autobusowych 6, 7 i 23. Linia 6 od ulicy Dąbrowskiego w Chorzowie kieruje się na Drogową Trasę Średnicową by po kilkuset metrach zjechać na ulicę Nomiarki, a następnie Żołnierską (już w Świętochłowicach) dojechać do Katowickiej. Na trasie objazdowej zatrzymuje się na przystanku Chorzów Hala Sportowa, zamiast na Chorzów Dąbrowskiego. Linie 7 i 23, po obsłużeniu przystanku Chorzów Batory Dworzec PKP, skręcają z ulicy Armii Krajowej w Dąbrowskiego i po chwili na DTŚkę. Dalej tak samo jak linia 6. Te dwie linie z kolei zatrzymują się na przystanku Chorzów Dąbrowskiego (zamiast na Chorzów Batory Armii Krajowej) oraz dodatkowo, od 8 września, na przystanku Chorzów Hala Sportowa.

Świętochłowice, ul. Nomiarki Świętochłowice, ul. Nomiarki Świętochłowice, ul. Żołnierska

[JS]

 


   •  Chorzów

3 września 2005 na Stadionie Śląskim w Chorzowie polska reprezentacja w piłce nożnej rozegrała mecz z reprezentacją Austrii w ramach eliminacji do mistrzostw świata 2006. W związku z tym wydarzeniem jak zawsze wprowadzono kilka zmian w funkcjonowaniu okolicznych linii.

Na wszystkich liniach obowiązywał rozkład sobotni, ale na linii 11 planowe wagony pojedyncze 105N (4 pociągi) zastąpiono składami. Po zakończeniu ich kursowania (ok. 20:00) zaczęły się podstawiać pod Stadionem. Od godziny 14:00 wszystkie tramwaje linii nr 11 zatrzymywały się dodatkowo na przystanku Katowice Rynek (stanowisko dla pociągów nocnych), a linie autobusowe 820, 830 i 840 zatrzymywały się na przystanku Chorzów AKS.

W obsadzie tramwajowej na linii 6 jeździły bez zmian wozy 116Nd: poc. 601 - 802, poc. 602 - 803, poc. 603 - 808, poc. 604 - 807 i poc. 605 - 805. Wszystkie jeździły przez cały dzień bezawaryjnie i nie wykonano żadnych podmian. Na linii 41 było podobnie: poc. 4101 - 810, poc. 4102 - 811, poc. 4103 - 814, poc. 4104 - 809 i bytomski skład na poc. 4105 - 456+457.

Na linii 11 do godz. 16:00 sytuacja wyglądała następująco: poc. 111 - 205, poc. 112 - 574+573, poc. 113 - 165, poc. 114 - 579+592, poc. 115 - 176, poc. 116 - 464+465, poc. 117 - 224, poc. 118 - 697+698.

Około godziny 16 w Chorzowie miało miejsce ponad godzinne zatrzymanie, które wywróciło układ pociągów na wszystkich liniach. O ile na 6 i 41 sprawnie wrócono do prawidłowego układu, to na 11 wagony jeszcze długo jeździły nie po kolei (102Na), albo nastąpiły zamiany na tabliczkach (składy).

Po 16:00 kolejność jeżdżenia i numeracja pociągów na linii 11 była taka: poc. 111 - 205, poc. 116 - 685+686 (wcześniej poc. 112 jako podmiana za 574+573), poc. 117 - 224, poc. 118 - 579+592 (wcześniej poc. 114), poc. 115 - 176, poc. 112 - 317+321 (wcześniej poc. 116 jako podmiana za 464+465, przed samym wjazdem na Stadion podmieniony został na skład 594+593), poc. 113 - 165, poc. 114 - 697+698 (wcześniej poc. 118).

Po meczu uruchomiono 10 pociągów specjalnych. 4 z zajezdni Zawodzie (S1 - 726+727, S2 - 702+701, S3 - 680+679, S4 - 576+575), 3 z zajezdni Chorzów Batory (S5 - 699+700, S6 - 609+610, S7 - 732+733) oraz 3 z zajezdni Stroszek (S8 - 741+743, S9 - 645+646, S10 - 773+774). Przyjeżdżały one pod Stadion po 21:30 w odstępach 10-minutowych dla każdej zajezdni.

Oznakowanie tramwajów było prawidłowe w wagonach katowickich (kwadraty "S", zaprogramowane wyświetlacze na linię S, tabliczki z numerem pociągu, tablice w drugim wagonie "Katowice pl. Wolności - Chorzów Stadion Śląski") oraz w wagonach bytomskich (kwadraty "S", tabliczki z numerem pociągu, tablice boczne i przednie o treści "Bytom - Stadion Śl."). Tradycyjnie nie popisała się zajezdnia z Chorzowa - brak tabliczek z numerem pociągu, brak tablic wewnętrznych w drugich wagonach, a na wyświetlaczach widniały linie 6, 11 i 23 w zależności dokąd był kurs realizowany.

Po zakończeniu ustawiania kolejność pociągów na trzecim torze była następująca: 118, 116, 112, 114, S5, S6, S1, S2, S8, S7 oraz na pętli wschodniej S4, S9 i S10.

Mecz zakończył się o 22:25. O 22:28 puszczono pierwsze tramwaje - z pętli zachodniej pociągi 118, 112, S5 i S2 skierowano do Bytomia, a pozostałe do katowickiego placu Wolności, z wyjątkiem pociągu S7, który pojechał do Katowic pusty z wygaszonymi światłami wewnątrz wagonu. Z pętli wschodniej S4 i S9 pojechały oczywiście do Katowic, a S10 podjechał na pętlę zachodnią i również udał się w kurs do Katowic. Dopiero po opuszczeniu pętli przez wszystkie tramwaje przyjechał brakujący katowicki pociąg S3, który także zrealizował kurs do Katowic. Z Placu Wolności na pętlę pod Stadionem powrócił tylko pociąg S4, który następnie spod Stadionu ponownie skierował się do Katowic. Poc. 114 z Placu Wolności pojechał przez Dąb na Chorzów Metalowców, skąd nastąpił zjazd do zajezdni. W okolicy stadionu pojawiły się jeszcze katowicki S2 (wracający z Bytomia do zajezdni) oraz bytomskie S8, S9 i S10 w odwrotną stronę.

Chorzów Stadion Śląski Chorzów Stadion Śląski Chorzów Stadion Śląski

[ff]

 


   •  Jaworzno

Koniec wakacji to tradycyjnie większe lub mniejsze korekty w układzie komunikacji w Jaworznie. Od 1 września przywrócono prawie wszystkie kursy zawieszone na okres wakacji, wprowadzając jednocześnie korekty odjazdów i czasu przejazdu na liniach 302, 303, 304, 306, 312, 313, 314, 321bis, 328 i 368. Co warte odnotowania, nowe rozkłady w większości cechują się nieznacznie poprawioną regularnością odjazdów.

Ograniczenia w dotowaniu przewozów pracowniczych przez Elektrownię Jaworzno III spowodowały zwiększenie zainteresowania komunikacją zbiorową, a tym samym konieczność zwiększenia oferty w tamtym rejonie. Linia 314 dojeżdżająca dotychczas w wybranych kursach do Osiedla Awaryjnego, wydłużona została do nowoutworzonego przystanku Jaworzno Elektrownia III Parking. Do tego przystanku skierowano także w godzinach szczytu linię 328. Specjalnie dla pracowników Elektrowni III uruchomiono także nową linię 371, która przez pierwsze dni kursowała na okrężnej trasie Elektrownia III - Podłęże - Dąbrowa Narodowa - Elektrownia III.

Nocna linia N wzbogaciła się o dodatkowy kurs w godzinach 2-3 obsługujący dodatkowo Łubowiec, mający w swych założeniach pełnić rolę przewozu górników - jak dotąd nie zaobserwowano jednak faktycznie istniejącego zapotrzebowania.

W związku z licznymi wnioskami pracowników Elektrowni III, 12 września dokonano korekt w układzie komunikacyjnym. Linia 371 straciła okrężny charakter poprzez wydłużenie jej do centrum miasta i razem z 314 skierowana została do przystanku Jaworzno Elektrownia III, co w założeniu zapewnić ma lepszą obsługę dwóch bram wejściowych, z których korzystają pracownicy.

Jaworzno, ul. Promienna

[KB]

 


   •  Chorzów

Remontem nawierzchni fragmentu ulicy Krzyżowej w Chorzowie spowodował, że 10 i 11 września autobusy linii 92, 165 i 664 kursowały w jednym kierunku objazdem. W kierunku ulicy Bytomia i ulicy Opolskiej kursowały bez zmian, przeciskając się jedynym pozostawionym przez drogowców pasem jezdni.

Autobusy kursowały ulicami Krzyżową, 11 Listopada, pl. Mickiewicza, Wileńską, 23 Czerwca i 3 Maja do ulicy Katowickiej (a linia 664 dalej ulica Katowicką do Stabika). Czasami kierowcy wprowadzali własne innowacje i jechali np. ulicami 11 Listopada, Ficka, Kalidego i Pudlerską po czym łamiąc wszelkie przepisy ruchu drogowego wyjeżdżali na ulicę Katowicką.

Chorzów, pl. Mickiewicza Chorzów, ul. 11 Listopada Chorzów, ul. 11 Listopada

[JJ]

 


   •  Katowice

Festyn z okazji 140-lecia praw miejskich Katowic władze miasta postanowiły zorganizować na ulicy Dworcowej, gdzie w przyszłości ma być "starówka" i deptak. Dziś jednak jest to jedna z głównych ulic Katowic i na trzy dni (od 9 do 11 września) została wyłączona z ruchu. Objazd poprowadzono ulicami Wojewódzką (samochody osobowe) i Jagiellońską. Tą drugą pojechały autobusy linii nr 18, 30, 66, 76, 77, 149, 601, 618, 673 i 931, a E i J. Była to swego rodzaju próba generalna przed przyszłorocznym definitywnym zamknięciem dla ruchu tej ulicy - o ile władze miasta i KZK GOP nie zmądrzeją do tego czasu i nie skrócą linii autobusowych do Zawodzia, a centrum miasta nie będzie obsługiwane transportem szynowym, to autobusy będą grzęzły w korkach na placu Miarki i ulicy Jagiellońskiej, a czas przejazdu na tzw. liniach mysłowickich jeszcze bardziej się wydłuży.

Katowice, ul. Jagiellońska Katowice, ul. Jagiellońska Katowice, pl. Miarki

[JJ]

 


Nr 14/05


   •  Bytom

Awaria sieci kanalizacyjnej na placu Wolskiego w Bytomiu spowodowała konieczność wyłączenia z ruchu pasa prowadzącego spod wiaduktu do ulicy Powstańców Warszawskich. Dwukrotnie: 6 sierpnia (w godz. 8:00-19:00) i 20 sierpnia (w godz. 9:00-11:00) linie autobusowe nr 92, 127, 146, 183 i 201 jeździły zmienionymi trasami.

I tak: linie 92 i 201 od Łagiewnik w kierunku dworca PKP kursowały przez Osiedle Arki Bożka Bożka i pl. Sobieskiego obsługując wszystkie przystanki po drodze, linia 127 od Szombierek do dworca PKP jechała przez Miarki, Witczaka i pl. Sobieskiego zatrzymując się dodatkowo na tymczasowym przystanku przy urzędzie pocztowym na ulicy Miarki (a także na pozostałych przystankach w obrębie trasy objazdowej). Linie 146 i 183 zostały skrócone do przystanku Bytom Zamłynie. Od strony Szombierek autobusy dojeżdżały do przystanku Bytom Łagiewnicka, a następnie zawracały 200 m dalej na utwardzonym placu lub wokół Powiatowego Urzędu Pracy (przy urzędzie wbrew wyraźnemu zakazowi - w poprzek drogi została rozciągnięta taśma, którą kierowcy zdejmowali).

[JS]

 

Bytom - Łagiewniki, Urząd Pracy

   •  Ruda Śląska

21 sierpnia ulicami Rudy Śląskiej przebiegała trasa corocznego wyścigu kolarskiego. Z tego powodu w godzinach 8:30-16:00 zmienione zostały trasy niektórych linii autobusowych w dzielnicy Ruda. Linie 146, 147, 155 i 255 jechały między Godulą, a Rudą z pominięciem przystanków Ruda Szkoła, Ruda Bujoczka, Ruda Starowiejska i Ruda Kościół (tylko w kierunku Goduli). Linia 39 została drastycznie wyprostowana, oprócz wymienionych przystanków pomijała także całkowicie Biskupice, a także Rudzką Kuźnicę i ulicę Szczęść Boże.

[JS]

 

Ruda Śląska, ul. Piastowska

   •  Gliwice

Od 2 do 18 sierpnia trwała przebudowa sieci wodociągowej na fragmentach ulic Piwnej i Traugutta w Gliwicach. Na ulicy Piwnej od Mitręgi do wiaduktu został wprowadzony jeden kierunek ruchu - tylko w kierunku Tarnogórskiej.

Wszystkie autobusy korzystające z wymienionych ulic zostały skierowane na następujące trasy objazdowe (tylko w kierunku Placu Piastów):

 • linie 8, 8bis, 58, 58bis, 156, 194, 250, 258, 259, 280, 617, 840 i 850 - ulicami Opolską, Świętojańską, Warszawską, Toszecką i Bohaterów Getta Warszawskiego (w drugą stronę ulicami Tarnogórską i Opolską - również 59 i 60)
 • linie 57, 80, 112, 187 (od strony Żernik), 288 - ulicami Świętojańską, Warszawską, Toszecką i Bohaterów Getta Warszawskiego
 • linie 59 i 60 - od Poniatowskiego przez Zabrską i Jagiellońską z obsługą tymczasowego przystanku ustawionego na Poniatowskiego tuż przed Chorzowską
 • linia 870 - od Chorzowskiej przez Zabrską i Jagiellońską.

Linia 187 w kursach "prawoskrętnych" (przez Szobiszowice i Osiedle Obrońców Pokoju) pomijała przystanek Gliwice Opolska, z kolei w kursach "lewoskrętnych" od przystanku Gliwice Opolska trasa w kierunku Sikornika przebiegała ulicami Zabrską i Jagiellońską. Na trasie objazdowej obsługiwane były przystanki Gliwice Warszawska (przez autobusy linii 57, 80, 112, 156, 187, 194, 280, 288 i 617) oraz Gliwice Opolska (59, 60 i 194). Nieoficjalnie wielu kierowców wybierało trasę przez most na ulicy Zabrskiej zamiast jechać ulicami Warszawską i Bohaterów Getta Warszawskiego gdzie momentami tworzyły się kilkuminutowe korki. Jechały w ten sposób między innymi autobusy linii 57, 194 i 850 (po obsłużeniu przystanku na Dąbrowskiego 194 i 850 zawracały przez Traugutta i Lipową).

Gliwice, ul. Zabrska Gliwice, ul. Warszawska Gliwice, ul. Zabrska

[JS]

 


   •  Rybnik

Bezustanne "urondowianie" Rybnika spowodowało spore zamieszanie w centrum miasta ale nie tylko. Od 16 lipca trwa budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Raciborskiej, Hallera, Dworek i Wodzisławskiej i w związku z tym zostało ono całkowicie zamknięte. Autobusy linii 1, 2, 3, 4, 6, 9, 26, 27, 28, 29, 31, 46 i 47 jeżdżą dwiema różnymi trasami objazdowymi - inną w kierunku Smolnej, inną do centrum. W kierunku Smolnej i dalej na Nowiny lub Popielów autobusy od ulicy Hallera kierują się na Wiejską, a następnie św. Jadwigi i Wodzisławską do Ronda Wodzisławskiego. W stronę centrum (do ulicy Hallera) objazd poprowadzony jest ulicami Reymonta, Młyńską i Rzeczną. Linie jadące do i z Nowin (26, 27, 28, 29, 46 i 47) od Ronda Wodzisławskiego do Ronda Dorsten poruszają się ulicami Reymonta i Kotucza obsługując tyko przystanek "Kotucza Real" (zastępujący przystanek "Zebrzydowicka"). Z obsługi wyłączone zostały przystanki "Smolna Sławików" (linie 4 i 9), "Franciszkanie" (linie 1, 2, 3, 6 i 31) oraz "Zebrzydowicka" (linie wymienione powyżej). Na trasach objazdowych nie zostały ustawione żadne przystanki tymczasowe.

Drugie nowe rondo powstaje od 3 sierpnia w dzielnicy Orzepowice, u zbiegu ulic Rudzkiej, Podmiejskiej i Łącznej. Mimo prowadzonych prac skrzyżowanie jest przejezdne na głównym ciągu - ulicy Rudzkiej. Nie ma tylko możliwości przejazdu ulicą Podmiejską od Rudzkiej do Św. Maksymiliana. W związku z tym linie ZTZ jeżdżące zwykle tym fragmentem Podmiejskiej zostały "wyrzucone" na objazd przez Obwodnicę Północną. Linia 11 po wykonaniu podjazdu pod Elektrownię "Rybnik" powraca do Wielopola, a następnie niedawno otwartym fragmentem Obwodnicy Północnej dociera do Rudzkiej i Energetyków gdzie włącza się na planową trasę. W podobny sposób jedzie linia 12 - od przystanku Rybnicka Kuźnia Osiedle kieruje się na Wielopole skąd poprzez Obwodnicę włącza się na właściwą trasę. Linie 40 i 41 jeżdżą odwrotnie czyli od Rudzkiej przez Obwodnicę Północną do Wielopola skąd ulicą Lipową i św. Maksymiliana dojeżdżają do Podmiejskiej i już dalej mkną stałą trasą. Wszystkie wymienione linie pomijają przystanek Orzepowice Skrzyżowanie usytuowany się w sąsiedztwie budowanego ronda. Ponadto linie 12 i 41 pomijają przystanek Orzepowice Kuźnia, z kolei 11 i 40 zatrzymują się na nim dodatkowo. Pozostałe przystanki znajdujące się na trasie objazdu nie są obsługiwane.

Rybnik, Obwodnica Północna Rybnik - Smolna, ul. św. Jadwigi Rybnik - Smolna, ul. św. Jadwigi

[JS]

 


   •  Katowice

Długi sierpniowy weekend był okazją nie tylko do wypoczynku. Drogowcy w tych dniach zamknęli wiadukt nad ulicą Bagienną na ciągu drogi krajowej nr 4 w Katowicach Bogucicach. Autobusy jadące aleją Roździeńskiego w kierunku Dąbrówki Małej, czyli 40, 154, 800, 801, 805, 807, 808, 811, 815, 835 i N-84, od godziny 18:00 12 sierpna do godziny 18:00 15 sierpnia kursowały objazdem ulicą Murckowską. Po przejechaniu przez tunel i minięciu stacji paliw zjeżdżały na ulicę Trzech Stawów, następnie przejeżdżały łącznikiem pod Murckowską do ulicy Gospodarczej. Tą ulicą podążały z powrotem do Murckowskiej - do jezdni w kierunku Warszawy. Przy Polmozbycie włączały się na planową trasę. Ze względu na brak możliwości wjazdu nie był obsługiwany przystanek Bogucice Polmozbyt. Mimo, że objazd był dosyć długi, a dodatkowo zwężona została do jednej jezdni ulica Murckowska na wiadukcie nad Bagienną (wiadukt na drugiej jezdni został wyburzony) to jednak autobusy nie miały dużych opóźnień - około 5-7 minut.

[JS]

 

Katowice, ul. Trzech Stawów

   •  Bytom

29 sierpnia skończył się termin wypowiedzenia umowy na mocy której spółka Meteor obsługiwała linie autobusowe nr 132 i 184 na zlecenie KZK GOP (o powodach rozwiązania umowy pisaliśmy dwa tygodnie temu). 30 sierpnia na linię wyjechały więc autobusy nowego przewoźnika - tymczasowo (na okres 3 miesięcy) linię obsługiwać będzie PKM Świerklaniec. Do obsługi powinny być kierowane dwa Jelcze 120M z 1997 roku - nr inw. 1427 i 1428 (pomimo tego, iż dotychczas na liniach tych były w rozkładach jazdy oznaczone kursy autobusów niskopodłogowych w specyfikacji zamówienia nie znalazł się zapis o obowiązku realizowania usług takim właśnie autobusem).

Przetargi na obsługę linii 132 i 184 (a także linii 20, która wypowiedziana została wcześniej) już zostały rozpisane - za jakiś czas poznamy operatorów, którzy realizować będą usługi przez kolejne 3 lata.

[JJ]

 

Zabrze - Rokitnica, ul. Ofiar Katynia

   •  Bytom

W czwartek 18 sierpnia, po 8 dniach głodówki, bytomscy konduktorzy zakończyli swój protest w siedzibie KZK GOP. Stało się to wkróce po tym, jak przedstawiciele Związku i PKM doszli do porozumienia w kwestiach programu pilotażowego. Konflikt na tym tle rozpoczął się na początku sierpnia (pisaliśmy o tym w ostatnim wydaniu). Zmianie uległo kilka zapisów umowy pomiędzy KZK GOP, a PKM Bytom - podwyższeniu uległa kwota bazowa (do tej pory wynosiła 600 tys. zł), od której liczona jest prowizja dla PKM-u. W związku z tym z pojazdów powinny ponownie zniknąć kasowniki (tydzień po podpisaniu aneksu nadal były one w pojazdach), a bilety będą znowu oddawane konduktorom. Ponadto przewidziana została możliwość kontynuacji programu po zakończeniu okresu pilotażowego (31 maja 2006 r.). Ciekawostką jest fakt, że przedsięwzięcie prywatnej spółki zostanie wsparte z gminnej kasy - miasto Bytom zadeklarowało się dokładać co miesiąc ok. 30 tys. zł. Kwota ta, będąca główną przeszkodą w negocjacjach KZK-PKM pozwoli dofinansować etaty prawie 300 zatrudnionych bytomian. Bilans protestu to 4 osoby, które trafiły do szpitala, głównie z powodu zasłabnięć. Na pamiątkę pobytu pracowników PKM-u na ścianach biurowca pozostały hasła wypisywane przez protestujących. Wkrótce przekonamy się, czy to koniec zawirowań wokół tematu konduktorów. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że do zakończenia programu pilotażowego pozostał niecał rok, spodziewać się można zapewne kolejnych "inicjatyw" dla podtrzymania jego bytu.

[MM]

 


Nr 12+13/05


   •  Katowice, Bytom

Od dwóch tygodni trwa spór pomiędzy KZK GOP a PKM Bytom o tzw. "program konduktorski" i związany z tym dramat prawie 300 zatrudnionych dzięki niemu osób. Przypomnijmy - 1 czerwca 2004 r. PKM Bytom zainicjował program pilotażowy, polegający na zatrudnieniu 283 bytomskich bezrobotnych w charakterze konduktorów sprzedających i kontrolujących bilety w autobusach przedsiębiorstwa. Podpisano stosowne umowy m.in. z KZK GOP i Urzędem Pracy, który dofinansował całe przedsięwzięcie kwotą 2,8 mln zł. Uzyskane ze sprzedaży środki podlegały podziałowi pomiędzy KZK GOP (93%) a PKM (7%). Gdy jednak wartość sprzedaży przekroczała próg 600 tys. zł proporcje podziału nadwyżki ulegały odwróceniu. Program spotkał się z ciepłym przyjęciem przez pasażerów, konduktorzy byli chwaleni za swoją pracę. PKM donosił o zmniejszających się dewastacjach pojazdów oraz redukcji osób jeżdżących na gapę.

Pierwsze miesiące funkcjonowania pokazały jednak, że uzyskana w ten sposób kwota nie wystarcza do sfinansowania wypłat dla wszystkich pracowników, zaczęły się więc targi o wysokość kwoty progowej. Ta ostatecznie nie uległa zmianie, jednak PKM znalazł sposób na zwiększenie obrotów (a tym samym prowizji) - na przełomie roku z autobusów zniknęły kasowniki. Do tej pory pasażer, który zakupił bilet w kiosku mógł skorzystać z 1 lub 2 pozostawionych w pojeździe urządzeń. Po ich likwidacji bilet przekazywano konduktorowi, a ten w zamian wydawał druczek (bilet) z kasy fiskalnej. Mieliśmy więc do czynienia z wymianą towarową. Pozostawał problem odebranych w ten sposób biletów - jak się okazało trafiały one do powtórnego obiegu za pośrednictwem kolektur bytomskiej spółki.
Te właśnie dwie sprawy, będące naruszeniem warunków umowy, zostały podniesione przez KZK GOP w wypowiedzeniu umowy PKMowi. Za jej wypowiedzeniem głosował cały zarząd związku, a Krzysztof Wójcik - prezydent Bytomia - wstrzymał się od głosu. Jednocześnie na PKM nałożono 150 tysięcy zł kary za niedotrzymywanie warunków.

Na wieść o wypowiedzeniu z Bytomia ruszyła pierwsza wyprawa konduktorska do siedziby KZK GOP w Katowicach przy ulicy Wita Stwosza 31. 2 sierpnia kilkunastu konduktorów zajęło XXI piętro biurowca (tam urzęduje przewodniczący zarządu) i zażądało m.in. cofnięcia wypowiedzenia, rezygnacji z kar i zgody KZK na kontynuowanie programu w dotychczasowej postaci. W związku z decyzją władz związku, że decyzja zostanie podjęta w czwartek, po kilku godzinach wrócili do domu. Ponownie przybyli 2 dni później (4 sierpnia). Tym razem zarząd KZK podjął decyzję o cofnięciu wypowiedzenia, ale podtrzymał inne żądania. Jednocześnie zwrócił się do PKM o zaniechanie naruszania umowy (m.in. o instalację kasowników). Postulaty te zostały zrealizowane, w przeciwnym razie umowa mogła zostać ponownie wypowiedziana. Konduktorzy odstąpili od okupacji siedziby związku. Jednocześnie do prokuratury zostało złożone doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez zarząd PKM, polegającemu na odmowie udostępnienia dokumentacji finansowej w celu rozliczenia i podwójnej sprzedaży biletów.

Trzeci akt rozegrał się w środę. Aby wzmocnić siłę argumentacji przedstawicieli PKM w negocjacjach do Katowic ponownie przybyli konduktorzy. Związek wycofał się z nałożonej na przewoźnika kary, ale nadal pozostawała nierozstrzygnięta kwestia wzajemnych rozliczeń. Według bytomskich pracowników obecna sytuacja może doprowadzić do upadłości spółki i utraty przez nich pracy. Postanowili więc zaostrzyć protest i podjęli głodówkę. Do 6 osób, które w ten sposób zaczęły protestować, codziennie mają dołączać kolejne dwie. Pierwszy skutek to zasłabnięcie jednego z protestujących w nocy z soboty na niedzielę - został przewieziony do szpitala, jego życiu nic nie zagraża. Ponieważ dalsze negocjacje mają być prowadzone dopiero w czwartek konduktorów czeka jeszcze kilka dni głodowego strajku. Wkrótce też okaże się, czy ich postulaty zostaną spełnione.

[MM]

 


   •  Dąbrowa Górnicza

14 lipca zostało zamknięte (z powodu awarii kanalizacji) skrzyżowanie ulic Konopnickiej i Łączącej w Dąbrowie Górniczej. Wszystkie linie autobusowe przebiegające w tym rejonie zostały skierowane na trasy objazdowe. I tak: linie 16 i 242 od przejazdu kolejowego na Konopnickiej do ulicy Robotniczej jadą przez Limanowskiego, autobusy linii 79 nie wykonują przejazdu okrężnego przez Konopnickiej i Korzeniec tylko zawracają za przystankiem Dąbrowa Górnicza Limanowskiego i przez Robotniczą wracają na podstawową trasę. 16bis jedzie tak samo jak 16 i 242 ale w obie strony podjeżdża (ulicami Korzeniec, Konopnickiej i Olszową) do przystanku Korzeniec Pogoria III Plaża. Z kolei linie 604, 644 i nocna 903 jadą ulicami Limanowskiego, Robotniczą, Korzeniec, Śliwińskiego, Konopnickiej, Olszową i Cupiała. Na trasie objazdowej obsługują dodatkowo przystanek Korzeniec. Przystanek Dąbrowa Górnicza Konopnickiej został przesunięty na ulicę Limanowskiego, a Korzeniec Pogoria III powędrował 150 m na północ, za skrzyżowanie z ulicą Śliwińskiego. Na Robotniczej przy skrzyżowaniu z ulicą Korzeniec został ustrawiony dodatkowy przystanek obsługiwany przez linie 16, 79 i 242.

Dąbrowa Górnicza, ul. Olszowa Dąbrowa Górnicza, ul. Limanowskiego Dąbrowa Górnicza, ul. Cupiała

[JS]

 


   •  Dąbrowa Górnicza

Zamknięcie ulic Idzikowskiego i Szosowej prowadzących z Ząbkowic do Tucznawy było powodem skierowania na trasy objazdowe linii 237, 637 i 903. W dniach 19 - 23 lipca wymienione linie jechały sześciokilometrowym objazdem przez Łosień bez obsługi przystanków, poza jednym - Ząbkowice CPN. Wyłączone z obsługi zostały przystanki Ząbkowice OSP, Ząbkowice Szosowa, Tucznawa Smardz, Tucznawa Droga do Sikorki i Tucznawa Bugaj. Pomimo tak długiego objazdu nie uległ zmianie rozkład jazdy tych linii, skutkiem czego autobusy miały spore opóźnienia. Linia 140 została skrócona o 1,5 km - do przystanku Tucznawa Gilowa. Po zakończeniu jazdy autobusy tej linii wycofywały i podstawiały się na stanowisko w kierunku centrum.

Dąbrowa Górnicza, ul. Dąbrowszczaków Dąbrowa Górnicza ul. Dąbrowszczaków Dąbrowa Górnicza - Tucznawa, ul. Gilowa

[JS]

 


   •  Lędziny, Mysłowice

Transgór Mysłowice wyprowadził przed paroma tygodniami większość swoich autobusów z bazy w Hołdunowie. Autobusy stacjonują obecnie w Mysłowicach - Brzezince na ulicy Fabrycznej, nieopodal opuszczonej zajezdni PKM Katowice. W Hołdunowie znajduje schronienie tylko autobus obsługujący linię 166, a po wakacjach będą tam prawdopodobnie nocować także wozy jeżdżące na liniach 952 i 953.

[JS]

 


   •  Bytom

Sprawy Meteora ciąg dalszy. Mniej więcej rok temu jakość usług świadczonych przez jaworznicką firmę na liniach autobusowych w rejonie Bytomia uległa znacznemu pogorszeniu. Najgorzej było w zimie - notorycznie wypadające kursy, tabor w fatalnym stanie technicznym. Zima się skończyła, ale problemy pozostały - pomimo zapowiedzi ze strony kierownictwa Meteora niewiele uległo poprawie. Meteor ratował sytuację wypożyczając autobusy, m.in. z firmy PUP Czeladź, a w połowie br. zlikwidował ostatecznie zajezdnię w Zabrzu (zlokalizowaną na terenie bazy Transgóru Zabrze) i powierzył opiekę nad taborem firmie PUH Delta Andrzeja Mastalerza - skutkowało to m.in. tym, że w rezerwie za autobusy Meteora często wyjeżdżały wozy Delty.

Tymczasem gmina Zbrosławice, po terenie której przebiegają trzy linie obsługiwane dotychczas przez Meteora (20, 132, 184) w 2002 roku (w chwili gdy Meteor po wygranym przetargu przejął obsługę tych linii) była wręcz wniebowzięta z takiego obrotu sprawy (do 2002 roku linie te obsługiwał PKM Bytom). Po trzech latach diametralnie zmieniła zdanie i od kilku miesięcy kierowała stanowcze żądania zrobienia czegoś z jakością usług na tych liniach. W chwili gdy gmina wstrzymała dotację wpłacaną do MZKP Tarnowskie Góry (którego jest członkiem) KZK GOP (organizator tych trzech linii) zdecydował się wypowiedzieć umowę - ale tylko na linię 20. I dopiero kolejny protest (tym razem ze strony MZKP) spowodował, że wypowiedziano również dwie pozostałe linie (132 i 184).

Tak więc, od 8 sierpnia Meteor przestał obsługiwać linię 20. Na liniach 132 i 184 kursować będzie tylko do 29 sierpnia. Ogłoszone zostały już postępowania przetargowe na obsługę tych linii (dwa przetargi: jeden na linię 20, drugi na linie 132 i 184 - dotychczas linie te były w jednym pakiecie). Do czasu rozstrzygnięcia przetargów obsługa linii zlecona jest na 3-miesięczny okres w trybie negocjacji. Od 9 sierpnia linię 20 obsługuje więc PKM Świerklaniec - jest to pierwsza stała linia obsługiwana przez tego przewoźnika na zlecenie KZK GOP (firma realizuje przewozy na zlecenie MZKP). Operatora linii 132 i 184 na okres "przejściowy" poznamy prawdopodobnie za tydzień.

Bytom - Górniki Pętla Zabrze - Rokitnica Pętla Bytom, ul. Kolejowa

Pierwszego dnia PKM Świerklaniec wysłał na linię 20 trzy Ikarusy 260 (1432, 1452 i 1490), jednego Jelcza M11 (2694) i niskopodłogowego Jelcza M121M (1420). Wozy nie posiadające wyświetlaczy zostały wyposażone w typowe dla tego przewoźnika białe tablice liniowe z czarnymi napisami (pomimo tego, iż umowa wymaga tablic zgodnych ze wzorem obowiązującym na liniach KZK GOP, czyli niebieskich). Na oknach nie pojawiły się charakterystyczne naklejki "Przewóz na zlecenie KZK GOP".

Bytom - Górniki, ul. Żołnierska Zbrosławice, ul. Wolności Ptakowice, ul. Wyzwolenia

[JS, JJ]

 


   •  Katowice

Od 1 sierpnia w KZK GOP nastąpiło kilka zmian rozkładów jazdy. Na liniach nr 22, 72, 74, 663, 664, 665 i 974 wprowadzone zostały korekty godzin odjazdów, a przy okazji na liniach 22 oraz 663, 664 i 665 oznaczono w rozkładach jazdy kursy wykonywane taborem niskopodłogowym - na linii 22 jest to autobus przegubowy. Linia 636 w Knurowie skierowana została dodatkowo ulicami Ułanów i Wojska Polskiego - ale tylko w dni wolne. Wprowadzono również kolejną serię zmian nazw przystanków - głównie w Siemianowicach, Chorzowie i Katowicach, jest to kolejny etap porządkowania nazewnictwa w całej sieci.

Siemianowice Śl. - Węzłowiec, ul. Jagiełły Siemianowice Śl. - Węzłowiec, ul. Jagiełły Siemianowice Śl. - Węzłowiec, ul. Jagiełły

[JJ]

 


   •  Katowice

23 i 24 lipca, w związku z nieustającymi pracami przy modernizacji kanalizacji w centrum Katowic wystąpiła konieczność wstrzymania ruchu tramwajowego (wcześniej takie weekendowe przerwy miały miejsce w marcu i kwietniu). Tym razem powodem było czyszczenie kolektorów.

Organizacja ruchu była praktycznie identyczna jak podczas poprzednich przerw - linie 7, 36 i 37 od Chorzowa Batorego jechały do Stadionu Śląskiego, linia 15 od Sosnowca do zajezdni Zawodzie, a linia 14 była przerwana i od strony Alfredu dojeżdżała do Placu Wolności, a od strony Mysłowic do zajezdni Zawodzie. Na odcinku Katowice Rynek - Zawodzie Zajezdnia kursowała autobusowa komunikacja zastępcza. Tym razem jednak nie były to autobusy z PKM Katowice O/Zawodzie, lecz w wyniku umowy podpisanej jakiś czas wcześniej pomiędzy Zakładem Komunikacji Tramwajowej Nr 5, a firmą Jerzego Sebzdy wyjechały autobusy PUP i Sed-Baz Czeladź. Jednak tylko w sobotę wszystkie pięć autobusów było z Czeladzi, w niedzielę już tylko dwa, a stawkę uzupełniały trzy autobusy (przegubowe) z PKM Katowice (zaj. Katowice).

Katowice, ul. Warszawska Katowice, ul. Warszawska Katowice, ul. Warszawska

[JJ]

 


   •  Katowice

Słynny "kwadratowy zakręt" (łuk pospawany z prostych odcinków szyn) na linii tramwajowej pomiędzy Burowcem i Szopienicami tak wrósł w krajobraz i wszyscy tak się do niego przyzwyczaili, że trudno sobie wyobrazić, żeby tramwaj na tym zakręcie jechał płynnie i bez szarpnięć. Tymczasem stała się rzecz niezwykła - ZKT-5 przystąpił do remontu torowiska w tym miejscu. W dniu 13 sierpnia dokonano wymiany szyn w prawym torze w kierunku jazdy do Sosnowca i Mysłowic, a za dwa tygodnie ma zostać naprawiony drugi tor.

W czasie robót wstrzymano ruch tramwajowy - linie 14, 15 i 37 od strony Katowic kończyły jazdę w zajezdni Zawodzie, linia 15 od Zagórza skierowana została do Milowic, a linia 14 od Mysłowic zawracała na pętli w Szopienicach. Uruchomiono dwie linie zastępcze - autobusy za tramwaje linii 15 jeździły od zajezdni Zawodzie do dworca PKP w Sosnowcu, a za tramwaje linii 14 jeździły od zajezdni Zawodzie do pętli w Szopienicach - na obu kursowały po 2 autobusy z firmy PUP/Sed-Baz Czeladź.

Sosnowiec Dworzec PKP Katowice - Bagno, ul. Obrońców Westerplatte Katowice - Burowiec, ul. Obrońców Westerplatte

[JJ]

 


   •  Chrzanów

Pomimo sezonu letniego Wydział Organizacji Ruchu chrzanowskiego ZKKM ostro pracuje i co kilka dni zaskakuje pasażerów kolejnymi zmianami rozkładów jazdy.

13 lipca zmieniona została trasa jednego kursu linii 309 - kurs w dni robocze z godziny 5.23 cofnięto na godzinę 5.10 jednocześnie oznaczając go jako wariant "A" - przez Młoszową i os. ZWM Schody.

Z dniem 1 sierpnia wprowadzone zostały korekty rozkładów jazdy na dni robocze następujących linii autobusowych:

- 317 - kursy o 7.21, 16.45 oraz 19.20 zostają skrócone do przystanku Płaza Cmentarz, powroty przez Wapiennik odpowiednio o 7.42, 17.10 i 19.42. Z kolei kurs 20.42 z dworca ZKKM odjeżdżać będzie o godzinie 20.30 i nie będzie obsługiwał przystanków Topolowa oraz Nowy Szpital; natomiast kurs powrotny z Płazy Pętla o godzinie 20.57 obsłuży przystanki Topolowa i Nowy Szpital;
- 331 - kurs o godzinie 6.34 z dworca ZKKM nie będzie obsługiwał przystanków Topolowa i Nowy Szpital, w zastępstwie przystanki te obsłuży linia 345/46 odjazd z dworca o godzinie 6.21;
- 334 - zmieniono godziny odjazdów kursów porannych jednocześnie nastąpiła zmiana godzin odjazdów kursów wariantowych obsługujących Nowy Szpital w Chrzanowie włącznie ze zmianą trasy;
- 335 - kurs o godzinie 14.25 z przystanku Stella Pętla cofnięto na godzinę 14.10.

Na tych korektach jednak ZKKM nie poprzestał i już 8 sierpnia wprowadzono następujące poprawki:

- 317 - kurs w dni robocze z godziny 5.45 cofnięto na godzinę 5.43 oraz oznaczono na rozkładzie literką "D" co oznacza, że wprowadzono nowy wariant: Dw. ZKKM - Nowy Szpital - Płaza Cmentarz - Pogorzyce PKP - os. Stella - Dw. ZKKM;
- 332 - kurs w dni robocze o godzinie 20.20 z przystanku Płaza Pętla jedzie następującą trasą: Płaza Pętla - Płaza Cmentarz - Pogorzyce PKP - os. Stella - Chrzanów Podwale - Nowy Szpital - Dw. ZKKM;
- 335 - kurs o godzinie 14.10 z przystanku Stella Pętla przesunięto na godzinę 14.15.

Jednak i to nie jest koniec zmian rozkładów jazdy. Od dnia 10 sierpnia drobnym przesunięciom uległy następujące kursy wymienionych poniżej linii:

- 332 - kurs w dni robocze o godzinie 21.25 z dworca ZKKM przesunięto na godzinę 21.30;
- 334 - kurs z godziny 6.20 zmieniono na godzinę 6.29 ale pozostawiono trasę przejazdu obsługującą os. Młodości i Nowy Szpital.

[TS]

 


Nr 11/05


   •  Chorzów

5 lipca na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbył się koncert zespołu U2. Fani zespołu zjeżdżali z całej Polski (i nie tylko) nawet na kilkanaście godzin przed koncertem. Organizatorzy przygotowali 70 tysięcy biletów, w tym kilka tysięcy dodatkowych w dniu imprezy, dodatkowo pod Stadion przybyła spora grupa ludzi, którzy przyjechali posłuchać muzyki za darmo przed bramami obiektu.

Organizacja ruchu tramwajowego i autobusowego była zmieniona, choć nieznacznie, od samego rana. Na liniach 6, 11 i 41 planowe pojedyncze wagony 105N zaplanowano zastąpić składami. Wagony 116Nd i 102Na w założeniu pozostawać miały bez zmian. Linie autobusowe 820, 830 i 840 miały obsługiwać przez cały dzień przystanek Chorzów AKS, a na linii 830 wszystkie wozy były przegubowe.

Obsadzenie pociągów planowych było następujące (podane są numery wagonów i ewentualnie podmiany jeśli wystąpiły):

601 - 808 (po 18 - 805 z poc. 602)
602 - 805
603 - 749+750 (po 13 - 816)
604 - 644+344
605 - 800
606 - 490 (po 17 - 763+764)
607 - 809
608 - 599+600 (po 14 - 583+584)
609 - 812
610 - 571+618

111 - 697+698 (po 18 - 166)
112 - 685+686
113 - 176
114 - 674+673
115 - 153
116 - 659+660
117 - 205
118 - 594+593 (po 20 - 224)

4101 - 713+714
4102 - 791+792
4103 - 806
4104 - 647+648
4105 - 807
4106 - 467+489
4107 - 802
4108 - 711+712
4109 - 801

Po koncercie zaplanowano uruchomienie 20 pociągów specjalnych obsługiwanych składami 2x105N w celu odwozu uczestników w kierunku Katowic i Bytomia.

Zajezdnia Zawodzie wystawiła 7 pociągów oznaczonych S1-S7, które na pętlę wjeżdżały od strony Katowic od 21:30 do 22:30.

S1 - 749+750
S2 - 583+584 (z poc. 608)
S3 - 734+735
S4 - 680+679
S5 - 599+600
S6 - 571+618 (z poc. 610)
S7 - 726+727

Z zajezdni Chorzów Batory pociągów specjalnych było również 7, oznaczonych S8-S14. Pierwsze dwa wyjechały z zajezdni już po 18:00, aby odebrać ze stacji kolejowej Chorzów Batory pasażerów specjalnego pociągu InterCity. Jednak z uwagi na brak koordynacji (a raczej wiedzy na temat ewentualnych opóźnień tego pociągu) kursy te nie spełniły swego właściwego zadania (pojawiła się również hipoteza, że pociąg IC skończył bieg w Katowicach lub pojechał do stacji Chorzów Miasto). Oba składy wykonały dwa kółka przez Plac Wolności, Załęże i Chorzów Batory, po czym o 20:50 i 21:10 podstawiły się na Stadion. Pozostałe pociągi przyjeżdżały również od strony Chorzowa od 21:50 do 22:30.

S8 - 609+610
S9 - 694+693
S10 - 582+580
S11 - 697+698
S12 - 578+577
S13 - 675+676
S14 - 699+700

Bytomskie "S-ki" były głównie przedysponowanymi składami, które w ciągu dnia kursowały na linii 6 i 41. Przyjeżdzały od 21:35 do 22:25 i były oznaczone numerami S15-S20.

S15 - 713+714 (z poc. 4101)
S16 - 647+648 (z poc. 4104)
S17 - 644+344 (z poc. 604)
S18 - 495+496
S19 - 467+489 (z poc. 4106)
S20 - 763+764 (z poc. 606)

Dodatkowo na trzecim torze przy Stadionie ustawiono parzyste pociągi z linii 11 - po zakończeniu planowego kursowania pociągi te wykonały kilka dodatkowych kursów i skierowały się na Stadion. Poc. 118 podczas tego dodatkowego kursu został podmieniony na wagon 102Na 224. W pozostałe pociągi planowe linii 11 oraz 6 i 41, mimo uprawnień służby ruchu, nie było żadnych ingerencji.

Przed 23 tzw. trzeci tor i obie pętle były całkowicie zajęte wagonami tramwajowymi. Kolejność ustawienia była następująca:
118 (wyjazd na Chorzów), S8 (wyjazd na Katowice), S9, 112, S1, S2, S13 (wjazd z Chorzowa), S15, 114, S16, S3, S10, 116, S17, S4, S11, S5, S18, S12, S6, S19 (wyjazd na Katowice z pętli wschodniej), S20, S7 i S14.


Koncert zakończył się o 23:25, jednak tramwaje specjalne zaczęły odjeżdzać już od 23:15, ponieważ już było wielu chętnych. Do Katowic pojechały z pętli zachodniej S8, S9, S1, S2, S13, S15, S16, S3, S10, S17, S4, S11, S18, S12 i S6, a z pętli wschodniej S19, S20, S7 i S14. Do Bytomia kurs zrealizowały 118, 112, 114, 116 i S5.

W drugiej turze wracające z Katowic S8, S15, S10, S17, S11, S18 pojechały prosto do Bytomia, a pozostałe (S9, S19, S1, S13, S20, S16, S3, S14, S4, S12, S6) zawrócono ponownie do Katowic - wszystkie kursy wykonane zostały z pętli zachodniej z wyjątkiem S19. Z Bytomia wróciło wszystkie 5 pociągów i przez Katowice zjechały do swoich zajezdni. Brakuje pociągów S2 i S7, ponieważ pojechały aż do Brynowa i nie zdążyły razem z pozostałymi stamtąd wrócić. Po późniejszym powrocie na Stadion, wykonały ponowny kurs (już zjazdowy) do Katowic.

Na trzecie kółko z Katowic wróciły pod Stadion S9, S1, S13, S20, S16 i S3, skąd katowickie S1 i S3 zjechały w stronę swojej zajezdni, pozostałe wyjechały w kierunku Bytomia. Z Bytomia z drugiego kółka pod Stadion wróciły S8 i S10 i przez Katowice zjechały do chorzowskiej zajezdni, S11 zjechał do niej z Chorzowa Rynku. Ostatnie "eSki" odjechały kilka minut po 1 w nocy.

Nocny pociąg na linii 6 (610) obsadzony był także składem - 662+617.

Kilka słów na temat oznakowania wagonów. Katowickie składy oznaczone na wyświetlaczach linią S i właściwym kierunkiem jazdy, w drugim wagonie tablica z trasą "Katowice Plac Wolności - Chorzów Stadion Śląski". Składy chorzowskie natomiast nadal nie mają w pamięci, tak jak katowickie, linii S i dlatego odjeżdżały z oznaczeniami "7 Bytom Plac Sikorskiego" oraz "40 (lub 11) Katowice Plac Wolności". Zdarzały się także błędne oznaczenia, np. "40 Katowice Zawodzie" dla kursu do Placu Wolności (S10) czy "11 Chebzie Pętla" dla kursu do Bytomia (114), ewentualnie "6 Katowice Rynek".. W drugich wagonach chorzowskich składów nie było żadnej tablicy informującej o trasie. Składy bytomskie miały tablice o treści "Chorzów Stadion Śląski".

N/84

Wśród autobusów wprowadzono tylko jedną korektę - odjazd ostatniego kursu z Katowic autobusu linii 840 (wóz 840/8) został opóźniony o 15 minut z godz. 23:30 na 23:45, a zrealizował go Ikarus 280.26 nr inw. 705. W przeciwieństwie do innych podobny okazji, tym razem nie zatrzymywał się dodatkowo przy Stadionie.

Dodatkowo na wybrane kursy nocne wysłane zostały autobusy przegubowe - dotyczyło to wozów 76/7, 297/5, 657/6, 735/4, 830/7 i N/84.

Frekwencja w tramwajach przeszła najśmielsze oczekiwania - tramwaje w kierunku Katowic odjeżdżały po koncercie średnio co 1-2 minuty i wszystkie były wypełnione do ostatniego miejsca. Tramwaje po raz kolejny udowodniły swoją sprawność i efektywność przy obsłudze tak ogromnych potoków pasażerów.

[ff,JJ]

 


   •  Zabrze

4 lipca rozpoczął się remont mostu na rzece Bytomce w dzielnicy Zabrza - Maciejowie. Wyłączona z ruchu została ulica Kondratowicza, którą kursują linie 156 i 617 (ta druga tylko w nocy). Obydwie linie zostały skierowane objazdem przez trasę DK4 z dojazdem w następujący sposób: w kierunku Gliwic od ulicy Srebrnej - droga przy zakładzie Jopex - rondo przy M1 - DK4, w kierunku Zabrza - DK4 - zjazd na ulicę Szkubacza - ponownie wjazd na DK4 - zjazd na rondo przy M1 - droga przy zakładzie Jopex do Srebrnej. Dodatkowo na trasie objazdowej obsługiwany jest w obie strony nowy przystanek Maciejów Zakłady Jopex, z kolei pomijany jest przystanek Maciejów Kondratowicza.

[JS]

 


   •  Ornontowice

11 lipca zlikwidowane zostały dwie pary kursów linii minibusowej 936 do przystanku Gierałtowice Ośrodek Zdrowia przy ulicy Mickiewicza. Kursy realizowane były w godzinach przedpołudniowych, począwszy od 22.12.2003 r.

[JS]

 


Nr 10/05


   •  Katowice, Gliwice, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza

Jak co roku, na okres wakacji letnich (od 25 czerwca) uruchomionych zostało kilka linii specjalnych (sezonowych), w tym jedna nowa.

Tą nową linią jest kursująca na trasie Sosnowiec Urząd Miejski - Maczki Kościuszki linia nr 221bis - jest ona obsługiwana autobusami przystosowanymi do przewozu rowerów. PKM Sosnowiec wykorzystał do tego celu dwa Jelcze M11 - 2022 i 2337. Wewnątrz została usunięta część siedzeń, a w ich miejsce zamontowano specjalne uchwyty na rowery. Jak na razie linia cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem cyklistów.

Sosnowiec - Maczki, ul. Krakowska Sosnowiec - Klimontów, ul. Hubala-Dobrzańskiego

Trzeci rok z rzędu zostało uruchomione kursowanie linii 659 w Zabrzu. Co 35 minut można dojechać z centrum miasta do kąpieliska leśnego w Maciejowie - linię obsługuje Transkom Piekary Śl. i najczęściej wysyła na nią Jelcza PR110M 17. Tegoroczna trasa tej linii została lekko zmodyfikowana - zamiast ulicami Wolności i Kondratowicza do ulicy Srebrnej w Maciejowie autobus kursuje Grunwaldzką i Pestalozziego. Taki przebieg spowodowany jest rozpoczynającym się 4 lipca remontem mostu na Bytomce w ciągu ulicy Kondratowicza.

Poza tymi dwiema liniami kursują jeszcze: 650 (Gliwice Plac Piastów - Czechowice Kąpielisko) oraz 16bis (Osiedle Mydlice - Dąbrowa Górnicza - Korzeniec KPP Kuźnica War.).

Zabrze, ul. Grunwaldzka Dąbrowa Górnicza - Osiedle Mydlice Pętla

W drugi dzień wakacji (26 czerwca) linia 650 kursowała dłużej niż zwykle, aż do późnych godzin wieczornych. Na trasę w godzinach popołudniowych wysłane zostały 2 przegubowe Ikarusy, co pozwoliło zapewnić półgodzinną częstotliwość. Powodem takiego stanu rzeczy była "Parada Muzycznych Sobowtorów" zorganizowana w ośrodku wypoczynkowym "Tur" w Czechowicach.

Gliwice - Czechowice Kąpielisko Gliwice, ul. Toszecka

Zmiany wakacyjne objęły też tradycyjnie linie zwykle - linia 221 wydłużona została do Ośrodka Sosina w Szczakowej, a linia 98 zahacza o maciejkowicką Dolinę Górnika.

[JS, JJ]

 


   •  Katowice, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza

Od 25 czerwca na liniach KZK GOP wprowadzono kilka zmian w trasach linii autobusowych. Wydłużona została trasa linii nr 221 - do obsługi włączona zostały Ostrowy Górnicze oraz ulica Juliuszowska, pozbawiona wcześniej jakiejkolwiek linii autobusowej. Zostały ustawione 3 nowe przystanki: na Juliuszowskiej za Boczną (w kierunku Szczakowej) i za Feliksa (w kierunku centrum) oraz na Wileńskiej (Porąbka Ośrodek Rekreacyjny) - dodatkowe stanowisko w kierunku Szczakowej tylko dla linii 221, naprzeciw słupka w kierunku przeciwnym.

Tego samego dnia zmieniony został przebieg linii 803 w rejonie północno-wschodnich krańców Huty Katowice. W dni robocze autobusy tej linii jeżdżą od ulicy Roździeńskiego przez Ząbkowicką i Gołonoską, pomijane są przystanki Tworzeń Roździeńskiego Skrzyżowanie, Ząbkowice Starosiedle i Ząbkowice Las. Na nowym odcinku obsługiwane są przystanki Kazdębie Gołonoska i Łosień Gołonoska. Trasa w dni wolne pozostała niezmieniona.

Z innych zmian wprowadzonych tego dnia warto odnotować swoistą ciekawostkę jaką stanowią wybrane kursy linii nr 7 realizowane Drogową Trasą Średnicową ("na skróty") i oznakowane jako linia 870 oraz uruchomienie nocnych kursów na linii 710 (tylko w nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę). Ze względu na zmianę rozkładu jazdy linii 23 na ulicach przestaną pojawiać się autobusy oznaczone numerem 923.

[JS, JJ]

 

Dąbrowa Górnicza - Ostrowy Górnicze, ul. Juliuszowska

   •  Tarnowskie Góry

Nieznacznej zmianie uległy od 1 lipca trasy linii 153, 739 i 791. Trudności z zawracaniem na przystanku Kopienice Ośrodek Zdrowia poskutkowały likwidacją podjazdu do tego przystanku. Dodatkowo przystanek Kopienice Szkoła w kierunku Jasiony zmienił swoją lokalizację - powędrował na drugą stronę ulicy 1 Maja, przed skrzyżowanie z Bohaterów.

Długa i pokręcona trasa linii 164 została 1 lipca jeszcze bardziej urozmaicona. Wybrane kursy zostały skierowane do przystanku Szarlej Kaufland skąd kontynuują jazdę do Osiedla Wieczorka lub Dołków.

Od 2 lipca linia 129 wykonuje w soboty i niedziele jeden krótki kurs na trasie Tarnowskie Góry Dworzec - Tarnowskie Góry Tesco i z powrotem.

[JS]

 

Piekary Śl. - Szarlej Kaufland

   •  Tarnowskie Góry

Od 23 do 25 czerwca trwały prace ziemne na ulicy Niemcewicza w Reptach Śl., dzielnicy Tarnowskich Gór. Autobusy linii 151 i 189, korzystające zwykle z tej ulicy, zostały skierowane do Gliwickiej bezpośrednio ulicą Jana Waliski. Na tejże ulicy, za skrzyżowaniem z Jaworową, został ustawiony tymczasowy przystanek zastępujący stanowisko "Repty Śl. Jaworowa".

[JS]

 

Tarnowskie Góry - Repty Śl., ul. Waliski

   •  Tarnowskie Góry

Prace wodno-kanalizacyjne prowadzone w pobliżu przystanku Tarnowskie Góry Bytomska były powodem zamknięcia dla ruchu odcinka ulicy Bytomskiej od Oświęcimskiej do Legionów. Od godziny 7:00 dnia 29 czerwca do wieczora 1 lipca autobusy kursowały w następujący sposób:
- linie jadące w kierunku Osady Jana jeździły w obie strony Oświęcimską i łącznikiem bez nazwy do Bytomskiej
- linie jadące w kierunku Starych Tarnowic i Rept Śl. skierowano w obie strony ulicami Powstańców Śl. i Wyspiańskiego (z obsługą przystanku Tarnowskie Góry Powstańców)

Przystanek Tarnowskie Góry Bytomska w kierunku Osady Jana przestawiony został na ulicę Oświęcimską, a stanowisko Tarnowskie Góry Wyszyńskiego w kierunku centrum powędrowało 300 m do tyłu (naprzeciwko stanowiska po drugiej stronie ulicy).

[JS]

 

Tarnowskie Góry, łącznik ul. Oświęcimskiej i Bytomskiej

   •  Tychy

30 czerwca był ostatnim dniem kursowania linii mikrobusowej T do centrum Bierunia. Od 1 lipca wspomnianą linią można dojechać do nowego tyskiego cmentarza komunalnego przy ulicy Barwnej, tuż przy granicy z gminą Bojszowy. Na terenie Bierunia obsługiwane są tylko przystanki Bieruń Stary Świerczyniec i Bieruń Stary Mleczarnia.

[JS]

 

Tychy Barwna Cmentarz

   •  Knurów

Prace związane z remontem mostu na rzece Knurówce w ciągu ulicy Wilsona, rozpoczętego 5 kwietnia, były powodem skierowania na trasę objazdową linii 236 i 710. Objazd w kierunku Krywałdu przebiega ulicami Szpitalną i Niepodległości, a w kierunku przeciwnym ulicami Niepodległości, Ogana i Wilsona do Szpitalnej. Przystanki Knurów Szkoła i Knurów Wilsona są wyłączone z obsługi. Na ulicy Szpitalnej, za skrzyżowaniem z Wilsona, stanął przystanek tymczasowy, który wymienione linie obsługują jadąc w kierunku Krywałdu. Dodatkowo w obie strony 236 i 710 zatrzymują się na przystankach Knurów Astoria i Krywałd Zacisze.

[JS]

 

Knurów, ul. Niepodległości

   •  Lubomia

Jak donosi serwis ZTZ Rybnik od dnia 1 lipca z powodu wypowiedzenia przez gminę Lubomia porozumienia komunalnego została zawieszona linia 10A relacji Lubomia Las - Pszów Dworzec Autobusowy. Linia ta, utworzona przed dwoma laty, była przedłuzeniem innej linii 10 kursującej w relacji Rybnik - Pszów. Dzięki skomunikowaniu w Pszowie linie te zapewnialy całkiem sprawne połączenie z Lubomii do Rybnika. Obsługiwana od początku swojego istnienia przez jednego mikrobusa z firmy Piotra Dybały tworzyła w gminie Lubomia bardzo ciekawy układ - po gminie tej kursowały 3 linie trzech róznych organizatorów. Po tej decyzji UG Lubomia teren gminy obsluguja juz tylko 2 linie komunikacji miejskiej: jastrzębskie 213 i raciborska 4.

[Daro]

 

Pszów Dworzec Autobusowy

   •  Chrzanów

Od 1 lipca obowiązuje zmieniony rozkład jazdy linii 345/46. Nowy rozkład zakłada większą ilość kursów, zmianę taboru na większy (w praktyce mini-mercedes nieco pojemniejszy od tego jeżdżącego dotychczas) oraz likwidację podjazdów do Stelli.

Tego samego dnia przestała istnieć linia 333. W ciągu ponad 20 miesięcy swojego istnienia kilkukrotnie miała zmienioną trasę. Ostatni przebieg był następujący: Chrzanów Dw. ZKKM - Kolonia Rospontowa - Borowiec II, z powrotem przez osiedle Młodości lub bezpośrednio ulicą Podwale. Wykonywane były także kursy wariantowe do Chłodni. Obsługę przez cały okres istnienia zapewniała firma Elbud z Jaworzna. Na trasie najczęściej można było zobaczyć Autosana H6 14 ale zdarzał się również Fiat 315 11 i Autosan A1010M 15.

Wraz z rozpoczeciem wakacji ZKKM wprowadził także zmiany rozkładów jazdy na liniach 309, 332, 338 i 349 na których pozmieniano godziny odjazdów. Na linii X nastąpiła korekta rozkładu jazdy, a dodatkowo uruchomiono kurs przyspieszony (nie obsługujący wszystkich przystanków) na trasie Chełmek Fabryka - Trzebinia Mały Rynek (odjazd w dni robocze z Chełmka o godzinie 21:25, a w dni wolne o 21:50). Pomijane są następujące przystanki: Libiąż Kruczek, Libiąż Transformator, Libiąż Cmentarz, Libiąż 11 Listopada, Libiąż Pawilon oraz Chrzanów Fadom - ta zmiana obowiązuje od dnia 4 lipca.

[JS, TS]

 

Chrzanów Dworzec ZKKM

   •  Tychy, Łaziska Górne

MZK Tychy poinformował w swoim serwisie internetowym o rozstrzygniętym przetargu na obsługę linii mikrobusowej Ł relacji Łaziska Średnie - Brada Las / Orzesze Targowisko. 18 lipca zagości na tej linii zupełnie nowy przewoźnik - PT-H "Frodżi", firma z Bochni należąca do Andrzeja Bugary. Co ciekawe pojazdy oznaczone nazwą tej firmy można spotkać na tej linii już od dłuższego czasu, pomimo tego iż linię formalnie obsługuje firma Gaba-Trans z Mikołowa.

[JS]

 


   •  Katowice, Pszczyna

W niedzielę 26 czerwca od godzin porannych odbywał się w Pszczynie "III Wielki Piknik z Telewizją Katowice" pod hasłem "Regiony Europy", organizowany wspólnie z Konsulatem Słowenii z okazji święta narodowego tego kraju. Impreza zakończyła się po 22:00 pokazem sztucznych ogni.

Dla mieszkańców Katowic i okolic Urząd Miasta zamówił autobus, który miał bezpłatnie przewieźć chętnych na popołudniowe i wieczorne koncerty oraz inne atrakcje. Informację tę ogłoszono w sobotnich "Aktualnościach". Potencjalne zainteresowanie zostało dobrze oszacowane i do podstawionego na godz. 15:00 pod Teatr Śląski Jelcza 120MM/2 161 z PKM Katowice zmieścili się wszyscy chętni, którymi były osoby w różnym wieku. Autobus był jednak całkowicie wypełniony. Przejazd odbył się bez dodatkowych postojów i trwał 40 minut. Do momentu odjazdu, który był zaplanowany na 21:30, autobus stał na parkingu przy ul. Katowickiej (dawny plac targowy). W drodze powrotnej na życzenie pasażerów kierowca zatrzymał się w czterech miejscach - dwukrotnie na Giszowcu i na ul. Francuskiej.

[ff]

 


   •  Mierzęcice

Od 10 czerwca funkcjonuje nowy przystanek w Nowej Wsi koło Mierzęcic o nazwie Nowa Wieś Zawadzkiego. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie specyficzna tabliczka z rozkładem jazdy umieszczona na tymże przystanku. Czyżby nadchodzila nowa jakość w informacji przystankowej?

[JS]

 


Nr 9/05


   •  Sosnowiec

1 czerwca została zlikwidowana kursująca od lipca ubiegłego roku linia bezpłatna łącząca sosnowiecką Plejadę z centrum Będzina. Tego samego dnia uruchomiona została nowa-stara linia na Pogoń - w oparciu o rozkład zlikwidowanej linii (odjazdy o tych samych godzinach) na identycznej trasie istniejącej do czerwca ubiegłego roku. Trasa nowej linii: Plejada - Wawel - Grota-Roweckiego - Gospodarcza - Sucha - Orla - Wawel - Plejada.

[JS]

 

Sosnowiec - Pogoń, ul. Sucha

   •  Tarnowskie Góry

Od 17 czerwca, po zakończeniu generalnego remontu fragmentu ulicy Starowapiennej (pisaliśmy na ten temat w 7 numerze), obowiązuje zmieniony układ stanowisk przystanku Strzybnica II. Na ulicy Starowapiennej zostały ustawione dwa nowe stanowiska dla linii 180, 614, 780 i T-3. Jednocześnie zlikwidowany został przystanek początkowy dla linii 614 na ulicy Lotników, odbywać się będzie tam tylko postój techniczny. Przystanki na ulicy Powstańców Warszawskich, w opisywanym rejonie, pozostały na swoim miejscu ale zatrzymują się na nich tylko autobusy linii 736.

[JS]

 


   •  Dąbrowa Górnicza

W dniach 15 do 17 czerwca trwało asfaltowanie ulicy Grabocińskiej w Dąbrowie Górniczej (pratycznie roboty zaczęły się dopiero 16 czerwca). Droga była w całości wyłączona z ruchu, a autobusy linii 28, 49 i 928 zostały skierowane na trasę objazdową poprowadzoną ulicą Kazimierzowską w Dąbrowie Górniczej oraz Jasieńskiego i Kościuszkowców w Sosnowcu Kazimierzu. Wymienione linie nie obsługiwały następujących przystanków: Strzemieszyce Sulno, Strzemieszyce Grabocińska I, Strzemieszyce Grabocińska II, Grabocin Krzyż oraz Grabocin (dot. tylko 28 i 928). Na ulicy Jasieńskiego zostało ustawione dodatkowe stanowisko przystanku Kazimierz Górniczy Poczta dla linii 28 i 928 jadących w kierunku Będzina.
Dąbrowa Górnicza - Strzemieszyce, ul. Kazimierzowska Sosnowiec - Kazimierz, ul. Jasieńskiego Sosnowiec - Kazimierz, ul. Kościuszkowców

[JS]

 


   •  Bytom

Na początku czerwca Inspekcja Transportu Drogowego zaczęła przeprowadzać kontrole autobusów miejskich. Sprawę od kilkunastu dni szczegółowo opisuje prasa. Na pierwszy ogień poszły pojazdy PKM Bytom. 6 czerwca w Miechowicach skontrolowano cztery autobusy na linii 623. Kontrolę przeszedł pomyślnie tylko jeden, trzem zostały zabrane dowody rejestracyjne (m. in. 7268), a dwa z nich kazano odholować.

Kontrolę powtórzono 9 czerwca i zakończyła się identycznym rezultatem. Wykrywane usterki to m. in. cieknący olej spod silnika, przekroczone normy emisji spalin, niedziałające prawidłowo drzwi, ciągnąca się po jezdni guma przegubu, zarwana podłoga, dziurawe przerdzewiałe stopnie, łyse opony, zepsuty prędkościomierz, brak koniecznego wyposażenia, nieszczelności układu wydechowego. Mimo takich usterek wszystkie pojazdy przeszły wg dokumentów pomyślnie badania techniczne w stacji diagnostycznej Diagnocar w Miechowicach, niektóre całkiem niedawno.

14 czerwca policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach skontrolowali autobusy również innych przewoźników. Pojazd z bytomskiego PKM znowu nie przeszedł pomyślnie kontroli (niedziałające światła, uszkodzony układ hamulcowy), ale wraz z nim także Meteora (wyciek paliwa ze zbiornika) i firmy Krawczykowie (łyse opony, brak oznakowań wyjść awaryjnych). Pozytywnie wypadł jedynie autobus z PKM Świerklaniec. Inspekcja Transportu Drogowego zapowiada kolejne kontrole oraz sprawdza w szczególności PKM Bytom w związku z pojawiającymi się informacjami o nieprawidłowościach w stacji diagnostycznej Diagnocar, świadczącej usługi m. in. na rzecz bytomskiej firmy.

Co na to KZK GOP? Na łamach prasy zachowuje spokój i nie uważa, żeby te przerażające dla pasażerów doniesienia miały skutkować jakimiś specjalnymi działaniami. Tymczasem wojewoda i służby zapowiadają dalsze kontrole. Czy skończy się na paraliżu śląskiej komunikacji?

[ff,MM]

 


   •  Katowice

W dniach 13-17 czerwca po Katowicach kursował zabytkowy "ogórek" - Jelcz 043 nr rej. CNA 1C należący do Artura Lemańskiego z Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Autobus został wynajęty przez sieć telefonii komórkowej Heyah w związku z prowadzoną akcją promocyjną. "Ogórek" przemierzał ulice Katowic kursując ulicami Dworcową - Mariacką - Warszawską - 1 Maja - Bogucicką - Murckowską - 1 Maja - Warszawską - Mickiewicza - Dąbrówki - Gliwicką - Dworcową, mniej więcej co godzinę, nie przewoził jednak pasażerów. Nocował na strzeżonym parkingu za katowickim Spodkiem.

[JJ]

 

Katowice

Nr 8/05


   •  Katowice

Od 1 czerwca KZK GOP wprowadził kilka zmian na liniach autobusowych.

Największe zmiany dotknęły katowickie Osiedle Witosa. Zamieszaniu związanemu z tym osiedlem nie ma końca - w tym razem, na wniosek rady osiedla i władz miasta linię przyspieszoną 802 (omijała jeden przystanek na trasie) zamieniono na zwykłą o numerze 675. Poza tym linie 115 i 675 (ex 802) zamieniły się końcówkami na Obrokach - 115 (a także 193 w dni wolne) kursuje teraz do przystanku Obroki MPGK, a 675 do Obroki Elkop. Na wszystkich tych trzech liniach (a także na 615) wprowadzono nowe rozkłady jazdy - m.in. linia 193 kursuje teraz poza szczytem także co 30 minut i kursują na niej (w dzień roboczy) wyłącznie przegubowce. Linia 675 pojawia się na przystankach także w soboty - razem ze 115 i 193 łączy ją wspólny obieg wozów (w soboty na tych trzech liniach kursują łącznie cztery autobusy, a w niedziele i święta na 115 i 193 łącznie spotkać można trzy wozy).

Poza zmianami na Osiedlu Witosa wprowadzono kilka mniejszych lub większych korekt rozkładów jazdy na liniach nr 76, 201, 637, 800, 818, 953, 954 i S-10.

[JJ]

 


   •  Katowice

I stało się - w nocy z 26/27 maja zamknięto dla ruchu wiadukt w ciągu ulicy Sokolskiej, po czym go wyburzono (wyburzanie zakończono następnego dnia). Od 27 maja kilkadziesiąt linii autobusowych KZK GOP trafiło na objazdy - głównie ulicami Stęślickiego - Grundmanna i aleją Korfantego, a linie jadące od Siemianowic zostały skrócone do Koszutki. Linia tramwajowa nr 16 zyskała drugie wagony - obecnie w dzień roboczy kursuje co 7 minut i obsługiwana jest przez 7 składów 2x105N i 2 wagony 116Nd, a w dni wolne kursuje co 14 minut i obsługiwana jest przez 4 wagony 116Nd (tym samym likwidacji uległy kursy oznaczone jako linia nr 20).

27 maja ponadto obowiazywał rozkład jazdy na soboty - na wielu liniach zamieniony został jednak tabor, na większy, co w przypadku PKM Katowice spowodowało roszady obsługi między zajezdniami w Katowicach i Zawodziu. Autobusy z zajezdni Zawodzie wyjechały m.in. na linie 115/193, 296, 662 i 830.

Katowice, skrzyżowanie ulic Dzierżyńskiego i Zawadzkiego (lata 80-te XX wieku) Katowice, skrzyżowanie ulic Chorzowskiej i Sokolskiej Katowice - Koszutka, Pętla Słoneczna

Katowice - Dąb, ul. Stęślickiego Katowice, ul. Grundmanna Katowice, ul. Sokolska

[JJ]

 


   •  Piekary Śląskie

Coroczna pielgrzymka mężczyzn do piekarskiego sanktuarium, która odbyła się 29 maja, była powodem zamknięcia długiego odcinka ulicy Bytomskiej. Jak co roku autobusy linii 5, 53, 73, 114, 148, 164 i 185 w godzinach 7:00 - 17:00 kursowały objazdem poprowadzonym od Osiedla Wieczorka ulicami Śląską, Konstytucji 3 Maja i Ziętka, a z powrotem przez Ziętka i Jana Pawła II. Na 114 i 148 jeździły przez cały dzień autobusy przegubowe. Linia 700 w obie strony jechała ulicami Jana Pawła II i Ziętka. Z kolei linia 780 została całkowicie wycofana z centrum Piekar i skrócona do pętli na Osiedlu Wieczorka, a 164 pomijał Osiedle Pod Lipami.

Piekary Śląskie, ul. Śląska Piekary Śląskie, ul. Ziętka Piekary Śląskie, ul. Śląska

[JS]

 


   •  Chorzów

29 maja na Stadionie Śląskim w Chorzowie zorganizowano "Mystic Festival", którego główną atrakcją był koncert grupy Iron Maiden. Linie tramwajowe przebiegające obok Stadionu kursowały wg rozkładu jazdy na dni wolne, na liniach 6 i 11 zamieniono tabor na 2x105N (wszystkie pociągi, poza nocnymi), a po koncercie dodatkowo uruchomiono kilka pociągów specjalnych.

Na linii 6 kursowały następujące wagony: poc. 601 - 571+618 (od wieczora 662+617), poc. 602 - 680+679, poc. 603 - 731+730 (od popołudnia 702+701), poc. 604 - 576+575, poc. 605 - 670+669 (od wieczora 749+750). Na linii 11 kursowały: poc. 111 - 574+573, poc. 112 - 674+673, poc. 113 - 578+577 (od wieczora 582+580), poc. 114 - 694+693, poc. 115 - 697+698, poc. 116 - 659+660, poc. 117 - 732+733, poc. 118 - 582+580 (od popołudnia 317+321). Na linii 41 kursowały: poc. 4101 - 801, poc. 4102 - 804, poc. 4103 - 814 (od popołudnia 803), poc. 4104 - 807, poc. 4105 - 548+488.

Parzyste pociągi linii 11, które zwykle zjeżdżają do zajezdni po 19, nie zjechały lecz kursowały nadal na linii 11. Wieczorem uruchomiono 6 pociągów specjalnych - z zajezdni Zawodzie: S1 - 571+618, S2 - 726+727, S3 - 731+730 oraz z zajezdni Stroszek: S4 - 779+780, S5 - 492+493, S6 - 773+774, które przyjeżdżały pod Stadion od godz. 22:40 co kilka minut.

Koncert zakończył się o godzinie 23:20. Do Katowic skierowano pociągi S1, 112, S2, S3, 114 i S6, a do Bytomia S4 i S5. Wszystkie pociągi, które pojechały do Katowic wróciły na Stadion, skąd poc. 114 pojechał do Chorzowa, S6 do Bytomia, a reszta (S1, S2, S3 i 112) ponownie do Katowic. S1 jeszcze po raz drugi wrócił na Stadion. Z Bytomia wrócił tylko S4, po czym zawrócił i zjechał do zajezdni Stroszek. Poc. 116 po przyjeździe z Katowic zawrócił na trójkącie Chorzów Metalowców po czym zjechał do zajezdni przez Katowice. Pociąg 118 kursował na trasie linii 11 bez zmiany trasy. Nieparzyste pociągi linii 11 oraz wszystkie pociągi linii 6 i 41 kursowały bez zmian aż do planowego zjazdu do zajezdni.

[ff, JJ]

 


Nr 7/05


   •  Tarnowskie Góry

25 kwietnia rozpoczął się remont fragmentu ulicy Starowapiennej w Strzybnicy. Z tego powodu na objazd zostały skierowane linie 180, 614, 736, 780 oraz bezpłatna T-3. Linie 180, 614 i T-3 jadą od ulicy Pastuszki do Powstańców Warszawskich przez Tuwima i Zagórską. Linia 736 w kursach przez Starowapienną i Ogrodnictwo jedzie przez Zagórską i Dymarską. Linia 780 w kursach przez Strzybnicę dojeżdża do skrzyżowania Zagórskiej i Powstańców Warszawskich gdzie następuje nawrót i kontunuacja jazdy do Piekar lub Starych Tarnowic. Przystanek Strzybnica Starowapienna został przesunięty na ulicę Dymarską i jest obsługiwany tylko przez linię 736. Przystanek Opatowice Posesja 68 został ustawiony na ulicy Tuwima, zatrzymują się na nim wszystkie wymienione linie.

Tarnowskie Góry - Strzybnica, ul. Tuwima Tarnowskie Góry - Strzybnica, ul. Powstańców Warszawskich Tarnowskie Góry - Strzybnica, ul. Tuwima

[JS]

 


   •  Piekary Śląskie

Remont skrzyżowania Jana Pawła II i Bytomskiej w Piekarach Śląskich wkroczył w kolejną fazę. Od 12 maja nie ma już możliwości przejazdu na wprost ulicą Bytomską. Dla autobusów jadących w kierunku Kozłowej Góry (i z powrotem) został wyznaczony nowy objazd - ulicami Słowackiego i (fragmentami pozbawioną asfaltu) Cichą. Tym samym zlikwidowany został przydługawy objazd przez Józefkę. Tymczasowe przystanki Piekary Śląskie Dwór dla linii 5 (w dni wolne) i 192 zostały ustawione na ulicy Słowackiego. Pozostałe linie jadące w kierunku Kozłowej Góry, tj. linia 5 w dni robocze, 700 oraz jeden kurs linii 53 nadal zatrzymują się na tymczasowych przystankach zlokalizowanych na ulicy Damrota, a przystanki na Słowackiego pomijają.

Piekary Śląskie, ul. Cicha Piekary Śląskie, ul. Cicha Piekary Śląskie, ul. Cicha

[JS]

 


   •  Jastrzębie Zdrój

Od 9 maja do 30 października trwać będzie objazd związany z remontem ulicy Libowiec. Kursujące tą ulicą autobusy linii 110 i 126 zostały skierowane od Ruptawy do Bzia ulicami Cieszyńską, Podhalańską i Cichą. Z obsługi zostały wyłączone przystanki na ulicy Libowiec: Ruptawa Boisko, Ruptawiec, Libowiec II, Libowiec I i Libowiec Skrzyżowanie. Poranny kurs linii 122 z Arki Bożka do pętli Jastrzębie Zdrój pomija Ruptawę, jedzie Podhalańską i Cichą do Bzia gdzie na przystanku Bzie Bar włącza się na planową trasę.

[JS]

 

Jastrzębie Zdrój, ul. Cicha

   •  Świerklany

Wspominaliśmy w ostatnim wydaniu o uruchomieniu z dniem 4 maja prywatnej linii P4 mającej jeździć na trasie Świerklany - Wodzisław. Linia, owszem, istniała ale tylko kilka dni. Prawdopodobnie 9 maja została zlikwidowana, a rozkłady jazdy zniknęły z przystanków dopiero w następnych dniach. Była obsługiwana przez mikrobus marki Renault.

[JS]

 


   •  Katowice

W nocy z 26/27 maja 2005 r. wstrzymany zostanie ruch drogowy na wiadukcie w ciągu ulicy Sokolskiej w Katowicach. Przez najbliższe pół roku wiadukt będzie przebudowany, w ramach prac przy budowie Drogowej Trasy Średnicowej na śródmiejskim odcinku w Katowicach.

Zamknięcie tego wiaduktu spowoduje spore zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, o czym wspominaliśmy dwa tygodnie temu. Nie będziemy przepisywać szczegółów objazdu - po informacje odsyłamy na stronę internetową KZK GOP.

[JJ]

 

Schemat organizacji ruchu

   •  Mysłowice

Objazd związany z zamknięciem ulicy Dzierżonia na Wesołej trwa nadal. W ciągu ostatnich dwóch tygodni wprowadzono do niego dwie modyfikacje. Najpierw z linii 672 wycofane zostały autobusy niskopodłogowe, a później zmieniono trasę przejazdu tej linii w kierunku KWK Wesołą - powodem były trudności techniczne w przejeździe trasą objazdową. Drugą modyfikacją była zmiana lokalizacji przystanków Wesoła Piastów Śląskich - przystanki te służą obecnie za główne przystanki dla mieszkańców Wesołej, zlokalizowane są w dość nieprzyjemnej okolicy i zanotowano tam ostatnio wiele wybryków chuligańskich, łącznie z napadami na pasażerów. Przystanki przestawiono bliżej skrzyżowania z ulicą Kopalnianą, co ma poprawić bezpieczeństwo oczekujących na autobus.

Mysłowice - Krasowy, ul. Plebiscytowa Mysłowice - Wesoła, ul. Obrońców Westerplatte Mysłowice - Krasowy, ul. Orła Bialego

[JJ]

 


Nr 6/05


   •  Jastrzębie Zdrój

Od 1 maja MZK Jastrzębie Zdrój wprowadził kilka zmian tras na swoich liniach. Linia 131 obsługuje dzielnicę Szeroka - ulicami Gagarina i Powstańców Śląskich, tym samym zostają pominięte przystanki Jastrzębie Granica i Gogołowa Skrzyżowanie Jastrzębska. Nowy rozkład nie zawiera również przystanków na terenie gminy Świerklany, które są pomijane od 1 kwietnia. Nowe rozkłady otrzymały również linie 102, 104 i 114 przebiegające bezpostojowo przez teren tej gminy.

Planowana na 1 maja zmiana na linii 212, zakładająca pomijanie przystanków w Świerklanach, nie doszła do skutku. Skrócono jednak trasę, wskutek czego nie jest wykonywany "wjazd kieszeniowy" do przystanków Świerklany Górne Skrzyżowanie oraz Świerklany Dolne.

W odpowiedzi na tą zmianę prywatny przewoźnik K. Klenart z Żor, obsługujący już kilka połączeń w Świerklanach, uruchomił linię P4 na trasie Świerklany Szyb - Świerklany Górne - Marklowice - Wodzisław Dw. Aut. Wykonywanych jest 6 par kursów tylko w dni nauki szkolnej.

[JS]

 


   •  Tychy

Gmina Ornontowice stara się ograniczyć wydatki przeznaczone na komunikację miejską. Od 12 kwietnia ograniczono ilość kursów na linii M, a od 1 maja wprowadzony zostal nowy rozkład jazdy linii 605, który zakladane pomijanie w wybranych kursach większości przystanków na terenie tej gminy. Skrócone kursy, pomijające Ornontowice Centrum, zatrzymują się tylko na przystanku Ornontowice Bujakowska. Planowane były również ograniczenia na liniach KZK GOP (68 i 636) jednak jak na razie nie zostały one wdrożone.

Korekta trasy dotknęła linię minibusową N kręcącą się po Łaziskach i fragmencie Mikołowa. Od 4 maja przebieg tej linii na Osiedlu Leśnym w Łaziskach został ujednolicony. Oznacza to, że w obie strony "eNka" jedzie ulicami Leśną - Wierzbową - Jesionową - Brzozową - Leśną, do tej pory wymienionymi ulicami minibus jechał tylko w kierunku Kopaniny.

[JS]

 

Ornontowice Centrum

   •  Katowice

1 maja w KZK GOP wprowadzono kilka zmian rozkładów jazdy i tras linii.

W Katowicach linie 12 i 48 zmieniły przebieg w rejonie Brynowa i Starej Ligoty - obecnie linia 12 kursuje ulicą Ligocką, a 48 obsługuje rejon Kopalni Wujek i ulicy Stromej, wcześniej kursowały odwrotnie. W nowym rozkładzie jazdy linii 48 znaleźć można ciekawostkę - są to kursy w relacji Katowice Stawowa - Chorzów Plac Hutników wykonywane z oznaczeniem linii 830 (w praktyce wyjazdy i zjazdy dla dwóch wozów na linii).

Linia 619 przestała z początkiem maja podjeżdżać pod zakłady dolomitowe w Siewierzu.

Mieszkańcy Zagłębia doczekali się wreszcie zwiększenia ilości kursów oznaczonych na przystankowych rozkładach jazdy jako wykonywane autobusami niskopodłogowymi. Kursy takie zostały wpisane do rozkładów jazdy linii 55, 235, 299, 803, 803/806, 805, 806 i 807.

Na liniach kursujących w rejonie ulicy Gwiezdnej w Zagórzu (299, 690, 723, 815 i 825) wprowadzono specjalne objazdowe rozkłady jazdy, uwzględniające wydłużenie trasy. Tymczasem na liniach, które od ponad roku kursowały na objazdach w Dąbrowie Górniczej Ząbkowicach (dot. linii 84, 140, 175, 635, 637 i 903) przywrócono stałe trasy - powodem było zakończenie modernizacji wiaduktu nad drogą krajową nr 1. Na dotychczasowych trasach pozostają linie 237 i 275 (na tej drugiej dwie pary kursów wydłużono natomiast do dzielnicy Ujejsce).

[JJ]

 


   •  Gliwice

Od 1 kwietnia kursuje nowa linia bezpłatna jeżdżąca na zlecenie Tesco Gliwice. Nowa linia to 4 kursy wykonywane przez cały tydzień na trasie Tesco - Plac Piastów - Tarnogórska (Gliwice Tarnogórska i Gliwice Radiostacja) - Paderewskiego (Osiedle Obrońców Pokoju) - Myśliwska (Szobiszowice Lisia) - Pionierów - DK4 - Portowa - Tesco. Do końca marca te same kursy były realizowane na krótszej trasie Tesco - Plac Piastów - Tesco.

[JS]

 

Gliwice, droga krajowa nr 4

   •  Gliwice

Od 21 kwietnia, w związku z budową kanalizacji na fragmencie ulicy Elsnera w gliwickiej dzielnicy Żerniki, autobusy 59 i 60 skierowane zostały na trasę objazdową. Objazd został poprowadzony od ulicy Tarnogórskiej do Żernickiej ulicą Kurpiowską. Przystanek Żerniki Elsnera został przesunięty z ulicy Elsnera na ulicę Żernicką. Przystanek Żerniki Gospoda nie jest obsługiwany.

[JS]

 

Gliwice - Żerniki, ul. Kurpiowska

   •  Mysłowice

Od 7 maja mieszkańcy Wesołej mają utrudniony dojazd do swojej dzielnicy - zamknięto bowiem całkowicie ulicę Dzierżonia, w związku z jej modernizacją. Na objazdy trafiły również autobusy. Linie 76, 77, 106, 160 i 788 kursują przez dzielnicę Krasowy. Do "Rynku" w Wesołej dojeżdżają obecnie tylko linie 76 (która ma tam przystanek końcowy i zawraca na środku skrzyżowania), 672 (jadąca do Starej Wesołej objazdem ulicami al. Spacerowa i Wiosny Ludów) oraz minibus 954. Jak zwykle przy takich zmianach tymczasowych oberwały linie uzupelniające 44 i 162 - tę pierwszą znacznie ograniczono (kursuje przez cały tydzień co 2 godziny na trasie skróconej z Zawodzia do pętli w Brzezince), a tę drugą po prostu zawieszono (w zamian do obsługi Janowa skierowana została linia 618).

[JJ]

 


   •  Katowice

Wielkimi krokami zbliża się zamknięcie wiaduktu w ciągu ulicy Sokolskiej - informowaliśmy już o tym dwa tygodnie temu. Powoli wyłania się już schemat organizacji ruchu.

Wg najświeższych informacji prace mają zacząć się 20 maja i potrwać do końca listopada. Ruch drogowy w relacji Chorzów -> Rondo poprowadzony zostanie "górą", czyli mniej więcej po dzisiejszych łącznikach łączących Chorzowską i Sokolską (po południowej stronie wiaduktu, przy Banku Śląskim). Ruch w przeciwnej relacji utrzymany zostanie "dołem", czyli pod wiaduktem (za wyjątkiem kilku dni w początkowej fazie rozbiórki, kiedy zostanie wstrzymany całkowicie), później po wybudowaniu łączników po północnej stronie wiaduktu przerzucony zostanie na "górę". Ruch w relacji północ-południowe zostanie oczywiście całkowicie wstrzymany.

Wydarzeniem bez precedensu w KZK GOP będzie skrócenie linii autobusowych jadących od strony Siemianowic do Pętli Słonecznej (linie 5, 168 i 860) oraz do Koszutki (okolice Kina Kosmos - linie 27, 43, 119, 133, 170, 662) oraz wzmocnienie oferty komunikacji tramwajowej na ciągu Pętla Słoneczna - Katowice (podwójne wagony na linii 16, być może jeszcze na innej linii) i honorowanie biletów przy przesiadkach. Pasażerowie będą zmuszeni przesiadać się z autobusów do tramwajów, aby dojechać do centrum Katowic.

Na innych ciągach aż tak rewolucyjnych zmian nie będzie. Linie "gliwickie", tj. 6, 840 i 870 dojeżdżać będą do przystanku Katowice Sokolska, a linie "bytomskie", czyli 820 i 830 do Dworca PKP. Od strony Tysiąclecia i Józefowca autobusy pojadą objazdem ulicami Stęślickiego - Grundmanna - Gliwicką (za wyjątkiem linii 7, 23, 110, 674 i 930, które pojadą przez Sokolską lub w kierunku Ronda). Linie jadące z Bogucic pojadą al. Korfantego i przez Rondo. Linia 109 pominie centrum Katowic.

[JJ]

 


   •  Chorzów

7 maja, jak co roku, zorganizowano w Chorzowie Ogólnopolską Paradę Kwiatów i jak co roku, na około 3 godziny wstrzymany został ruch tramwajowy na ulicy Wolności. Tramwaje linii 9, 13, 17, 36 i 37 kończyły jazdę w zajezdni Chorzów Batory, a do Rynku kursowały 3 Ikarusy 260 od Henryka Polaka jako komunikacja zastępcza.

[JJ]

 


   •  Chrzanów

W Chrzanowie szykuje się z nowym rokiem nieco zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Rada Miasta podjęła uchwałę o wystąpieniu gminy ze Związku Komunalnego "Komunikacja Międzygminna". W ZKKM pozostaną więc tylko dwie gminy - Trzebinia i Libiąż. Gmina Chrzanów planuje samodzielną organizację komunikacji w oparciu o miejscowy PKS. PKS Chrzanów jest od pewnego czasu postawiony w stan likwidacji - gmina chce go wykupić, doinwestować kilkoma nowymi autobusami i wykorzystać do prowadzenia komunikacji w mieście. Pasażerowie korzystający dziś z komunikacji ZKKM ucierpią na tych zmianach w jednej podstawowy sposób - będą zmuszeni kupować oddzielne bilety na przejazdu po Chrzanowie i oddzielne aby podróżować po Trzebini i Libiążu.

Tymczasem z końcem marca działalność na rynku komunikacji miejskiej zakończyła firma Duhabex Długosz-Haber Sp.j. Początki dzialalności w komunikacji miejskiej tej firmy datuje się na rok 1996. Przez kolejne lata działalność rozwijała się - jugosłowiańskie autobusy Zemun zastąpiono jeszcze starszymi szwedzkimi Scaniami. Swoistymi rodzynkami w taborze przedsiębiorstwa były początkowo dwa Jelcze M121M (sprzedane później Henrykowi Zagoździe), a w ostatnim okresie Scania CN113CLL oraz Ikarus 412. Pod koniec funkcjonowania, firma obsługiwała na zlecenie ZKKM Chrzanów linie autobusowe nr 329, 331, 332, 340, 349, 361, K oraz X. Od zeszłego roku Duhabex był członkiem Konsorcjum Komunikacji Autobusowej w którego skład wchodziły także Transgór Mysłowice oraz Meteor Jaworzno. Obecnie linie obsługiwane dotychczas przez Duhabex przejął Transgór, wraz z taborem i kierowcami. Firma zamierza skupić się teraz na międzynarodowym przewozie towarów.

[JJ]

 

Trzebinia Dworzec PKP

Nr 5/05


   •  Jaworzno

Od dnia 25 kwietnia Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Jaworznie przy współpracy z Mennicą Państwową S.A. wprowadza nową formę biletu okresowego - Jaworznicką Kartę Miejską. Karta zastąpi tradycyjne bilety - na początek miesięczne, które wycofane ze sprzedaży zostaną już pod koniec maja 2005. Docelowo jednak planuje się zupełnie wycofać z obiegu także tradycyjne bilety papierowe. Jednorazówki dostępne będą wtedy wyłącznie u kierowców autobusów.

Jaworznicka Karta Miejska

Razem z wprowadzeniem karty do obiegu rusza szeroka akcja promocyjna - reklamy na przystankach, w autobusach i mediach, a także hostessy rozdające ulotki. Do wszystkich gospodarstw domowych w Jaworznie trafić mają też prospekty informacyjne przybliżające ideę nowego biletu miesięcznego. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że już teraz zainteresowanie jest duże.

Początkowo na karcie zakodować można będzie jedynie opłatę za bilety komunikacji miejskiej. Niewykluczone jednak, że z czasem karta posłuży jako nośnik większej ilości usług oraz informacji. Karta będzie personalizowana, tzn. przechowywane na niej będą dane osobowe właściciela.

W celu otrzymania karty należy złożyć wniosek w Centrum Obsługi Klienta lub wrzucić do jednej ze skrzynek, jakie znaleźć można w miejskich autobusach. Formularz wniosku pobrać można także ze strony internetowej PKM-u. Samo wydanie karty jest nieodpłatne. Doładowanie karty możliwe będzie początkowo w jednym z 12 punktów (10 na terenie Jaworzna oraz po jednym w Katowicach i Chrzanowie).

PKM Jaworzno, jako pierwszy przewoźnik w regionie zdecydował się na nowy sposób pobierania opłat za przejazd. Podobne systemy działają już m.in. w Poznaniu, Warszawie oraz Kielcach. Z ciekawością przyglądać się będziemy tej nowince oraz informować o rozwoju systemu.

[KB]

 


   •  Katowice

Budowa Drogowej Trasy Średnicowej na terenie Katowic trwa już długie miesiące. W zeszłym roku prowadzone były prace związane z przebudową Ronda im. gen. Ziętka, na ten rok zaplanowano za to modernizację węzła ulic Chorzowskiej i Sokolskiej - jednego z najważniejszych punktów komunikacyjnych miasta. Modernizacja obejmie budowę całkowicie nowego wiaduktu drogowego oraz przebudowę (lub dobudowanie) zjazdów i skrętów we wszystkich możliwych relacjach. Roboty praktycznie już trwają, jednak na razie nie ingerują zbytnio w przebieg ruchu drogowego (poza zwężeniami, a co za tym idzie korkami na ulicach miasta).

Od 27 kwietnia, ze względu na przebudowę łączników jezdni zbiorczych ulicy Chorzowskiej w kierunku Ronda, nie będzie możliwości zjazdu z tej jezdni zbiorczej za skrzyżowaniem z ulicą Grundmanna na ulicę Chorzowską w kierunku Ronda. W związku z tym autobusy linii nr 6, 7, 23, 820, 830 i 840 nie będą obsługiwać przystanku Dąb Huta Baildon (gdyż nie miałyby możliwości pojechać później do alei Korfantego). Linie przyspieszone (820, 830 i 840) obsługiwać będą w zamian przystanek Dąb Kościół.

Na 15 maja zaplanowane jest wyłączenie z ruchu wiaduktu nad ulicą Chorzowską w ciągu ulicy Sokolskiej. Jednocześnie ruch drogowy wzdłuż ulicy Chorzowskiej w kierunku Ronda zostanie przerzucony "na górę", czyli przecinać będzie ulicę Sokolską. Nieczynne będzie zjazd z Sokolskiej na Chorzowską w kierunku Dębu. Na samej Sokolskiej czekają nas zwężenia związane z przebudową odcinka od Banku Śląskiego w kierunku wiaduktu nad przejściem podziemnym. Wg zapewnień wykonawców tramwaje kursować będą bez przeszkód, poza prawdopodobnie kilkudniową przerwą w ruchu związaną z samym wyburzaniem wiaduktu. Komunikacja autobusowa tymczasem trafi na objazdy: ulicami Stęślickiego i Grundmanna lub Korfantego. Część linii będzie miała w innych miejscach przystanki początkowe/końcowe. O szczegółach poinfomujemy wkrótce.

[JJ]

 

Katowice, ul. Sokolska

   •  Żory, Tychy

Zaledwie przez rok linię mikrobusową "W" w Tychach obsługiwał Meteor. 13 kwietnia pojawił na tej linii prywatny przewoźnik z Żor, znany już w całym regionie Andrzej Kłosok. Do obsługi tej linii został przeznaczony nietypowy minibus Iveco TurboDaily. Pojazd wyposażony jest w 2 pary drzwi otwieranych automatycznie. Linia W jest już jedenastą linią obsługiwaną przez wspomnianego przewoźnika. Minibusy Kłosoka można zobaczyć na liniach KZK GOP (242, 243, 921, 936 i 998), MZK Tychy (G, N i W), MZK Jastrzębie Zdrój (218), ZTZ Rybnik (52) oraz na jednej własnej - Z11 z Żor do Jastrzębia.

[JS]

 

Tychy - Urbanowice, ul. Kościelna

   •  Katowice

W dniach 19-20 marca i 16-17 kwietnia ze względu na prace przy modernizacji kanalizacji na ulicach Warszawskiej i 1 Maja w Katowicach wystąpiła konieczność wstrzymania ruchu tramwajowego (ze względu na wyłączenie napięcia w sieci trakcyjnej). Ponieważ przerwy w ruchu trwały każdorazowo krócej niż 48 godzin organizacją komunikacji zastępczą zajmowały się Tramwaje Śląskie samodzielnie, bez udziału KZK GOP.

Tramwaje linii 7, 36 i 37 jadące od strony Chorzowa Batorego kierowane były od Rynku w Katowicach do Stadionu Śląskiego. Od strony Szopienic linie 14 i 15 kończyły bieg na pętli w Zawodziu, a linia 14 kursowała jeszcze ponadto od Alfredu do katowickiego Placu Wolności. Ze względu na brak dojazdu do zajezdni w ciągu dnia, na liniach 6 i 41 zmniejszono ilość Citadisów w ruchu - zastąpiły je składy 2x105N. Wieczorem (od 23:30 do 1:00) oraz rano (od 4:00 do 5:30) napięcie były włączane, aby umożliwić wyjazdy i zjazdy do zajezdni Zawodzie.

Na trasie Katowice Rynek - Zawodzie Zajezdnia uruchomiona została autobusowa komunikacja zastępcza. 5 autobusów podstawiał PKM Katowice O/Zawodzie.

 

Katowice, Rynek

Nr 4/05


   •  Jaworzno, Tychy

Od 1 kwietnia 2005 r. obsługę linii S (Żwaków - Mąkołowiec) w Tychach przejął Meteor Jaworzno. Kieruje na nią Autosana H6-10 879, który jeszcze niedawno kursował na linii 334 w Chrzanowie.

[JS]

 

Tychy, ul. Borowa

   •  Kamieniec

1 kwietnia br. o 5 km została wydłużona trasa linii nr 132. W dni robocze linia ta kursuje na trasie Bytom Dworzec PKP - Wieszowa - Kamieniec Szkoła. W dni wolne trasa pozostała bez zmian. W Kamieńcu autobusy zawracają na nowej pętli wybudowanej przy tamtejszym zespole szkół. Wcześniej rolę pętli pełniły tworzące kwadrat wąskie, nieutwardzone drogi nieopodal szkoły.

Kamieniec Szkoła Kamieniec Szkoła

[JS]

 


   •  Katowice

Do hipermarketu Carrefour w Katowicach można dojechać dwiema kolejnymi liniami bezpłatnymi. 14 marca zostały uruchomione linie do Szopienic przez Burowiec oraz do Siemianowic Śląskich przez Dąbrówkę Małą. Obydwie linie obsługiwane są jednym autobusem "odzyskanym" ze zlikwidowanej tego samego dnia linii na Osiedle Tysiąclecia. Obecnie do wspomnianego hipermarketu dojeżdża 5 linii bezpłatnych, na których jeźdżą 3 autobusy z firmy przewozowej Huta Katowice ZTS.

[JS]

 

Katowice - Burowiec, ul. Hallera

   •  Bytom

Z powodu prac wyburzeniowych jednego z budynków, od 23 marca została zamknięta połowa jezdni ulicy Frenzla w rejonie Racjonalizatorów w Miechowicach. Przejazd ulicą Frenzla na odcinku od Racjonalizatorów do Andersa jest możliwy tylko w kierunku centrum. W związku z tym autobusy linii 14, 20, 92, 132, 167, 183, 184, 623, 735 i 850 jadące w kierunku Miechowic zmuszone są do korzystania z objazdu poprowadzonego ulicami Andersa i Bończyka. Jednak nie wszyscy kierowcy jeżdżą oficjalnym objazdem. Autobusy Meteora (14, 20, 92 i 132) zamiast ulicą Bończyka korzystają z bardzo wąskiej ulicy Zamkowej. Obsługiwana 15-metrowymi autobusami linia 850 jeździ do placu Szpitalnego ulicami Andersa, Wolnego, Zjednoczenia i Stolarzowicką. Z kolei autobusy PKM Bytom, np. 623, można spotkać na ulicy Elsnera, leżącej 50 m od Bończyka - pomimo tego, że na Bończyka został ustawiony przystanek zastępujący stanowisko Miechowice Plac Zamkowy.

Bytom - Miechowice, ul. Zamkowa Bytom - Miechowice, ul. Zamkowa Bytom - Miechowice, ul. Bończyka Bytom - Miechowice, ul. Bończyka

[JS]

 


   •  Katowice, Gliwice, Zabrze, Chorzów, Sosnowiec

Śmierć papieża Jana Pawła II wplynęła dość znacząco na funkcjonowanie komunikacji miejskiej w naszym regionie. Uroczystości i msze żałobne organizowane w wielu miastach spowodowały konieczność organizacji objazdów - tak było m.in. 7 kwietnia w Gliwicach, Zabrzu i Katowicach oraz 8 kwietnia w Sosnowcu. 8 kwietnia, w dzień pogrzebu, w związku ze zmniejszonymi przewozami ograniczono funkcjonowanie komunikacji - KZK GOP i MZKP zdecydowały się jednak wprowadzić tylko niewielkie ograniczenia, jak w ferie. PKM Jaworzno wprowadził rozkład niedzielny zawieszając dodatkowo część kursów w godzinach 9-11, a w sieci MZK Tychy obowiązywały rozkłady jazdy na soboty.

Zorganizowano również komunikację dodatkową - 7 kwietnia w Gliwicach (15 autobusów podstawionych przez PKM Gliwice na zlecenie miasta, rozwożące uczestników do dzielnic miasta) i Katowicach (6 autobusów z PKM Katowice zamówionych przez KZK GOP, umożliwiające powrót z lotniska Muchowiec do centrum miasta) oraz 8 kwietnia w Sosnowcu (około 20 autobusów podstawionych przez PKM Sosnowiec na zlecenie władz miasta, kursujących do poszczególnych dzielnic lub sąsiednich miast). 6 kwietnia w godzinach wieczornych w Chorzowie oraz 7 kwietnia w Gliwicach i Zabrzu zwiększona została nieco oferta komunikacji tramwajowej - wydlużone do 23 zostało kursowanie linii 36 oraz 4 i 35 oraz zaniechano podmian taboru na krótszy na liniach 7 oraz 3.

 


Nr 3/05


   •  Tychy, Sosnowiec

MZK Tychy rozstrzygnął dwa przetargi na obsługę linii mikrobusowych. W ich wyniku od 1 kwietnia linię S obsługiwać będzie Meteor Jaworzno (dotychczas Pama Tychy), a od 13 kwietnia na linii W kursować będzie Kłosok Żory (dotychczas Meteor Jaworzno). Linia S była ostatnią linią obsługiwaną przez tę firmę na zlecenie MZK Tychy.
Tychy, Rynek Tychy - Wygorzele, ul. Długa

Tymczasem od 1 marca 2005 r. na linii KZK GOP nr 926 pojawiła się firma Irex Sosnowiec. Ta weekendowa linia, łącząca Szpital Wojewódzki w Sosnowcu z Osiedlem Bór, obsługiwana jest przez 2 Jelcze - 120M 01 (ten sam autobus kursuje w dni robocze na linii 122) oraz PR110M 04 (autobus wcześniej należał do firmy Wojciecha Domagały i kursował na liniach dowozowych do Auchan Sosnowiec). Niestety w warunkach przetargu nie znalazł się zapis o autobusie niskopodłogowym stąd linia dojeżdżająca do jednego z większych szpitali w regionie zostanie pozbawiona tego udogodnienia (dotychczas linię obsługiwał Meteor Jaworzno i jednym z dwóch autobusów był na stałe niskowejściowy Jelcz M121).
Będzin, ul. Żeromskiego Sosnowiec - Pogoń, ul. Sucha

[JS, JJ]

 


   •  Jastrzębie Zdrój, Świerklany

Na liniach MZK Jastrzębie wprowadzono niewielkie korekty rozkładów jazdy: pierwszy kurs linii 121 relacji Pawłowice Urząd Gminy - KWK Pniówek wykonywany jest z pominięciem Mizerowa, z kolei pierwszy kurs relacji Strumień Rynek - KWK Pniówek jedzie bezpośrednio przez Pawłowice Osiedle (pomija Mizerów, Warszowice i Krzyżowice). Jednocześnie zawieszono kursowanie tej linii w niedziele oraz wydłużono pierwszy kurs linii 128 w soboty o odcinek Pielgrzymowice Caritas - Golasowice Pętla.

Gmina Świerklany definitywnie rezygnuje z uczestnictwa w przedsięwzięciu pod nazwą MZK Jastrzębie Zdrój. Od 1 kwietnia linie 102, 104, 114 i 131 będą pomijać przystanki na terenie Świerklan. Z kolei od 1 maja ostatnia linia MZK - 212 - zniknie z ulic wspomnianej gminy.

[JS]

 


   •  Wojkowice, Czeladź

Prywatna firma przewozowa (realizująca przewozy dla MZKP Tarnowskie Góry) należącą do Małgorzaty i Bogdana Trestka wyprowadziła się z Żychcic (dzielnica Wojkowic). Nowa zajezdnia znajduje się na ulicy Wojkowickiej w Czeladzi.

Wojkowice - Żychcice, zajezdnia Wojkowice - Żychcice, zajezdnia

[JS]

 


   •  Gliwice

Jak informowaliśmy w poprzednim wydaniu, od 15 kwietnia 2005 r. ruszyła linia minibusowa nr 224, która połączyła Plac Piastów z Centrum Onkologii w Gliwicach. Linię obsługuje minibus Kapena Thesi City nr inw. 21 (dotychczas obsługiwała tylko przewozy pracownicze i wynajmy). W kierunku Centrum Onkologii trasa przebiega ulicami Bohaterów Getta Warszawskiego, Zwycięstwa, Duboisa, Sienkiewicza i Wybrzeże Armii Krajowej (na trasie nie ma żadnych przystanków pośrednich). Z powrotem linia jedzie ulicami Wybrzeże Armii Krajowej, Śliwki, Toszecką i Bohaterów Getta Warszawskiego (zatrzymuje się na przystankach Gliwice Toszecka i Gliwice Dworzec PKP). W ciągu pierwszych dni obserwuje się spore zainteresowanie nowym połączeniem, co dobrze wróży na przyszłość.
Gliwice, Centrum Onkologii Gliwice, ul. Zwycięstwa

[JS, JJ]

 


   •  Żernica

W dniach od 8 do 19 marca 2005 r. w związku z budową kanalizacji sanitarnej na ulicy Górniczej w miejscowości Żernica (gm. Pilchowice) wprowadzono objazd dla autobusów linii nr 59. Autobusy tej linii skierowane zostały na równoległą ulicę Nieborowską. Ulica ta pozbawiona jest asfaltu na sporej części długości, wiosenne roztopy dodatkowo pogorszyły warunki przejazdu, stąd na linii 59 nie pojawiały się żadne autobusy niskopodłogowe, ponadto w ostatnich dniach trwania objazdu, robotnicy przepuszczali już autobusy ulicą Górniczą oszczędzając im przeprawy przez dziurawą Nieborowską.

[JS, JJ]

 

Żernica, ul. Nieborowska

   •  Piekary Śląskie

Co najmniej 3 tygodnie będzie trwał objazd spowodowany zamknięciem krótkiego odcinka ulicy Jana Pawła II (od Bytomskiej do Damrota) w Piekarach Śląskich. Objazdy obowiązują od 22 marca, a zostały poprowadzone ulicami Damrota i Konstytucji 3 Maja. W ten sposób kursują linie 53, 73, 114, 148, 164, 168, 780 i 860. Inaczej jeździ linia 5, w dni wolne od pracy zajeżdżająca na Os. Wieczorka, 192 oraz linia 860 w kursach dojazdowych do i z zajezdni. Objazdem jadą już od Kozłowej Góry - ulicą Józefską i Jana Pawła II do dworca na osiedlu Wieczorka (identycznie jak 780). 5 i 860 kierują się do Bytomskiej (trasą jak pozostałe linie), a 192 włącza się na stałą trasę, tym samym nie obsługuje przystanku Os. Wieczorka Szkoła. Na ulicy Damrota, przy skrzyżowaniu z Jana Pawła II, zostały ustawione przystanki tymczasowe (zastępujące przystanek Piekary Śląskie Dwór) dla linii 5, 53, 73, 114, 148, 164, 168, 780.
Piekary Śląskie, ul. Damrota Piekary Śląskie, ul. Damrota Piekary Śląskie, ul. Józefska

[JS]

 


   •  Katowice

W nocy z 26/27 marca 2005 r. nastąpiła zmiana czasu z zimowego na letni (wschodnioeuropejski), czyli przesunęliśmy wskazówki zegarów z godz. 2 na 3. Pierwszy raz w swojej historii KZK GOP określił w jaki sposób mają kursować nocne tramwaje i autobusy - dotychczas przewoźnicy sami decydowali w jaki sposób obsłużyć wszystkie kursy, czego efektem było kursowanie zupełnie poza planem (tak aby odwieźć i dowieźć kierowców i motorniczych, bez zwracania uwagi na "cywilnych" pasażerów). Dla każdej linii określono szczegółowy rozkład jazdy, na kilku liniach autobusowych (77, 146, 903 i 930) konieczne było uruchomienie drugiego autobusu do obsługi linii.

[JJ]

 


   •  Katowice

Po koniec lutego br. Rafał Kołakowski - prezes zarządu Tramwajów Śląskich S.A. złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska. Wcześniej, z przyczyn rodzinnych, z funkcji zrezygnował dyrektor finansowy - Marian Dujka. Ponadto dobiegała końca kadencja członka zarządu spółki wybieranego przez pracowników. Efektem tego jest konkurs na członków zarządu jaki ogłosiła rada nadzorcza oraz wybory wewnątrzzakładowe. 15 marca rada nadzorcza ogłosiła, że nowym prezesem zostanie Janusz Berkowski - dotychczasowy dyrektor techniczny. Na stanowisku członka zarządu wybieranego przez pracowników pozostał Bolesław Knapik. Nie zostały jeszcze obsadzone stanowiska dyrektora finansowego i dyrektora technicznego.

Tymczasem 23 marca wojewoda odwołał ze stanowiska likwidatora Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Katowicach Dariusza Nejmana. Nejman ubiegał się o stanowisko prezesa Tramwajów Śląskich, po przegranej zdecydował się nasłać na Tramwaje komornika, który miał wyegzekwować dług jaki Tramwaje mają w WPK za wynajem pomieszczeń biurowych. WPK jest w stanie likwidacji od 14 lat i jedyne co w Przedsiębiorstwie pozostało do "zlikwidowania" to atrakcyjny biurowiec przy ulicy Wita Stwosza 31 w Katowicach. Likwidacja powinna była się już dawno zakończyć, odwołanie likwidatora prawdopodobnie znacznie przyspieszy ten proces.

[JJ]

 


   •  Zabrze

Utrudnienia w ruchu po pożarze młyna w Zabrzu (więcej) trwały do 21 marca 2005 r. Tego dnia od rana przywrócono ruch tramwajów linii 3 na całej trasie do Makoszów, a około godz. 7 na stałe trasy powróciły linie autobusowe.

[JJ]

 


Nr 2/05


   •  Zabrze

10 marca 2005 r. wieczorem (około godziny 22) wybuchł pożar w zabytkowym młynie usytuowanym w centrum Zabrza - przy skrzyżowaniu ulic Wolności i Brysza. Natychmiast wstrzymany został ruch drogowy i tramwajowy w rejonie budynku. Od następnego dnia uruchomiona została komunikacja zastępcza (autobusy i wahadłowe składy 111N). Ruch tramwajowy częściowo przywrócono od południa 14 marca.

Szczegółowe informacje na temat przebiegu ruchu oraz fotoreportaż

[JJ]

 


   •  Gliwice

15 marca 2005 r., na trzymiesięczny okres próbny, uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa w Gliwicach. Trasa linii nr 224 przebiegać będzie od Placu Piastów (odjazdy ze stanowiska linii nr 624) do Centrum Onkologii (Instytut im. M. Curie-Skłodowskiej), w kierunku powrotnym dodatkowo obsługiwane będą przystanki Gliwice Toszecka i Gliwice Dworzec PKP.

Linia uruchomiona została na wniosek miasta Gliwice, aby umożliwić dojazd do Centrum Onkologii. Atrakcyjność linii jest jednak wątpliwa - rozkład jazdy zakłada 7 par kursów (od 6:30 do 13:18) i zaledwie 60-minutową częstotliwość ruchu. Obsługiwać ją będzie minibus Kapena Thesi City nr inw. 21 z PKM Gliwice.

[JJ]

 


   •  Jaworzno, Zabrze, Czeladź

Firma Meteor przeżywa ostatnio swoje ciężkie dni, związane z zapaścią taborową jaka panuje w zajezdni Zabrze. Wysoka awaryjność powoduje, że w celu ratowania sytuacji wypożyczane są autobusy od innych przewoźników. Dwa tygodnie temu pisaliśmy o Scanii z Transgóru Mysłowice, a od 4 marca 2005 r. na linii nr 92 pojawiają się (głównie w dni robocze) dwa autobusy z przedsiębiorstwa PUP Czeladź Jerzego Sebzdy. Są to Ikarus 260.04 nr inw. 16 oraz Jelcz M11 nr inw. 48.

Zabrze - Rokitnica Pętla Zabrze - Rokitnica Pętla Chorzów Rynek

[JJ]

 


   •  Jaworzno, Zabrze

Trudna sytuacja eksploatacyjna Meteora spowodowała również, że firma zaczęła rozglądać się za dodatkowym źródłem zarobku. I po raz pierwszy w historii firmy (czyli od 1997 roku) właściciele spółki zgodzili się na umieszczenie reklam na taborze. Od pierwszych dni marca na kolejnych autobusach (Solarisach) zaczęły pojawiać się reklamy typu "busboard" oraz "fullback", głównie kampanii reklamowej producenta bananów.

Zabrze - Rokitnica Pętla Zabrze - Rokitnica Pętla

[JJ]

 


   •  Chrzanów

14 lutego 2005 r. po raz kolejny zmienił się rozkład jazdy linii nr 333. Poranny kurs z Chłodni zamiast do Dworca jedzie przez Starą Hutę do Borowca skąd po krótkim postoju kieruje się do Dworca. Jednocześnie na przystankach w Trzebini pojawiły się komunikaty ZKKM informujące o zawieszeniu linii minibusowej nr 350. Ta weekendowa linia łącząca Dworzec PKP w Trzebini z Płokami przestanie kursować 1 kwietnia.

Tego samego dnia planowane jest zawieszenie kursowania linii nr 319S. Linia ta kursuje od 2000 roku na trasie spod Szpitala Wojewódzkiego Nr 5 w Sosnowcu przez Mysłowice i Jaworzno do Dworca ZKKM w Chrzanowie. Uruchomiona została jako konkurencja dla linii S obsługiwanej przez PKM Jaworzno, jednak nie cieszyła się zbytnim zainteresowaniem pasażerów. Kolejne ograniczenia w jej kursowaniu powodowały dalszy odpływ tych nielicznych już pasażerów. W chwili obecnej rozkład jazdy zakłada 5 par kursów. Od początku funkcjonowania tej linii obsługę zapewniał Duhabex Chrzanów.

[JS, JJ]

 

Sosnowiec Szpital Wojewódzki Nr 5

Nr 1/05


   •  Katowice

25 lutego 2005 r., na kolejnym posiedzeniu Zgromadzenia KZK GOP, delegaci gmin członkowskich (głównie prezydenci, burmistrzowie i wójtowie) uchwalili nowy cennik opłat na liniach KZK GOP. Zakłada on generalnie podwyżkę prawie wszystkich cen biletów o co najmniej kilka procent. Nowy cennik obowiązywać będzie od 1 kwietnia br.

W cenniku pojawią się dwie nowe oferty. Pierwszą jest bilet SMS, czyli możliwość zapłaty za przejazd przy pomocy telefonu komórkowego. Jednak dopiero za jakiś czas zostanie ogłoszony przetarg na system takich biletów. Wg założeń pasażer będzie dzwonić na bezpłatny numer telefonu, następnie otrzyma zwrotnego SMS-a i z jego konta (które wcześniej trzeba będzie aktywować) ściągnięta zostanie odpowiednia opłata. Bilet ważny będzie przez 30 minut i co ciekawe będzie uprawniał do przesiadek (jego ważność będzie można przedłużać o kolejne kwadranse).

Drugą nowością jest wprowadzenie odrębnej taryfy dla linii ekspresowych - opłata za przejazd taką linią będzie wynosić dwukrotność opłaty zwykłej (dla biletów jednorazowych) lub wymagać będzie dokupienia specjalnej dopłaty do biletu miesięcznego. Jednak na razie żadnej linii ekspresowej w KZK GOP nie ma, ponadto nie wiadomo, czy będą te linie jakoś inaczej oznaczone, czy po prostu będą to wybrane linie należące obecnie do kategorii przyspieszonych.

W uzasadnieniu powyżki czytamy, że ma ona na celu utrzymanie dotychczasowej oferty przewozowej, a wzrost uwarunkowany jest inflacją i wzrostem cen paliw. Wpływy uzyskane z powyżki przeznaczone zostaną w całości na finansowanie przewozów. O ile takowe będą, bo powyższanie cen biletów przeważnie niesie za sobą odpływ kolejnej grupy pasażerów, szczególnie przy takich cenach biletów i jakości oferty przewozowej z jaką mamy do czynienia w przypadku KZK GOP. Przykład sąsiedniego Jaworzna pokazuje, że wprowadzenie ciekawej i taniej oferty taryfowej pozwala na zdecydowanie zwiększenie wpływów i odebranie sporej ilości pasażerów konkurencji w postaci prywatnych nysek i busów.

[JJ]

 

   •  Dąbrowa Górnicza

Dwie nowe peryferyjne linie zostały uruchomione 1 lutego br. w Dąbrowie Górniczej przez KZK GOP. Linia nr 237 rozpoczyna bieg na przystanku Gołonóg Osiedle skąd podąża do Tucznawy dokładnie po trasie linii 637. W kierunku przeciwnym 237 pomija ulicę Armii Krajowej (przystanki Ząbkowice Kino, Dworzec PKP i Willowa), jedzie ulicą Chemiczną i Kusocińskiego do trasy DK1, z której zjeżdża dopiero na al. Piłsudskiego. Druga linia, oznaczona numerem 275, łączy Hutę Katowice z przystankiem Ząbkowice Osiedle Hotelowe (po trasie linii 175). W kierunku Huty Katowice, podobnie jak 237, pomija rejon dworca PKP w Ząbkowicach. Taki przebieg tych linii jest skutkiem zamkniętego wiaduktu nad trasą DK1 w ciągu ulicy Armii Krajowej, natomiast same linie uruchomione są na wniosek gminy Dąbrowa Górnicza jako uzupełnienie dla linii 175 i 637. Ich uruchomienie planowane było już na koniec zeszłego roku, jednak przedłużały się postępowania przetargowe. Ostatecznie ich obsługę zlecono PKM Sosnowiec.

[JS]

 

Dąbrowa Górnicza - Ząbkowice, ul. Rapackiego

   •  Tarnowskie Góry

Kilka istotnych zmian zaserwuje swoim pasażerom MZKP Tarnowskie Góry od 1 marca:

 • linia nr 105 zmieni swój przebieg na terenie gminy Mierzęcice - w kursach wariantowych przez Niwiska zostaną pominięte przystanki Mierzęcice Skrzyżowanie, Przeczyce Granica oraz Niwiska Kaplica; jeden kurs w kierunku Mierzęcic dodatkowo będzie zajeżdżał do miejscowości Zadzień;
 • ostatni kurs linii nr 225 z Będzina do Mierzęcic pominie przystanki Toporowice Mostowa, Przeczyce Remiza, Przeczyce Przystań, Przeczyce Targowa oraz Przeczyce Posesja 105; zlikwidowany zostaje okrężny kurs wykonywany na trasie Mierzęcice Magazyny - Nowa Wieś - Mierzęcice - Niwiska - Mierzęcice Magazyny;
 • linia nr 614, po dwóch latach przerwy, powraca na trasę przebiegającą przez Osadę Jana w Tarnowskicj Górach;
 • szkolny autobus linii nr 736 powracający rano z Miedar do dworca w Tarnowskich Górach nie pojedzie już po trasie linii 180 (przez Opatowice). Od Rybnej dojedzie do ulicy Kościelnej i dalej ulicą Grzybową przez Repecko, Puferki i Sowice dotrze do Centrum;
 • całkowitej zmianie ulegnie rozkład jazdy linii 19 - po 10 latach dublowania się odjazdów tej linii z 820 (w dni wolne odjazdy następują w odstępie 2 (Tarn. Góry) i 8 minut (Bytom, do Tarn. Gór przyjeżdżają jednocześnie) - rozkład został wreszcie skoordynowany, również w dni robocze kursy zostaną przesunięte tak żeby odjazdy nie następowały o tych samych godzinach.

[JS]

Nr 0/05


   •  Tychy

Ostatnia większa korekta rozkładów jazdy MZK Tychy (10 stycznia br.) była okazją do zmiany nazw kilku przystanków. Przystanki te zostały "ochrzczone" nazwą znajdującej się w pobliżu firmy:
- Paprocany Jezioro -> Piramida Paprocany;
- Tychy Metalowa -> Tychy Almi;
- Wilkowyje Murarska -> Wilkowyje UniMet;
- Tychy Lokalna -> Pulverit;
- Tychy Towarowa -> Tychy Delphi;
- Tychy Droga do Cielmic -> Tychy Adex;
- Wilkowyje Obywatelska -> HOOP;
- Tychy Droga do Żwakowa -> Żwaków Biedronka;
- Tychy Fiat Auto Centrum -> Tychy Fiat Auto-Hit;
- Tychy Składowa -> SmarT Plus.

Jeden przystanek zmienił "właściciela":
- Tychy HALLO-FADOM -> Tychy Mera.

Jak informuje MZK Tychy nazwy zostają zmienione na wniosek zainteresowanych firm, po uprzednim podpisaniu stosownej umowy. Umowy podpisywane są na okres 5 lat. Nazwa powiązana z charakterystycznym obiektem (zakładem albo supermarketem) znajdującym się w zasięgu przystanku ma ułatwić orientację w układzie sieci komunikacyjnej MZK. MZK zyskuje dodatkowe wpływy pozwalające zmniejszyć koszty funkcjonowania komunikacji, a firmy otrzymują możliwość promocji swojej nazwy nie tylko na samym przystanku ale również na rozkładach jazdy w terenie i internecie. Środki uzyskane z tego tytułu przeznaczane są m. in. na dodatkowe oświetlenie rozkładów jazdy pod wiatami.

Nazwy "komercyjne" nie są jednak niczym nowym w Tychach. Od dłuższego czasu funkcjonują następujące "firmowe" przystanki:
- Bieruń Stary DANONE
- Paprocany Eden
- Tychy D.T. BARON
- Tychy E. LECLERC
- Tychy Hale Targowe "Centrum"
- Tychy ISUZU
- Tychy LEAR
- Tychy TESCO
- Tychy Tyskie Drogi

[JS]

 

   •  Świerklany

18 grudnia 2003 r. Rada Gminy w Świerklanach podjęła uchwałę o wystąpieniu gminy z Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu Zdroju ze skutkiem na koniec roku 2004. Od 1 stycznia 2005 r. MZK zlikwidował więc linie autobusowe nr 129 i 130 obsługujące Świerklany, skrócił linie nr 104 (pomija Jankowice) i 301 (kursuje do przystanku Rój OSP), a także zlikwidował dwie pary kursów na linii nr 131.

Jak powiedział nam Włodzimierz Barwinek - Z-ca Wójta Gminy Świerklany, wystąpienie z MZK miało podłoże finansowe. Gmina płaciła roczną składkę w wysokości 350 tys. zł. Od nowego roku gmina nie dotuje komunikacji w ogóle (za wyjątkiem dowozu dzieci niepełnosprawnych do szkoły w Rybniku).

Przewoźnik K. Klenart, dotychczas obsługujący linie MZK nr 129 i 130 (jako podwykonawca PKM Jastrzębie) uruchomił tymczasem trzy własne linie autobusowe:

 • linia P1: Rybnik Policja - (Jankowice Boguszowicka) - (Jankowice Cmentarz) - Jankowice Plebiscytowa - Świerklany Górne - Świerklany Szyb [trasa zbliżona do linii 129];
 • linia P2: Rybnik Policja - Jankowice - Świerklany Górne - (Świerklany Szyb - Świerklany Górne) - KWK Borynia - Szeroka Os. 1000-lecia [trasa zbliżona do linii 130];
 • linia P3: Rybnik Policja - Jankowice - (Jankowice Wieś) - Świerklany Górne - Świerklany Dolne - Gogołowa - Szeroka - KWK Borynia [trasa zbliżona do linii 131].

Na liniach P1, P2 i P3 nie obowiązują bilety MZK Jastrzębie ani ZTZ Rybnik, przewoźnik sam pobiera opłaty za przejazd i nie jest dotowany przez gminę. Czas pokaże jak taki układ komunikacyjny będzie funkcjonował.

[JJ]

 

   •  Wojkowice Kościelne

Przebudowa układu drogowego w rejonie Podwarpia i Wojkowic Kościelnych, polegająca m. in. na budowie zupełnie nowego bezkolizyjnego węzła na skrzyżowaniu dróg krajowych nr 1 i 15 oraz nowopowstającej drogi ekspresowej do Pyrzowic, wymusiła zmianę przebiegu trzech linii komunkacji miejskiej. Od 10 stycznia 2005 r. linie 625, 635 oraz 969 jadące od strony Marcinkowa zostały wycofane z ulicy Przeczyckiej, którą dojeżdżały do przystanku Wojkowice Kościelne Nowa Wieś, a następnie skręcały na trasę DK1. Wspomniany przystanek został zlikwidowany ze względu na brak możliwości dojazdu do trasy - w miejscu niedawnego skrzyżowania Przeczyckiej i DK1 jest obecnie wlot przyszłej drogi ekspresowej. Wycofana z DK1 od Przeczyckiej do Zawodzia linia 625 nie obsługuje również przystanków Wojkowice Kościelne Kościół. Na drodze prowadzącej do Zawodzia, 700 m od zlikwidowanego przystanku, zostały ustawione nowe przystanki o nazwie Wojkowice Kościelne Szkoła. Do Marcinkowa autobusy dojeżdżają nową drogą, równoległą do DK1, położoną ok. 400 m od trasy.

Ulica Przeczycka przy nowym fragmencie drogi do Pyrzowic. Nowa droga z Marcinkowa do Wojkowic Kościelnych - Zawodzia.

[JS]

 

   •  Ożarowice

Na wniosek gminy Ożarowice MZKP Tarnowskie Góry zmienił z dniem 17 stycznia 2005 r. trasę linii nr 246. Zmiana polega na wydłużeniu trasy o 11 km od pętli Sączów Kościół do Kolonii Podłączna leżącej w gminie Ożarowice. 246 dociera tam mocno okrężną trasą zaliczając po drodze Oparowe i Przysieki - przysiółki obsługiwane do niedawna tylko pojedynczymi kursami linii 85 i 179 oraz linią szkolną nr 717. Wydłużenie linii bez zmniejszenia liczby kursów wymusiło zaangażowanie dodatkowego wozu. Obecnie linię 246 obsługują 2 autobusy z firmy Ampex Bytom.

Warunkiem wydłużenia, postawionym przez MZKP, była budowa miejsca do zawracania autobusów. Miejsce takie - żwirowy placyk - powstało przy skrzyżowaniu ulic Dworcowej i Podłącznej, w miejscu gdzie jeszcze kilka miesięcy temu przechodziła wspomniana ulica Podłączna. Końcowy odcinek tej drogi został przesunięty i połączony z poprowadzoną nowym śladem Dworcową. Zmianę przebiegu ulicy Dworcowej wymusiła rozbudowa pasa startowego lotniska w Pyrzowicach.

[JS]

Ożarowice Droga do Kolonii Podłączna - przystanek końcowy linii 246
Nowa pętla autobusowa w Ożarowicach.

   •  Zmiany przewoźników

Od 1 stycznia zmienili się przewoźnicy na czterech liniach KZK GOP - 912, 954, 998 i S-15.

Na linii 912 dotychczas jeździły Ikarusy 260 z firmy Polak Chorzów. Teraz linię obsługuje Transkom Piekary Śl. Zgodnie ze złożoną ofertą w przetargu oraz zgodnie z umową kieruje do obsługi linii trzy ex-krakowskie Jelcze 120M oraz jednego Jelcza 120M/3:

Jelcz 120M/3 10
[ex 20, r. 2002]
Jelcz 120M 14
[ex BF274, r. 1995]
Jelcz 120M 19
[ex BF251, r. 1995]
Jelcz 120M 21
[ex DF302, r. 1994]

Na linii 954 firmę Murgór-Trans Katowice (z samochodami Renault Master lub Iveco TurboDaily) zastąpił Meteor Jaworzno z Mercedesem Sprinterem:

Mercedes 313CDI 872
[r. 2001]

Z linii 998 "zszedł" Stanisław Zastrzeżyński z furgonami Mercedes 310D i pochodnymi, a w obsługę powierzono firmie PPUH Kłosok Żory. Realizacja usługi odbywa się mikrobusami Fiat Ducato i Peugeot Boxer:

Fiat Ducato 8
[r. 2004?]
Peugeot Boxer 9
[r. 2004?]

Linię bezpłatną S-15 do tej pory obsługiwała firma PUH Delta Bytom. Od Nowego Roku, po wygranym przetargu obsługuje ją Transkom Piekary Śl. ex-krakowskim Jelczem 120M:

Jelcz 120M 09
[ex Kraków, r. 1995?]

Wcześniej, od 13 grudnia 2004 r., również po przeprowadzonym przetargu nieograniczym, na linii MZK Tychy oznaczonej literą L, działalność przewozową w komunikacji miejskiej rozpoczęła firma Alter Sp. z o.o. z siedzibą w Strzelcach Opolskich. Linia obsługiwana jest Mercedesem Sprinterem, który wcześniej służył w Meteorze Jaworzno.

Mercedes 313CDI WI 91931
[ex Meteor 871, r. 2001]

[JJ]

 

   •  Zestawienie zmian tras i przewoźników w 2004 roku