Aktualności - archiwum 2006

Nr 20(42)/06


   •  Radzionków

20 września zamknięty został fragment ulicy Szymały na terenie Radzionkowa. Do odwołania autobusy linii 167, 608, 708 i 744 zostały skierowane na trasy objazdowe, nie powodujące jednak dużych opóźnień. Linie 167 i 744 na odcinku Stroszek Kopalnia - Radzionków Rynek podążają tak jak linia 17 - ulicami Sikorskiego i Kużaja. Z kolei linie okrężne 608 i 708 na tym samym odcinku jadą objazdem przez Stroszek Osiedle i ulicę Długą. Dla linii 708 ustawiony został tymczasowy przystanek Radzionków Rynek II na ulicy Śródmiejskiej w rejonie Podchorążych. Wyłączone z obsługi pozostają przystanki Osiedle Ziętka Szymały i Stroszek Stadion.
Objazd związany jest z remontem sieci cieplnej.
Dodać należy, że dla linii 708 jest to już drugi objazd - od 17 czerwca linia ta pomija ulice Nakielską i Norwida. Pisaliśmy na ten temat w numerze 14.

[JS]


   •  Ruda Śląska, Bytom

26 września doszło do dwóch poważnych wypadków tramwajowych - w Rudzie Śląskiej i w Bytomiu.

W godzinach popołudniowych (ok. 15-16) doszło do zjechania się na odcinku jednotorowym dwóch pociągów linii 18 (wagony 105Na 619 i 787). Zderzenie czołowe nastąpiło na łuku za mijanką Ruda Stawy. Wg dotychczasowych doniesień sygnalizacja zabezpieczająca odcinek jednotorowy była sprawna, ale od Rudy do Bytomia podążąły pociągi następne (787 jechał jako drugi). Dokładną przyczynę wypadku wyjaśni komisja wypadkowa. W wyniku zderzenia obrażenia odniosło 13 osób, w tym 3 dzieci (1 niemowlę) i obaj motorowi. Dzieci trafiły na obserwację do szpitala w Biskupicach, motorniczy zostali przewiezieni do szpitala w Goduli, natomiast pozostałe osoby po opatrzeniu zostały zwolnione do domu. Żaden z poszkodowanych nie odniósł groźnych dla życia obrażeń. Wagony najprawdopodobniej zostaną skasowane.


Również w godzinach popołudniowych, w Bytomiu przy ulicy Łagiewnickiej (rejon przystanku Bytom Gojny) wagon roboczy N 130R ciągnący dwie lorki załadowane szynami wykoleił się na łuku przy wyjeździe z odcinka jednotorowego, następnie przewrócił się na prawy bok pchany przez ciężkie lorki. Trzech pracownicy doznali obrażeń i trafili do szpitala. Wagon jest bardzo poważnie uszkodzony, czeka go prawdopodobnie kasacja. Na miejscu zdarzenia uszkodzony został tor (w godzinach wieczornych trwa jego wymiana) oraz przewrócony słup trakcyjny.

[JJ]


   •  Jastrzębie-Zdrój

20 września rozpoczął się remont skrzyżowania ulic Wodzisławskiej i Górniczej w Jastrzębiu Zdroju. Prace drogowe spowodowały konieczność wyłączenia z ruchu kołowego ulicy Wodzisławskiej od ronda Dolnego do skrzyżowania z ulicą Witczaka.

Na szczególne utrudnienia mogą narzekać pasażerowie korzystający z przystanku Wodzisławska I. Linie obsługujące wspomniany przystanek, a więc E3, 103, 112, 115, 116, 118, 119, 123, 125, 126, 127 i 128, zostały skierowane na trasy objazdowe. Linia ekspresowa E3 w kierunku Rybnika od przystanku Urząd Skarbowy, została poprowadzona ulicą Słoneczną, Broniewskiego, Armii Krajowej i Moszczeńską, aż do jej skrzyżowania z ulicą Wodzisławską w Mszanej. W kursach powrotnych odwrotnie. Z obsługi „erki” wyłączono przystanki: Zdrojowa ZOZ i Wodzisławska I. Autobusy na tej linii zatrzymują się dodatkowo na przystanku Zdrój.

Linia 103 w Kierunku Bożej Góry od przystanku Urząd Skarbowy jedzie ulicą 1 Maja i Witczaka, aż do skrzyżowania tej ulicy z ulica Wodzisławską. W powrotnym kursie autobusy poruszają się ulicami: Witczaka, Kościuszki, Broniewskiego i Słoneczną. Na czas objazdu linia ta, a także E3, jeżdzi według zmienionego rozkładu. Trzeci wariant objazdu dotyczy linii jadących w kierunku kopalni Jas-Mos, ulicą Górniczą, a obsługujących dotychczas przystanek Wodzisławska I. Linie: 112, 115, 116, 118, 119, 123, 125, 126, 127 i 128 kursują ulicą Połomską i Ligonia, aż do skrzyżowania tej ulicy z ulicą Górniczą. W kursach powrotnych odwrotnie. Prace remontowe i związane z nimi utrudnienia mają potrwać przez około 2 miesiące.

[dq]


   •  Dąbrowa Górnicza

Od 5 do 8 września w związku asfaltowaniem ulicy Białej Przemszy w Okradzionowie linie 803, 806, a także 803/806 kursowały zmienionymi trasami. W kursach z obsługą i bez obsługi Kuźniczki Nowej autobusy jechały ulicami Łaskową, Łazy Błędowskie i Rudy, pomijane są przystanki Okradzionów Leśniczówka n/ż, Okradzionów Białej Przemszy i Okradzionów Spółdzielnia, za to autobusy zatrzymują się na wszystkich przystankach na trasie objazdowej. Przystanek Okradzionów Skrzyżowanie obsługiwany jest na ulicy Łaskowej, a przystanek Wypaleniska Skrzyżowanie na ulicy Łazy Błędowskie. W kursach z pominięciem Okradzionowa i Rud jak również w kursach nocnych trasa pozostaje bez zmian.

[TM]


   •  Dąbrowa Górnicza

Dokładnie w połowie września wprowadzone zostały zmiany rozkładów linii 275 i 806.

Linia 275 jeździ zmienioną trasą - została wycofana z ulicy Gwardii Ludowej, a skierowana przez intensywnie rozwijającą się Specjalną Strefę Ekonomiczną - ulicami Tworzeń, Roździeńskiego, Związku Orła Białego i Gospodarczą.
Do rozkładu linii 806 dopisane zostały dodatkowe kursy (8 par) wykonywane w relacji Dąbrowa Górnicza Urząd Pracy / Centrum - Łosień Szkoła z pominięciem Starosiedla.

[JS]


   •  Jastrzębie-Zdrój

Ledwie skończył się jeden objazd na trasie jastrzębskiej linii 128 (pisaliśmy o tym w 14 numerze), a już 12 września rozkopana została inna ulica w gminie Pawłowice.

Zamknięta została ulica Kasztanowa w Jarząbkowicach, z której korzysta 14 kursów linii 128. Wszystkie te kursy zostały skierowane bezpośrednio między przystankami Golasowice Skrzyżowanie i Golasowice Cieszyńska ulicą Cieszyńską (DW938). Analogicznie w kierunku przeciwnym. Przy skrzyżowaniu z Łąkową został ustawiony tymczasowy przystanek Golasowice Łąkowa.

Aby nie pozbawiać Jarząbkowic obsługi komunikacyjnej uruchomiona została linia minibusowa 128bus, obsługiwana jedną z Kapen należących do PKM Jastrzębie-Zdrój. Minibus skomunikowany z "dużym" 128 kursuje tylko w dni robocze na trasie Golasowice Pętla - Golasowice Cieszyńska - Jarząbkowice I Sklep. Przesiadki, zarówno w kierunku Jastrzębia jak i do Pielgrzymowic, realizować można na pętli w Golasowicach.

[JS]


   •  Żory

Od 12 września trwają prace romontowe na żorskim dworcu autobusowym. Zakresem prac objęto wymianę kanalizacji deszczowej oraz wysłużonej już nawierzchni. Odnowione mają zostać także wiaty przystankowe.
Konieczność zamknięcia dwóch, spośród trzech stanowisk dworca, spowodowała utrudnienia przede wszystkim dla pasażerów. Oczekiwaniu na połączenie towarzyszy tłok, który utrudnia wsiadanie i wysiadanie, a w razie opadów deszczu nie każdy może liczyć na schronienie pod wiatą.
Powody do narzekania mogą mieć także kierowcy, a to ze względu na zmniejszenie placu manewrowego oraz parkingowego dla autobusów kończących trasy na żorskim dworcu.
Prace modernizacyjne mają potrwać do końca października. Mimo utrudnień w ruchu organizatorzy komunikacji nie zmienili rozkładów jazdy.

[dq]


   •  Chorzów

Podobnie jak w zeszłym roku, także i tym razem dla smakoszy bursztynowego trunku uruchomiono bezpłatne autobusy dowożące z różnych stron regionu pod chorzowski Stadion Śląski, gdzie na leżących nieopodal Polach Marsowych odbywała się finałowa impreza wakacyjnego cyklu Tyskie Grand Tour. Organizację przejazdów powierzono firmie Meteor Jaworzno.

Autobusy kursowały w piątek, sobotę i niedzielę, oferując bezpłatny przejazd z Katowic, Tychów, Piekar Śląskich, Bytomia, Mikołowa, Tarnowskich Gór, Dąbrowy Górniczej, Rudy Śląskiej, Gliwic i Będzina. Pierwszego dnia rozkład jazdy zakładał dwa, a w pozostałe weekendowe dni - trzy kursy dowozowe, wykonywane w godzinach 14:00-19:00. Z parkingu pod Stadionem autobusy każdego dnia wyruszały w podróż powrotną tuż przed północą (wg plakatów promocyjnych o godz. 23:50).

Na trasach pojawiały się przede wszystkim przeróżne autobusy należące do Meteora, spotkać można było również wozy z Transkomu oraz PKS-u Olkusz oraz przewoźników prywatnych.

Niestety tradycyjnie w przypadku tego typu przejazdów oznakowanie oraz informacja dla pasażerów pozostawiały wiele do życzenia. Autobusy wyposażone zostały wprawdzie w tablice, nie przedstawiały jednak żadnego sensownego kierunku jazdy, lecz grafikę promocyjną imprezy.

Tradycyjnie również na własny los skazane zostały tramwaje kursujące wzdłuż parku. Mimo łatwego do przewidzenia lawinowego zwiększenia potrzeb przewozowych tuż po zakończeniu imprezy, nie wzmocniono nawet pozostałych na trasie nielicznych pociągów planowych. W efekcie jak zwykle większości pasażerów nie udało się w ogóle wejść do tramwaju i wracali do domu piechotą.


[KB]


   •  Będzin

Rok 2006 obfituje w upadłości wśród przewoźników. Po dosyć spektakularnym upadku PKM Bytom S.A. dosyć cicho swój żywot kończy PKS Będzin sp. z o.o. Postanowieniem z dnia 1 września 2006 roku Sąd Rejonowy w Katowicach ogłosił upadłość z likwidacją majątku tego przewoźnika.
PKS jeszcze do niedawna obsługiwał linie komunikacyjne na zlecenie KZK GOP. 31 stycznia 2006 r. ostatni dzień autobusy spółki obsługiwały linie komunikacyjne w rejonie Dąbrowy Górniczej i Sosnowca. Koniec bezpośrednich kontaktów PKS z KZK datujemy na 1 czerwca, gdy utracił on obsługę linii S-9 na rzecz Tadeusza Powichrowskiego.
Tymczasem tabor będzińskiej spółki został już wcześniej częściowo zagospodarowany przez innych przewoźników z regionu. Niebieskie Jelcze znalazły nowych właścicieli m.in. w Transkomie Piekary Śląskie oraz w firmie Krzysztofa Pawelca (o czym informowaliśmy wcześniej). Szerokie kontakty z PKS-em posiadał również Meteor Jaworzno, który podzlecał im częściowo obsługę linii 46.
W dziale Artykuły i reportaże znajduje się szerszy artykuł na temat upadłej spółki, do którego lektury zapraszamy.

[MM]


   •  Tychy

Weekend 16-17 września upłynął w Tychach pod znakiem szeroko zakrojonych zmian w organizacji ruchu. W związku z układaniem nowej nawierzchni na rondzie u zbiegu ulic Armii Krajowej, Jana Pawła i Paprocańskiej, wstrzymano na dwa dni ruch trolejbusów linii B oraz kursującej również w soboty linii E, zaś wiele linii autobusowych trafiło na trasy objazdowe. Ulica Armii Krajowej i Wyszyńskiego została czasowo całkowicie wyłączona z ruchu.

W sobotę organizowano dodatkowo w mieście Międzynarodowy Bieg Uliczny, co spowodowało kilkugodzinne zamknięcie części Alei Niepodległości. W efekcie wyłączonych z obsługi zostało kilka ważniejszych przystanków (m.in. Tychy SDK Tęcza oraz Tychy Urząd Miasta). Autobusy kursowały objazdami ulicami Grota Roweckiego, Dąbrowskiego i Wyszyńskiego.

Do obsługi zatrolejbusów po sąsiedzku zaangażowano PKM Tychy, który podstawił cztery solarisy - na trasie zaobserwowano wozy 176, 178, 179 i 180. Wszystkie autobusy miały zaprogramowane wyświetlacze. Okazuje się, że jednak da się nawet na jeden lub dwa dni przygotować poprawne oznakowanie dla linii zastępczych - co jak wiemy dla wielu przewoźników w naszym regionie jest problemem nie do przeskoczenia.


[KB]


   •  Chrzanów

W związku z remontem mostu na rzece Chechło i zamknięciem dla ruchu części ulicy Borowcowej Związek Komunalny Komunikacja Międzygminna w Chrzanowie od 15 września wprowadził zmiany tras następujących linii:
- autobusy linii 330 i 334 wykonują kursy po dotychczasowej trasie do przystanku Chrzanów Os. Młodości Witosa po czym zawracają na pobliskim parkingu osiedlowym i wracają ulicami Szarych Szeregów, Pogorską i Podwale obsługując następujące przystanki: Os. Młodości Szarych Szeregów, Pogorska, Pogorska Szkoła.
- autobus linii 345/346 w kursach obsługujących os. Młodości zmienia częściowo trasę przejazdu: od ulicy Podwale jedzie ulicami: Pogorska i Szarych Szeregów (tak jak linia 330) do przystanku Chrzanów Os. Młodości Witosa, gdzie powraca na dotychczas obowiązującą trasę.
- autobusy linii 308 i 338 wykonują kursy z Dworca ZKKM po dotychczasowej trasie do przystanku na ulicy Siennej, następnie jadą objazdem przez os. Młodości ulicami: Podwale, Głowackiego, Pogorska, Szarych
Szeregów, Witosa do ul. Borowcowej gdzie wracają na pierwotną trasę. Kursy powrotne wykonywane są również objazdem przez os. Młodości ulicami Witosa, Szarych Szeregów, Pogorska i Podwale. Na identycznych zasadach wykonywany jest jeden kurs linii 361 z przystanku Babice Maniska Las do Dworca ZKKM o godz. 6:35.
Autobusy linii 308, 338 i 361 nie obsługują w obu kierunkach przystanków Pogorska i Os. Młodości Szarych Szeregów.

[TS]


Nr 19(41)/06


   •  Jastrzębie Zdrój

Jastrzębie Zdrój doczekało się bezpłatnej linii hipermarketowej. Jej uruchomienie nie wynika bynajmniej z otwarcia w mieście centrum handlowego, obsługiwać bowiem będzie sklep Auchan w Żorach.
Darmowy autobus ma w swoim założeniu umożliwić niezmotoryzowanym mieszkańcom Jastrzębia zrobienie zakupów w hipermarkecie, na którego wybudowanie miasto na przestrzeni ostatnich lat konsekwentnie nie wydawało zgody.
Autobus rozpoczął kursowanie 25 sierpnia i jeździć będzie do końca października w piątki, soboty i poniedziałki. W piątek i poniedziałek wykonywany jest jeden kurs, natomiast w sobotę dwa.
Trasa przedstawia się następująco: os. Przyjaźń Moniuszki - Połomska - Zdrój - al. Jana Pawła II - al. Piłsudskiego - A. Bożka (pętla) - al. Piłsudskiego - KWK Zofiówka - Szeroka - Borynia - Żory Auchan.
Obsługą linii zajęła się firma V-Bus z Żor.

[dq]


   •  GOP

Kilka istotnych zmian rozkładowych weszło w życie wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Do najważniejszych należy zaliczyć zmianę trasy linii 25 i 221bis. Od 4 września linia autobusowa nr 25 nie dojeżdża już pod Urząd Pracy w Dąbrowie Górniczej. Kończy jazdę niecały kilometr wcześniej, w Będzinie - na przystanku Koszelew Kościół. Jadąc do Bobrownik obsługuje dodatkowo dzielnicę Ksawera - ulicami Siemońską, Stalickiego i Staszica. Dodatkowo "zatramwaj" nr 25 obsługuje rejon będzińskiego stadionu - w obie strony od ronda "nerka" do al. Kołłątaja jedzie ulicami Małobądzką, Piłsudskiego, 11 Listopada i Zawale.

Linia 221bis została przekształcona z sezonowej-rowerowej w zwykłą, obsługiwaną taborem standardowym i jednocześnie przedłużona została od Maczek do dworca PKP w Szczakowej. Wprowadzono także podjazdy na Osiedle Juliusz, tak jak to czyni linia 221.

Z innych zmian wspomnieć należy wydłużenie linii 140 od Tucznawy do wsi Trzebyczka w gminie Łazy. Docierają tam całe 3 kursy wyłącznie w dni robocze. W Trzebyczce stanęły 2 przystanki, jeden z nich jest pętlą - na samym końcu wioski. Dodatkowo uruchomiony został przystanek przy dworcu kolejowym w Chruszczobrodzie.

Pozostałe zmiany trasowe to wydłużenie dwóch par kursów linii 43 w dni wolne od pracy od Wojkowic do Dobieszowic, wycofanie linii 648 z ulicy Przemysłowej w Knurowie (wydłużono ją tam rok temu - najpierw wszystkimi kursami, później tylko wybranymi) oraz wycofanie linii szkolnej 152 z Jasiony (gm. Zbrosławice).

[JS]


   •  Mikołów

PKM Tychy oddał kolejną swoją linię oddał w ręce podwykonawcy. Od 4 września linię 605 z Mikołowa do Orzesza obsługuje Meteor Jaworzno. Jest to już druga linia przekazana w tym roku Meteorowi. Od 1 czerwca jaworznicki przewoźnik obsługuje linię 69 relacji Mikołów-Żory. Powodem takiego stanu rzeczy jest brak odpowiedniej ilości sprawnego taboru na stanie tyskiego PKM-u. Meteor zreszą również nie posiada specjalnie dużej nadwyżki autobusów, nie przeszkadza im to jednak w obejmowaniu kolejnych zadań. Niestety odbija się to później na właściwej realizacji np. gwarantowanych kursów taborem niskopodłogowym. Widok "wysokiego" jelcza na linii 45 nikogo już nie dziwi.

Od pierwszego dnia na linii 605 kursują najczęściej dwa jelcze - 120M nr tab. 820 i M121 nr tab. 864.

[JS]


   •  Chrzanów, Babice

ZKKM Chrzanów, na podstawie porozumienia z gminą Babice, skierował 19 kursów linii 338 w dni robocze przez miejscowość Zagórze - 9 do Libiąża i 10 do Chrzanowa. Uruchomione zostały 4 nowe przystanki: Babice Zagórze Żelatowa, Babice Zagórze, Babice Zagórze Szkoła, Babice Zagórze Sklep oraz nowe stanowiska przystanku Babice Maniska Las na ulicy Wyrowcowej. Miejska linia w Zagórzu nie jest czymś nowym. Zaledwie 3 lata temu wycofano z tej wsi wszystkie kursy tej samej linii, która zawitała tam ponownie 4 września.

[TS]


   •  Jastrzębie-Zdrój, Wodzisław, Żory

Początek roku szkolnego przyniósł zmiany w obsłudze dwóch linii na terenie Jastrzębia-Zdroju. Od 1 września na liniach 112 i 113, które łączą centrum miasta z dzielnicą Borynia, spotkać można autobusy z firmy Kłosok z Żor. W ten oto sposób w dni robocze połowę kursów każdej z linii zapewniają PKM i firma Kłosok, a w dni wolne od pracy podróżować można jedynie autobusami pana Kłosoka. Obsługą tych linii firma Kłosok zajęła się jako podwykonawca PKM Jastrzębie. Z uzyskanych informacji wynika, że MZK dopuszcza taką formę współpracy między operatorami.

Co ciekawe współpraca pomiędzy oboma przewoźnikami nie kończy się na granicy Jastrzębia Zdroju. Rozstrzygnięty w ubiegłym roku przetarg na obsługę komunikacji miejskiej w Wodzisławiu Śląskim wygrało konsorcjum kilku przewoźników. Zadania podzielono w ten sposób, że PKM Jastrzębie dostał cztery linie: 201, 202, 204 i 213, zaś firmie Kłosok dwie: 217 i 218. Mimo to od początku 2006 roku na dwóch liniach, przydzielonych dla jastrzębskiego PKMu, spotkać można także autobusy firmy Kłosok. Chodzi o linie 202 i 213. Warto podkreślić, że dotychczas firma pana Kłosoka specjalizowała się w wykonywaniu przewozów wozami typu minibus. Do obsługi jastrzębskich linii wykorzystuje sprowadzone niedawno mercedesy O405N z Drezna oraz Berlina, zaś w Wodzisławiu pasażerowie są wożeni odkupionymi od jastrzębskiego PKMu Jelczami 120M.

Tymczasem Drodzy Czytelnicy, należy Wam się kilka słów sprostowania. Kilkanaście dni temu pisaliśmy o zakupach przez firmę V-Bus z Żor, Jelczy 120M pochodzących z jastrzębskiego PKMu oraz drezdeńskich mercedesów O405N. Jak się okazało pojazdy te nie należą do żorskiego przewoźnika, a jedynie stacjonują na jego zajezdni w Wodzisławiu Śląskim. Posiadaczem wspomnianych pojazdów jest firma Kłosok z Żor.


[dq, ŁJ]


   •  Sosnowiec, Bytom

Od 1 września na dwóch liniach KZK GOP zmienili się przewoźnicy.

Bezpłatną linię S-9 w Sosnowcu obsługuje obecnie firma Irex Sosnowiec autobusem Setra S215SL nr tab. 02. Dotychczas obsługiwał ją (tymczasowo przez 3 miesiące) Tadeusz Powichrowski. We wcześniejszych latach można tu było spotkać PKS Będzin.

Linię 750 w Bytomiu przejął Krzysztof Pawelec z Pacanowa. Do obsługi kierowany jest Jelcz 120M/3 nr tab. 015 (ex PKS Będzin). Przez ostatnie 3 lata linię obsługiwał PKM Olkusz.

[JJ]


   •  Mikołów

MZK Tychy zmienił 1 września trasy dwóch linii minibusowych - K i Ł. Zmiany trasy linii K dotyczy tylko czterech kursów - dwóch porannych i dwóch popołudniowych. Do obsługi została włączona dzielnica Sośnia Góra, leżąca wzdłuż ulicy Sosnowej. Zostały tam ustawione 2 przystanki - Mokre Sosnowa I oraz Mokre Sosnowa II. Ten drugi jest na samym końcu Sosnowej i służy do zawracania.

Z kolei linia Ł jeszcze bardziej penetruje Łaziska Górne. Najnowsza zmiana polega na wprowadzeniu podjazdu pod Zakłady Tworzyw Sztucznych "ERG Łaziska". Przystanek o nazwie Łaziska Górne Chopina został wybudowany na ulicy od której wziął swoją nazwę, a zawracanie odbywa się tuż za nim - poprzez "trójkątowanie" na skrzyżowaniu z drogą do przychodni.

[JS]


   •  Katowice

Po dwóch latach od pierwszego etapu remontu ulicy Ziołowej w Katowicach Ochojcu (gdy w remoncie była pętla przy szpitalu) zabrano się za remont ostatniego odcinka ul. Ziołowej. Zgodnie z wytyczonym przez miasto objazdem, autobusy linii 9, 10, 213, 292, 296 i 689 poruszają się zamiast zamkniętym odcinkiem ul. Ziołowej - ulicami Braci Wiechułów i dalej Jaworową. Na co dzień na ul. Braci Wiechułów nie uświadczymy pojazdów komunikacji miejskiej, jednak na Jaworowej to już całkiem normalny widok - wszak kiedyś kursowała tędy linia 296 a obecnie 138 i 238.

[AP]


   •  Świerklaniec

W ostatnich dniach wypadkowi uległ Solaris Urbino 10 o numerze taborowym 0402. Autobus wjechał w drzewo w trakcie kursu na linii 1 w Starych Tarnowicach (Tarnowskie Góry). Pojazd ma zbite obydwie szyby czołowe oraz wgnieciony górny prawy narożnik. Straty szacowane są na ok. 37 tys. zł.

W środę, 30 sierpnia, autobus zaobserwowano w bazie firmy Comfort Lines Sp. z o.o. w Gliwicach, będącej jednym z większych punktów serwisowych dla pojazdów użytkowych.

[FK, KB]


   •  Chorzów

W dniach 26 i 27 sierpnia w Chorzowie wymieniany był rozjazd torowy i fragment torowiska na tzw. "Złotym Rogu", czyli na skrzyżowaniu ulic Wolności, Hajduckiej i Strzelców Bytomskich. Linie tramwajowe kończyły bieg na trójkącie pod zajezdnią Chorzów Batory (13 i 36 od strony Katowic oraz 9 i 17 od strony Świętochłowic). Na odcinkach wyłączonych z ruchu tramwajowego funkcjonowała komunikacja zastępcza. Tym razem jednak, w dobie coraz bardziej postępującego kryzysu związanego z udostępnianiem autobusów na komunikację zastępczą dla spółki Tramwaje Śląskie nie jeździł tam takie całkiem normalne autobusy, lecz turystyczne autosany i jelcze wypożyczone od prywatnych przewoźników z terenu Zagłębia, których reprezentuje firma niejakiego pana Krupy. Oczywiście żaden z autobusów nie posiadał kasowników, problemy pasażerom stwarzały także próby wejścia do takiego pojazdu np. z wózkiem dziecięcym.

[JJ]


   •  Rybnik

17 lipca br. wstrzymano ruch autobusów na najbardziej uczęszczanym przez pasażerów miejscu w Rybniku, a mianowicie na placu Wolności. Zamknięty plac Wolności zostanie całkowicie przebudowany, zmieni się układ parkingów oraz przystanków autobusowych. Sponsorem przebudowy jest budowana w pobliżu przez angielską firmę galeria "Fokus-Park". W związku z zamknięciem większość linii autobusowych kursuje objazdami, a na ulicach Chrobrego, 3 Maja i Kościuszki utworzono oznaczone na żółto przystanki zastępcze. Na czas przebudowy która potrwa najprawdopodobniej do końca października obowiązuje osobny rozkład jazdy.

Warto wspomnieć, że przez remontem przez plac Wolności przejeżdżało 27 linii ZTZ Rybnik, 2 linie MZK Jastrzębie-Zdrój oraz 1 linia PKS Rybnik. Plac Wolności jest związany z komunikacją autobusową od czasów przedwojennych kiedy pojawiły się w Rybniku pierwsze linie autobusowe. Wtedy wybudowano na placu Wolności budynek kasy biletowej i poczekalni oraz szalety dla podróżnych. Po wojnie to tutaj kończyło i rozpoczynało bieg większość linii autobusowych - miejskich i PKS. Po wybudowaniu dworca PKS w Rybniku w latach 70., plac Wolności zaczął pełnić funkcje dworca komunikacji miejskiej. Od czasu wybudowania w 2002 roku nowego dworca komunikacji miejskiej przy ul. Budowlanych, plac Wolności pełnił już tylko rolę przelotowego kilkustanowiskowego przystanku. Dzięki swojemu położeniu w samym centrum miasta praktycznie przez cały dzień jest oblegany przez licznych podróżnych.

Obok autobusu widoczny budynek kas i poczekalni, w ostatnim czasie pełniący funkcję Kasy Biletowej ZTZ.

[APl]


Nr 18(40)/06


   •  Chorzów

Od dnia 23 sierpnia zostało zamknięte skrzyżowanie u zbiegu ulic Hajduckiej, Wolności i Strzelców Bytomskich w Chorzowie. Z tego powodu autobusy linii 165 i 998 zostały skierowane na trasy objazdowe. I tak:

Linia 165:
Od przystanku Chorzów Żołnierzy Września (Chorzów Dom Działkowca w stronę przeciwną) ulicami 75 Pułku Piechoty, Nomiarki, wjazd węzłem na DTŚ, zjazd na ul. Dąbrowskiego, Hajducką dalsza trasa bez zmian. W stronę przeciwną trasa objazdowa przebiega dokładnie odwrotnie.

Linia 998:
Od przystanku Chorzów Plac Hutników (Chorzów Raciborska w stronę przeciwną) ulicami Starokatowicką, Pocztową, Truchana, Strzelców Bytomskich dalsza trasa bez zmian. W kierunku przeciwnym autobus z ulicy Truchana wjeżdża w ulicę Sienkiewicza następnie Pocztowa, Starokatowicką, Powstańców, Katowicką dalsza trasa bez zmian.

Linia 165 nie obsługuje przystanków: Chorzów Raciborska i Chorzów Strzelców Bytomskich. Obsługuje za to dodatkowo przystanek Chorzów Hajducka w kierunku Tysiąclecia oraz stanowisko przystankowe przy przystanku tramwajowym Chorzów Cmentarna w kierunku Elkopu.

Linia 998 nie obsługuje przystanków: Chorzów Pałac Ślubów, Chorzów Strzelców Bytomskich i Chorzów Kościół św. Jadwigi. Dla tej linii zostało uruchomione dwukierunkowe tymczasowe stanowisko na ul. Truchana w rejonie istniejącego auto salonu przy skrzyżowaniu z ulicą Strzelców Bytomskich. Dodatkowo autobusy tej linii obsługują przystanek Chorzów Miasto Dworzec PKP w kierunku Klimzowca.

[TM]


   •  Żory

W związku z modernizacją alei Armii Ludowej oraz alei Zjednoczonej Europy w Żorach 14 sierpnia nastąpiły zmiany w organizacji ruchu autobusów. W efekcie prac na wysokości skrzyżowania wyżej wspomnianych dróg, zamknięty został dla ruchu przystanek Żory Sąd. Spowodowało to konieczność skierowania linii 52, 101, 102, 105, 301, 302, 304, 305, 308 oraz 312 objazdem przez ulicę Dąbrowskiego gdzie znajduje się przystanek Adria, obsługiwany w zastępstwie zawieszonego przystanku Żory Sąd. Tak więc autobusy jadące w kierunku dworca autobusowego, skręcają z alei Armii Ludowej w ulicę Dąbrowskiego, po czym kierują się ulica Wodzisławską, aż do ronda przy skrzyżowaniu Stodolnej z aleją Niepodległości. Analogicznie w kierunku przeciwnym. Aleja Zwycięstwa ma zostać otwarta ponownie dla komunikacji miejskiej 28 sierpnia.

[dq]


   •  Ruda Śląska

W niedzielę 20 sierpnia w Rudzie Śląskiej odbył się XXXII Ogólnopolski Wyścig Kolarski o Puchar Prezydenta Miasta Ruda Śląska. Związane z tym zmiany w układzie komunikacyjnym miasta wpłynęły także przebiegające na tamtym obszarze linie autobusowe. Dlatego też, w godzinach 8:00-17:00 na liniach autobusowych KZK GOP doszło do następujących zmian w kursowaniu: linia 39 kursowała ulicami Piastowską i Starą Cynkownią, a linie 147, 155 i 955 kursowały ulicami Wolności i Piastowską.

[MM]


   •  Chorzów

12 sierpnia zrealizowany został ostatni etap likwidacji stacji ruchu (części eksploatacyjnej) w zajezdni tramwajowej Chorzów Batory. Przypomnijmy, że zmiana zakresu funkcjonowania tej zajezdni (przekształcenie w warsztaty) związana jest z prowadzoną restrukturyzacją spółki Tramwaje Śląskie - zgodnie z realizowanym planem restrukturyzacji od 1 września dotychczasowy Zakład Usług Technicznych i Komunikacji Tramwajowej nr 2 stanie się Zakładem Usługowo-Remontowym i ma świadczyć usługi remontu taboru oraz napraw i regeneracji części zamiennych dla całej firmy.

W nocy z 11/12 sierpnia ostatnie pociągi uruchamiane przez chorzowską zajezdnię zjechały z trasy. W ostatnich dwóch tygodniach funkcjonowania zajezdnia uruchamiała łącznie 11 pociągów w dzień roboczy (10 w soboty, 6 w niedziele i święta) praktycznie każdym typem taboru (2x105N na liniach 7 i 36 w dzień roboczy, 1x105N na linii 36 w dzień roboczy i soboty oraz 1x102Na na liniach 7 i 37). Ostatnim pociągiem, który zjechał do zajezdni był pociąg nr 711 (kursujący na linii 7 i realizujący kursy nocne) obsługiwany wagonem 102Na 169. Jego zjazd nastąpił o godz. 3:49 rano (po czym wagon zawrócił na terenie zajezdni i odjechał do Zawodzia). Ostateczne wstrzymanie funkcjonowania stacji ruchu nastąpiło o godz. 6:00 kiedy służbę zakończył dyspozytor ruchu, a także regulatorzy z punktów regulatorskich podlegających pod chorzowski zakład.

Ostatni dzień kursowania chorzowskich tramwajów.

Pociąg 711 ostatni raz zjeżdża
do zajezdni Chorzów Batory.

Od 12 sierpnia obsługę chorzowskich pociągów na liniach 7, 36 i 37 przejęła zajezdnia Zawodzie (obecnie Rejon Komunikacyjny nr 2 w Katowicach). Na liniach tych zaszły pewne zmiany - dotychczas linia 37 kursowała codziennie od rana do wieczora, a linia 36 tylko w dni robocze do ok. 19 oraz w soboty do ok. 14. Obecnie linia 37 kursować będzie tylko w dni robocze do ok. 18 (obsługiwana będzie przez cztery stodwójki i jeden skład 2x105N), a linia 36 kursować będzie codziennie od rana do późnego wieczora (w dni robocze obsługiwana będzie przez składy 2x105N podmienione wieczorem na stodwójki z linii 37, w soboty na I zmianie kursować będą również składy 2x105N, a na II zmianie oraz w niedziele i święta przez cały dzień - wagony 102Na). Stodwójki mają pojawiać się również na linii 20 w dni robocze (2 pociągi). Zawieszona na okres wakacji linia 33 trafiła do zajezdni Stroszek.

Wnętrze standardowego punktu regulatorskiego
(Zabrze Lompy)

Zmiany zaszły też w funkcjonowaniu punktów regulatorskich. Tramwaje Śląskie dysponują bowiem aż 22 takimi punktami. W ramach oszczędności już od wielu lat na niektórych z nich nie było obsady lub była ona tylko czasami. Od 12 sierpnia czynne będzie tylko 10 punktów:

 • RK-1 Będzin: Będzin Zajezdnia, Sosnowiec Okrzei,
 • RK-2 Katowice: Katowice Rynek, Zawodzie Zajezdnia, Wełnowiec Plac Alfreda, Chorzów Metalowców, Chorzów Batory Inwalidzka,
 • ZKT-3 Bytom: Bytom Plac Sikorskiego, Chebzie Pętla,
 • ZKT-4 Gliwice: Zabrze Plac Wolności.

Pozostałe punkty regulatorskie nie będą obsadzane, a jedynie wykorzytywane jako zaplecze socjalne dla motorniczych. Te punkty to: Dąbrowa Górnicza Paryż, Huta Katowice, Zagórze, Milowice (RK-1), Brynów, Szopienice, Zawodzie, Chorzów Stadion Śląski (RK-2), Bytom Wrocławska (ZKT-3), Zabrze Lompy, Biskupice, Wójtowa Wieś (ZKT-4).

[JJ]


Nr 17(39)/06


   •  Bytom

9 sierpnia, w środę, doszło do zderzenia wagonu 105Na 717 (poc. 194) z samochodem osobowym oplem astrą na skrzyżowaniu ulic Sądowej i Powstańców Warszawskich w Bytomiu. Do wypadku doszło o godz. 13:00, a jego sprawcą był kierowca opla, który na czerwonym świetle wjechał na torowisko przebiegające przez owe skrzyżowanie. Pech chciał, że znalazł się na nim równocześnie tramwaj.

Przez ok. 15 min do przyjazdu Policji ulica była zablokowana, później tramwaj został wycofany gdyż nie wykoleił się. Auto pozostało w swoim pierwotnym miejscu, jednakże ruch został przywrócony. W akcji brał udział tylko radiowóz bytomskiej drogówki. Na szczęście prędkości obu pojazdów były niewielkie toteż nikt nie odniósł obrażeń.

[MW]


   •  Chorzów

Od 4 do 6 sierpnia odbywa się na Stadionie Śląskim w Chorzowie Międzynarodowe Zgromadzenie Świadków Jehowy, na który zjechało około 50 tysięcy wyznawców tej wiary. Większość z nich dowożona jest każdego dnia rano z miejscowości, w których nocują specjalnie na tę okazję wynajętymi autobusami. Do tej ogromnej akcji logistycznej wynajętych zostało kilkudziesięciu przewoźników z całego regionu. Spośród firm udzielających się na codzień w komunikacji miejskiej znaleźć można Deltę Świętochłowice, Zakład Transportu Samochodowego Huty Katowice, Irex Sosnowiec, Apolinarego Lazara z Zendka, Meteor Jaworzno, PKM Gliwice, PKM Katowice, PKM Świerklaniec, PKM Tychy, Transgór Mysłowice, a nawet PKM Bytom w likwidacji, ponadto jeżdżą autobusy i minibusy całej masy innych przewoźników w tym zrzeszenia "D-tka", czy przewozy pracowników Koksowni Przyjaźń, Fiata, Elektrowni Łaziska i jastrzębskich kopalń. Pojawiły się najprzeróżniejsze marki i modele autobusów, największe zaskoczenie zrobił "ogórek" z Meteora, który przyjechał z Szombierek.

Wspominane autobusy przywoziły uczestników zgromadzenia rano ok. godz. 5-7, a następnie odwoziły popołudniu ok. godz. 18-20. Główny "dworzec autobusowy" zlokalizowany był w ciągu al. Harcerskiej, przy bramie nr 7 Stadionu. Jednak sporo autobusów zaparkowanych było w wielu innych miejscach WPKiW i okolicy, odjeżdżały też z różnych miejsc (m.in. spod innych bram Stadionu, z ulicy Parkowej, z parkingu centrum handlowego AKS, z ulicy Ułańskiej na katowickim Osiedlu Tysiąclecia). Każdy autobus udawał się w ściśle określonym kierunku, a oznaczony był kartką z trzycyfrowym numerem, który ułatwiał orientację pasażerom.

Biuro Zgromadzenia, za pośrednictwem KZK GOP, wynajęło też sześć przegubowych ikarusów z PKM Sosnowiec. Autobusy te, oznaczone kartkami z symbolami W1-W6 obsługiwały wahadłowo połączenie Stadionu Śląskiego z centrum Katowic (cztery autobusy kursowały do Dworca PKP, a dwa do ulicy Piotra Skargi).

[JS, JJ]


   •  Bytom

Od 5 sierpnia rozpoczął się remont torowiska (jednego toru) na odcinku między przystankami Łagiewniki Cmentarz i Bytom Arki Bożka. Uruchomiony został odcinek jednotorowy (tramwaje jeżdżą po lewym torze w kierunku jazdy do Chorzowa - ten tor remontowany był od września do grudnia 2003 roku) zabezpieczony sygnalizacją ręczną. Sygnalizacja ta jednak pierwszego dnia była jeszcze nieczynna, więc ruch zabezpieczony był przez tzw. drążek bezpieczeństwa.

[JJ]


   •  Katowice

Wykonanie tzw. dylatacji na wiadukcie w ciągu ulicy Sokolskiej (nad Chorzowską) zbudowanym w zeszłym roku spowodowało zamknięcie tego wiaduktu dla ruchu. Od 4 sierpnia od godz. 18 do 6 sierpnia do godzin nocnych obowiązują objazdy. Autobusy komunikacji miejskiej kursują ulicami Stęślickiego lub Grundmanna (linie w kierunku Józefowca, Chorzowa i Osiedla Tysiąclecia) lub al. Korfantego (linie w kierunku Bogucic i Siemianowic).

[JS]


   •  Chorzów

24 lipca rozkopany został krótki odcinek ulicy Gałeczki w Chorzowie - od Katowickiej do Młodzieżowej. Linie autobusowe korzystające z tej ulicy, tj. 98, 165, 663 i 998, trafiły na objazd przez al. Wojska Polskiego. Tylko ta ostatnia linia - minibus 998 - obsługuje przystanek Klimzowiec Gałeczki. Stało się to możliwe za sprawą utworzenia tymczasowego przystanku - pętli o nazwie Klimzowiec Pomnik na osiedlowym parkingu przy ulicy Ryszki. Całkowicie zawieszone zostało funkcjonowanie przystanku Klimzowiec Ogrodnictwo, znajdującego się w sąsiedztwie robót. Objazd dla linii 98 i 663 obowiązuje tylko w kierunku Chorzowa Batorego, gdyż w kierunku przeciwnym planowa trasa nie przebiega ulicą Gałeczki. Linia 165 w obie strony dojeżdża al. Wojska Polskiego aż do ronda gdzie następuje zawrotka i dalsza jazda w kierunku Osiedla Tysiąclecia lub centrum Chorzowa. Wszystkie 4 linie zatrzymują się na przystankach znajdujących się na trasie objazdu.

[JS]


   •  Katowice

29 lipca zrealizowano trzeci etap wyprowadzania linii z zajezdni Chorzów Batory, w związku z likwidacją części eksploatacyjnej w tej zajezdni. Linie 11 i 17 przejęła zajezdnia Stroszek, a jednocześnie od Stroszka linie 5 (1 pociąg) i 18 (w całości) przejęła zajezdnia Gliwice.

Wraz z liniami, podobnie jak we wcześniejszych etapach, przeniesiono też wagony z chorzowskiej zajezdni. Na Stroszek trafiły wagony 105Na 317+321, 582+580, 609+610, 699+700, 766, 105N 464+465 oraz 105N-2K 678. Do Gliwic trafiły wagony 105Na 425, 732, 733, 765, 785, 786, 787 i 788 oraz 105N-2K 677. Tym samym w zajezdni Stroszek pierwszy raz w historii pojawiły się wagony z wyświetlaczami.

W związku ze zmianami rozkładów jazdy zlikwidowana została jednocześnie linia 10 - były to nocne kursy wykonywane na trasie Siemianowice - Katowice - Świętochłowice - Chebzie. Linia 10 w obecnym (nocnym) wcieleniu powstała 1.12.2002 w zamian za zlikwidowany wówczas pociąg nocny PN-100. Obecnie nocne kursy realizowane będą na linii 9 (Chorzów - Chebzie - Bytom). Zmiany zajezdni spowodowały też zmiany struktury taborowej na niektórych liniach - z linii 11 i 17 definitywnie odeszły wagony 102Na związane z nimi od ponad 20 lat. Zastąpione zostały pojedynczymi wagonami 105N (na linii 11 również dwoma składami 2x105N).


Poza przenoszeniem linii między zajezdniami etapowo wprowadzane są także zmiany w strukturze organizacyjnej. 1 lipca przestał istnieć Zakład Komunikacji Tramwajowej Nr 1 w Będzinie - zastąpił go Rejon Komunikacyjny Nr 1 w Będzinie obejmujący swoim zasięgiem zajezdnię Będzin oraz infrastrukturę (tory, sieć i podstacje) na obszarze całego Zagłębia wraz z pętlą torową w Mysłowicach. 1 sierpnia Zakład Komunikacji Tramwajowej Nr 5 w Katowicach przekształcono w Rejon Komunikacyjny Nr 2 w Katowicach - obejmuje on zajezdnię Zawodzie oraz infrastrukturę w centralnej części sieci (na linii 6/41 do zajezdni Łagiewniki, na linii 7 do Zamłynia w Bytomiu, na linii 7/17 do Pawła na Chebziu i na linii 9 do mijanki na Bykowinie). Zakład Usług Technicznych i Komunikacji Tramwajowej Nr 2 w Chorzowie przestanie działać z dniem 1 września (od 12 sierpnia nie będzie już obsługiwał żadnej linii tramwajowej) - od tego dnia zacznie funkcjonować Zakład Usług Remontowych w Chorzowie (obejmujący nieczynną już wówczas zajezdnię Chorzów Batory, która pełnić będzie wyłącznie funkcję warsztatów remontowych i naprawczych taboru). Dotychczasowe Zakłady Komunikacji Tramwajowej Nr 3 w Bytomiu i Nr 4 w Gliwicach wg pierwotnych planów miały zostać połączone w Rejon Komunikacyjny Nr 3 w Gliwicach (z oddziałem w Bytomiu), jednak nastąpi to dopiero w przyszłym roku i do końca nie jest pewne, że w takiej właśnie formie.

[JJ]


Nr 16(38)/06


   •  Tychy

Organizowany na ulicach miastach "Rajd Tyski - MERA" jak co roku spowodował masę objazdów dla linii autobusowych i trolejbusowych w Tychach. 21 lipca od 17 do 22 oraz 22 lipca od 12 do 19 obowiązywały następujące zmiany tras:

 • linie 1, 2 i 31 - ulicami Wyszyńskiego, Armii Krajowej, Piłsudskiego,
 • linia 36 - ulicami Budowlanych, Begonii, Harcerską, Stoczniowców, Jaśkowicką,
 • linia 51 - ulicami Piłsudskiego, Dmowskiego, ponadto dodatkowo Nizinną i Żwakowską (zmiana trasy wyłącznie 22 lipca od 6 do 19),
 • linia 128 - ulicami Piłsudskiego, Jaśkowicką, Stoczniowców, Harcerską,
 • linia 137 - ulicami Niepodległości, al. Bielską, Budowlanych,
 • linia 157 - ulicami Wyszyńskiego, Armii Krajowej, Piłsudskiego,
 • linia 254 - uilicami Piłsudskiego, Armii Krajowej, Wyszyńskiego,
 • linia 291 - ulicami Wyszyńskiego, Armii Krajowej, Piłsudskiego oraz Harcerską, Begonii,
 • linia 696 - ulicami Piłsudskiego, Armii Krajowej, Niepodległości, Edukacji,
 • linia b - ulicami Wyszyńskiego, Armii Krajowej, Piłsudskiego,
 • linie 688 i 788 - ulicami Piłsudskiego, Armii Krajowej, Wyszyńskiego.

Trolejbusy linii C i E również kursowały zmienionymi trasami - linia C jak A (tj. przez Piłsudskiego, Stoczniowców, Harcerską), a linia E jak D (tj. przez Wyszyńskiego, Edukacji, Budowlanych).

Dodatkowo, w dniu 22 lipca (od 8 do 11:30) zamknięto dla ruchu autobusowego Jaroszowice i Wygorzele. Linie 31 i 131 kursowały z pominięciem Jaroszowic (ulicą Oświęcimska).

[JJ]


   •  Bytom, Świętochłowice

W pierwszej połowie lipca rozpoczęto rozbiórkę budynku mieszkalnego zlokalizowanego na samej granicy Świętochłowic i Bytomia, w Łagiewnikach. Budynek ten zlokalizowany był bardzo blisko torów tramwajowych, na dodatek do jego ścian przymocowane były odciągi sieci trakcyjnej. Po postawieniu nowych słupów i przewieszeniu sieci okazało się, że jest on w tak złym stanie, że grozi zawaleniem w każdej chwili. Stąd też 21 lipca od samego rana wstrzymany został ruch tramwajowy w jego sąsiedztwie, a ekipy rozbiórkowe przystąpiły do pracy.

Budynek jeszcze w całości. Jak widać stał bardzo blisko torów tramwajowych.

Linia 7 kursowała na trasie z Zawodzia do przystanku Chorzów Ratusz, a linia 17 została całkowicie zawieszona. Załatwienie w ostatniej chwili autobusów komunikacji zastępczej nie było łatwe - okazało się, że jedynym przewoźnikiem który jest w stanie je podstawić jest... PKM Bytom. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że od trzech tygodni firma ta jest w stanie likwidacji. Ponieważ jednak autobusy stoją w zajezdni, a kierowcy przychodzą do pracy, więc możliwe było uruchomienie tych autobusów pod warunkiem zdobycia gotówki na paliwo do nich. Wszystko udało się załatwić i na trasę wyjechało 8 pojazdów. Cztery z nich kursowały na linii 7 z Chorzowa Batorego do Bytomia, a cztery pozostałe - na linii 17 z Chorzowa do Chebzia. Pierwotnie wznowienie ruchu planowano na ok. 14, prace jednak przeciągnęły się (odbudowy wymagała zniszczona i częściowo zdemontowana sieć trakcyjna, a torowisko wymagało odgruzowania) i tramwaje ruszyły dopiero ok. 18:30.[JJ]


   •  Katowice, Chorzów

15 lipca zrealizowany został drugi etap powolnej likwidacji części eksploatacyjnej zajezdni tramwajowej w Chorzowie Batorym. Od tego dnia obsługę linii 13 i 23 przejęła zajezdnia Zawodzie (i podobnie jak było to miesiąc wcześniej z linią 12 jest to powrót tych linii do "macierzy": linia 13 była obsługiwana przez tę zajezdnię do 31.08.2001, a linia 23 do 2.12.2005).

Wraz z liniami przeniesiono również sporo wagonów - są nimi 105Na 328, 329, 370, 371, 504, 505, 673, 674, 767, 768, 770, 771 i 772 oraz (niby jako rezerwa) 102Na 165 i 166.

[JJ]


   •  Katowice

Od 7 lipca zamknięta dla ruchu została ulica Sądowa w Katowicach - powodem jest budowa przedłużenia ulicy Grundmanna. Objazdy skierowano ulicą 3 Maja (zwykle dopuszczoną dla ruchu tylko dla tramwajów, autobusów i samochodów dostawczych) w kierunku Dworca PKP oraz ulicą Matejki w kierunku Mikołowskiej. Ulica Matejki stała się dwukierunkową, tak jak to bywało wiele lat temu (przy ulicy Matejki 2 siedzibę przez długie dziesięciolecia miało Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Katowicach).

[JJ]


   •  Lędziny

W dniach 14 i 15 lipca asfaltowano odcinek ulicy Szenwalda w Lędzinach (droga powiatowa). Drogę zamknięto całkowicie dla ruchu. Kursująca tamtędy linia autobusowa 166 skierowana została objazdem ulicą Dzikową (przez las), a następnie przez Smardzowice. Tym samym wioska Górki została pozbawiona komunikacji autobusowej przez dwa dni.

[JJ, TM]


Nr 15(37)/06


   •  Bytom

Zamiana PKM Bytom na innych przewoźników najgorzej wyszła na linii 623. Kursuje tam bowiem aż 9 autobusów, z czego 5 (poza wakacjami 6) powinno być przegubowych. Tymczasem PKM Tychy zaoferował tylko 6 autobusów (w tym tylko 3 przegubowe). Od 5 lipca trzy brakujące wozy (623/4, 623/6 i 623/8) miała obsługiwać firma Nowak Transport - tzw. trudności obiektywne spowodowały jednak, że dopiero dwa dni później wszystkie trzy autobusy pojawiły się na trasie. Kursują dwa jelcze 120M pożyczone od Tadeusza Rzemyka (015, który pojawiał się również na linii 121 oraz 014) oraz jelcz M11 z Ampexu (018). Warto zauważyć, że obecna sytuacja na linii 623 jest pierwszym przypadkiem kiedy KZK GOP zleca na stałe obsługę jednej linii dwóm różnym firmom przewozowym.

Ponadto od Telesfora Rzeczkowskiego podnajęty został trzydrzwiowy jelcz L11 nr rej. SPI N095. Nie został on na razie oznakowany, a zobaczyć go można w porannym szczycie na linii 176/4.


[JS, JJ]


   •  Bytom

12 lipca rozpoczął się remont fragmentu ulicy Zabrzańskiej w Bytomiu - Szombierkach, przy skrzyżowaniu z Frycza-Modrzewskiego. Objazd dla linii autobusowych kierujących się w stronę Bobrka i Rudy Śl., tj. 146, 183, 227 i 280, został poprowadzony ulicami Frycza-Modrzewskiego, Witosa i Orzegowską. Jedyna zmiana przystankowa to przesunięcie stanowiska Szombierki Kościół z ulicy Zabrzańskiej na ulicę Frycza-Modrzewskiego. W kierunku dworca objazd dla linii 127, 146, 183 i 280 prowadzi ulicami Puszkina, Rostkowskiego i Karpacką. Przystanek Szombierki Ratusz został przeniesiony na ulicę Puszkina, a na ulicy Karpackiej stanął tymczasowy słupek przystanku Szombierki Kościół. Niestety nie wszyscy kierowcy zastosowali się do ustalonej trasy objazdu - pierwszego dnia autobusy linii 127 i 183 w kierunku centrum Bytomia jeździły objazdem identycznym jak w stronę Bobrka czyli przez Witosa.

[JS]


   •  Siemianowice

W dniach 7-8 lipca w związku z pracami kanalizacyjnymi na ulicy Kościelnej w Michałkowicach autobusy linii 5, 30, 43, 72, 91, 96, 119, 133, 168, 170, 196, 664 i 665 kursowały objazdem - poprowadzono go ulicą Domina.

[JJ]


   •  Katowice, Siemianowice

Wymiana ok. 30 metrów torowiska tramwajowego w katowickiej dzielnicy Wełnowiec (za skrzyżowaniem z ulicą Słoneczną jadąc w kierunku Alfredu) była powodem wstrzymania ruchu tramwajowego na odcinku od Pętli Słonecznej do Siemianowic. Linie 13 i 14 zawracały na Pętli Słonecznej, a linia 12 wyjazdy i zjazdy do zajezdni realizowała przez manewrowanie na Rynku w Chorzowie. Na trasie Pętla Słoneczna - Siemianowice oraz Pętla Słoneczna - Plac Alfreda kursowały trzy autobusy zastępcze (2 za linię 13 i jeden za linię 14) z PKM Sosnowiec.

[JJ]


   •  Ruda Śląska

Trudności na jakie napotkał Henryk Zagozda z obsługą rudzkich linii autobusowych spowodowały, że od 5 lipca na linii 121 (przejętej po wypowiedzeniu jej przez PKM Bytom od 1 lipca) pojawiły się autobusy drugiego przewoźnika - Nowak Transport ze Świerklańca. Do piątku Nowak obsługiwać będzie wozy 121/2, 121/3 i 121/5, a Zagozda 121/1+121/6 i 121/4. Od weekendu na linii mają pojawiać się wyłącznie autobusy Nowaka lub, jeżeli uda się sfinalizować rozmowy, jeszcze innego przewoźnika, który zapewni autobusy przegubowe, gdyż Nowak takimi nie dysponuje. Pierwszego dnia na linii kursowały jednak tylko dwa autobusy, w tym Jelcz 120M oznaczony numerem 015 i firmowymi naklejkami, należący jednak faktycznie do Tadeusza Rzemyka. Drugim autobusem był niebieski Jelcz M11, który otrzymał numer boczny 019.

[JJ]


Nr 14(36)/06


   •  Bytom

Od 1 lipca PKM Bytom zaprzestał całkowicie działalności na rynku przewozowym. Firma została postawiona w stan likwidacji. Dzień wcześniej w godzinach popołudniowych likwidator firmy (którym jest Piotr Heine, dotychczasowy prezes) poinformował KZK GOP, że następnego dnia rano żaden autobus już nie wyjdzie na trasy.

Ostatnie dni funkcjonowania PKM Bytom

Zerwanie czterech umów przewozowych spowodowało konieczność awaryjnego zorganizowania autobusów zastępczych. W sobotę od rana na linie PKM Bytom wyjechało 13 innych przewoźników:

39: H. Polak Chorzów 96: Transgór Mysłowice 121: H. Zagozda Ruda Śl.

127 i 227: Delta Bytom 139: Transgór Mysłowice 146: PKM Katowice

169: Nowak Transport Świerklaniec, dodatkowo podnajęty został autobus firmy Ampex Bytom 183: Meteor Jaworzno

201: Transkom Piekary Śl. 623: PKM Tychy 608: PKM Świerklaniec

708: PKM Świerklaniec 752 i 753: T. Powichrowski

Od poniedziałku swą karierę na zlecenie KZK GOP rozpoczął jeszcze PKS Gliwice - obsługuje linię 280 oraz (zamiast Meteora) - 183. Ponadto firma Nowak Transport poza linią 169 obsługuje też 176 (linie są połączone, a poza autobusami Nowaka kursują też wozy z Ampexu), a na linię 167 wyjechał autobus z Delty Bytom.

280: PKS Gliwice. Na linii pojawił się również autobus niskopodłogowy (rozkładowo powinny być dwa takie) - szkoda, że kursował w złym planie. 183: PKS Gliwice

169/176: Nowak Transport i Ampex Bytom 167: Delta Bytom

[JJ]


   •  Ruda Śląska

Od 1 lipca przewoźnicy zmienili się łącznie aż na 23 liniach kursujących na zlecenie KZK GOP - jest to chyba największa jednorazowa zmiana w historii tego związku. Poza 18 liniami o których piszemy powyżej na 5 kolejnych zmiana nastąpiła po przeprowadzonych przetargach.

Trzy linie w Rudzie Śląskiej - 144, 230 i 255 obsługuje obecnie firma Henzago. Wcześniej jeździł na nich PKM Bytom (strata tych linii zbiegła się w czasie z upadkiem całej firmy). Spośród pojazdów zgłoszonych do obsługi linii wyróżnia się kilka Mercedesów O405N i MAN-ów NG272 - ex Kris-Tour Łódź i Gryf Kartuzy. Próżno jednak szukać tych wozów na liniach, gdyż jeszcze nie dotarły do bazy w Chebziu. Jeździ natomiast pojazd niezgłoszony w ofercie, ale będący ciekawą propozycją dla pasażerów - jest to niskopodłogowa Setra S300NC, wyprodukowana w 1991 roku. Ściągnięta została z Gryfu, a dotychczasowe numery boczne sieci ZKM Gdynia (7041) służą teraz nowemu właścicielowi.

Linia 955, która została uruchomiona w związku z zamknięciem wiaduktu w Orzegowie, też została wystawiona na przetarg. Od początku lipca obsługuje ją Transkom Piekary Śląskie jelczami 120M. Natomiast na linię 215 Henryk Zagozda powrócił po kilku miesiącach - wcześniej wypowiedział umowę z uwagi na zbyt niską stawkę (linię obsługiwał tymczasowo Henryk Polak). Ostatnią linią na której zmienił się przewoźnik jest linia 68. Dotychczasowy - Murgór-Trans Katowice, obsługiwał ją tylko tymczasowo. Obecnie jeździ tam fabrycznie nowa Karosa B951E, która jest co najmniej trzy razy za duża jak na potoki występujące na tej linii.

Poza KZK GOP jedyną zmianą będzie od 3 lipca rozpoczęcie obsługi linii E-1 (Tychy-Katowice) przez PKM Tychy. Kursować będzie jeden wóz, pozostałe dwa nadal uruchamiać będzie Meteor Jaworzno.

[JJ]


   •  Pyskowice

1 lipca gmina Pyskowice stała się członkiem Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach. Dotychczas gmina dotowała funkcjonowanie linii obsługiwanych przez PKS Gliwice. Obecnie obsługa komunikacyjna opierać się będzie na liniach komunikacji miejskiej KZK GOP i MZKP.

W celu zapewnienia połączeń z Gliwicami wydłużono do Pyskowic dwie linie: 71 i 677. Linia 71 kursuje dodatkowo przez Łabędy. Na terenie Pyskowic linia 71 kursuje przez ulice Traugutta i Wyzwolenia, a linia 677 ulicami Gliwicką i Chopina. Obsługę rejonu Dzierżna i Czerwionki zapewnia nowa linia 707, która kilkoma kursami dociera też do pętli Łabędy Huta. Te trzy linie oraz linia 20 z Bytomia dojeżdżają w Pyskowicach do przystanku końcowego zlokalizowanego przy ulicy Szpitalnej (przystanek ten przez PKS nazywany jest szumnie dworcem autobusowym). Linia 707 obsługiwana jest przez firmę Nowak Transport ze Świerklańca, a wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na jej obsługę.

Tymczasem autobusy PKS Gliwice dalej jeżdżą po Pyskowicach - pozostały oczywiście wszystkie kursy realizowane do miejscowości powiatu gliwickiego, nadal funkcjonuje również linia "wahadło" na trasie Gliwice-Pyskowice, a także linia P-2.

Więcej o historii komunikacji w Pyskowicach napiszemy już wkrótce.

Ostatni dzień funkcjonowania linii PKS Gliwice.

Do Pyskowic po latach powróciły autobusy PKM Gliwice.

Nowa linia 707 do Dzierżna i Łabęd.

[JJ]


   •  Katowice

Kolejna porcja zmian nastąpiła od 1 lipca w Katowicach. Centrum handlowo-rozrywkowe Silesia City Center doczekało się obsługi komunikacją autobusową. Miało to nastąpić już w listopadzie zeszłego roku, jednak wówczas nie dogadano się w sprawach finansowych. Od 1 lipca, po dopełnieniu wszystkich formalności zmienione zostały trasy trzech linii:

 • linia 108 będzie mieć pod SCC przystanek końcowy, przez Józefowiec jedzie w obu kierunkach ulicami Ściegiennego - Szczecińską - Józefowską,
 • linia 109 pomiędzy przystankiem Dąb Kościół, a Koszutką kursuje przez SCC i dalej ulicami Ściegiennego - Słoneczną - al. Korfantego (powrót Oblatów - Iłłakowiczówny),
 • linia 662 od Alfredu nie kursuje już do centrum Katowic, lecz przez Józefowiec (ulicami Józefowską - Szczecińską - Ściegiennego) dojeżdża pod SCC, gdzie ma przystanek końcowy.

Szczególnie ta ostatnia zmiana, dotycząca linii 662, bardzo nie spodobała się pasażerom z rejonu Siemianowic. Do protestów przeciwko "likwidacji jedynego połączenia Siemianowic z Katowicami" zaangażowano już posłów, władze miasta i telewizję.

[JJ]


   •  Bytom

Koniec czerwca był bogaty w wydarzenia związane z komunikacją w Bytomiu i sprawą konduktorów. Po tym jak 17 czerwca KZK GOP wypowiedział PKM-owi Bytom obsługę 6 linii autobusowych przez kolejny tydzień PKM dalej jeździł na tych liniach, a we wszystkich autobusach (również na liniach niewypowiedzianych) obecni byli konduktorzy. Dopiero 24 czerwca PKM przestał dublować obsługę wypowiedzianych linii, jak również wycofał z autobusów konduktorów - od tego momentu konduktorzy nie pracowali w żadnym z autobusów. Wpływ na taką decyzję miały zapewne zmiany we władzach związku zawodowego "Solidarność" w PKM, nowe władze wywodzące się spośród kierowców zrozumiały, że dalsze prowadzenie takich działań jak ponoszenie ogromnych kosztów związanych z jeżdżeniem na liniach bez zapłaty doprowadzi wkrótce do upadku firmy, a tym samym pracę stracą nie tylko konduktorzy, ale i reszta załogi.

29 czerwca na sesji Rady Miasta w Bytomiu pojawił się punkt porządku obrad związany z projektem uchwały o wystąpieniu gminy Bytom z KZK GOP. Działanie takie było zapowiedziane przez prezydenta miasta Krzysztofa Wójcika już kilka tygodni temu. W czasie dyskusji w której wzięli udział radny Janusz Paczocha, radny Jan Czubak, prezydent Wójcik oraz przewodnicząca związku zawodowego konduktorów Laura Klekocka padło wiele oskarżeń, zarówno pod adresem prezydenta miasta, jak i przede wszystkim KZK GOP. Związkowi zarzucono brak dobrej woli i celowe działania zmierzające do likwidacji programu konduktorskiego. Wystąpienia gminy ze struktur Związku ma pomóc ocalić komunikację miejską w mieście od upadku oraz dać pracę konduktorom. Uchwałę przyjęto prawie jednomyślnie (1 głos przeciw). Gmina Bytom przestanie być członkiem KZK GOP ze skutkiem na dzień 1 stycznia 2007 roku.

Pomimo przyjęcia takiej uchwały podjęto również kolejny punkt porządku obrad - a była nim uchwała o przyjęciu zmian w statucie KZK GOP. Główne zmiany dotyczą w nim wzoru na podstawie którego określana jest wielkość składki członkowskiej każdej z gmin - nowy sposób obliczania dotacji ma uwzględniać wskaźnik przychodowości linii. Uchwałę przyjęto przy 11 głosach za, 6 przeciw i 1 wstrzymującym się.

Tymczasem następnego dnia okazało się, że nic już nie uratuje PKM Bytom - firma została postawiona w stan likwidacji i od 1 lipca żaden autobus nie wyjechał już na trasę. Piszemy o tym powyżej.

[JJ, MJ]


   •  Tarnowskie Góry

30 czerwca w godzinach porannych wyłączony z ruchu samochodowego został wiadukt na ulicy Nakielskiej w Tarnowskich Górach. Do odwołania linie autobusowe nr 5, 173, 179, 192, 246, 283, 646, 780 i linia PKS Zawiercie kursują objazdami wyznaczonymi przez Osadę Jana lub Lasowice. Przez Lasowice: ulicami Częstochowską i Obwodnicą - jadą linie kierujące się do Nakła Śląskiego czyli 5, 192, 283, 646, 780 (w dni robocze) oraz PKS. Z kolei przez Osadę Jana i Obwodnicę kursują autobusy zmierzające w kierunku Nowego Chechła, tj. 173, 179, 246 i 780 (w dni wolne). Obsługiwane są wszystkie przystanki znajdujące się na trasie objazdu. Całkowicie pozbawione obsługi zostały przystanki Tarnowskie Góry Stara i Tarnowskie Góry Obwodnica, obydwa w kierunku Nakła Śląskiego. Objazd w kierunku dworca przebiega od Nakielskiej poprzez Hutniczą, Lasowicką i Częstochowską. Wszystkie przystanki obsługiwane są bez zmian.

[JS]

   •  PIelgrzymowice

26 czerwca rozpoczął się remont nawierzchni ulicy Golasowickiej w Pielgrzymowicach (gm. Pawłowice). W związku z tym wyłączony został z ruchu odcinek tej ulicy od skrzyżowania z Jastrzębską do skrzyżowania ze Słowackiego. Spowodowało to zmiany w kursowaniu linii 128. Na odcinku od Jastrzębia do przystanku Golasowice Pętla i odwrotnie autobusy kursują bez zmian, natomiast od przystanku Golasowice Pętla do przystanku Pielgrzymowice IV Pętla ruch obsługiwany jest linią oznaczoną jako 128BUS. Linia przebiega w obu kierunkach ulicami Kraszewskiego, Słowackiego i Spółdzielczą i jest obsługiwana minibusem Fiat Ducato, należącym do firmy PPUH Kłosok, do którego pasażerowie przesiadają się na przystanku Golasowice Pętla. Prace drogowe i związany z nimi objazd mają potrwać do 31 sierpnia.

[dq]

   •  Będzin

Od poniedziałku, 26 czerwca ponownie na trasie pojawił się tramwaj linii 25. Przypomnijmy, że regularne kursowanie linii 25 zakończyło się 31 marca 2006 r. i od tego czasu na trasie z Będzina do Wojkowic kursowały tylko pociągi nauki jazdy oraz służbowe. Ponowne uruchomienie tramwaju możliwe było dzięki podpisaniu umowy pomiędzy gminą Będzin, a Tramwajami Śląskimi. Nie jest to jednak zwykły tramwaj, lecz mierna podróbka bytomskiej linii 38, czyli tramwaj pseudo-historyczny. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej Urzędu Miasta w Będzinie tramwaj na prezentować "przyszłość z tradycjami", cokolwiek to znaczy. Kursy obsługuje wagon roboczy 4N nr tab. 20 z 1957 roku, który w 2002 roku został zmodernizowany na wzór bytomskich wagonów 954 i 1118, tzn. otrzymał hamulce szynowe, obwód niskiego napięcia z przetwornicą (maszynową, zamienioną obecnie na statyczną) oraz choinkę z lampek i światełek odblaskowych. W ostatnich tygodniach do wagonu wstawiono komplet siedzeń (jednak w układzie z podwójnymi ławkami z jednej strony, których w wagonach 4N nie było). Został także oklejony banerami promującymi miasto, a na szybach zostały umieszczone fotogramy (naklejki) z których "współczesnemu Będzinowi przypatrywać będzie się siedzący pan w meloniku, rycerz, biała dama oraz charakterystyczny żyd" (cytat za www.um.bedzin.pl). Innymi słowy, w powojennym tramwaju z drugiej połowy XX wieku, na dodatek zmodernizowanemu o elementy z XXI wieku pasażerowie mają poczuć się jak na początku XX wieku.

Zagadkowy pozostaje status tej "linii" tramwajowej i jej dostępność dla pasażerów. Zgodnie z umową pomiędzy Tramwajami Śląskimi, a KZK GOP przedsiębiorstwo tramwajowe poza tą umową może uruchamiać tylko tzw. przewozy zamknięte, tzn. pociągi specjalne dla zorganizowanych grup nie zatrzymujące się na przystankach pośrednich, przejazdy służbowe itp. N-ka kursująca na trasie linii 25 Będzin Muzeum - Grodziec Kopalnia (do Wojkowic nie będą wykonywane żadne kursy, więc można się spodziewać fizycznej likwidacji infrastruktury) też musi więc kursować jako przewóz zamknięty. Jak w takim razie mają korzystać z niego na co dzień pasażerowie? Tramwaj wykonywać będzie zaledwie kilka kursów dziennie: 4 pary w dni robocze (2 rano i 2 popołudniu), 3 pary w soboty (rano) i 2 pary w niedziele (popołudniu). Rozkład jazdy prezentujemy w tym miejscu.

Podsumowując - dość ciekawa i warta popularyzacji idea promocji miasta za pomocą zabytkowego tramwaju w wykonaniu będzińskim raczej zasługuje na wstydliwe przemilczenie. Zabytkowy tramwaj nie będący zabytkowym, trasa prowadząca w pole, do peryferyjnej dzielnicy, forma organizacyjna zakładająca bliżej niesprecyzowany przejazd zamknięty z formułą otwartą dla pasażerów (co samo w sobie jest sprzeczne). No i istotny szczegół - likwidacja linii tramwajowej 25 z Będzina do Wojkowic przeprowadzona na formalny wniosek Tramwajów Śląskich przez KZK GOP przekuwana jest obecnie w sukces jakim ma być ów "historyczny" tramwaj. Owszem, kursowanie roboczej N-ki na pewno łatwiej pozwoli utrzymać przy życiu infrastrukturę i być może kiedyś rozsądnie pomyśleć o wznowieniu regularnego ruchu pasażerskiego.   •  Bytom

W dniach 24 i 25 czerwca przeprowadzony został finalny etap remontu krótkiego odcinka torowiska w Szombierkach przy ulicy Zabrzańskiej. Budowany jest tam market Tesco i z tej okazji, prawdopodobnie w celu wybudowania pasów lewoskrętów, torowisko tramwajowe na odcinku kilkudziesięciu metrów przesunięte zostało o kilka metrów dalej od istniejącej osi jezdni - dzięki temu powstał kolejny spowalniacz ruchu tramwajowego, swoista "szykana". Od 5 maja ruch odbywał się po jednym torze, a w ostatni weekend dokonano podłączenia już dwóch wyremontowanych torów.

Ostatnie dni funkcjonowania odcinka jednotorowego.

Na czas prac torowych ruch tramwajowy został wstrzymany całkowicie. Przerwa w ruchu trwała od soboty od ok. godz. 16:00 do poniedziałku do wyjazdu. Linia 5 (4 pociągi 1x105N z Gliwic) kursowała na trasie Zaborze - Biskupice, linia 9 (6 pociągów 1x105N ze Stroszka) kursowała na trasie Chorzów - Chebzie, natomiast na linię 18 wysłano dwukierunkowe składy 2x111N - w sobotę dwa pociągi (1811 i 1813) wyjechały z zajezdni Gliwice popołudniu i podmieniły kursujące zwykle na tej linii pojedyncze wagony 105N ze Stroszka, a w niedzielę kursowały od rana. Linia 18 kursowała od Chebzia do przystanku Bobrek Osiedle Pod Brzozami. Dość kuriozalnym jest fakt, że na tej linii ruch odbywał się z mniej więcej 40-minutową częstotliwością ruchu, czyli dwa razy rzadziej niż zwykle.

Linia 5 w Biskupicach. Linia 9 na pętli w Chebziu.

Mijanka dwóch składów 2x111N na Rudzie Płd. Wbrew pozorom, to jest tył składu 2x111N (linia 18). Skład 2x111N na przystanku końcowym w Bobrku.

Skład 360+406 na pętli w Chebziu. Skład 613+373 w kolejnym kursie przez Rudę. 373+613 w sobotę pełnił funkcję rezerwy stojąc na pętli w Zaborzu.

Uruchomiona została autobusowa komunikacja zastępcza - cztery autobusy obsługiwały trasę Chebzie - Bytom (za linię 9) i kolejne cztery trasę Biskupice - Bytom (za linię 5). Autobusy podstawił PKM Bytom (6 wozów) i Transkom Piekary Śl. (2 wozy). Autobusy kursowały na każdej z tras co 20 minut (za linię 18 nie przewidziano zastępstwa), nawet dobrze komunikując się z tramwajami w punktach przesiadkowych.

M.in. takie autobusy obsługiwały komunikację zastępczą w sobotę.

A takie kursowały w niedzielę:


Jak zwykle fatalnie wygląda informacja pasażerska - ogłoszenia na przystankach wisiały tylko przez chwilę (z uwagi na ich wątłe wykonanie szybko zostały zerwane), a i tak umieszczone były tylko na przystankach, gdzie tramwaje nie kursowały wcale (na trasie linii 18 w Rudzie nie umieszczono komunikatów, że tylko co drugi kurs jest wykonywany). Oznakowanie w wagonach tramwajowych i autobusach zastępczych również było dalekie od doskonałości, prym wiodły tu wahadła kursujące na linii 18 i wyposażone tylko w nic nie mówiącą tablicę kierunkową "Zmiana trasy" oraz w kwadrat "18" (a i to nie zawsze).

[JJ]


   •  Radzionków

17 czerwca rozpoczęły się w Radzionkowie prace związane z remontem sieci wodociągowo-kanalizacyjnej na ulicy Nakielskiej. Częściowo zamknięte dla ruchu zostało skrzyżowanie ulic Nakielskiej i św. Wojciecha, a objazd radzionkowskimi uliczkami możliwy jest tylko dla samochodów osobowych. Linie autobusowe przebiegające w tym rejonie zostały skierowane na niżej opisane objazdy. Linie 17 i 173 od strony Orzecha dojeżdżają do przystanku Radzionków Dworzec PKP, a następnie zawracają i piekarską obwodnicą oraz ulicą Podmiejską wjeżdżają na teren Bytomia. Linia 173 na ulicy Dworskiej włącza się na stałą trasę, a 17 podąża ulicą Nałkowskiej do ronda w Rojcy skąd już bez przeszkód kieruje się do Bytomia. Przy wspomnianym rondzie zostały ustawione dodatkowe tymczasowe przystanki dla linii 17. Pozostałe linie, tj. 73, 94, 174 i 708, jadą na skróty od ulicy św. Wojciecha przez Knosały, z pominięciem Nakielskiej i Norwida. Na ulicy Knosały, tuż po skręcie ze św. Wojciecha stanął tymczasowy przystanek. 3 dni później czyli 20 czerwca zostało częściowo otwarte skrzyżowanie św. Wojciecha i Nakielskiej, nadal jednak nie ma możliwości wjazdu na Nakielską. Linie 17 i 173 mogą już przejechać przez cały Radzionków dzięki wprowadzeniu ruchu dwukierunkowego na fragmencie ulicy św. Wojciecha. Linie 73, 94, 174 i 708 od skrzyżowania św. Wojciecha i Knosały jadą aż do przystanku Radzionków Dworzec PKP. Tam zawracają i identyczną trasą powracają do punktu wyjścia gdzie następuje skręt w Knosały i powrót na stałą trasę. Wszystkie linie zamiast przystanku Radzionków Norwida obsługują tymczasowe stanowisko na św. Wojciecha za Nakielską oraz wymieniony wyżej przystanek na Knosały.

[JS]


   •  Dąbrowa Górnicza

W dniach 19-21 czerwca z powodu prac drogowych na fragmencie ulicy Strzemieszyckiej oraz na ulicy Rudnej obowiązywały objazdy dla linii autobusowych nr 49, 84 (1 poranny kurs), 634, 933 i 984 (kursy z pominięciem Strzemieszyc Małych). Wszystkie wymienione linie z wyjątkiem 49 jechały objazdem poprowadzonym drogą krajową nr 94 oraz drogą wojewódzką nr 790. Linia 49 na objazd trafiła już 16 czerwca, a wyglądał on identycznie jak w kwietniu (opisany w numerze 09(31)) - ulicami Szałasowizna i Rodzinną. Na trasach objazdowych nie zostały ustawione żadne dodatkowe przystanki. Tylko przystanek Strzemieszyce Rodzinna n/ż dla linii 49 został przesunięty za skrzyżowanie, na ulicę Wiosenną. Pozbawione obsługi były następujące przystanki: Strzemieszyce Fabryka, Strzemieszyce Krzyż, Strzemieszyce Strzemieszycka n/ż, Strzemieszyce Sławkowska, Strzemieszyce Bar oraz Strzemieszyce Ciołkowizna. Pasażerowie nie byli zbyt zadowoleni z faktu pomijania przez autobusy sporej części Strzemieszyc, stąd niektórzy kierowcy wychodząc na przeciw ich potrzebom zatrzymywali się w wybranych miejscach na trasie objazdowej (na drodze krajowej nr 94) pomimo tego, że nie było tam uruchomionych przystanków.

[JS, JJ]


   •  Gliwice

Po ostatnim wypadku z udziałem tramwajów w Katowicach pojawiły się opinie, jakoby przyczyną tego zdarzenia była niesprawność hamulców w jednym z wozów. Tymczasem nie minęło kilka dni, a najprawdopodobniej stan techniczny wagonu (zanik hamowania) był przyczyną kolejnego zdarzenia w Gliwicach na placu Piastów. We wtorek 20 czerwca ok. godz. 9.50 pociąg nr 15 (wagon 105Na 658), jadąc w kierunku Zabrza, nie wyhamował i uderzył w stojącego na światłach daewoo lanosa. Popchnięty samochód został dosłownie wciśnięty pod stojącego przed nim różowego jelcza M11 z PKS Gliwice. Na szczęście obyło się bez ofiar. W zatrzymaniu utknęło 6 kolejnych pociągów na liniach 1 i 4, skutecznie blokując ruch na ulicach Zwycięstwa i Bohaterów Getta Warszawskiego. Wagon - sprawca zdarzenia, po godzinie został podpięty tyłem do jadącej w kierunku Wójtowej Wsi "jedynki" i okrężną drogą zwieziony do zajezdni.

[MM]


Nr 13(35)/06


   •  Bytom

Od trzech tygodni w Bytomiu trwa prawdziwa wojna podjazdowa pomiędzy konduktorami PKM Bytom, a kontrolerami biletów KZK GOP. Na tej wojnie cierpią głównie pasażerowie - osoby kupujące bilety u konduktorów (wg KZK GOP po 1 czerwca są oni nielegalni i nie mają prawa sprzedawać biletów) mogą się spodziewać wezwania do zapłaty opłaty dodatkowej, które wręczy im kontroler z KZK GOP. Obie strony zamawiają ogłoszenia w prasie, PKM Bytom rozwiesił również na dworcu w Bytomiu plakaty. Tymczasem w gabinetach dyrektorów trwają analizy co z tym fantem począć. 8 czerwca KZK GOP złożył w Prokuraturze Rejonowej w Katowicach zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez konduktorów zatrudnionych w PKM Bytom.

Natomiast 16 czerwca KZK GOP wypowiedział PKM-owi Bytom dwie umowy na obsługę linii autobusowych - 57, 80 i 288 (a także zawieszoną dawno temu linię 257) oraz 135, 735 i 820. Powodem wypowiedzenia było oczywiście rażące naruszenie postanowień umowy. Od soboty, 17 czerwca linie 57, 80 i 288 obsługuje PKM Gliwice, a linie 135, 735 i 820 - PKM Świerklaniec. Tymczasem PKM Bytom nadal jeździ na tych liniach, wg tych samych rozkładów jazdy, skutkiem czego na każdej z wcześniej wymienionych linii w każdym kursie jadą razem dwa autobusy, a pasażerowie są jeszcze bardziej zdezorientowani.

17 czerwca na poszczególnych liniach kursowały następujące autobusy (pogrubione - autobusy PKM Gliwice i PKM Świerklaniec, na czerwono - dublujące autobusy PKM Bytom):

Linia
Nr kolejny wozu i nr taborowy autobusu
1
2
3
4
57
11
7902
30
7503
17
7905
-
80
13
7911
14
7105*
-
-
288
24
7901
-
-
-
735
1420
7400
-
-
-
820
0502
7269
4391
7284
0503
7709
0405**
7204
* - podmiana na 7202      ** - podmiana na 0404
  
[JJ]


   •  Chorzów, Katowice

15 czerwca został zrealizowany pierwszy z wielu etapów zatwierdzonego kilka tygodni wcześniej planu restrukturyzacji spółki Tramwaje Śląskie. Plan ten zakłada przede wszystkim zmianę zakresu działalności niektórych zakładów komunikacyjnych co przekłada się przede wszystkim na likwidację części eksploatacyjnej (stacji ruchu) w zajezdni Chorzów Batory. Ta najstarsza czynna obecnie górnośląska zajezdnia tramwajowa rozpoczęła swą działalność w 1931 roku, a obecnie ma zająć się wyłącznie remontami taboru i usługami w zakresie części zamiennych. Środki finansowe na rozpoczęcie planowanych remontów taboru ma właśnie przynieść prowadzona restrukturyzacja. Szerzej o niej napiszemy już wkrótce.

Tymczasem wspomnianego 15 czerwca dwie linie tramwajowe (jedna w całości, a druga częściowo) przewędrowały między zajezdniami. 4 pociągi linii 15 przeszły z zajezdni Zawodzie do zajezdni Będzin (w Zawodziu pozostają jedynie dwa - 1501 i 1505, obsługiwane taborem 1x102N). Natomiast w całości z Chorzowa Batorego do Zawodzia przeniesiono linię 12 (4 pociągi w dni robocze). Linia 12 była obsługiwana przez zajezdnię Zawodzie do 20.12.2002 roku, kiedy na skutek roszad spowodowanych eksploatacją Citadisów oddana została do Chorzowa. Wraz z rozkładową obsługą pociągów przeniesiono również załogę (motorniczych) oraz wagony. O tym jakie wagony zostały przeniesione napiszemy za kilka dni.

Kolejny etap wyprowadzania linii z Chorzowa Batorego ma nastąpić 24 czerwca.

Chorzowskie wagony na linii 12. Od 15 czerwca możemy oglądać wagony z Zawodzia.

[JJ]


   •  Mysłowice

12 czerwca zamknięto dla ruchu fragment ulicy Mikołowskiej w Mysłowicach. Powodem jest przebudowa nawierzchni oraz instalacji podziemnych (głównie kanalizacji). W związku z tym autobusy linii 35bis, 76, 160, 219 i 618 zostały skierowane na trasę objazdową ulicą Chopina. Z obsługi zostały wyłączone przystanki Mysłowice Cmentarz i Mysłowice Tesco oraz tylko dla linii 76 i 618 przystanek Ćmok Skrzyżowanie. Na trasie objazdowej autobusy w/w linii obsługują wszystkie przystanki tj. Janów Osiedle Chopina, Mysłowice Chopina oraz dodatkowo Mysłowice Katowicka. Dodatkowo autobusy linii 35bis, 160 i 219 zatrzymują się podwójnie na przystanku Ćmok Skrzyżowanie (przed i za skrzyżowaniem). Na czas objazdu na w/w liniach zostały wprowadzone tymczasowe rozkłady jazdy.

[TM]


   •  Sosnowiec

Również 12 czerwca rozpoczął się kolejny etap remontu nawierzchni ulicy Orląt Lwowskich. Z tego powodu autobusy linii 18, 26, 35, 35bis, 150, 160, 618 i 926, a także jaworznickie J i S od przystanku Modrzejów Rynek zostały skierowane objazdem ulicami Powstańców, Wygoda i Wojska Polskiego. Zamknięcie drogi spowodowało konieczność przeniesienia w inne miejsce dwóch przystanków autobusowych: Modrzejów Rynek (na ulicę Powstańców w rejonie skrzyżowania z ulicą Orląt Lwowskich) i przystanku Niwka Fabryka (na ulicę Wygoda w rejonie skrzyżowania z ulicą Wojska Polskiego). Dodatkowo dla linii 26 przystanek Niwka Kościół został zlokalizowany na ulicy Wojska Polskiego. Autobusy tej linii zatrzymują się podwójnie na przystanku Niwka Fabryka (przez i za skrzyżowaniem). Linie PKM Jaworzno początkowo obsługiwały tylko swoje stałe przystanki, lecz w tymczasowych lokalizacjach. Dopiero na wniosek pasażerów kilka dni po rozpoczęciu objazdu włączono do obsługi przystanek Niwka Fabryka na ul. Wygoda. Z linii 26 wycofano autobusy niskopodłogowe, podobno z uwagi na sfrezowanie nawierzchni ulicy Orląt Lwowskich.

[TM, JJ]


   •  Czerwionka-Leszczyny

Z powodu zamknięcia fragmentu ulicy Armii Krajowej w Leszczynach, pomiędzy Powstańców i ks. Pojdy, związanego z przebudową sieci kanalizacyjnej, został wprowadzony objazd dla linii 194, 309, 311A, 311B i 311C. Wymienione linie od 1 czerwca w obie strony jeżdżą ulicami ks. Pojdy i Powstańców. Nadmienić należy, że dotychczas ulicą Powstańców jeździła tylko jedna linia - 313, mająca zaledwie kilka kursów w dni nauki szkolnej.

Linie jastrzębskiego MZK na trasie objazdu nie obsługują żadnego dodatkowego przystanku. Inaczej wygląda sprawa linii 194. Od 5 czerwca obowiązuje nowy rozkład jazdy tej lini zakładający obsługę czterech dodatkowych przystanków na trasie objazdowej i co za tym idzie wydłużenie o 4 minuty czasu przejazdu. Na przystankach Leszczyny Powstańców Sklep oraz Leszczyny Powstańców Skrzyżowanie zawisły tabliczki z rozkładami linii 194, zostały przymocowane do słupków MZK Jastrzębie.

Leszczyny, ul. Powstańców Leszczyny, ul. Powstańców Leszczyny, ul. Powstańców

[JS]


   •  Orzesze

5 czerwca rozpoczęły się prace związane z przebudową skrzyżowania ulic Rybnickiej, Gliwickiej i św. Wawrzyńca w centrum Orzesza, trwa tam budowa ronda. Na fragmencie ulicy św. Wawrzyńca, w bezpośrednim sąsiedztwie rozkopanego skrzyżowania, został wprowadzony ruch jednokierunkowy. Z tego też powodu wszystkie autobusy udające się w kierunku pętli Orzesze Szkoła bądź w kierunku Łazisk zostały skierowane objazdem.

Linie KZK GOP nr 68 i 636 oraz linia 605 MZK Tychy od przystanku Orzesze Huta Szkła skręcają z Gliwickiej w ulicę Szklarniową. Następnie ulicami Partyzantów, św. Wawrzyńca i Bukowina docierają do pętli Orzesze Szkoła. Obsługiwany jest dodatkowo tylko jeden przystanek - Orzesze św. Wawrzyńca n/ż (Orzesze I wg nomenklatury MZK Tychy). Bez obsługi pozostają przystanki Orzesze Szpital oraz Orzesze Kościół.

Linie MZK Tychy nr 69, 655 i Ł od przystanków Orzesze Apteka i Orzesze Mikołowska w kierunku Łazisk jadą ulicami Gliwicką, Szklarską, Partyzancką i św. Wawrzyńca. Wymienione linie dodatkowo obsługują tylko przystanek Orzesze Targowisko. Bez obsługi w tym kierunku pozostają przystanki Orzesze Kościół i Orzesze I. Przystanek Orzesze II w kierunku Łazisk został na czas objazdu przesunięty za skrzyżowanie z ulicą Partyzancką.


[JS]


   •  Bytom

Koncerty organizowane w dniach 10-11 czerwca w centrum Bytomia w związku z miejskim świętem spowodowały konieczność wzmocnienia komunikacji w godzinach wieczornych. Na liniach tramwajowych wprowadzono następujące zmiany: zmieniono tabor na 2x105N (poc. 514, 191 i 193, zaniechanie podmian poc. 702 i 703 oraz zamiana poc. 604 z 612) oraz uruchomiono dodatkowe kursy (poc. 502, 603, 93, 95, 193, 3106 i 4105).

Poza tramwajami wzmocnione zostało też połączenie autobusowe do Miechowic. Linia 623 kursowała jak zwykle, natomiast dodatkowo podstawione zostały trzy przegubowe autobusy z PKM Świerklaniec, co łącznie dawało ok. 10-minutową częstotliwość ruchu.

[JJ]


   •  Sosnowiec

13 czerwca miał miejsce pożar plebanii przy kościele św. Barbary w Sosnowcu. Wyłączona z ruchu została ulica Wawel na wysokości od Sieleckiej do Narutowicza. Autobusy jadące w kierunku dworca PKP jechały bez zmian ul. Wawel (zablokowany był jedynie pas w kierunku ul. Narutowicza). Pozostałe pojazdy kierowane były w stronę ulicy 1 Maja. Natomiast wszystkie pojazdy jadące od strony "ślimaka" były kierowane w ulicę Sielecką, a następnie w Narutowicza. Utrudnienia trwały kilka godzin.[MK]

   •  Katowice

8 czerwca, po godz. 11 wstrzymany został na blisko 2 godziny ruch kołowy pod wiaduktem kolejowym w ciągu ulicy Mikołowskiej w Katowicach. Ruch został wstrzymany przez policję i straż pożarną po otrzymaniu informacji, że z wiaduktu urwał się i spadł na jezdnię stalowy element systemu odwadniającego. Straż pożarna usunęła skorodowane przęsła.

Ponieważ ulica Mikołowska jest jedną z najbardziej obciążonych ruchem autobusowym ulicą w GOPie, więc stada autobusów trafiły na objazdy. A objazdy poprowadzone zostały następująco: w kierunku do Dworca PKP ulicami Kopernika - pl. Miarki - Kochanowskiego - św. Jana - Młyńską, a w kierunku przeciwnym: Dworcową - Kościuszki - Andrzeja - Curie-Skłodowskiej - Kopernika. Z uwagi na chaos towarzyszący temu typu awaryjnym zmianom, jak również z uwagi na wysoce nieefektywny system łączności funkcjonujący w górnośląskich autobusach (czyli telefony komórkowe) sporo autobusów jechało innymi trasami - głównie w kierunku Dworca PKP zamiast Młyńską to przez Rynek i 3 Maja.


[JJ]


   •  Jastrzębie-Zdrój

Jak zwykle na przełomie maja i czerwca, Miejska Biblioteka Publiczna w Jastrzębiu-Zdroju bierze udział w ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Do akcji tej włączył się w ubiegłym roku Międzygminny Związek Komunikacyjny z Jastrzębia, wypożyczając wówczas autobus MAN NL222 z numerem bocznym 210, w którym bajki czytali pracownicy biblioteki i studenci Uniwersytetu Śląskiego. W tym roku akcja ta nabrała większego rozmachu, gdyż na ulice wyjechały aż trzy "bajkobusy". Były to dwa MAN-y SL223 o numerach 217 i 219 oraz NL262 o numerze 227. Każdy z autobusów oklejony był kolorowymi motylami i kwiatami, czym zwracał na siebie uwagę podróżnych i przechodniów. Najczęściej "bajkobusy" można było spotkać na liniach E-3, 101, 106 i 117. Tak więc oprócz Jastrzębia, zawitały także do Wodzisławia, Rybnika i Żor.

[DQ]


   •  Bytom, Katowice

31 maja tego roku oficjalnie miał zakończyć się program pilotażowy obsługi konduktorskiej, realizowany m.in. przez PKM Bytom oraz KZK GOP przy wsparciu Urzędu Miasta w Bytomiu oraz Powiatowego Urzędu Pracy. Funkcjonował on przez 2 lata (od 1 czerwca 2004 r.) na mocy umowy podpisanej pomiędzy wymienionymi podmiotami. Pracę - głównie przy sprzedaży biletów w pojazdach - znalazło dzięki temu 283 bezrobotnych bytomian.

Już od początku realizacji programu towarzyszyło wiele kontrowersji. Do pierwszego poważnego sporu doszło w lipcu i sierpniu 2005 roku, gdy rozegrała się "walka o kasowniki" (PKM Bytom zażądał ich demontażu z autobusów, na co KZK nie chciało przystać) oraz o sposób rozliczeń między stronami. Ostatecznie, dzięki wsparciu bytomskiego urzędu, strony uzgodniły wzajemne stanowiska (korzystne dla konduktorów), a głodujący na Wita Stwosza 31 pracownicy PKM mogli przerwać swój strajk (trwający 8 dni). O tym pisaliśmy w numerach 12+13 oraz 14 z 2005 roku. Jasnym jednak było, że podjęte wówczas decyzje nie rozwiążą przyszłych problemów, a spokojna atmosfera to tylko przysłowiowa cisza przed burzą. I faktycznie - nieuchronnie bowiem zbliżał się maja 2006 rok, a tym samym przewidziane umową zakończenie pilotażu.

Od początku roku PKM Bytom powoli szykował się do dalszych działań, wychwalając na łamach "Gazetki Autobusowej" zalety programu konduktorskiego. Jednocześnie sami konduktorzy założyli, a następnie zarejestrowali związek zawodowy. Ożywieniu uległa też strona internetowa bytomskiego przedsiębiorstwa, na której zamieszczane są wszystkie oświadczenia i apele konduktorskie. Ponieważ jasnym było, że KZK GOP nie zgodzi się na przedłużenie programu w dotychczasowej formie, nadszedł zatem czas walki. Konduktorzy najpierw zwrócili się do prezydenta miasta Bytomia pana Krzysztofa Wójcika, który miał reprezentować ich interesy w Zarządzie i Zgromadzeniu KZK GOP. Ponadto prowadzili (lub chcieli prowadzić) rozmowy m.in. z przedstawicielami urzędu pracy, KZK GOP, władz województwa oraz parlamentarzystami. Odbyło się ponadto kilka spotkań Zarządu PKM Bytom z władzami ościennych miast.

Skutkiem rozmów była zgoda Związku na ograniczenie liczby zatrudnionych konduktorów do ok. 180 (w wariancie maksymalnym) na najbardziej dochodowych liniach oraz "przekwalifikowanie" pozostałych na kontrolerów biletowych KZK GOP. To nie spodobało się jednak bytomianom, którzy postanowili zaostrzyć protest. W marcu i kwietniu odbyły się pikiety pod urzędami miast, których prezydenci zasiadają w Zarządzie KZK GOP. Ponadto miały miejsce kolejne rozmowy z władzami, jednak bez większych rezultatów. Oczywiście Związek nadal odmawiał utrzymania programu w dotychczasowym kształcie, natomiast konduktorzy nie chcieli pójść na ustępstwa. Analiza stanowisk prowadzi do następujących wniosków: KZK GOP chce utrzymania dotychczasowego prowizyjnego systemu rozliczania się z PKMem, natomiast PKM chciałby zatrzymywać większość (lub nawet całość) wpływów ze sprzedaży biletów przez konduktorów, otrzymując jednocześnie zapłatę za wozokilometry w dotychczasowej wysokości.

Kwiecień i maj to początek protestów i okupacji. Najpierw konduktorzy blokowali ("na spółkę" z hutnikami z Łazisk) Urząd Wojewódzki, z czego po kilku dniach zrezygnowali. 8 maja rozpoczęła się okupacja siedziby KZK GOP na Wita Stwosza 31 (XXI piętro), a tydzień później pierwszy konduktor zainaugurował strajk głodowy. Taki stan trwał do 23 maja, kiedy odbywało się Zgromadzenie Związku. Wtedy też konduktorzy przerwali strajk. Nie uczynili tego jednak dlatego, że Zgromadzenie uwzględniło ich wnioski i zadecydowało o przedłużeniu programu. Wprost przeciwnie - władze KZK GOP zdecydowanie odrzuciły ich dotychczasowe skargi na funkcjonowanie Związku (konduktorzy zarzucili szereg nieprawidłowości), zatwierdzając jednocześnie zakończenie programu pilotażowego zgodnie z umową. Skutkiem tych obrad była zapowiedź prezydenta Bytomia o podjęciu uchwały o wystąpieniu gminy Bytom ze struktur KZK GOP i zapowiedzi o przedłużeniu programu na własną rękę.

I tak też się stało. 1 czerwca na ulice wyjechały autobusy z obsługą konduktorską. Zostały podpisane nowe umowy o pracę, których gwarantem mają być gmina Bytom oraz bytomski PKM. KZK GOP stwierdziło jednak, że konduktorzy nie mają uprawnień do sprzedaży i kontroli biletów, gdyż ich legitymacje utraciły ważność, a osoby dokonujące zakupu w autobusie narażają się na nałożenie opłaty dodatkowej przez kontrolerów KZK GOP. Jednocześnie podjęto działania w postaci regularnych i zmasowanych kontroli pojazdów bytomskiego przedsiębiorstwa, co ma na celu ujawnienie nieprawidłowości w wykonywaniu umowy (m.in. brak sprzedaży biletów przez kierowcę, brak lub niesprawność kasowników w pojeździe, czy też niewłaściwe oznakowanie). Natomiast Zarząd Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Bytomiu, podpierając się własną interpretacją ustawy Prawo przewozowe i pojęcia "przewoźnika", stwierdził legalność działań konduktorów. Tym samym w obecnym momencie między stronami trwa więc przepychanka na temat prawidłowości działań, a cierpią na tym pasażerowie.

Oczywiście w tle przewijają się ciągle jesienne wybory samorządowe, które determinują działanie niektórych osób. Niewątpliwie argument w postaci uchronienia prawie 300 stanowisk pracy w Bytomiu jest dla prezydenta Wójcika niezwykle istotny w walce przedwyborczej. Ponadto inne działania konduktorów, zgodnie z ich zapowiedziami, mają podążyć w tym samym kierunku. Po raz kolejny okazuje się, że na Górnym Śląsku nie można zorganizować normalnej komunikacji, gdzie najważniejszy jest pasażer, tylko najistotniejsza jest polityka. To bardzo szybka droga do zanegowania skromnego dorobku ostatniego piętnastolecia w postaci wspólnego biletu dla aglomeracji śląskiej, o czym warto pamiętać.

Argumenty obu stron dotyczące sytuacji po 1 czerwca:

KZK GOP:

 • umowa z PKM na funkcjonowanie programu pilotażowego wygasła
 • bilety sprzedawane przez konduktorów po 1 czerwca nie uprawniają do przejazdu autobusami KZK GOP
 • konduktorzy nie mogą sprzedawać biletów KZK GOP, gdyż nie mają umowy na pośrednictwo sprzedaży
 • do kontroli biletów uprawnieni są tylko kontrolerzy KZK GOP posiadający legitymacje wydane przez KZK GOP

PKM Bytom:

 • PKM jest przewoźnikiem, więc może sprzedawać własne bilety w swoich autobusach i kontrolować bilety posiadane przez pasażerów
   
 • w Taryfie KZK GOP znajduje się zapis o sprzedaży biletów przez konduktorów
   
 • kontroler KZK GOP jest zobowiązany do zakupu biletu u konduktora

[MM]


Nr 12(34)/06


   •  Rybnik

Od 1 maja można zakupić w Rybniku bilet z automatu biletowego. Jedno takie urządzenie, model Ticomat 815 firmy Elgeba, zostało zainstalowane w poczekalni dworca autobusowego ZTZ na ulicy Budowlanych. W godzinach otwarcia poczekalni (6:00-22:00) z automatu można "wydobyć" 4 rodzaje biletów - normalne za 2,10 i 2,80 (strefowy) oraz ulgowe za 1,20 i 1,50 zł. Bilety te ważne są tylko na liniach organizowanych przez ZTZ Rybnik wyłącznie w dniu zakupu, po uprzednim skasowaniu.

[JS]


   •  Rybnik

8 maja rozpoczął się kapitalny remont wiaduktu w Rybniku na ulicy Wodzisławskiej, nad torami stacji towarowej. Z tego powodu wszystkie 5 linii autobusowych korzystających z tej "przeprawy" trafiło na objazd przez centrum Niedobczyc. Linie 5, 8, 22 oraz E-3 jadą ulicami Hetmańską, Górnośląską, Rymera i Konarskiego, zatrzymując się na tym odcinku tylko na przystanku Niedobczyce Kopalnia (nie dotyczy linii E-3). Z kolei linia 6 jedzie Hetmańską i Górnośląską po czym za przejazdem kolejowym włącza się na stałą trasę, nie obsługując w ten sposób Popielowa ani żadnego dodatkowego przystanku. Całkowicie z obsługi wyłączony został przystanek Popielów Żabik, zlokalizowany tuż przed zamkniętym wiaduktem. Na ulicy Konarskiego w Popielowie, tuż przy skrzyżowaniu z Wodzisławską, zostały ustawione tymczasowe przystanki, na których zatrzymują się autobusy linii 8, 22 i E-3. Linia 5 bez zmian zatrzymuje się na przystanku Popielów Skrzyżowanie przy Wodzisławskiej.

Rybnik, ul. Rymera Rybnik, ul. Rymera Rybnik, ul. Rymera

Rybnik, ul. Rymera Rybnik, ul. Hetmańska Rybnik, ul. Górnośląska

[JS]


   •  Chorzów

Z uwagi na obchody Święta Miasta Chorzowa, w dniu 3 czerwca na niecałe 3 godziny przed południem wstrzymano ruch tramwajowy na ulicy Wolności.

Tramwaje linii 9 i 17 zawracały w zajezdni Chorzów Batory, natomiast linie 13, 36 i 37 skierowano aż do trójkąta torowego Łagiewniki Targowisko. Powodem takiego wydłużenia trasy były trudności w utrzymaniu punktualności kursowania tramwajów, gdy w chorzowskiej zajezdni zawracało aż pięć linii. Wydłużenie do Łagiewnik spowodowało jednak konieczność opracowania specjalnych rozkładów jazdy. Tramwaje po dojechaniu do Łagiewnik i przemanewrowaniu na trójkącie włączały się na inną linię niż przyjechały - z linii 13 na 37, z linii 36 na 13, a z linii 37 na 36. Dodatkowo z zajezdni wyjechał poc. 1310, który zastąpił na trasie poc. 375 (przez 2 godziny oba te pociągi były razem na trasie, aby zapewnić realizację wszystkich kursów). Tramwajarze pomieszali nieco obsadę taborową - założenie było takie, że stodwójki kursują na linii 13 rano i od południa na linii 37 (a pozostałe pociągi obsługiwane są pojedynczymi wagonami 105N), tymczasem wagony 102Na można było spotkać na wszystkich trzech liniach.

Komunikacja zastępcza nie dojeżdżała tym razem do zajezdni Chorzów Batory, lecz kursowała na trasie Chorzów Batory Dworzec PKP - Chorzów Ratusz. Dzięki temu trzy autobusy (ikarusy 260.04 z firmy Henryka Polaka) zdołały zrealizować wszystkie kursy tramwaju. Każdy z trzech autobusów oznaczony był jako odrębna linia (T-13, T-36 i T-37) i jechał w planie tramwaju danej linii, co ułatwiało pasażerom orientację. Aby podstawić się na przystanek w kierunku Rynku w Chorzowie Batorym autobusy zawracały ulicami Ratuszową i Wita Stwosza.

Przy dworcu w Chorzowie Batorym usytuowano dodatkowy przystanek obsługiwany przez tramwaje linii 9, 13, 17, 36 i 37 w kierunku Katowic i zajezdni - ułatwiało to przesiadki do i z autobusów, pasażerowie nie musieli biegać po całym skrzyżowaniu.


[JJ]


   •  Tarnowskie Góry

Szybko posuwająca się budowa supermarketu na ulicy Kościuszki, a wraz z nią przebudowa okolicznych uliczek, stała się powodem "wyrzucenia" 4 linii autobusowych z bezpośredniego sąsiedztwa powstającego obiektu. Głównym powodem skierowania linii 174, 189, 670 i 736 objazdem w stronę dworca okazała się być "głęboka" przebudowa skrzyżowania ulic Kościuszki i Mickiewicza rozpoczęta 29 maja. Nieskomplikowany objazd prowadzi ulicą Bohaterów Monte Cassino i Sienkiewicza - analogicznie jak stała trasa wymienionych linii w kierunku Czarnej Huty. Z ruchu wyłączone zostały 2 przystanki - Tarnowskie Góry Mickiewicza i Tarnowskie Góry Kościuszki. Ten pierwszy został zastąpiony tymczasowym słupkiem na ulicy Bohaterów Monte Cassino tuż za Mickiewicza. Drugi został "ustanowiony" w bliskim sąsiedztwie stałej lokalizacji - na Sienkiewicza zaraz za Kościuszki.

[JS]


   •  Tychy

W śródmieściu Tychów rozpoczęto remont nawierzchni ulicy Beskidzkiej w rejonie skrzyżowania z al. Niepodległości. MZK Tychy wprowadził od 1 czerwca objazdy dla linii autobusowych E-1, 1, 14, 31, 254, 262, 536 i W. Objazd prowadzi ulicami Wyszyńskiego, Edukacji, Bielską i Katowicką. Korzystają z niego również autobusy PKSiS Oświęcim obsługujące komunikację miejską Bierunia. Na trasach objazdowych nie są obsługiwane żadne przystanki.

[JJ, KR]


   •  Bytom

Zajezdnia zlokalizowana w Bytomiu przy dzisiejszej ulicy Piekarskiej (dawniej Guttenbergstr.) wybudowana została w 1913 roku. Służyła ona tramwajom bytomskich, których sieć uruchomiona została przez magistrat w tym właśnie roku. W 1960 roku zajezdnię unieruchomiono, ze względu na szkody górnicze. Później zlokalizowano tam odcinek drogowy i dopiero na przełomie lat 80/90-tych tramwaje przestały z niej korzystać. Zlokalizowano tam wówczas plac postojowy autobusów, których macierzysta zajezdnia mieści się na Rozbarku (od 1991 roku PKM Bytom).

Do kwietnia 2006 roku plac ten jednak pozostawał własnością Tramwajów Śląskich S.A. (wcześniej PKT Katowice). Dopiero niedawno ogłoszono przetarg na jego sprzedaż, wraz z dwiema nieruchomościami - budynkiem administracyjnym tramwajów bytomskich oraz portiernią. Obiekt zakupił Ryszard Walicki, lokalny przedsiębiorca pogrzebowy posiadający zlokalizowany tuż obok, przy końcowym przystanku linii tramwajowej 38, Dom Żałoby i krematorium.

Nowy właściciel podjął się modernizacji obiektu - uprzątnięto teren, wybudowano nowe ogrodzenie od frontu. Trwa utwardzanie placu nową nawierzchnią żwirową. Na drodze dojazdowej do placu, gdzie przez długie lata zalegały sterty starych podkładów betonowych, budowany jest parking dla samochodów - spowodowało to również likwidację resztek toru tramwajowego, który się tam znajdował. Dawny budynek administracyjny zajezdni będzie prawdopodobnie zaadaptowany na restaurację i salę bankietową. Autobusy z PKM Bytom nadal korzystają z placu, nie wiadomo jednak jak długo jeszcze - zajezdnia autobusowa nie bardzo pasuje do atmosfery uroczystości pogrzebowych.

Plac postojowy autobusów w 1993 roku - widoczny tor tramwajowy oraz sieć trakcyjna. Widok na plac w 1999 roku - spod żwiru wychodzą pokrzywione resztki torów tramwajowych.

Brama wjazdowa do zajezdni tuż przed rozpoczęciem prac modernizacyjnych (kwiecień 2006) Bytomski ikarus zjeżdża do zajezdni. Widoczny nowy parking dla samochodów i zakończenie toru tramwajowego.

[JJ, JD]


   •  Katowice

Wśród zmian rozkładów jazdy wprowadzonych przez KZK GOP na liniach autobusowych od 1 czerwca najistotniejsze zmiany dotyczą rejonu Gliwic. Mianowicie wreszcie zauważono, że gliwicka podstrefa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej rozwija się bardzo intensywnie, w przeciwieństwie do tras i ilości kursów autobusów w tym rejonie. Od czerwca linie 692 (tylko w dni wolne) i 699 (codziennie) zostały wydłużone do nowego przystanku końcowego nazwanego Brzezinka Przemyska i zlokalizowanego na terenie SSE. Linia 692 w dni robocze dojeżdżać będzie tylko do przystanku Stare Łabędy SSE, podobnie zresztą jak linia 280 w dwóch kursach. Na linii 57 (obsługującej SSE w rejonie ulicy Gaudiego) zwiększono ilość kursów wjeżdżających na obszar SSE. Docelowo pętla dla linii 692 i 699 ma być zlokalizowana na końcu ulicy Gutenberga. Na liniach 692 i 699 w niedziele i święta oznaczono na rozkładach jazdy kursy wykonywane autobusami niskopodłogowymi (po jednym wozie na każdej linii), ponadto na linii 699 zlikwidowano kursy przez Osiedle Kopernika.

Z innych zmian warto wyróżnić:

 • zmianę trasy linii 42 na Osiedlu Syberka w Będzinie - w kierunku centrum miasta autobusy jadą ulicą Zwycięstwa pomijając ulicę 9 Maja,
 • na trasie linii 110 uruchomiono nowy przystanek Michałkowice Wyzwolenia n/ż (obsługiwany tylko w kursach wydłużonych do Giełdy Odzieżowej),
 • linia 984 dojeżdża (w obydwu kierunkach jazdy) pod dworzec kolejowy w Strzemieszycach,
 • na linii 196 zlikwidowano późnowieczorne kursy wykonywane na trasie Michałkowice-Przełajka z oznakowaniem linii 96,
 • na linii 139 nie ma już żadnego (poza nocnymi) kursu na odcinku Bytom - Chorzów, a w nocy autobus tej linii pojawi się na Bykowinie,
 • mieszkańcy Sikornika wreszcie doczekali się przynajmniej częściowego rozwiązania problemów z koordynacją odjazdów autobusów z Sikornika do centrum Gliwic w dni wolne (przestawione zostały odjazdy na liniach 156, 187, 617 i 676),

[JJ, JS]


   •  Sosnowiec, Bytom, Mikołów

Wraz z nadejściem nowego miesiąca, od 1 czerwca, na kilku liniach zmienili się przewoźnicy. W KZK GOP zmiany dotyczą linii marketowych. Na bezpłatnej linii S-9 w Sosnowcu zagościł chwilowo Tadeusz Powichrowski, który zastąpił PKS Będzin z uwagi na to, iż wygasła dotychczasowa umowa, a przetarg został unieważniony. Dla PKSu była to ostatnia linia komunikacji miejskiej obsługiwana bezpośrednio na zlecenie KZK GOP. W chwili obecnej firma obsługuje jedynie kursy na linii 46 (wóz 46/2) jako podwykonawca Meteora Jaworzno, a poza tym jeszcze realizuje przewozy na własnej linii ponadregionalnej z Sosnowca do Jędrzejowa.

Na liniach 752 i 753, po przetargu, Tadeusza Powichrowskiego zastąpił dość nieoczekiwanie PKM Bytom. Zgodnie z ofertą powinien tam kierować wyłącznie MANy SL223. Na liniach tych obowiązuje wsiadanie pierwszymi drzwiami, a kierowca kontroluje bilety - pierwszego dnia wszystko funkcjonowało bez zarzutu, autobusy pozbawiono naklejek informujących o obsłudze konduktorskiej.


Ostatnia zmiana dotyczy linii MZK Tychy. PKM Tychy z bliżej niewyjaśnionych przyczyn ciągle ma za mało autobusów, żeby realizować wszystkie swoje zadania i zatrudnia podwykonawców. Po Transgórze Mysłowice (linie 262 i 536) przyszła pora na... Meteora. Niedawny konkurent w walce o zamówienia MZK, w wyniku nowej polityki komunikacyjnej ("komunikacja regulowana przez PKM") będzie teraz zatrudniany co najwyżej jako podwykonawca. I tak właśnie stało się na linii 69. Meteor obsługiwał tę linię do końca kwietnia 2004 roku, po czym przegrał przetarg właśnie z PKM-em. Teraz historia zatoczyła koło. Meteor wydelegował do obsługi linii dwa Solarisy Urbino 12 - 809 i 810. Oba pojazdy zostały wyposażone w naklejki z logo PKM Tychy.

[JJ]

   •  Chorzów

30 maja na Stadionie Śląskim w Chorzowie rozegrano towarzyski mecz piłkarski Polska-Kolumbia. Polska reprezentacja się wyjątkowo nie popisała, za to śląskie tramwaje jak zwykle spisały się na medal.

Założona organizacja ruchu polegala na zmianie taboru na liniach 6 i 41 - solówki zastąpiono składami 2x105N (dot. poc. 604, 606, 4102, 4106 i 4108) oraz na uruchomieniu dodatkowych kursów na liniach 6, 11 i 41, a także 19 pociągów specjalnych. Od godz. 13:00 uruchomione zostały dodatkowe przystanki: Chorzów AKS dla linii autobusowych 820, 830 i 840 oraz Katowice Rynek dla linii tramwajowej 11 i pociągów specjalnych.

Realizacja przebiegała zasadniczo wg przyjętych założeń z kilkoma wyjątkami. Zajezdni Stroszek nie udało się skompletować wystarczającej ilości składów, więc poc. 604 i aż dwa pociągi specjalne (S15 i S17) obsługiwane były solówkami - były to pierwsze solówki w historii komunikacji dodatkowej obsługującej Stadion Śląski. Pojedyncze wagony 105N pojawiły się także na linii 11 (poc. 113 i 117) - zastąpiły stodwójki, a także jeszcze jeden na linii 6 (poc. 610) - zamiast wagonu 116Nd.

Przed rozpoczęciem meczu (ok. 15:30) na trasy wyjechało 7 pociągów specjalnych (S1-S7). Kursowały na trasie Katowice Plac Wolności - Bytom Plac Sikorskiego, po czym zjechały na pętle przy Stadionie Śląskim. Pozostałe pociągi specjalne (S8-S19) wyjechały (lub włączyły się z innych linii) po godz. 19 i miały podstawić się pod Stadion tuż przed zakończeniem meczu. Niektóre z nich jednak dojechały już w chwili kiedy wychodzili kibice, więc pojechały od razu dalej bez zajeżdżania na pętle. Na liniach 6, 11 i 41 dodatkowe kursy wykonywały pociągi, które zwykle zjeżdżają do zajezdni ok. godz. 20 - ich kursowanie, podobnie jak pociągów specjalnych, trwało do ok. 22.

Obsada taborowa pociągów specjalnych przedstawiała się następująco:

 • poc. S1: 571+618, poc. S2 : 691+689, poc. S3: 574+575, poc. S4: 685+686, poc. S5: 582+580, S6: 647+648, S7: 763+764, poc. S8: 783+784, poc. S9: 583+584, poc. S10: 734+735, poc. S11: 680+679, poc. S12: 576+575, poc. S13: 779+780, poc. S14: 467+489, poc. S15: 491, poc. S16: 354+355, poc. S17: 709, poc. S18: 482+483, poc. S19: 456+457.
Na linii 6 pełen przekrój taboru - standardowe citadisy, dodatkowy skład i nieplanowa solówka.

Na linii 41 kursowały trzy dodatkowe składy (w miejsce solówek)

Solówka zastępująca stodwójkę na linii 11 Zwykle mecze na Stadionie Śląskim rozpoczynają się wieczorem, tym razem mecz był nieco wcześniej i kibice mogli skorzystać z linii 23

Pociągi specjalne:

S1 S2 S3

S4 S5 S6

S7 S8 S9

S10 S11 S14

S15 S16 S17

S18 S19

[JJ]


   •  Chrzanów

W ubiegłą niedzielę, 28 maja, spore trudności spotkały pasażerów komunikacji miejskiej w Chrzanowie. Miały one związek z przejazdem papieża Benedykta XVI do Oświęcimia, w wyniku czego zamknięto dla ruchu kołowego drogę wojewódzką nr 933 (ul. Oświęcimska), którą przejeżdża większość autobusów ZKKM Chrzanów.

Zmiany i ograniczenia w ruchu autobusów obowiązywały w godzinach 12 - 21:
- z przystanku Chrzanów Dworzec PKS odjeżdżały następujące linie: 318, 323 (część kursów), 325, 330, 331, 332, 338 oraz 361;
- przystanek Chrzanów Kolejowa stał się tymczasowym przystankiem początkowym dla linii: 309, 315, 317;
- linia 329 pojechała objazdem ulicą Kusocińskiego, Sienkiewicza, Wodzińską oraz obwodnicą (nie były obsługiwane przystanki Chrzanów Park oraz Chrzanów Zajezdnia PKS);
- linia 308 - zawieszono kursy z Chrzanowa o godzinie 13:00 i 20:15 (oraz powrotne);
- linia 340 - zawieszono wykonywanie wszystkich kursów po godzinie 14:00;
- jednocześnie zmieniono trasę przejazdu liniom kursującym do Libiąża i Chełmka (K, X, 318, 325, 361), autobusy skierowano na trasę objazdową przez ul. Podwale, Borowiec i Żarki.

Utrudnienia dotknęły także pasażerów korzystających z autobusów PKM Jaworzno:
- linia J - wyznaczono objazd przez ścisłe centrum Chrzanowa, ulicami Partyzantów, Grunwaldzką, Świętokrzyską, Sądową, Kadłubek i Podwale do Dworca ZKKM, w kierunku Katowic trasa nie uległa zmianie;
- linia S - nie obsługiwała przystanków Chrzanów Park i Chrzanów Zajezdnia PKS, objazd wytyczono ulicami Kusocińskiego, Sienkiewicza, Wodzińską i obwodnicą.

Autobusy ZKKM Chrzanów kursowały w większości przypadków bez większych zastrzeżeń i w miarę planowo (głównie za sprawą ominięcia ulicy Oświęcimskiej). Pewne problemy nastąpiły jednak w ruchu linii J oraz S PKM-u Jaworzno. Nie odbył się jeden kurs linii J (autobus utknął na około godzinę w korku na ul. Partyzantów), a z kolei kierowcy autobusów linii S nie udawali się na wyznaczoną trasę objazdową lecz w kierunku ronda, a stamtąd kierowani byli przez Policję ulicą Śląską i ulicą Partyzantów powracali do centrum Chrzanowa i w efekcie dojeżdżali ponownie do dworca autobusowego. Sytuacja wróciła do normy około godziny 20:30.

[TS]

   •  Jastrzębie Zdrój

28 maja z powodu prac drogowych przy dojeździe do ronda Sikorskiego zamknięty został dla ruchu odcinek ulicy Cieszyńskiej od ronda do Beskidzkiej. W związku z tym autobusy linii 101, 115, 116, 117, 123, 124 i 128 kursowały po zmienionej trasie.

Autobusy nadjeżdżające po godzinie 8:00 od strony Arki Bożka (101, 123, 124 i 128) skręcały z Małopolskiej w lewo w ulicę Cieszyńską, którą dojeżdżały do ronda Ruptawskiego po czym zawracały i następnie przez Małopolską, Mazowiecką i aleję Piłsudskiego docierały do ronda Sikorskiego, gdzie włączały się na planową trasę (101 i 128 po nawróceniu na rondzie). Autobusy linii 115, 116 i 117 nadjeżdżające od strony ulicy Jagiełły skręcały jak zwykle w ulicę Cieszyńską, by po chwili skręcić w prawo na Małopolską. Dalsza trasa wyglądała jak w przypadku linii opisanych powyżej. W czasie objazdu z ruchu wyłączone były przystanki Cieszyńska, Osiedle Tuwima.

[DQ]


   •  Sławków

29 maja rozpoczął się ostatni etap remontu ulicy Hrubieszowskiej w Sławkowie. Odbywa się asfaltowanie odcinka od drogi do Dębowej Góry aż do przejazdu kolejowego. Minibusy stałej linii 949 oraz tymczasowej nr 649 zostały skierowane objazdem przez Krakowską, Wrzosową, Miedawę i Dębową Górę. Linia 49 kursuje tak jak w poprzednim etapie robót - wykonuje podjazd od przystanku Strzemieszyce Krzyż do pętli Groniec Euroterminal, a następnie powraca do Strzemieszyc i kontynuuje jazdę do Sławkowa trasą linii 634. Rozkłady linii 49 i 649 zostały wzajemnie skoordynowane - istnieje możliwość wzajemnej przesiadki na przystankach Groniec Euroterminal oraz Sławków Rynek. Małym zgrzytem okazała się nieaktualna tabliczka z trasą za szybą małego Renault obsługującego linię 649 - wskazywała jako końcowy przystanek "Niwa Schroni" ("Schronisko", reszta nie zmieściła się). Do tego przystanku wspomniana linia kursowała od 22 do 28 maja.

[JS]


Nr 11(33)/06


   •  Jaworzno, Warszawa

20 maja w Warszawie zorganizowany został I Międzynarodowy Zlot Ogórków - powiązany z Warszawską Nocą Muzeów i V Zlotem Stowarzyszeń Miłośników Komunikacji Miejskiej. Impreza składała się z trzech części: pierwszą była wystawa zabytkowych autobusów w zajezdni Chełmska oraz parada ulicami miasta, drugą były obrady zarządów stowarzyszeń, a trzecią i główną - kursowanie "ogórków" na liniach muzealnych uruchomionych w godzinach wieczornych i nocnych.

W imprezie wzięło udział kilkanaście autobusów - z Warszawy, Bydgoszczy, Poznania, Krakowa, Polic, Nowego Sącza i Eberswalde oraz oczywiście Jelcz 043 nr tab. 801 z firmy Meteor Jaworzno (czytaj więcej o autobusie). Ponadto pojawiły się dwa inne warszawskie zabytkowe autobusy - Jelcz-Berliet PR100 oraz San H100, a kursowanie linii muzealnych wspomógł przez chwilę jeszcze jeden Jelcz 043 (z Otrębusów), ponadto kursowało kilkanaście Solarisów Urbinetto 10 z firmy Mobilis Izabelin.

Meteorowi przydało w udziale kursowanie na linii D (brygada 4/D, a mówiąc po naszemu wóz D/4). Linia ta kursowała z Placu Bankowego okrężnie przez całe miasto. Przy trasie tej linii zlokalizowane były m.in. Muzeum Miar, Muzeum Archeologiczne, Galeria Zachęta, Muzeum Techniki, czy Muzeum Narodowe, a także kilkanaście innych obiektów kulturalnych. Zainteresowanie całą imprezą oraz oczywiście naszym autobusem było przeogromne. Na każdym przystanku kłębił się tłum pasażerów, niestety nie dla wszystkich starczyło miejsca w autobusie.

Warszawa - "ogórek" kursuje na linii muzealnej D

Podróż z Katowic do Warszawy zajęła nam 8 godzin, z powrotem podobnie.

Gwiazda warszawskiego taboru historycznego:
San H-100
Wystawa Jelczy-Ogórków na terenie
zajezdni Chełmska w Warszawskie
[JJ]

   •  Katowice

W Warszawie Noc Muzeów to wielkie wydarzenie, natomiast w Katowicach impreza jest dużo skromniejsza. Biorą w niej udział trzy placówki: Muzeum Śłąskie, Centrum Scenografii Polskiej i Muzeum Historii Katowic. Już drugi raz na trasę łączącą te trzy obiekty wyjechała linia muzealna, obsługiwana jednak (z braku taboru zabytkowego) niskopodłogowym Jelczem Vecto. Autobus kursował z Rynku przez ulicę Jagiellońską, Francuską, Wojewódzką, Damrota i Warszawską z powrotem do Rynku. Z uwagi na prace kanalizacyjne przystanek początkowy i końcowy zlokalizowano tym razem przy DH Zenit, a nie przy Teatrze Śłąskim. Pasażerowie mogli podróżować autobusem bezpłatnie.

[JJ]

   •  Gliwice, Katowice

W dniach 17-19 maja odbyły się główne imprezy związane z tegorocznymi juwenaliami studenckimi. W GOP są dwa główne ośrodki akademickie - Katowice i Gliwice, więc odbywały się podwójne (można powiedzieć konkurencyjne) imprezy.

Katowickie juwenalia odbyły się na osiedlu akademickim w Ligocie oraz na lotnisku Muchowiec. Organizatorzy wynajęli kilka autobusów z PKM Katowice, które kursowały wieczorem na trasach Ligota - Dworzec PKP, Muchowiec - Dworzec PKP i Muchowiec - Ligota (w różne dni na różnych trasach). Zwykła komunikacja kursowała bez zmian co skutkowało maksymalnym przeładowaniem autobusów odjeżdżających po koncertach z pętli Osiedle Paderewskiego Geant.

W Gliwicach organizowane są "Igry", czyli juwenalia Politechniki Śląskiej. Odbywały się na lotnisku Trynek. Tu organizatorzy załatwili sobie jeden autobus (w czwartek były to Jelcz M11 nr inw. 2371, podmieniony później na 2405), który kursował na trasie z lotniska Trynek do parkingu pod marketem Lidl przy ulicy Pszczyńskiej (w sąsiedztwie akademików). Poza tą linią KZK GOP uruchomił dodatkowe kursy autobusów - w czwartek i piątek przez koncertem (ok. 17-18) kursowały trzy autobusy na trasie Gliwice Plac Piastów - Trynek III, co 10 minut. Po zakończeniu koncertów miały zostać uruchomione dodatkowe kursy autobusów spod lotniska do różnych dzielnic miasta oraz do miast sąsiednich. Cała operacja nie wyszła jednak tak jak ją zaplanowano, głównie z kilku przyczyn - koncerty nie zakończyły się ok. 23 jak planowano, lecz dużo później (do rana trwała dyskoteka), a część autobusów nie dojechała (głównie z Meteora) lub pojechała inaczej niż trzeba (w piątek jeden z ikarusów zaklinował się na wąskiej drodze osiedlowej, którą nie powinien był jechać i około 20 minut trwało zanim udało się odblokować przejazd). Autobusy odjechały więc częściowo puste, wykonując kursy do Szczygłowic (linia 710), Katowic (linia 840), Osiedla Waryńskiego (linia 186), Łabęd (linia 126) oraz Bytomia (linia 850). Poza dodatkowymi kursami zmieniony został tabor na przegubowy na linii 677 (przez cały dzień) oraz 32 (w kursach nocnych).

[JJ]

   •  Sosnowiec

W związku z przebudową ulicy Orląt Lwowskich w Sosnowcu Modrzejowie (budowa ronda) od 8 maja autobusy lini 18, 26, 35, 35bis, 150, 160, 618 i 926 oraz jaworznickie J i S w kierunku jazdy do Niwki i Jaworzna kursują objazdem przez tzw. Mały Rynek. W to miejsce został tymczasowo przeniesiony przystanek Modrzejów Rynek. Warto również wspomnieć że oprócz budowy ronda w kierunku Mysłowic trwają inne roboty drogowe które wymusiły zorganizowanie ruchu wahadłowego, a co za tym idzie autobusy mają kilkunastominutowe spóźnienia, szczególnie w godzinach szczytu.

[TM]

   •  Piekary Śląskie

21 maja odbyła się zgodnie z tradycją doroczna pielgrzymka mężczyzn do sanktuarium w Piekarach Śląskich. Również zgodnie z tradycją autobusy komunikacji miejskiej kursowały objazdami w związku z zamknięciem fragmentu ulicy Bytomskiej. Sytuacja wyglądała identycznie jak rok temu. W godzinach 7:00-17:00 linie 5, 53, 73, 114 i 164 na odcinku Osiedle Wieczorka Dworzec - Szarlej Poczta (także w kierunku przeciwnym) jeździły tak jak linia 185, tj. ulicą Ziętka. Ponadto linia 164 pomijała osiedle Wyzwolenia. Autobusy linii 700 również korzystały z ulicy Ziętka, a ulicą Jana Pawła II powracały do Bytomskiej. Z kolei linia 780 nie docierała tam gdzie zwykle czyli do pętli Szarlej Kaufland. Została skrócona do dworca na Osiedlu Wieczorka.

Podobnie jak w roku poprzednim nie uruchomiono żadnych dodatkowych linii, ani kursów - wszystkie linie kursowały zgodnie z niedzielnymi rozkładami, a jedynie na linie 114 i 192 został wysłany tabor o większej pojemności czyli przegubowe ikarusy.

[JS, JJ]

   •  Sławków

Modernizacja dróg powiatowych w Sławkowie trwa w najlepsze, drogowcy z dnia na dzień zamykają kolejne odcinki ulic. 20 maja zamknięto odcinek ulicy Groniec, co uniemożliwiło linii 649 dotarcie do pętli Groniec Euroterminal - przez kolejne dwa dni minibus kończył bieg na przystanku Niwa n/ż. 22 maja zamknięto kolejny odcinek drogi co poskutowało skróceniem trasy linii 649 o kolejny przystanek - do Niwa Schronisko (z nawrotem na drodze prowadzącej do Burek). 24 maja otwarta zostanie ulica Rodzinna (od granicy miasta do Grońca) - pojadą nią autobusy linii 49. Linia ta pozostanie nadal na objeździe, jednak wykonywać będzie (w każdym kursie) podjazdy od Strzemieszyc do przystanku Groniec Euroterminal. Na liniach 49 i 649 od tego dnia obowiązywać będą zmienione rozkłady jazdy.

[JJ, TM]


   •  Dąbrowa Górnicza

Od 20 maja zaczął funkcjonować nowy przystanek autobusowy na trasie lini 604. Zlokalizowany został przy ulicy Podłęknickiej w dąbrowskiej dzielnicy Łęknice, pomiędzy przystankami Podłęknice a Łęknice Osiedle.

[TM]


   •  Katowice

Nocne wstrzymania ruchu tramwajowego w różnych częściach GOPu są rzeczą normalną - spowodowane są różnymi robotami (torowymi, sieciowymi, pracami na podstacjach, itp.). Przez kilka nocy w połowie maja na Rynku w Katowicach przewieszano sieć trakcyjną, aby umożliwić kontynuowanie prac przy modernizacji kanalizacji w centrum miasta. Komunikację zastępczą za tramwaj organizują samodzielnie Tramwaje Śląskie, zwykle w rejonie Katowic podstawiane były autobusy z PKM Katowice (na terenie działania innych zakładów komunikacyjnych korzysta się z usług innych przewoźników, głównie PKM Bytom). Tymczasem w ostatnim okresie po Katowicach w nocy kursują autobusy z PKM Sosnowiec, co stanowi dość rewolucyjną zmianę.

[JJ]


   •  Gliwice

16 maja był pierwszym dniem objazdów związanych z remontem mostu nad Kanałem Gliwickim w Łabędach. Co ciekawe zmiany dotknęły jak na razie tylko komunikację miejską. Wzmiankowany most nie został jeszcze zamknięty i ruch samochodowy odbywa się po staremu, a żółte tablice informacyjne są jak na razie przekreślone.
Zmiany tras linii autobusowych wyglądają następująco:
- linie 93 i 186 od przystanku Łabędy Poczta zostały skierowane ulicą Portową do pętli Gliwice Port,
- linia 178 od przystanku Łabędy Poczta podąża Staromiejską, Wyczółkowskiego i Leonarda da Vinci do przystanku Stare Łabędy SSE, powrót następuje bezpośrednio przez Starogliwicką.
Tyle teorii. O ile linie 93 i 186 bezproblemowo realizują przyjęte założenia, to pewne zastrzeżenia można mieć do linii 178. W pierwszym popołudniowym kursie kierowca zakończył jazdę na przystanku Stare Łabędy (przystanek wcześniej) i w tym miejscu (bez zatoki) odbywał półgodzinny postój.
Tradycyjnie przewoźnik nie zadbał też o zaktualizowanie treści tablic kierunkowych i wyświetlaczy.

[JS]


   •  Wojkowice

Dwie nowe linie minibusowe KZK GOP rozpoczęły funkcjonowanie od 8 maja. Pierwszą z nich jest linia 924 uruchomiona w Wojkowicach. Minibus (Mercedes Sprinter z firmy Meteor Jaworzno) kursuje trasą okrężną: Wojkowice Park - tzw. osiedle "Cementownia" - Proletariatu - Łęg - Brzeziny - Głowackiego - Park. Pojawia się na przystankach od 7 do 15 co godzinę.

[JJ]


   •  Sławków

Druga nowa linia minibusowa powstała w Sławkowie. Otrzymała numer 649, a kursuje na trasie Sławków Rynek - Niwa - Groniec Euroterminal. Uruchomiona została w związku z rozpoczętą przebudową ciągu ulic Hrubieszowskiej, Niwa, Groniec i Rodzinnej w Sławkowie i związanym z nią objazdem na linii 49 (Dąbrowa Górnicza - Sławków), która od Strzemieszyc skierowana została "na skróty" tzw. drogą olkuską. Minibus ma zapewniać dojazd na przesiadki na linię 49. Linię obsługuje lokalny przewoźnik Jan Wadas minibusem marki Renault.

[JJ]


   •  Bytom

W bytomskiej dzielnicy Szombierki 5 maja pojawił się krótki odcinek jednotorowy. Powodem jest remont torowiska związany z budową nieopodal marketu Tesco. Najprawdopodobniej inwestor zmuszony został do sfinansowania remontu torowiska przy okazji budowy dojazdów do centrum handlowego. Odcinek jednotorowy zabezpieczony jest sygnalizacją świetlną przekaźnikową.

[JJ]


   •  Dąbrowa Górnicza

4 maja w Dąbrowie Górniczej rozpoczęto kolejny etap robót drogowych w rejonie ulicy Konopnickiej - tym razem zamknięty został odcinek tej ulicy pomiędzy Wspólną, a Łączącą. Autobusy skierowane zostały na objazdy: linie 16, 79 i 242 ulicami Limanowskiego i Robotniczą, a linie 604, 644 i 903 ulicami Limanowskiego, Robotniczą, Korzeniec i Konopnickiej. Na liniach tych wprowadzone zostały tymczasowe rozkłady jazdy.

[JJ, TM]


Nr 10(32)/06


   •  Chrzanów, Trzebinia

Dwie dość istotne zmiany zaserwował ostatnio swoim pasażerom ZKKM Chrzanów. 19 kwietnia dokonano podziału linii 341P na dwie odrębne linie. Linia 341P kursuje na zasadniczej trasie Chrzanów Dworzec PKS - Psary Centrum, wybrane kursy wydłużone są do Fabloku. Kursy w relacji Chrzanów Dworzec PKS - Płoki Centrum (na tej trasie lini 341P jeździ od 10 stycznia) zostały oznaczone numerem 341. Również tym numerem oznaczony jest popołudniowy kurs do Płoków przez Dulową, Psary i Myślachowice, wcześniej kończący jazdę w tej ostatniej miejscowości. Przy okazji zwiększona została ilość kursów do Płoków - z jednej pary (początkowo były dwie) do czterech.

Niecały tydzień później - 25 kwietnia - zmieniona została trasa linii 349. Zamiast przez Zbyszek autobusy tej linii jeżdżą obecnie ulicą 22 Lipca, przez tzw. Wieżę Ciśnień. Na ulicy 22 Lipca pojawiły się 2 nowe przystanki - Trzebina Nowotki oraz Trzebinia Wieża Ciśnień. Godziny odjazdów z przystanków początkowych nie uległy zmianie.

[JS]


   •  Katowice

2 maja, zgodnie już z kilkuletnią tradycją na liniach KZK GOP obowiązywały sobotnie rozkłady jazdy (z niewielkimi wyjątkami). Na części linii zmieniono jednak tabor na większy co poskutkowało pojawieniem się przegubowych ikarusów na liniach zwykle przez nie nieobsługiwanych (np. na 13, 43, czy 74). Na linii 672 kursował MAN NG272 nr inw. 83 z PUP Czeladź i był to debiut niskopodłogowego autobusu przegubowego na tej linii. Na linii tramwajowej 5 kursowały składy 2x105N, od 2001 roku zaszczycające tylko sporadycznie tę linię.


[JJ]


   •  Katowice

Od 1 maja na liniach KZK GOP wprowadzono kilka zmian.

W dojeździe pod biurowiec WPK przy ulicy Wita Stwosza 31 (mieści się tam siedziba KZK GOP, Tramwajów Śląskich, Prokuratury Okręgowej i Apelacyjnej oraz kilka innych instytucji) zaszły spore zmiany. Zlikwidowane zostały popołudniowe kursy linii 888, która od maja pojawia się na trasie tylko rano i o 8:31 zjeżdża już do zajezdni. W zamian kurs po 15:30 (odjazd o 15:37) spod biurowca wykonuje autobus linii 133. Dodatkowo ów kurs 133, a także kurs linii 170 o 15:07 skierowane zostały przez plac Oddziałów Młodzieży Powstańczej (dojazd do dworca), skąd dopiero jadą na ulicę Kopernika. Ponadto na linii 888 rozpoczął kursowanie midibus MAN NM152 w miejsce dotychczasowego standardowego autobusu 12-metrowego. "Duży" autobus powędrował bowiem na linię 880 (Katowice - Bykowina) przynosząc ulgę pasażerom wożonym dotychczas jak sardynki w puszce w midibusie.

Na liniach 19, 820 i 830 wprowadzono nowe rozkłady jazdy. Jest to poprawka rozkładu wprowadzonego 21 grudnia zeszłego roku. Wówczas na linii 830 wprowadzono kursy obsługujące prawie wszystkie przystanki na trasie (za wyjątkiem Łagiewniki Media-Markt) - teraz taki sam motyw dotknął wybrane kursy (wczesnoporanne i późnowieczorne) linii 820. Na 820 pojawiła się również późnowieczorna (prawie nocna) para kursów w relacji Bytom-Tarnowskie Góry-Bytom (obsługująca wszystkie przystanki na trasie). Zapewne dla dezorientacji pasażerów kursów tych nie oznaczono jako linia 19.

[JJ]


   •  Gliwice

W ostatnim czasie PKM Gliwice wyposażył swojego MAN-a NL223 nr inw. 16 w, połączony z systemem reklamowym, monitoring pojazdu. Cały zestaw składa się z 2 monitorów LCD zainstalowanych w przestrzeni pasażerskiej, umieszczonych tam 3 kamer kopułkowych oraz cyfrowego rejestratora. Podczas jazdy pasażerowie mogą oglądać na monitorach na przemian reklamy oraz widok z jednej z kamer. Ponadto całość materiału ze wszystkich kamer jest automatycznie nagrywana i w razie potrzeby może zostać przekazana właściwym służbom. To pierwszy, i jak na razie ostatni, tak wyposażony pojazd w PKM Gliwice. Póki co przewoźnik nie planuje kolejnych takich zakupów. Ta niewątpliwie ciekawa nowinka dotarła również do Katowic (w monitoring wyposażony jest MAN NL222 nr inw. 132) oraz prawdopodobnie również do PKM Sosnowiec. Dotychczas monitorowane autobusy (Solarisy U12) posiadał PKM Tychy, jednak nie ma w nich zainstalowanych monitorów dla pasażerów.

[MM, JJ]


   •  Chorzów

2 maja w Chorzowie przez cały dzień autobusy linii 22, 98, 664 i 665 kursowały ciekawym objazdem praktycznie przez teren Elektrowni Chorzów. Powodem objazdu było zamknięcie odcinka ulicy Legnickiej w związku z remontem jednego z wiaduktów kolejowych znajdujących się w ciągu tej ulicy. Wyłączony z obsługi został przystanek Chorzów Stary Dworzec PKP, a autobusy kursowały ulicami Legnicką (pod drugim, jeszcze węższym wiaduktem) - Królowej Jadwigi - Curie-Skłodowskiej - Nową - Kruszcową - Stabika.


[JJ]


   •  Tychy

O cały kilometr została 24 kwietnia przedłużona linia minibusowa T. Nowa pętla tej linii znajduje się na północnym krańcu Świerczyńca (gmina Bojszowy), przy skrzyżowaniu Barwnej i Trzcinowej. W czasach WPK zawracały tam autobusy linii 137, kursujące na trasie Katowice - Bieruń - Bojszowy - Świerczyniec.

[JS]


   •  Gliwice

Od 24 kwietnia w związku z wymianą kanalizacji, została zamknięta dla ruchu ulica św. Michała w gliwickiej dzielnicy Sośnica. Z tego powodu autobusy linii 197, 259 i 702 zostały skierowane objazdem ulicami Tylną i Młodego Górnika. Przystanek Sośnica Michała został przeniesiony 50 m dalej za skrzyżowanie ulic św. Michała i Tylnej.

Również remont kanalizacji był powodem zamknięcia ulicy Staromiejskiej w Gliwicach - Łabędach. W związku z tym od dnia 24 kwietnia linia 186 otrzymała tymczasowy rozkład jazdy i została poprowadzona trasą objazdową. W stronę Łabęd od przystanku Gliwice Cmentarz Centralny trasa lini prowadzi ulicami Andersa, Łabędzką, obok fabryki Opla przez Stare Łabędy, SSE i z powrotem do skrzyżowania z ulicą Edisona. Następnie ulicami Edisona i Portową. Z powrotem trasa wygląda podobnie - zmienia się tylko kolejność obsługiwanych przystanków (najpierw SSE, a później Stare Łabędy). Zamknięcie ulicy Staromiejskiej pociagnęło też za sobą konieczność skrócenia linii 93 do przystanku Stare Łabędy. Zmiana kierunku jazdy odbywa się poprzez wycofanie z ulicy Wyczółkowskiego w ulicę Sójki. Ponieważ nie zmieniono rozkładu jazdy, autobusy odbywają 20-minutową przerwę na tymczasowym przystanku końcowym. Jak to zwykle bywa w komunikacji organizowanej przez KZK GOP, przewoźnik nie zdążył na czas zaprogramować tymczasowego przystanku końcowego Stare Łabędy, a na wyświetlaczach widnieje stary Łabędy Huta.

[TM]


Nr 09(31)/06


   •  Chorzów

W niedzielę, 23 kwietnia wstrzymany został ruch tramwajowy w rejonie Rynku w Chorzowie. Prowadzono bowiem dalsze prace przy modernizacji infrastruktury górnej sieci na trasie linii 6/41. Tym razem przewieszano sieć trakcyjną na nowe słupy oraz wymieniano część przewodów.

Tramwaje linii 6, 11 i 41 dojeżdżały od strony Katowic do pętli przy Stadionie Śląskim, a od strony Bytomia i Chebzia - do trójkąta Chorzów Metalowców. Pomiędzy tymi miejscami kursowały cztery autobusy (w tym dwa przegubowe) z PKM Bytom.

Organizacją ruchu, jak przy każdej przerwie trwające do 48 godzin, zajmowały się samodzielnie Tramwaje Śląskie, gdyż KZK GOP nie poczuwa się w obowiązku zadbania o potrzeby pasażerów. Skutek tego jest taki, że jak zwykle brak było szczegółowych uregulowań dotyczących obsługiwanych przystanków, sposobu zawracania, miejsc dokonywania przesiadek, czy też oznakowania. Co gorsza, autobusy kursowały wg specjalnego rozkładu jazdy zakładającego 9-minutową częstotliwość ruchu (tramwaje kursują łącznie co 7 minut), a nikt nie pilnował, aby autobus czy tramwaj nie odjeżdżał sobie sprzed nosa w miejscach przesiadek.


[JJ]


   •  Ruda Śląska

Kolejny etap prac związanych z modernizacją ulicy Niedurnego pomiędzy Nowym Bytomiem, a Chebziem spowodował konieczność zamknięcia tego odcinka dla ruchu, co stało się 23 kwietnia od 8:00 do 21:00. Autobusy linii 121, 147, 215, 255 i 982 skierowane zostały objazdem ulicami Hallera, 1 Maja i Zabrzańską z pominięciem przystanków Chebzie Rondo i Nowy Bytom Gwardii Ludowej (a dla linii 147 również Chebzie Dworcowa).

Warto wspomnieć, że wzdłuż ulicy Niedurnego biegnie również torowisko tramwajowe, które jest w agonalnym stanie technicznym. Niestety miasto Ruda Śląska nie wykazuje woli zmiany tego stanu rzeczy, w zimie postawiono tylko tablice informujące kierowców o tym, kto formalnie odpowiada za stan torowiska. Jak wiadomo jednak Tramwaje Śląskie nie mają środków na żadne remonty, więc po zakończeniu remontu ulicy torowisko dalej będzie straszyć i zniechęcać do podróży tramwajami linii 9.

[JJ]


   •  Katowice

Wymiana rozjazdu torowego w Katowicach na Rynku (przy DH Skarbek) stała się okazją do pojawienia się w Katowicach liniowego wagonu typu N z zajezdni Stroszek. Liniowe tramwaje w godzinach nocnych dojeżdżały bowiem od strony Chorzowa Batorego tylko do placu Wolności, a od Rynku w kierunku Siemianowic i Zawodzia kursy wykonywały podstawione przez zajezdnię Zawodzie dwa wagony 105N. Na odcinku Rynek - pl. Wolności tam i z powrotem ulicą 3 Maja kursował natomiast wagon typu N, który umożliwiał połączenie przesiadkowe.

[JJ]


   •  Dąbrowa Górnicza

20 kwietnia rozpoczął się remont fragmentu ulicy Rodzinnej w dąbrowskiej dzielnicy Strzemieszyce. Z tego powodu jeżdżąca tam zwykle linia 49 została nieco wyprostowana. Od ulicy Łuszczaka w Strzemieszycach do Świerkowej w Sławkowie objazd został poprowadzony ulicami Szałasowizna i Rodzinną. Pomijane są przystanki Strzemieszyce Dworzec Południowy, Strzemieszyce Przejazd Kolejowy III, Strzemieszyce Stacja Paliw, Strzemieszyce Fabryka, Strzemieszyce Krzyż, Strzemieszyce Ciołkowizna oraz Strzemieszyce Rodzinna n/ż. Na wymienionych przystankach pojawiły się stosowne komunikaty.

[JS]


   •  Czeladź

18 kwietnia z Rynku w Czeladzi (oraz z ulicy Bytomskiej) znikną autobusy komunikacji miejskiej. Związane jest z to z rozpoczynającą się przebudową okolic Rynku, gdzie docelowo ograniczony zostanie ruch samochodów - mają jednak pozostać stanowiska dla prywatnych mikrobusów. Autobusy w przyszłości kursować mają ulicą Kombatantów (wzdłuż linii tramwajowej), która jednak najpierw musi ulec przebudowie.

W ramach ciekawostki warto dodać, że do grudnia 1983 roku do czeladzkiego Rynku docierał tramwaj. Po wybudowaniu nowego odcinka torowiska wraz z pętlą przy ulicy Kombatantów zdemontowano pochodzące z 1929 roku torowisko, jednak po dziś dzień przy ulicy Bytomskiej można spotkać tramwajowe słupy trakcyjne (widać je na poniższym zdjęciu autobusu linii 133).

Tymczasowa organizacja ruchu przewiduje uruchomienie przystanków autobusowych w rejonie węzła drogowego (skrzyżowanie ulic Staszica, Będzińskiej, Bytomskiej i Grodzieckiej). Przystanek w kierunku Siemianowic i Sosnowca został nazwany Czeladź Targowisko i zlokalizowany będzie przy ulicy Będzińskiej (w rejonie targowiska), natomiast przystanek w kierunku Wojkowic i Będzina otrzymał nazwę Czeladź Mysłowicka i zlokalizowany będzie przy ulicy Staszica (w rejonie kładki dla pieszych). Zmiany dotyczą linii 11, 27, 35, 35bis, 42, 43, 88, 100, 133, 235, 723, 900, 902, 904, 911 i 935. Dodatkowo na linii 235 skrócono trasę (autobus nie będzie dojeżdżał do ulicy Tuwima), linia 904 pomijać będzie przystanki Czeladź Tuwima i Czeladź Staszica, natomiast linia 911 w dwóch parach kursów nocnych wydłużona została aż do pętli przy ulicy Wojkowickiej.

[JJ]


Nr 08(30)/06


   •  Piekary Śl., Wojkowice

No i stało się. 31 marca 2006 r. w godzinach wieczornych po raz ostatni zjechały do zajezdni tramwaje linii 8 i 25. Od 1 kwietnia obie te linie przestały funkcjonować.

Ostatniego dnia na liniach 8 i 25 kursowały następujące wagony:

 • poc. 81 - 708,
 • poc. 82 - 717,
 • poc. 83 - 721,
 • poc. 251 - 511,
 • poc. 252 - 759,
 • poc. 253 - 596.

Ostatnie kursy wykonały poc. 81 (22:47 z Dąbrówki Wielkiej, zjazd do zajezdni Stroszek o 23:23) oraz poc. 252 (23:06 z Żychcic, zjazd do zajezdni Będzin o 23:36).
W zamian za linię tramwajową 25 uruchomiona została linia autobusowa... 25. Zdziwionych pasażerów zaskoczyło to, że linia autobusowa rozpoczęła kursowanie już 28 marca - pierwszego dnia jeździł jeden autobus, a w następnych już pełna obsada trzech wozów, dublując przez te kilka dni praktycznie kurs w kurs jeszcze funkcjonującą linię tramwajową. Linia obsługiwana jest przez PKM Sosnowiec O/Będzin i powinny na niej kursować wyłącznie autobusy niskopodłogowe - do obsługi linii zgłoszone są trzy MAN-y NL202 ex Stadtverkehr Kempten (079, 089 i 090). Trasa linii 25 przebiega od przystanku Dąbrowa Górnicza Urząd Pracy (przy pętli tramwajowej) do przystanku Bobrowniki Rondo. Po drodze autobus jedzie mniej więcej wzdłuż linii tramwajowej, zbaczając z głównej drogi w celu obsłużenia rejonu ulic Kołłątaja i Słowackiego (w Grodźcu) oraz Morcinka i Fabrycznej (w Wojkowicach). Autobus kursuje co 30 minut (wieczorami oraz w niedziele i święta co 60 minut).

Za linię 8 nie uruchomiono żadnej linii autobusowej kursującej w relacji pokrywającej w całości dotychczasową linię tramwajową. Od Placu Sikorskiego do Pętli Wrocławskiej w Bytomiu rozpoczęła kursowanie linia tramwajowa 31 (kursuje na niej jeden pociąg o numerze 3110 w dni robocze i 3106 w dni wolne, numeracja wynika z włączenia go do rozkładu linii 41, a obsługiwany jest taborem 1x105N), która pojawia się na przystankach co ok. 28 minut codziennie. MZKP Tarnowskie Góry zamiast autobusu z Dąbrówki Wielkiej (Brzezin Śląskich) do centrum Bytomia zdecydowało się uruchomić linię do hipermarketu Tesco w bytomskiej dzielnicy Łagiewniki. Nowa linia otrzymała numer 148 (dotychczasowa linia 148 kursująca w dni wolne z Bytomia do Piekar Śląskich została włączona do linii 192) i kursuje na trasie Dołki Kaplica - Rozbark - Łagiewniki Tesco-OBI w dni robocze co 30 minut, a w dni wolne co 60 minut (część kursów rano i wieczorem jest skrócona do przystanku Bytom Krakowska). Obsługiwana jest przez PKM Świerklaniec, który kieruje do jej obsługi dwa Solarisy Urbino 10 (o numerach 0401 i 0402). Zmieniono także trasę linii 164 - jadąc z Dąbrówki Wielkiej do Osiedla Powstańców (i z powrotem) autobus objeżdża całe Brzeziny Śląskie (ulicami Harcerską i Kotuchy). Uruchomiony zostałe także dwa przystanki: Brzeziny Śląskie Dom Kultury n/ż i Rozbark Dom Kopalni, w miejscu dotychczasowych przystanków tramwajowych.


Na trasie linii 8 już w kilka minut po przejeździe ostatniego tramwaju rozpoczęto demontaż sieci trakcyjnej, który trwał dwa dni. Tymczasem na trasie linii 25 likwidacja infrastruktury została wstrzymana - codziennie na trasie pojawia się samochód pogotowia technicznego lub tramwaj (nauka jazdy lub służbowy), który dokonuje przeglądu sieci trakcyjnej i zabezpiecza ją przed kradzieżą. Wstrzymanie likwidacji związane jest z rozmowami prowadzonymi na szczeblu Tramwaje Śląskie - gmina Będzin, a dotyczącymi ewentualnego dofinansowania ze strony Będzina funkcjonowania linii 25.

[JJ]


   •  Jaworzno

Od środy 12 kwietnia linia E pojedzie do Katowic autostradą. Na wprowadzenie tej zmiany złożył się stale wydłużający się czas przejazdu spodowany fatalnym stanem dróg po zimie, prowadzonymi w związku z tym doraźnymi remontami (szczególnie na odcinkach trasy w Sosnowcu i Mysłowicach) oraz tradycyjnymi korkami w centrum Katowic. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w ciągu alei Roździeńskiego zainstalowana zostanie kładka dla pieszych, z ograniczeniem skrajni do 3,7 m. Dlatego też konieczne stanie się wycofanie z tej trasy autobusów piętrowych, które nie powrócą już tam prawdopodobnie nigdy (kładka ma pozostać także po zakończeniu przebudowy).

Nowy rozkład jazdy wprowadzony zostanie także na liniach A oraz J. Autobusy kursujące na linii A przestaną pojawiać się rano na J, powrót do Jaworzna następować będzie autostradą. Znacznie ograniczony zostanie także wspólny obieg wozów między E i J, a na tych dwóch liniach uruchomienie powróci do 11 wozów (w ostatnim czasie w celu ograniczenia opóźnień kursowało łącznie 12 autobusów).

W najbliższych dniach spodziewany jest także wyjazd pierwszych przemalowanych Volvo B10L-SN12.

[KB]


   •  Siemianowice Śl.

1 kwietnia likwidacji uległa pętla autobusowa przy ulicy Powstańców w Siemianowicach Śląskich. Zgodnie z przyjętą tymczasową organizacją ruchu, do czasu znalezienia miejsca na docelową pętlę przystanek końcowy dla linii 50, 98 i 663 zlokalizowany został na ulicy Kilińskiego - następnie autobusy powinny jechać ulicami Kolejową i Mysłowicką do Powstańców. Tymczasem przez pierwsze dni, z bliżej niewyjaśnionych przyczyn autobusy manewrowały na ulicy Kilińskiego i wyjeżdżały z niej tak jak wjeżdżały, z pominięciem ulicy Kolejowej.

[JJ]


   •  Racibórz

Kolejne ograniczenia zostały wprowadzone w układzie linii autobusowych na terenie Raciborza. 1 kwietnia wszedł w życie nowy rozkład jazdy linii PK Racibórz, będący pokłosiem przeprowadzonych niedawno badań pod nazwą "Studium komunikacyjne Raciborza", przeprowadzonych przez Przedsiębiorstwo Projektowo-Usługowe "Inkom" z Katowic (ta sama firma wykonuje obecnie badania napełnień dla KZK GOP).

Zawarte w nim wnioski na temat funkcjonowania tzw. czerwonych autobusów są miażdżące. Komunikacja prowadzona przez Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. jest nieatrakcyjna dla pasażerów i zbyt droga w utrzymaniu. Zdaniem "Inkomu" rozkład winien być przyjazny dla mieszkańców. Jazda autobusem jest co prawda tańsza niż przemieszczanie się własnym samochodem, ale mieszkańcy będą z niej korzystać tylko wtedy, gdy szybko dotrą do przystanku i celu podróży. W Raciborzu jest dokładnie odwrotnie. Około 90% raciborzan ma dostęp do komunikacji miejskiej, ale z niej nie korzysta, bo podróż zajmuje zbyt dużo czasu i wolą chodzić pieszo. Efekt jest taki, że autobusy wożą przysłowiowe powietrze.

Żadne rewolucyjne zmiany nie zostały jednak wcielone. Zlikwidowana została linii nr 13, która łączyła Komunalną ze Szpitalem Powiatowym na Gamowskiej. W zamian na Gamowską wydłużone zostało 5 kursów linii 8, a 4 z nich obsługują dodatkowo także ulice Królewską i Siwonia na Ostrogu (tak samo jeździła skasowana 13). Kursowanie linii 4 zostało ograniczone tylko do dni roboczych, w związku z tym wszystkie kursy linii 1 w dni wolne zostały wydłużone od Brzezia ZECH do pętli Brzezie Widok. 3 kursy w sezonie wiosenno-letnim wykonywane są przez Brzezie Ogródki. Zmiany na pozostałych liniach polegają głównie na przesunięciach i likwidacji wybranych kursów.

[JK, JS]


   •  Jastrzębie-Zdrój

Od 15 marca trwa przebudowa mostu na rzece Szotkówce w jastrzębskiej dzielnicy Moszczenica. Z tego powodu został zamknięty fragment ulicy Ranoszka od ulicy Wyzwolenia do Frysztackiej. Z braku możliwości poprowadzenia objazdu linia 108 została wycofana z odcinka Moszczenica Sklep - Moszczenica Piaski, a skierowana została po trasie linii 107 do Szotkowic. Taki stan rzeczy miał miejsce przez tydzień. 22 marca trasa linii 108 została nieco zmodyfikowana. Obecnie na terenie Moszczenicy linia ma charakter okrężny - od przystanku Moszczenica PRG trasa przebiega ulicami Kasztanową, Wyzwolenia, Ranoszka i Armii Krajowej z powrotem do PRG. Obsługiwane są przystanki Moszczenica Boisko II, Moszczenica Sklep i Moszczenica Skrzyżowanie.

[JS]


   •  Rybnik

3 kwietnia Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku uruchomił dwie nowe linie autobusowe.

Pierwsza z nich otrzymała pierwszy wolny numer czyli 7, a trasa przedstawia się następująco: Dworzec KM - Rudzka Kampus - Rybnik Sąd - Zamysłów Plebiscytowa - Wrzosy - Zamysłów PWiK - Gruntowa - Niewiadom Beata - Niewiadom Bednorz - Rydułtowy Piekarnia - Buzowice Skrzyżowanie. Z powrotem, ze względu na okrężny charakter, pomijany są Rydułtowy - z Buzowic linia jedzie bezpośrednio przez Niewiadom Bednorz. Dodatkową "atrakcją" na końcowym odcinku jest zaliczanie Ronda Gliwickiego, spowodowane brakiem możliwości skrętu w lewo z Rudzkiej w Kotucza. Podobnie zresztą, tyle że od drugiej strony ulicy Rudzkiej, jeżdżą od kilku lat autobusy linii 6, 12 i 43 - w każdym kursie od strony Wawoka zaliczają dodatkowo Rondo Wileńskie. Wróćmy jednak do naszej "siódemki". Na odcinu Wrzosy - Niewiadom Beata nowa linia przebiega ulicą Pod Lasem, pozbawioną wcześniej komunikacji miejskiej. Zostały tam ustawione 3 nowe przystanki - Zamysłów PWiK (w obie strony) oraz Wrzosy (w kierunku Buzowic). Nowe przystanki stanęły także na ulicy Gruntowej, łączącej ulicę Pod Lasem z Raciborską. W centrum miasta, na ulicy Rudzkiej, powininny zostać uruchomione przystanki "Rudzka Kampus", jednakże pomimo tego, że figurują w rozkładzie jazdy nie zostały jeszcze ustawione.

Druga linia uzupełnia lukę numeracyjną pomiędzy 29 i 31. Linia 30 połączyła Dworzec KM z Jankowicami przez Rybnik Sąd, Meksyk, Brzeziny (ulicami Świerklańską i Zwycięstwa) i Chwałowice. Nowe przystanki zostały ustawione na Świerklańskiej - Meksyk Budowlanka i Świerklańska Tkoczów oraz na Zwycięstwa - Chwałowice Królewiok i Chwałowice Kolonia. Od Chwałowic do Jankowic trasa przebiega ulicami Stawiarza i Kożdoniów. Należy w tym miejscu dodać, że Jankowice pojawiły się w rozkładzie tylko z powodu braku miejsca do zawrócenia na terenie Rybnika. Oficjalnie trasa kończy się w Chwałowicach i tak też jest przedstawiona na wyświetlaczu.

ZTZ zapowiada, że obecne trasy nowych linii w centrum Rybnika ulegną zmianie po zakończeniu prowadzonych inwestycji. Najprawdopodobniej obydwie linie zostaną skierowane przez ulicę Dworek, przy której obecnie powstaje centrum handlowe Plaza. Również godziny odjazdów nie mają ostatecznego charakteru, po konsultacjach mogą ulec zmianie.

Do obsługi 7 i 30 zostały przeznaczone 3 małe fabrycznie nowe autobusy Jelcz M081MB. Na każdej z wymienionych linii kursuje 1 wóz, trzeci stanowi rezerwę. Jeden z nich należy do firmy PPUH Kłosok z Żor, dwoma pozostałymi zawiaduje były dyrektor PPKS Rybnik, Jerzy Jaroszek z Knurowa. Obydwaj przewoźnicy zawiązali konsorcjum, które pozwoliło im wygrać przetarg zorganizowany przez ZTZ.

[JS]


   •  Chrzanów

Po długiej przerwie ZKKM dokonał korekt rozkładów jazdy autobusów kursujących na trasie Chrzanów - Libiąż. Zmiany te z punktu widzenia organizatora mają podłoże ekonomiczne i polegają głównie na redukcji kursów. Poniżej przedstawiamy zmiany na poszczególnych liniach (dotyczą one rozkładów na dni robocze):

 • 318 - kurs o 12:45 z dworca ZKKM cofnięto na godzinę 12:36; powrót z Gromca z 13:23 na 13:15,
 • 330 - kurs o 22:05 przesunięto na 22:15.
 • 338 - kurs z dworca o 15:02 przesunięto na godzinę 15:10 i jednocześnie obsłuży on przystanki w Libiążu: Astronautów, Zagórcze i Przejazd Kolejowy; kurs o 15:17 z dworca ZKKM przesunięto na 15:25, a powrót z 16:02 na 16:05; kursy o godzinach: 18:00, 18:45 oraz 21:21 zostały skrócone do przystanku Libiąż Jowisz,
 • 339 - zlikwidowano następujące kursy: 20:00 z dworca ZKKM oraz 20:42 i 22:15 z Libiąża, jednocześnie w zamian za kurs o godzinie 20:42 przystanek Libiąż Budzowy Sklep obsłuży linia 361 (wyjazd z dworca ZKKM o 19:50 i powrót przez Budzowy),
 • 361 - zlikwidowano kursy o 9:55 i 12:26 z dworca ZKKM oraz 10:42 i 13:22 z Libiąża.

Wszystkie zmiany obowiązują od 10 kwietnia (wyjątek stanowi linia 318 na której zmiany weszły w życie od 4 kwietnia).

[TS]


Nr 07(29)/06


   •  Katowice

Prawie dokładnie 20 lat od ostatniej likwidacji linii tramwajowej w GOP (były to odcinki do ulicy Zygmunta Starego i Trynku w Gliwicach) najprawdopodobniej od 1 kwietnia 2006 r. definitywnie zlikwidowane zostaną dwie linie tramwajowe - linia 8 z Bytomia przez Brzeziny Śląskie do Dąbrówki Wielkiej i linia 25 z Będzina przez Grodziec i Wojkowice do Żychcic. Podczas gdy w wielu miastach Europy i świata, a nawet Polski inwestuje się w komunikację tramwajową, buduje nowe linie, modernizuje i kupuje nowy tabor to w GOP likwiduje się trasy tramwajowe.


Temat pojawił się w drugiej połowie ubiegłego roku - w trwających wówczas negocjacjach nowej umowy przewozowej pomiędzy Tramwajami Śląskimi, a KZK GOP (umowa obowiązuje w latach 2006-2008) Tramwaje Śląskie zgłosiły propozycję, żeby zwiększyć stawkę za wozokilometr obowiązującą na wszystkich liniach, a ze swojej strony spółka "zlikwiduje część majątku". Ta "część majątku" to właśnie infrastruktura dwóch linii tramwajowych - na liniach tych jest relatywnie najmniejszy wpływ z wykonywanej pracy eksploatacyjnej w przeliczeniu na wielkość infrastruktury. KZK GOP zgodziło się na to rozwiązanie i w zawartej umowie zapisano, że w zakresie linii 8 i 25 obowiązuje ona do 31 marca 2006 r. - po tym dniu linie te mają przestać kursować.

Gminy po terenie których kursują obie te linie tramwajowe (Bytom, Piekary Śląskie, Będzin i Wojkowice) są przeciwne likwidacji tramwajów (niektóre nawet zdecydowanie przeciwne, jak Wojkowice). Tymczasem KZK GOP przeprowadziło badania napełnień i struktury biletów na obu tych liniach. Niestety badania te prowadzono w bardzo niekorzystnym okresie - w styczniu i lutym tramwaje miały mnóstwo kłopotów eksploatacyjnych (spowodowanych przede wszystkim wieloletnim niedoinwestowaniem), jeździły nieregularnie, wypadały kursy, zdarzało się, że na linii kursował tylko jeden pociąg. Tak więc wyników tych badań na pewno nie można traktować jako wiążących, a jednak KZK GOP na ich podstawie orzekło, że linie są wysoce deficytowane i tym samym jest to kolejnych argument za ich zamknięciem. Faktem jest, że obie te linie nie należą do specjalnie przepełnionych, dodatkowym problem jest bardzo wysoki odsetek osób podróżujących na gapę. Jednak można poczynić pewne działania, aby te zjawiska ograniczyć - zlikwidować linie autobusowe dublujące tramwaj (zarówno linia 8, jak i 25 są bardzo gęsto pokryte liniami autobusowymi), a gapowiczów odstraszyć (lub zmotywować do zakupu biletów) przez intensyfikację kontroli biletowych.

Pojawiają się też drobne, ale dokuczliwe dla pasażerów problemy z zastąpieniem tramwaju autobusem. Linia 8 ma zostać zastąpiona na odcinku Bytom Plac Sikorskiego - Bytom Politechnika Śląska linią nr 31 (tramwajową), natomiast w drugim kierunku losy oferty przewozowej są niejasne - pojawiają się pomysły linii autobusowej z Dąbrówki Wielkiej (a dokładniej z Dołków) przez Rozbark do hipermarketu Tesco w bytomskich Łagiewnikach, wg innych planów może nie być żadnego autobusu w zamian za zlikwidowany tramwaj. Pasażerowie korzystający z przystanku Rozbark Dom Kopalni najprawdopodobniej będą musieli chodzić pieszo, gdyż nie ma w pobliżu istniejącego przystanku autobusowego, a uruchomienie nowego nie jest możliwe bez budowy zatok przystankowych (ulica Siemianowicka jest drogą międzynarodową). W zamian za przystanki Brzeziny Śląskie Dom Kultury i Dąbrówka Wielka Pętla nie przewiduje się żadnego zastępstwa. Podobne problemy są z zastąpieniem linii 25 - przebieg torowiska często niezależnie od ulic uniemożliwia dokładne zdublowanie go autobusem (chodzi przede wszystkim o odcinki Grodziec Browar - Grodziec Poczta oraz Wojkowice CPN - Wojkowice Morcinka). Wg ostatnich projektów zamiast tramwaju ma kursować linia autobusowa oznaczona numerem 25 (czyli takim samym jak linia z Mikołowa do Łazisk) na trasie Dąbrowa Górnicza Urząd Pracy - Wojkowice - Bobrowniki Rondo, obsługiwana w całości przez autobusy niskopodłogowe.

Pomimo protestów gmin KZK GOP nie podjął póki co decyzji o odwołaniu likwidacji linii 8 i 25. 21 marca będziński radny Marek Bugajski rozpoczął nawet protest głodowy przeciwko likwidacji tramwaju. Organizowane są spotkania na wysokim szczeblu, w sprawę włączyło się nawet będzińskie starostwo powiatowe. W dzielnicach powstają listy z podpisami mieszkańców nie zgadzającymi się z decyzjami o likwidacji linii tramwajowych. Ale nawet propozycje dodatkowych dotacji nie przekonują Tramwajów Śląskich (a w dalszej kolejności KZK GOP) do zmiany decyzji. Dziś, na 5 dni przed końcem miesiąca, nadal nie ma ostatecznych decyzji dotyczących tego co stanie się od 1 kwietnia.

[JJ]

 


   •  Katowice

Od 1 kwietnia na liniach KZK GOP nastąpi kilka zmian tras na liniach autobusowych.

W Siemianowicach Śląskich likwidacji ulega pętla autobusowa zlokalizowana u zbiegu ulic Powstańców, Mysłowickiej i Kilińskiego. Miasto sprzedało plac prywatnemu inwestorowi (który postawi tam najprawdopodobniej stację paliw) i na szybko wymyśliło tymczasowe rozwiązanie polegające na ustawieniu przystanku bezpośrednio na ulicy Kilińskiego (nawrót odbywać się będzie ulicami Kolejową i Mysłowicką). Urzędnicy obiecują szybkie znalezienie docelowej lokalizacji nowej pętli, jednak pewnie jak zwykle prowizorka okaże się najtrwalsza i przetrwa długie lata. Zmiany dotyczą linii 50, 98 i 663.

W Gliwicach zmianę przystanku końcowego przeżyją linie 8, 8bis i 58. Dotychczas przystankiem końcowym (oficjalnie) był przystanek Gliwice Opolska - jednak autobusy rzadko do niego dojeżdżały kończąc jazdę (i odbywając postój) na przystanku przy ulicy Lipowej - przystanku tego nie było w rozkładach jazdy. Wreszcie postanowiono sprawę unormować i odtajnić ten nieoficjalny przystanek końcowy - otrzymał nazwę Gliwice Lipowa i od 1 kwietnia będzie przystankiem końcowym i początkowym dla wcześniej wymienionych trzech linii.

Zmiana trasy linii 40 w Będzinie wprowadzona 1 września zeszłego roku poskutowała lawiną różnych skarg i wniosków niezadowolnych pasażerów. Po ośmiu miesiącach zdecydowano się ponownie skorygować trasę tej linii. Jednak zmianie nie ulegnie kolejność zaliczania poszczególnych dzielnic miasta (a to głównie było przedmiotem wniosków), lecz linia zostanie skierowana ulicami Krasickiego, 11 Listopada i Bema w śródmieściu. Innymi słowy autobusy tej linii będą aż cztery zatrzymywać się na przystankach Będzin Stadion i Będzin 11 Listopada (po dwa razy w każdym kursie). Ciekawe ilu pasażerów się pomyli i zamiast do Sosnowca pojedzie na dworzec przy ulicy Kościuszki. Na przystanku Będzin Stadion autobus jadący w kierunku Katowic zatrzymywać się będzie dokładnie po przeciwnej stronie ulicy niż pozostałe linie w tym samym kierunku.

W Rudzie Śląskiej od 1 lutego br. miał zostać uruchomiony nowy przystanek autobusowy Orzegów Huloka. Z uruchomienia nic nie wyszło, zaprotestowali mieszkańcy i miasto w ostatniej chwili zrezygnowało z tego pomysłu. Jednak wymyślono nowe rozwiązanie, jeszcze bardziej wydłużające czas przejazdu autobusu - od 1 kwietnia linie 121 i 982, a także kursująca objazdem linia 146 będą się kręcić między familokami pokonując ulice Hlonda, Emilii Plater i Królowej Jadwigi w Orzegowie. Na tej ostatniej zlokalizowano bowiem przystanek (o nazwie Orzegów Królowej Jadwigi), który jest powodem całego zamieszania.

To jednak nie koniec zmian w Rudzie Śląskiej. Zmiany tras linii autobusowych spowodowane objazdami w związku z zamknięciem wiaduktu w Orzegowie oraz (chyba przede wszystkim) brak taryfy przesiadkowej spowodowały lawinę wniosków pasażerów dotyczących zapewnienia bezpośrednich połączeń w różnych relacjach. Najczęściej pojawiającym się był postulat połączenia Goduli z Bielszowicami (w układzie nieobjazdowym zapewnione przez linie 155/255, a w objazdowym wymagające jednej przesiadki). Tak więc od 1 kwietnia przez Bielszowice pojedzie linia 255 (w obu kierunkach jazdy). Inną zmianą jest wycofanie z obsługi przystanku Wirek Plaza linii 39, a wprowadzenie na jej miejsce linii 255 (w kierunku Goduli, bo w stronę Halemby już tamtędy jeździ).

[JJ]

 


   •  Tarnowskie Góry

15 marca został uruchomiony dodatkowy kurs linii 646, mający w założeniu uzupełnić lukę po zlikwidowanym w grudniu kursie linii PKS z Zawiercia do Tarnowskich Gór, docierającym do celu przed godziną ósmą. Jako, że obsługa tego kursu została zlecona "właścicielowi" numeru 646 czyli panu Apolinaremu Lazarowi z Zendka, rzeczony kurs ma swój początek i koniec właśnie w Zendku. Trasa przedstawia się następująco: Zendek - Zadzień - Niwiska - Zakamień - Mierzęcice - Nowa Wieś - Pyrzowice - Celiny - Podtąpkowice - Tąpkowice - Niezdara - Świerklaniec - Tarnowskich Gór. Po krótkim postoju nastepuje powrót - najkrótszą drogą - przez Świerklaniec, Tąpkowice i Ożarowice.

[JS]

 


   •  Mierzęcice

W związku z rozpoczęciem prac związanych z budową wiaduktów na ciągu powstającej drogi ekspresowej z Podwarpia do lotniska Pyrzowice zostały zamknięte dwie drogi w gminie Mierzęcice. Mowa o ulicy Gminnej - łączy Mierzęcice i Niwiska - oraz ulica Targowa - przebiega z Targoszyc do Przeczyc.

Linie autobusowe korzystające z wymienionych dróg zostały skierowane na trasy objazdowe. Linie 105 (kursy przez Mierzęcice), 119, 179 (kursy do Mierzęcic Kosmicznej oraz do Nowej Wsi), 225 (kurs z Zendka do Mierzęcic) oraz 625 (kurs przez Mierzęcice i Niwiska) między przystankami Niwiska Szkoła, a Mierzęcice Urząd Gminy jadą przez Niwiska Kaplica i Mierzęcice Skrzyżowanie. Linia 269 została wycofana z odcinka Niwiska Kaplica - Niwiska Szkoła - Mierzęcice Urząd Gminy. Od przystanku Niwiska Szkoła, przesuniętego tylko dla tej linii do posesji 28, autobusy jadą łącznikiem do drogi nr 78, a następnie dojeżdżają do pętli Mierzęcice Kosmiczna. Po nawrocie i dojechaniu do przystanku Mierzęcice Urząd Gminy włączają się na planową trasę. W
kierunku przeciwnym trasa wygląda analogicznie. Linia 625, korzystająca zwykle z ulicy Targowej, została z niej wycofana. Objazd między Przeczycami, a Targoszycami został poprowadzony przez Zakamień i Mierzęcice. Obsługiwane są wszystkie przystanki znajdujące się na wydłużonej trasie, a także dodatkowo tymczasowe stanowiska w rejonie przystanku Mierzęcice Skrzyżowanie. Całkowicie pozbawione zostały obsługi przystanki Przeczyce Targowa oraz Przeczyce Posesja 105. Na czas objazdu, tj. do 30 września, w ramach rekompensaty za zabraną linię 269, zostały wydłużone do pętli Niwiska Szkoła linie 225 i 625. Niestety przewoźnicy obsługujący te linie nie przygotowali dotychczas odpowiednich tablic.

[JS]

 


   •  Ruda Śląska

Rozbiórka przyczółków dawnego wiaduktu kolejowego w ciągu ulicy Korfantego, dokładnie na granicy Bykowiny i Kochłowic, spowodowała konieczność wprowadzenia objazdów. W dniach 25-26 marca linie autobusowe 121, 139, 215 i 669 korzystają z wybudowanego jakiś czas temu łącznika pomiędzy ulicami Tunkla i Górnośląską/Pośpiecha. Tam też został przeniesiony przystanek Kochłowice Tunkla dla tych linii.

[JJ]

 


Nr 06(28)/06


   •  Sławków

Od 11 marca trasa najkrótszej linii autobusowej KZK GOP, czyli 959 została wydłużona do przystanku Miedawa Tartak. Rozkładowo minibus ma pokonać 1300 metrów w zaledwie 2 miniuty - w praktyce ze względu na stan nawierzchni zajmuje mu to kilkanaście minut. Liczba kursów na linii pozostała niezmieniona i wynosi 6 par w dni robocze i po 2 pary w soboty oraz niedziele i święta.

[JJ]

 


   •  Katowice

11 marca weszły w życie nowe rozkłady jazdy tramwajów na liniach 5, 7, 9, 19, 30 i 35. Zmian nie ma dużo, największe z nich dotyczą kursów nocnych. Na linii 5 wreszcie praktycznie przez całą noc można dojechać bez przesiadek z Bytomia do Zabrza i z powrotem (w poprzednim rozkładzie jazdy było to możliwe tylko do ok. 2 w nocy). Na linii 7, częściowo dzięki konieczności zapewnienia przesiadek z i do autobusów nocnych w Zawodziu, w nocy jest prawie 60-minutowa częstotliwość kursowania. Na linii 19 wprowadzono kursy w relacji Plac Sikorskiego - Pętla Wrocławska i z powrotem. Ponadto na linii 9 w rozkładzie jazdy obowiązującym w okresie ferii i wakacji wreszcie zlikwidowane zostały kuriozalne podmiany solówki na solówkę, jakie następowały ok. godz. 16 w Bytomiu.

[JJ]

 


   •  Ruda Śląska, Siemianowice

1 marca na trzech liniach KZK GOP wyjechali nowi przewoźnicy: na linii 68 Murgór-Trans Katowice, na linii 215 Henryk Polak, a na linii 222 Transkom Piekary Śl.


[JJ]

 


   •  Olkusz, Katowice

Meteor ciągle nie może podnieść się z trwających już wiele miesięcy tarapatów taborowych. W ostatnim czasie na liniach olkuskich wspomaga go PKS Olkusz.

Tymczasem kursujące (tylko w dni robocze) na linii 46 w Katowicach jelcze 120M z PKS Będzin wyposażono w mało wyszukane numery boczne. SBE A531 otrzymał nr 1, a SBE 74AP - nr 4.

[JJ]

 


   •  Jastrzębie-Zdrój

Od 13 lutego obowiązuje zmieniona trasa linii 104. Zmiana polega na likwidacji bezpostojowego przejazdu przez Świerklany Górne i Dolne (brak dotacji gminnej) oraz na dodaniu podjazdu do Gogołowej i centrum Połomi w gminie Mszana. Podjazd wykonywany jest 3 razy dziennie, tylko w dni nauki szkolnej. Obsługiwane są w ten sposób 2 "stare" przystanki - Gogołowa Wieś i Gogołowa Wieś Skrzyżowanie oraz 3 nowe - Połomia Szkoła, Połomia Boisko i Połomia Skrzyż. Centralna. W pozostałe dni robocze na terenie Mszany obsługiwane są tylko przystanki Gogołowa Skrzyż. Jastrzębska oraz Jastrzębie Granica.

[JS]

 


   •  Tychy, Lędziny

Od początku lutego Transgór Mysłowice obsługuje drugą linię MZK Tychy - o numerze 536. Podobnie jak w przypadku linii 262 (od 20 grudnia ub.r.) Transgór wykonuje przewozy jako podwykonawca PKM Tychy. Na trasie można zobaczyć przeważnie Volvo B10M-60 Aabenraa nr tab. 340.

[JS]

 


Nr 05(27)/06


   •  Katowice

1 marca na trzech liniach KZK GOP zmieni się operator. Na linii 68 zamiast autosana z firmy Jacka Wechowskiego ze Świętochłowic kursować będzie Setra S215SL z Murgór-Trans Katowice - Wechowski zrezygnował z obsługi linii ze względów ekonomicznych. Rozpisany został już również przetarg na docelowego operatora - wśród warunków technicznych czytamy, że autobus ma być nie starszy niż z 1998 roku i nie dopuszczono żadnych starszych pojazdów po remontach.

Jedną z głównych linii w Rudzie Śląskiej - 215 (dublującą na większości swojej trasy tramwaj linii 9) obsługiwał do tej pory Henryk Zagozda. Jednak również wypowiedział umowę, oficjalnie ze względów ekonomicznych. Tymczasowo, do czasu rozstrzygnięcia przetargu, linię obsługiwać będzie Henryk Polak trzema ikarusami 260. W warunkach przetargowych zapisano, że autobusy mają być nie starsze niż z 1996 roku, jednak dopuszcza się starsze pod warunkiem wykonania w latach 2004-2006 naprawy głównej. Jest to swoista zadziwiająca niekonsekwencja - na głównych liniach, z których korzysta mnóstwo pasażerów, wymaga się starego taboru, a tymczasem na peryferyjnych liniach o dużo mniejszym znaczeniu dla układu komunikacyjnego wymagania są wyższe (przykładowo - na liniach marketowych 752 i 753 wymagany jest autobus nie starszy niż z 2000 roku).

Trzecią linią na której zmieni się przewoźnik jest siemianowicka linia 222. Linia ta uruchomiona została 2 listopada w celu obsługi zakładów przemysłowych zlokalizowanych w rejonie ulic Chemicznej i Budowlanej i do tej pory tymczasowo obsługiwał ją Henryk Polak. Teraz, po wygranym przetargu, przejmie ją Transkom Piekary Śląskie, który ma wysyłać na nią jednego z jelczy 120M oraz swojego jedynego Solbusa B9,5 nr inw. 30. Ponadto na linii wprowadzona zostaje zasada wsiadania pierwszymi drzwiami i obowiązek okazywania biletu kierowcy.

[JJ]

 


   •  Katowice

Od 1 marca na liniach KZK GOP wprowadzonych zostaje kilka zmian rozkładów jazdy. W Gliwicach zawieszona zostaje linia 258 kursująca dotychczas (tylko w dni robocze) na trasie Gliwice Zakład Opla - Sośnica Osiedle Żeromskiego. W zamian za nią, na liniach 197 i 259 uruchomione zostają dodatkowe kursy w godzinach porannych, które mają poprawić ofertę w dojazdach z Sośnicy do centrum miasta.

Drobne korekty wybranych godzin odjazdów wprowadzone zostają na liniach 8, 80 i 288. Na linii 222 wszystkie kursy z Michałkowic zostają przyspieszone o kilka minut, a powrotne opóźnione - ma to umożliwić lepszy dojazd do zakładów na ulicy Konopnickiej.

[JJ]

 

 


   •  Katowice

W minionych dwóch tygodniach osoby interesujące się komunikacją w regionie poraziła informacja prasowa o Kolei Nadwiślańskiej (Sp. z o.o. z Jaworzna) - podmiocie, który chce uruchomić połączenia pasażerskie szynobusami. Będąca w 90% własnością PCC Rail Szczakowa spółka chce korzystać m.in. z infrastruktury kolei piaskowej i kursować po trasach, o których PKP "zapomniały" lub się stamtąd wycofały.

Korzystając z obecności na Śląsku spalinowego zespołu trakcyjnego (potocznie zwanego szynobusem) typu 218Mb (SA132-002), którego producentem jest PESA Bydgoszcz, KN zorganizowała przejazdy promujące ideę uruchomienia takich połączeń. Ten dwuczłonowy, dwukierunkowy pojazd, wyprodukowany dla województwa dolnośląskiego, może jednorazowo pomieścić wg danych producenta 300 pasażerów, w tym 164 na miejscach siedzących. Napędzany jest silnikiem diesla i zużywa ok. 50 litrów ON na 100 km. Jest oczywiście przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych (czego nie można powiedzieć o większości peronów) i klimatyzowany.

18 lutego pociąg wykonał przejazd w relacji Katowice - Zawiercie - Katowice, uruchomiony przy współudziale PKP Przewozy Regionalne. Odcinek został pokonany w niecałe 40 minut (bezpostojowo), a szynobus przed Zawierciem rozpędzał się do ok. 120 km/h. 20 lutego pojazd poruszał się po trasie Katowice - Ruda Kochłowice - KWK Nowy Wirek - Maciej - KWK Wujek - Brzęczkowice - Jęzor - Szczakowa Południe - Jęzor - Borki - Dąbrówka Mała - Mysłowice - Katowice. Dzień później Katowice - Tychy - Pszczyna - Chybie - Pawłowice Śląskie - Pawłowice Górnicze - KWK Zofiówka - KWK Borynia - Boguszowice - KWK Jankowice - Rybnik Towarowy - Rybnik - Knurów - Gliwice - Katowice. Żółty pojazd wzbudzał sensację wszędzie gdzie się pojawił, tym bardziej że trasa podróży często wiodła po bocznicach kopalń i miejscach, gdzie obecnie odbywa się wyłącznie ruch towarowy.

Przy okazji wizyty szynobusa Samorząd Wojewódzki zapowiedział uruchomienie jeszcze w tym roku połączeń na trasie Bytom - Gliwice, a następnie m.in. Tychy - Dąbrowa Górnicza. Czy takie plany wejdą w życie przekonamy się w przeciągu kilku miesięcy. Zagadką pozostaje również najważniejsza dla pasażera kwestia odpłatności za przejazdy - jaki będzie koszt pojedynczego przejazdu i czy kolej będzie zintegrowana taryfowo z KZK GOP, i co wtedy z linią 850?

[MM, KB]

 


   •  Dąbrowa Górnicza

W dniu 22.02.2006 odbyła się pikieta zorganizowana przez związki zawodowe kierowców Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu Spółka z o.o. Powodem owej pikiety było niespełnienie obietnic związanych z zakupem przez miasto Dąbrowa Górnicza dla PKM Sosnowiec o/Gołonóg sześciu autobusów miejskich.

We wrześniu 2005 roku Rada Miejska w Dąbrowie Górniczej podjęła uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego w PKM-ie o kwotę 1.020.000 zł, jednakże kwota jak dotąd nie została wygospodarowana z miejskiej kasy.

Na dzień 22.02.2006 zaplanowano w porządku sesji Rady Miejskiej punkt o brzmieniu "Projekt uchwały w sprawie: zmiany Uchwały Nr XLIV/855/05 Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej z dnia 2 września 2005 r. w sprawie: podwyższenia kapitału zakładowego w Spółce Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Sosnowcu". W przededniu tej sesji nastąpiło zebranie przedstawicieli Rady Miejskiej oraz wspólników PKM-u w Oddziale Spółki w Dąbrowie Górniczej. Z powodu braku porozumienia sprawa miała być umówiona na najbliższej sesji Rady Miejskiej, na którą zaproszeni byli przedstawiciele Spółki, w tym Związków Zawodowych.

Związki zawodowe postanowiły zorganizować przed sesją Rady Miejskiej pikietę. Uczestniczyli w niej kierowcy ze wszystkich trzech Oddziałów Spółki, którzy przyjechali pod Urząd Miejski autobusami komunikacji miejskiej. Najliczniej przybyli oczywiście kierowcy z Oddziału Dąbrowa Górnicza. Pikietujący posiadali flagi dwóch związków zawodowych - OPZZ oraz NSZZ "Solidarność". Na sesję przybyli również dziennikarze z lokalnych rozgłośni radiowych, jak również z katowickiego oddziału Telewizji Polskiej.

Na sesji Rady Miasta nie podjęto żadnych wiążących decyzji. Prezydent Jerzy Talkowski nie widział możliwości pozyskania funduszy dla PKM-u, tłumacząc się, iż nie miałby z czego zapłacić swoim pracownikom odnosząc się przy tym trzykrotnie do pracowników szkolnictwa. Po prawie godzinnej dyskusji na temat wrześniowej Uchwały, postanowiono przerwać debatę na temat tej sprawy do dnia 28.02.2006 celem ponownego przeanalizowania sprawy.

[MK, KB]

 

 


Nr 04(26)/06


   •  Ruda Śląska

4 lutego został zamknięty dla pojazdów cięższych niż 2 tony wiadukt nad torami w ciągu ulicy Orzegowskiej na pograniczu dwóch dzielnic Rudy Śląskiej - Rudy i Orzegowa. W związku z tym zmienił się przebieg wszystkich linii autobusowych korzystających dotychczas z tego wiaduktu.
Linia 146 w kierunku Halemby od przystanku Godula Osiedle zostaje skierowana ulicami Hlonda, Huloka, Królowej Jadwigi i Orzegowską do przystanku Orzegów Orzegowska, a następnie z powrotem do placu Niepodległości w Goduli. Od Goduli trasa przebiega przez Chebzie do Rudy Południowej. Do 8 lutego autobusy tej linii jechały bezpośrednio z ulicy Zabrzańskiej w 1 Maja. Na ulicy 1 Maja obsługiwane były tymczasowe przystanki. Jednak ze względu na duże niedogodności dla pasażerów (autobusy w kierunku Wirka z dwóch różnych stanowisk) zmieniona została trasa objazdowa. Od 9 lutego 146 zwiedza dodatkowo ulice Kokotek, Magazynową i Wolności, w ten sposób obsługiwane są stałe przystanki w Rudzie Południowej. Trasa w kierunku Bytomia wygląda analogicznie - również wykonywany jest podjazd do przystanku Orzegów Orzegowska.
Linie 147 i 230 kursują w skróconej relacji Halemba Pętla - Ruda Kościół. Obsługują dodatkowo nowy przystanek Ruda Orzegowska na ulicy Matejki.
Linie 155 i 255 z jednokierunkowych stały się dwukierunkowymi. 155 jedzie stałą trasą do przystanku Ruda Kościół, następnie obsługuje nowy przystanek Ruda Orzegowska i kończy jazdę na drugim stanowisku Ruda Kościół. Do Halemby powraca trasą linii 255.
255 stałą trasą dojeżdża tylko do przystanku Godula Plac Niepodległości. Z powrotem do Halemby jedzie niemal identycznie jak w stronę Goduli (brak kursów przez Starą Kuźnicę) czyli trasą linii 155.
Linia 753 również zmieniła charakter z okrężnej na dwukierunkową w relacji Miechowice Plejada - Bobrek - Szombierki - Godula Plac Niepodległości.
Do zmiany trasy zmuszona została także linia bezpłatna do Tesco w Rudzie Wirku. Od przystanku Orzegów Bytomska tescobus kieruje się Grunwaldzką, Huloka i Królowej Jadwigi do przystanku Orzegów Orzegowska (stanowiko w kierunku Goduli). Następnie "teleportuje" się bezpostojowo do przystanku Ruda Dworzec PKP przez Chebzie, Magazynową, Piastowską, Gierałtowskiego i Bujoczka. Od Rudy już bez przeszkód kontynuuje jazdę do Tesco z ponad 10 minutowym opóźnieniem, ponieważ jak na razie rozkład nie uległ zmianie.
Od trzeciego dnia objazdu (6 lutego) na trasie Ruda Kościół - Ruda Szkoła - Ruda Magazynowa - Chebzie Dworcowa - Godula Plac Niepodległości - Orzegów Orzegowska kursuje nowa linia, początkowo tylko szczytowa, oznaczona numerkiem 955. Już 11 lutego nowa linia, obsługiwana przez U.P. Polak z Chorzowa, stała się całotygodniową, a przystanek początkowy w Rudzie został przesunięty na stanowisko Ruda Orzegowska.
Przez cały okres objazdu, tj. około 1,5 roku, bez obsługi pozostaną przystanki Orzegów Most (tuż przy sypiącym się wiadukcie) oraz Orzegów Orzegowska (stanowisko w kierunku Rudy).

[JS]

 

 


   •  Zabrze

Do grona przewoźników wspomagających swoimi autobusami linie obsługiwane przez cienko przędącego Meteora dołączyła firma Transkom z Piekar Śl. Od 3 lutego na jednym z wozów linii 14 (Bytom - Rokitnica - Zabrze) jeździ ex-krakowski jelcz 120M nr 29.

[JS]

 

 


   •  Bytom

Od 8 lutego na linii 750 zamiast jednego z olkuskich Dabów 12-1200B można zobaczyć 16-letniego MAN-a SL202 nr 61.

[JS]

 

 


   •  Czerwionka-Leszczyny

Po raz pierwszy od wielu lat została zmieniona trasa linii autobusowej nr 194, łączącej Gliwice z podrybnickim miastem Czerwionka-Leszczyny. Na wniosek gminy Czerwionka-Leszczyny od 6 lutego na okres próbny do 28 lutego wspomniana linia dojeżdża do nowej pętli zlokalizowanej na ulicy Czereśniowej. Dojazd odbywa się ulicą Konopnickiej po obsłużeniu przystanku Leszczyny Ligonia. Jadąc z powrotem autobusy zatrzymują się na dotychczasowym przystanku końcowym Leszczyny Osiedle. Dodatkowo na nowym odcinku został ustawiony dwukierunkowy przystanek Leszczyny Konopnickiej. Kursy relacji Szczygłowice - Leszczyny realizowane są ulicami Dworcową, Broniewskiego, Morcinka, Ligonia i Konopnickiej. Analogicznie w kierunku przeciwnym. Na ulicy Broniewskiego pojawił się przystanek po drugiej stronie ulicy, dla kursów od strony Szczygłowic.
Do nowej pętli zostały skierowane także dwie linie MZK Jastrzębie-Zdrój - 309 (wybrane kursy) oraz 313. Sposób dojazdu i wyjazdu odbywa się identycznie jak w przypadku linii 194.
Prawdopodobnie tymczasowość zmiany stała się powodem braku słupków przystankowych KZK GOP na nowych przystankach. Rozkłady jazdy zostały przykręcone do czerwonych słupków MZK, a na nowym stanowisku Leszczyny Osiedle stanął słupek "zastępczy" - niewkopany do podłoża.

[JS]

 

 


   •  Tarnowskie Góry, Katowice

Wprowadzenie akcji kontroli biletów przez kierowców na liniach MZKP Tarnowskie Góry miało nastąpić 1 lutego, o czym informowaliśmy w poprzednim numerze. Tymczasem w ostatniej chwili termin wprowadzenia obowiązku wsiadania pierwszymi drzwiami do autobusu przesunięto o kilka dni - ostatecznie program wdrożono od 6 lutego. 1 lutego nie wprowadzono również takiej zasady na linii 98 (KZK GOP) - tu jednak jej wdrożenie przesunięto w bliżej nieokreśloną przyszłość. Tymczasem trwają uzgodnienia i szkolenia kolejnych kierowców, można się więc spodziewać włączenia nastepnych linii do programu.

[JJ]

 

 


Nr 03(25)/06


   •  Chorzów

Późnym popołudniem w sobotę 28 stycznia obiegła świat wiadomość, że runęła hala targowa na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich. Nikt chyba nie zdawał sobie sprawy z rozmiaru tego zdarzenia, który rychło okazał się być największą tego typu katastrofą w dziejach naszego kraju. Natychmiast po zdarzeniu Policja zamknęła ulicę Bytkowską - przez pierwsze godziny trwania akcji ratunkowej przepuszczając jednak jeszcze liniowe autobusy komunikacji miejskiej. Jeden z członków Redakcji relacjonował, jak ze wszystkich stron nadjeżdżają kolejne zespoły ratownicze - widok był zarówno niesamowity, jak i przerażający. Kolejka pojazdów Pogotowia Ratunkowego była coraz dłuższa, w pewnej chwili "erki" stały już nie tylko na terenie targów, ale i na zewnątrz.

Redakcja Portalu WPK, tak jak inni mieszkańcy Górnego Śląska, jest głęboko poruszona tragedią, jaka zdarzyła się w naszym regionie. Wszystkim, którzy stracili swoich bliskich, składamy szczere wyrazy współczucia.


   •  Zagłębie

31 stycznia zmienił się przewoźnik obsługujący na zlecenie KZK GOP linie autobusowe nr 67, 97, 140, 634, 637, 809 i 933. Dotychczas linie te obsługiwał PKS Będzin, jednak po długiej batalii (sprawa oparła się o sąd) przegrał przetarg z Konsorcjum Komunikacji Autobusowej w Czeladzi (w skład którego wchodzi PUP Czeladź i Sed-Baz Czeladź). Dla tej firmy oznacza to w praktyce likwidację - pozostała im już tylko jedna linia (S-9) i dogorywające własne linie ponadregionalne. Była to największa jednorazowa zmiana przewoźnika na liniach KZK GOP od lipca 2002 roku kiedy to sześć linii w okolicach Bytomia przejął od PKM Bytom Meteor Jaworzno.

Dla pasażerów zmiana przewoźnika oznacza dość poważne zmiany w jakości pojazdów obsługujących te linie, choć kolorystyka pozostała zbliżona. Zamiast rozpadających się jelczy L11 i M11, niedobitków autosanów H9 i zaledwie kilku nowszych jelczy 120M (uzupełnionych nowym solbusem) linie obsługuje teraz kilka niskopodłogowych MANów NL262 (ex BVG Berlin), choć i starszych pojazdów też nie brakuje.

Pierwszego dnia kursowania nasi wywiadowcy odnotowali następujące autobusy na poszczególnych liniach:

Linia
Nr kolejny wozu i nr taborowy autobusu
1
2
3
4
5
67
47
62, 19 *
35
-
-
97
33
40, 43 *
30
-
-
140/637
56
25
52
51
43
634
46
22
80
81
-
809
70
-
-
-
-
933
45
49
-
-
-
* - podmiany w ciągu dnia

Zwiadowcy Portalu WPK zaobserwowali również kilka ciekawostek. Na liniach 67 i 97 pojawiły się kłopoty techniczne, parę kursów wypadło, a rano kierowca Ikarusa nr 62 zgubił drogę i długo nie można go było znaleźć. Na linii 809 za kierownicą siedział sam szef PUP - Jerzy Sebzda. 1 lutego Ikarus nr 25 "wykoleił" się we wsi Sulików pod Siewierzem blokując drogę - na pomoc ściągnięto pogotowie straży pożarnej.

Poniżej kilka zdjęć z ostatniego dnia kursowania PKSu i pierwszego dnia obsługi przez PUP. Wkrótce większy artykuł o historii linii i taboru PKS Będzin.


[JJ, JS, MK]

 


   •  GOP

Od 1 lutego KZK GOP wprowadził kilka zmian rozkładów jazdy. Najpoważniejsza zmiana dotyczy linii nr 116 - na wniosek Dąbrowy Górniczej linię tę przedłużono z dotychczasowej pętli na Kolonii Piekło nowowybudowanym łącznikiem pomiędzy ulicami Jasną i Kostury do Antoniowa, gdzie autobus wykonuje pętlę uliczną.

Pozostałe zmiany (wprowadzane także z datą obowiązywania od 30 i 31.01) dotyczą głównie korekt godzin odjazdów na liniach autobusowych nr 67, 97, 140, 634, 637, 648, 669, 809 i 933 oraz tramwajowych 6, 9 i 16 - na linii 16 przywrócono kursy nocne. Na liniach przyspieszonych 808, 811 i 818 włączono do obsługi dodatkowe przystanki (Dąbrówka Mała Nowosam n/ż na 808 i 811 oraz Będzin Słowiańska na 818).

Dość ciekawa jest geneza zmiany trasy linii 634 w Będzinie. Dotychczas autobusy kończyły jazdę na przystanku Będzin Zagórska, a następnie zawracały na terenie bazy PKS. Po zmianie przewoźnika taka operacja nie jest już możliwa, więc linię 634 skierowano ulicą 1 Maja tak, aby autobus pojawiał się na przystanku Będzin Brata Alberta już w kierunku Sławkowa, pomijając przystanek przy Zagórskiej. Z uwagi na niezbyt przyjazną autobusom ulicę 1 Maja (wąsko i zaspy śnieżne) większość kierowców praktykuje jednak jazdę ulicą Brata Alberta i zawracanie na ruchliwym skrzyżowaniu. Z rozkładu jazdy linii 67 i 97 wypadł tymczasem przystanek Będzin Kościuszki PKS.

[JJ]

 


   •  GOP, Zagłębie, Tarnowskie Góry

W Nowym Roku kolejne linie objęto programem kontroli biletów przez kierowców. 20 stycznia akcja objęła dwie linie przyspieszone obsługiwane przez PUP Czeladź - 813 i 880, 31 stycznia z rozmachem wprowadzono ją na wszystkich liniach, które tego dnia PUP przejęło po PKS Będzin, czyli 67, 97, 140, 634, 637, 809 i 933, a dzień później (1 lutego) zasady wsiadania pierwszymi drzwiami zaczęły obowiązywać na liniach 16, 79 i 269 (PKM Sosnowiec O/Będzin) oraz 98 (Transgór Mysłowice).

MZKP Tarnowskie Góry ogłosiło szumnie (w internecie oraz prasie lokalnej), że 1 lutego wprowadza podobną akcję na wielu swoich liniach. Tymczasem nastał luty, a program nie funkcjonuje. Miał obejmować linie 103, 105, 134, 142, 152, 153, 174, 180, 191, 246, 283, 712, 717, 729, 736, 738, 739, 742, 743 i 791. Autobusy jednak nie zostały oznakowane, a kierowcy nie prowadzą kontroli.

Większa ilość linii objętych programem powoduje, że wychodzą na wierzch różne problemy związane z taborem. Już od samego początku część autobusów nie była specjalnie przerabiana na potrzeby programu (poszerzenie przejścia z przodu, itp.), a teraz to już praktycznie się tego w ogóle nie robi - skutkiem tego pasażerowie muszą przeciskać się obok kabin w Ikarusach 260 i Jelczach M11/120M. Ponadto autobusy oznakowane specjalnymi piktogramami coraz częściej pojawiają się na liniach nie objętych kontrolą biletów przez kierowców wprowadzając dodatkowe zamieszanie.

Sami pasażerowie w zdecydowanej większości przypadków rozumieją idee programu i nie stwarzają problemów - już widać pierwsze efekty w postaci grupek niechętnie podążających pieszo za autobusem czy też zwiększonej sprzedaży biletów u kierowców. Na liniach o większych napełnieniach i dużej wymianie pasażerów (np. 634) kierowcy często muszą odstępować od kontroli i otwierać wszystkie drzwi autobusu.

[JJ]

 


   •  GOP

Od dnia 1 lutego br. pasażerów korzystających z komunikacji autobusowej i tramwajowej KZK GOP czekają zmiany w Taryfie przewozu osób i bagażu, dokumencie regulującym zasady korzystania ze środków transportu, uprawnienia do ulg, itp. Zmiany te nie są może tak rewolucyjne, jak te z grudnia 2004r, kiedy to wprowadzono nowy wzór biletów i wywrócono do góry nogami system opłat i ulg, natomiast warto zapoznać się z nimi zwłaszcza, gdy jest się pasażerem korzystających z przejazdów zniżkowych, gdyż w tym obszarze zmiany są największe.

Oto najistotniejsze ze zmian:

 • uczniowie niepełnosprawni, nie uczęszczający do szkół specjalnych i integracyjnych, przy przejazdach z domu do placówki o charakterze edukacyjnym bądź leczniczym chcąc korzystać z bezpłatnego przejazdu, będą zobowiązani okazać dokument (zaświadczenie lub legitymację) wydany przez tę placówkę, potwierdzający uczestnictwo w danych zajęciach z wyszczególnionym adresem placówki, osoby nie spełniające tego warunku powinny uiścić należność za przejazd na ogólnych zasadach, z zachowaniem ewentualnego prawa do ulgi (np. szkolnej);
 • osoby ociemniałe, niezależnie od przyznanej im grupy inwalidzkiej, będą mogły korzystać z bezpłatnych przejazdów jak do tej pory - na podstawie legitymacji PZN - lub na podstawie innego dokumentu stwierdzającego niepełnosprawność narządu wzroku (symbol: "04-O");
 • sprecyzowano, iż uprawnienie do bezpłatnych przejazdów opiekunów osób niepełnosprawnych dotyczy tylko jednego opiekuna na jedną osobę uprawnioną;
 • zmieniono granicę wiekową uczniów uprawnionych do 50% ulgi przy przejazdach - dotąd był to dzień 21. urodzin, teraz uprawnienie jest ważne do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21 lat, młodsze dzieci do ulgi uprawnia również zaświadczenie o odbywaniu rocznego przygotowania przedszkolnego (wg wzoru MENiS-I/137/2);
 • jednym z dokumentów uprawniających studentów do korzystania z ulg przy przejazdach będzie elektroniczna legitymacja studencka, wg wzoru określonego w rozporządzeniu MENiS;
 • kombatantów, korzystających ze zniżki 50%, do przejazdów ulgowych nie będzie już uprawniał dokument wydany przez ZUS (Taryfa wymaga innego wystawcy dokumentu - np. Urząd ds. Kombatantów);
 • ulga przy przejazdach dla osób pobierających rentę rodzinną będzie obowiązywała, gdy pasażer ukończył 50 lat lub gdy orzeczono względem niego całkowitą lub częściową niezdolność do pracy - dotychczas zniżki nie przysługiwały.

Z pełnym tekstem Taryfy można zapoznać się na stronach internetowych KZK GOP - zachęcamy do tego gdyż znajomość zakresu praw i obowiązków podróżnego często pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie kontroli biletów.

[AK]

 


Nr 02(24)/06


   •  Kronika ataku zimy na przełomie roku 2005/2006

 


   •  GOP

1 stycznia na trzech liniach KZK GOP zmienili się przewoźnicy - pisaliśmy o tym w poprzednim numerze. Okazuje się jednak, że nie wszystko funkcjonuje dokładnie tak jak było planowane.

Na linii 880, którą obsługuje teraz PUP Czeladź, zamiast oczekiwanego midibusa MAN NM152 kursują zwykłe standardowe autobusy - najczęściej jelcze M11, ale czasami również MAN NL262. Zmiana taboru na większy odbywa się oczywiście z korzyścią dla pasażerów, których ilość jednoznaczenie wskazuje na konieczność wprowadzenia na tej linii planowanego taboru standardowego lub zwiększenia ilości kursów.

Na linii 98 Transgór Mysłowice jeździ tym czym powinien, jednak ma spore problemy z realizacją wszystkich kursów. Praktycznie nie ma dnia, żeby kilka kursów nie zostało wykonanych. Przyczyną, poza legendarną solidnością Transgóru, jest zapewne bardzo duża odległość od zajezdni (najbliższa jest na Brzezince).

Linię 147 obsługuje obecnie firma Henzago z Rudy Śl. (klon firmy PPUP Henryka Zagozdy).Tu tabor mniej więcej odpowiada temu zakontraktowanemu, problemy pojawiają się przy jego oznakowaniu.

[JJ]

 


Nr 01(23)/06


   •  Zestawienie zmian tras, przystanków i przewoźników w 2005 roku

 


   •  GOP

Trwający od 29 grudnia zeszłego roku atak zimy spowodował w niedługim czasie paraliż komunikacji miejskiej w GOP. Apogeum było 30 grudnia, kiedy z uwagi na warunki atmosferyczne, zwały śniegu, nieprzejezdne ulice i awarie techniczne, poza tramwajami, również autobusy miały ogromne trudności w kursowaniu (szczególnie w rejonie gliwickim). Tramwaje skapitulowały dość szybko - w szczytowym momencie funkcjowało z trudem zaledwie kilka tras w Katowicach, Chorzowie i Zagłębiu. Nadal nie wszystkie linie tramwajowe kursują na swoich trasach. Na załączonym zdjęciu - zasypana i nieprzejezdna trasa linii nr 9 w Rudzie Śląskiej - Wirku.

Już wkrótce zamieścimy szczegółową kronikę wydarzeń i raport z funkcjonowania komunikacji w dniach ataku zimy.

[JJ]

 

Wirek, ul. Katowicka

   •  Tychy, Mysłowice

Kłopoty taborowe w PKM Tychy spowodowały konieczność zlecenia obsługi jednej z linii podwykonawcy. Od 20 grudnia do końca roku linię 262 (Tychy - Lędziny) obsługuje Transgór Mysłowice. Do tego zadania zostały wytypowane 2 wozy - Volvo B10M-60 Aabenraa nr tab. 292 oraz jedyny MAN SL223 nr tab. 296.

Na tym nie koniec, największy tyski przewoźnik posunął się dalej. 30 grudnia do zajezdni PKM dotarły 2 autobusy wypożyczone z PKS Bielsko-Biała. Są to jelcz 120M o nieustalonych na razie numerach oraz Volvo 7000 nr rej. SB 50457. Prawdopodobnie obydwa autobusy pozostaną w Tychach do połowy lutego, tj. do przybycia trzech używanych "gazowców", na dostawę których został niedawno rozpisany przetarg.

Tychy, ul. Budowlanych Tychy, ul. Budowlanych

[JS]

 


   •  Zawiercie

Od 14 do 31 grudnia kursowały po ulicach Zawiercia pierwsze w historii tego miasta linie bezpłatne. Na takie świąteczne ułatwienie dojazdu do swojego marketu zdecydował się zarząd supermarketu Intermarché. Zostały uruchomione dwie linie w relacjach Intermarché - Os. Żabki oraz Intermarché - Dworzec PKP. Obydwie linie były obsługiwane jednym autobusem należącym do ZKM Zawiercie.

Dodatkowo, także od 14 grudnia, wspomniany market obsługiwany jest przez linię ZKM nr 2 jeżdżącą między Zawierciem i Porębą. Autobusy wjeżdżają na nieduży ciasny parking, a zatrzymują się (tak samo jak to robiły darmobusy) przy jednym z zadaszonych stanowisk na wózki sklepowe.

[JS]

 

Zawiercie, parking przy Intermarché

   •  Katowice, Ruda Śl.

Wraz z Nowym Rokiem na trzech liniach KZK GOP zmienili się przewoźnicy: na linii 98 (Halemba-Siemianowice) zagościł Transgór Mysłowice, linia 147 trafiła w ręce Henryka Zagozdy (a konkretniej jego firmy Henzago), natomiast obsługę linii 880 przejęło PUP Czeladź. Na linii 98 powinny kursować trzy autobusy Volvo - B10M-60 Aabenraa nr tab. 285 oraz dwa B10M-60 DAB z 1988 roku (nry tab. 315 i 316). Linia 147 powinna być obsługiwana Jelczem 120M nr tab. 003, Jelczem M11 nr tab. 020 (po podmianie, odmłodzony o 3 lata) oraz Ikarusem 260.04 nr tab. 018. Na linii 880 tymczasem będziemy mogli oglądać pierwszego w GOP-ie MAN-a NM152 (vel 11.190 HOCL) - 8-letni midibus został zakupiony z PKS Bydgoszcz, gdzie nosił numer B216, a w Czeladzi otrzymał numer 58.

Zmiany rozkładów jazdy wprowadzane od 1 stycznia są raczej kosmetyczne. W tramwajach zlikwidowane zostały kursy nocne na linii 16 (dawniej wykonywane przez pociąg nocny PN-215) i zmieniła się obsada taborowa na dwóch liniach. Na linii 16 do trzech składów "obciętych" od 21 grudnia, teraz dołączył jeszcze jeden - obecnie na linii tej w dni robocze kursują dwa składy 2x105N (poc. 162 i 164), dwa wagony 116Nd (poc. 163 i 166) oraz cztery "solówki" 105N (poc. 161, 165, 167 i 168), w dni wolne natomiast kursują dwie pojedyncze 105N (poc. 161 i 163) oraz wagony 116Nd (poc. 162 i 164). Tymczasem pasażerowie linii 41 doczekali się powrotu składów 2x105N na tę linię - wprawdzie tylko dwóch (poc. 4104 i 4109 w dni robocze), ale jednak.

W komunikacji autobusowej linię 177 w Katowicach powykręcano na wszystkie strony w Dąbrówce Małej - skierowana została ulicą Techników, ale z pozostawieniem dotychczasowego przystanku końcowego na ulicy Grzegorzka. Autobusy jadące do Grzegorzka od Techników jadą ulicami Jerzego, al. Roździeńskiego, Hallera, Strzelców Bytomskich i Le Ronda, wracają natomiast bezpośrednio z ulicy Le Ronda w Jerzego i dalej Techników. Na linii 710 zlikwidowane zostały dwie pary nocnych kursów, wykonywanych w noce z pt/sb i sb/nd, a wprowadzonych od 25 czerwca. Powodem ich likwidacji jest brak dofinansowania ze strony gminy Gliwice.

[JJ]

 

Czeladź, zajezdnia Piaski