Wieści taborowe - archiwum 2006

Nr 20(42)/06


   •  Sosnowiec, Bolechowo

Kolejne piętnastometrowce zakontraktowane w ramach unijnego zagłębiowskiego programu docierają do sosnowieckiego PKM. Aktualnie z najwyższym zaobserwowanym numerem jeździ solaris 312. Na placu u producenta zaobserwowano jednak już kolejną partię 12 sztuk "deskorolek".


[KB]


   •  Gliwice, Bolechowo

Już wkrótce do PKM Gliwice dotrze 6 sztuk przegubowych solarisów. Trzy autobusy są już kompletne, pozostałe są jeszcze w trakcie montażu. Będą to pierwsze przegubowe autobusy tej marki, zarówno w PKM Gliwice jak i w całym GOP-ie. Wszystkie 6 sztuk zawita do Gliwic już w ostatnich dniach września. Dzięki uprzejmości kol. Marcina Nadera mamy możliwość zaprezentować pierwsze zdjęcia już teraz - jeszcze z terenu fabryki!

[JS]


   •  Jaworzno

Od kilku dni w ruchu liniowym pojawia się zakupiony w ostatnich tygodniach MAN NG272. Autobus oznaczony kolejnym numerem 231 został już przemalowany w barwy zakładowe PKM-u, otrzymał też w spadku po jednym z wycofanych jelczy 120M wyświetlacze.

Kolejne autobusy spod znaku upadłego na początku wakacji PKM Bytom znalazły swoich nowych właścicieli. Partia sześciu przegubowych Neoplanów N4021NF pochodzących oryginalnie z Bielefeld trafiła poprzez firmę leasingową do PKM Jaworzno. W Bytomiu nosiły kolejne numery od 7708 do 7713. Autobusy sukcesywnie będą przemalowywane i przygotowywane do wyjazdu na trasę. Pierwszy z przegubowców (ex 7711) jest już prawie gotowy i z numerem 232 powinien wkrótce wyjechać. Doraźny zakup pozwoli spółce wycofać z ruchu kilka kolejnych ex-berlińskich piętrusów, których stan techniczny już od dłuższego czasu nie wyglądał najlepiej.

[KB]


   •  Świerklaniec

W godzinach południowych 25 września dojechały do PKM Świerklaniec 2 sztuki Solarisów Urbino 12.

Są to pierwsze fabrycznie nowe autobusy zakupione w tym roku przez świerklanieckiego przewoźnika, a zarazem pierwsze 12-metrowe Solarisy III generacji w GOP-ie. Autobusy otrzymają numery 0614 i 0615. Co otrzyma numer 0613 dowiemy się za około tydzień. Na razie jest to owiane atmosferą tajemniczości.

[JS]


   •  Chorzów

Na zajezdni firmy UP Henryk Polak w Chorzowie Batorym pojawiły się trzy używane DAB-y 15-1200C. Dwa autobusy pochodzą z HT Kopenhaga - ex 2918 i ex 2922 (posiadają firmowe żółte malowanie tego przewoźnika). Trzeci jest cały biały i nie posiada żadnych oznaczeń. Pojazdy zostały sprowadzone przez pośrednika spod Wrześni - wskazują na to tablice rejestracyjne zaczynające się od liter PWR. Jest to pierwszy od czterech lat zakup tego przewoźnika. Pogłoski o sprowadzeniu właśnie tego typu autobusów pojawiły się już w ubiegłym miesiącu. Mówiło się o 10 sztukach. Możliwe więc, że na tych trzech się nie skończy.

[ff]


   •  Mysłowice

Od 20 września na linii 695 łączącej Mikołów z Murckami jeździ niebieski Neoplan N4016. Autobus z numerem 351 należy do Transgóru Mysłowice i jest to już drugi tego typu autobus na stanie tej firmy. Tak jak pierwszy, jeżdżący od początku sierpnia po Chrzanowie, również i drugi pochodzi z KVG Kassel.

[JS]


   •  Gliwice

Już pięć Solbusów SN11 posiada gliwicki PKS. Od kilku dni na liniach 183 i 280 jeżdżą wozy z numerami 528 i 533. Numer 528 został drugi raz obsadzony - z tym numerem jeździł wcześniej żółty tester, obecnie odstawiony po stłuczce na terenie zajezdni.

[JS]


   •  Ruda Śląska

Od kilku dni po Rudzie Śląskiej kursuje kolejny przegubowy Neoplan N4021, sprowadzony z Niemiec przez Henryka Zagozdę. Czerwony autobus pochodzi z firmy Vestische Herten, gdzie jeździł z numerem 2650. Ten sam numer wykorzystany został przez obecnego właściciela. Dodać należy, że jest to już drugi taki autobus w stajni Zagozdy, pierwszy (nr 2651) jeździ już od połowy lipca.

[JS]


   •  Świerklaniec

Po kilku tygodniach prac blacharskich i lakierniczych, 22 września wyjechał świerklaniecki "mig" nr 0612. Przypomnijmy, że autobus ten został pod koniec lipca zakupiony od upadłego PKM Bytom. Najnowszy Jelcz pierwszego dnia jeździł na linii 73.

[JS]


   •  Jastrzębie Zdrój

Likwidacja bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej oraz roszczenia jego wierzycieli, spowodowały konieczność sprzedaży majątku tego przewoźnika. Wozy będące niegdyś własnością PKM Bytom, odnajdują się u innych przewoźników w regionie, a firmy leasingowe użyczające autobusów bytomskiej firmie, szukają dla nich nowych operatorów.
W ten oto sposób jastrzębskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej stało się posiadaczem dwóch MAN-ów SL223, wyprodukowanych w 2001 roku. Chodzi o wozy o numerach bocznych 7501 oraz 7503. U swojego nowego właściciela otrzymały odpowiednio numery: 238 oraz 237. Autobusy te zostały przemalowane w barwy zakładowe jastrzębskiego przewoźnika, a na ulice Jastrzębia i okolic wyjechały z początkiem września.

[dq]


Nr 19(41)/06


   •  Piekary Śląskie

Ujawnił się drugi zakupiony z MPK Poznań "mig", z prawdopodobnie czterech sprowadzonych do GOP-u. Pełnoletni autobus (ex 1403, rocznik 1988) jest obecnie własnością Transkomu z Piekar Śląskich. Został mu przydzielony kolejny numer 36. Być może w najbliższym czasie "wypłyną" dwie kolejne poznańskie M11-tki - ex 1451 i 1479. Zostały one zakupione przez któregoś ze śląskich przewoźników, nie wiadomo jednak dokładnie, przez kogo.

[JS]


   •  Sosnowiec

Po dostawie pierwszych solarisów przyszedł czas na pierwsze "gnioty". Od 4 września jeżdżą po ulicach Zagłębia 4 nowe jelcze M121I. To początek dużej dostawy autobusów tego typu, do końca przyszłego roku dojadą do trzech zajezdni PKM Sosnowiec jeszcze 34 sztuki. Nowe autobusy otrzymały numery 303-306 i trafiły do Gołonoga (303, 304) oraz Zagórza (305, 306).

[JS]


   •  Czeladź

Wyjechał już drugi z niedawno pozyskanych przez PUP przegubowych ikarusów. 4 września autobus z numerem 85 wyjechał na linię 22.

[JS]


   •  Gliwice

Linię 280 obsługują od 6 września już dwie przegubowe Setry SG219SL. Drugi autobus tego typu, nr 526, wygląda niemal identycznie jak pierwszy, jeżdżący od 4 września. Różnica przejawia się tylko w braku naklejek z logo PKS. Nie ma za to różnicy w oznakowaniu liniowym - obydwa "przeguby" wyposażono w mikrotablice z trasą, dobrze widoczne jedynie z bliska. Numer jaki otrzymała druga Setra wskazuje, że na liniach KZK GOP nie zobaczymy już ikarusa 280.10, który przez dwa dni jeździł z numerem 526.

[JS]


   •  Chrzanów

Na terenie chrzanowskiej zajezdni firmy Stanpaul-bus zaobserwowano ex-gnieźnieńską Kapenę City 7,5 nr tab. 018. Autobusik jest jeszcze oklejony starą reklamą całopojazdową oraz poprzednimi numerkami. Zdjęte zostały tylko stare tablice rejestracyjne. Mysłowicka firma Stanpaul-bus, należąca do Stanisława Rzenno, obsługuje tylko jedną linię ZKKM Chrzanów - 310 relacji Chrzanów Dw. ZKKM - Siersza - Trzebinia PKP.

[JS]


   •  Ruda Śląska

Od 1 września na linii 982 jeździ wyremontowany przez firmę Rudpol-opa Jelcz M11 nr tab. 02. Autobus otrzymał nową ścianę przednią z podłużnymi reflektorami, a także tylną, do złudzenia przypominającą obecnie montowane w modelach 120M i M121. Dodatkowe wyposażenie stanowią wyświetlacze diodowe.

[JS]


   •  Gliwice

Nie jednego, jak podaliśmy kilka dni temu, ale aż 3 niskowejściowe Solbusy SN11 posiada PKS Gliwice. Ten, o którym pisaliśmy to dwudrzwiowy, żółty ex-tester, a kolejne 2 są trzydrzwiowe i pomalowane w biało-niebieskie barwy firmowe. Wszystkie 3 sztuki wyposażone są w diodowe wyświetlacze. Tymczasem MAN NL263F nie pojawił się jak na razie na liniach miejskich. Od 1 do 3 września kursował na linii "Wahadło" z Gliwic do Pyskowic, a 4 września obsługiwał przewozy pracowników NGK Ceramics oraz lokalną trasę do Rybnika.

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego na obsługiwanych od 1 lipca przez PKS liniach 183 i 280 zagościły na stałe autobusy przegubowe. Na trasy wyjechały zemun, słynne różowe ikarusy oraz setra SG219SL, która tym samym miała swoją liniową premierę.

Tymczasem od 4 września na autobusach kursujących na zlecenie KZK GOP pojawiły się numery boczne. Autobusy gliwickiego PKSu posiadały już wcześniej numery inwentarzowe nadane w tradycyjnym systemie PKS (5-cyfrowe, czasami z dodatkową literką), jednak nie były one umieszczone na pojazdach. Nowe numery są trzycyfrowe, z pierwszą cyfrą 5. Ich pełny wykaz znajduje się oczywiście w bazie taboru.

[JS, JJ]


   •  Świerklaniec

W poniedziałek 4 września, wyjechał po raz pierwszy po naprawie bieżącej ex-krakowski Ikarus 260.04 nr rej. STA 71HV, nieświadomie przez nas "skasowany" w marcu tego roku. Okazało się, że przez kilka miesięcy autobus był schowany w jednej z hal zajezdni. Ikarus został przemalowany z barw niebieskich w nowe malowanie firmowe, wyposażono go także w nietypowe czerwone wyświetlacze prezentujące mocno wydłużone w pionie litery i cyfry. Takiego samego typu tablice posiadają również Jelcze M11 o numerach 011 i 016. Opisywanego ikarusa można zobaczyć na pyskowickiej linii 707.

Tego samego dnia zadebiutował na bytomskiej linii 176 drugi z ostatnio sprowadzonych MAN-ów NL202. Biały autobus, nieznanego na razie pochodzenia, otrzymał numer 029. Tymczasem ex-lubelski "mig" z Ampexu, jeżdżący od niedawna m.in. na 623, otrzymał numerek 031 firmy Nowaka, jednak logo "Nowak Transport" nie zostało przyklejone.

[JS]


   •  Zabrze

Transkom Piekary Śląskie uzupełnił swój park taborowy zielono-żółtym jelczem M11 rodem z Poznania. Autobus ten jeździł w Pyrogrodzie z numerem 1450 (rocznik 1988), a w Transkomie otrzymał numer 35. Jest to prawdopodobnie pierwszy w historii tej firmy "mig".

[JJ]


   •  Gliwice

Dwie krakowskie stopiątki o numerach 459 i 470, wypożyczone w zamian za skład stojedenastek 341+342 (informowaliśmy o tym w lipcu) pojawiły się w ruchu liniowym - obydwie zaobserwowano rankiem 4 września na linii nr 30. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, wagonów nie przemalowano i wyjechały w oryginalnym niebiesko-kremowym malowaniu zakładowym MPK Kraków. Stopiątki otrzymały u nas numery 459K i 470K. Takie dziwne oznaczenie tłumaczono faktem, że nie stanowią (przynajmniej jeszcze) własności spółki.

[KB]


   •  Mysłowice

Na linii 41 zaobserwowano 2 września kolejny skandynawski nabytek sprowadzony w ostatnim czasie przez mysłowicki Transgór. Jest nim Scania CN113CLL o numerze bocznym 350. Autobus wyprodukowano w 1994 roku, a pochodzi najprawdopodobniej z Kopenhagi.

Ostatni, siódmy "gazowy" Volvo B10M-60 CNG/Säffle 2000 jeździ też od 2 września po Ziemi Chrzanowskiej. Z numerem 32 zadebiutował na "meteorowej" linii 317 (na jednej zmianie jeździ Meteor, a na drugiej Transgór).

[KB, JS]


   •  Piekary Śląskie

Tajemniczy transkomowy ex-poznański ikarus, o którym pisaliśmy kilka dni temu otrzymał już numerek. Tak jak podejrzewaliśmy jest to numer 33.

[JS]


   •  Tychy

W zajezdni przy ulicy Towarowej ostatnio sporo nowości. 1 września do Tyskich Linii Trolejbusowych dotarło kolejne (drugie już) nadwozie trolejbusu Solaris Trollino 12. Tak jak poprzednie zostanie przez TLT we własnym zakresie wyposażone w napęd oporowy, podobny do stosowanego w jelczach PR110E. Zgodnie z tradycją panującą w TLT, nowy trolejbus otrzyma swoje imię. Tym razem będzie to "Tysia", nawiązując do jej "starszego brata", o imieniu "Tyszek", obecnie przygotowywanego do wyjazdu na linię. Przypomnijmy, że po Tychach jeżdżą już trzy inne trolejbusy z Bolechowa - dwa z nich noszą imiona "Jaś" (004) i "Małgosia" (006), a 005 jeździ bez imienia.

Nowym solarisom zostały już przydzielone numery taborowe - odpowiednio 007 i 011. Ich niebiesko-granatowa kolorystyka, identyczna ze stosowaną przez przewoźnika autobusowego z Czeladzi, będzie prawdopodobnie podkładem pod reklamę.

W związku z zakupem nowego trollino, swój żywot zakończył ostatni w Tychach ex-słupski trolejbus - KPNA/Jelcz PR110E 011 (ex MZK Słupsk 624). Był to najstarszy wiekowo tyski trolejbus - wyprodukowano go 1986 roku.

Tymczasem do PKM trafiły już dwa z 16 zamówionych autobusów Volvo B10L CNG / Carrus 204U pochodzących ze szwedzkiego miasta Lund. Obecnie stoją one na zajezdni i są w przygotowaniu do rejestracji.

[PW, JJ]


   •  Gliwice

Od 30 sierpnia pasażerów wozi najnowszy nabytek PKS-u Gliwice - ex-testowy Solbus SN11. Wyprodukowany w 2005 roku autobus swoją premierę miał na ubiegłorocznych targach TransExpo w Kielcach. Pierwszy niskowejściowy produkt z fabryki autobusów w Solcu Kujawskim, po blisko roku od premiery, nie znalazł zbyt wielu nabywców. PKS Gliwice jest prawdopodobnie dopiero drugim klientem (po MZK Krotoszyn), który zdecydował się kupić ten pojazd.

Pierwszego dnia Solbus jeździł na linii 280, następnego dnia zawitał na trasę 183 i tam na razie ma pozostać. Nie otrzymał jak na razie widocznego na zewnątrz numeru taborowego.

Gliwicki PKS wzbogacił się także o używanego MAN-a NL263F. Jest to przedstawiciel rzadko u nas spotykanej trzeciej generacji pojazdów niemieckiego producenta, cechujący się starszą stylistyką ściany czołowej (nieco inną, bardziej miejską wersję nadwozia, spotkać można od niedawna w Świerklańcu). Jak na razie nie wiadomo, skąd pojazd pochodzi.

[JS, KB]


   •  Jastrzębie-Zdrój

W niespełna dwa miesiące od ostatnich zakupów, jastrzębskie przedsiębiorstwo komunikacyjne stało się posiadaczem kolejnego autobusu. Tym razem wybór padł nie na wyroby z Bolechowa, ale na firmę MAN. Autobus, o którym mowa to MAN SL223, prawdopodobnie używany. Na ulice Jastrzębia wyjechał 1 września z numerem bocznym 237. Na pierwszy ogień poszła linia 106. Nie jest to pierwszy autobus tego modelu w jastrzębskim PKM-ie. Przewoźnik ten posiadał dotychczas 9 pojazdów tego typu, zakupionych w 2001 i 2002 roku. W sumie pod szyldem jastrzębskiego PKMu, jeździ od 1 września 26 pojazdów marki MAN.

[dq]


   •  Bytom, Jaworzno

Meteor Jaworzno postanowił podreperować nieco jakość usług na linii 850 (Gliwice-Bytom) i sprowadził z Francji (przez pośredników) przegubową Setrę SG219SL. Autobus zdążył już przejść drobny remont w firmowych warsztach - przemalowano go w barwy firmowe i wyposażono w tandetne siedzenia firmy Automet odzyskane z kasowanych wcześniej innych autobusów. Nowy nabytek otrzymał numer taborowy 858.

Na obsługiwanej na zlecenie MZK Tychy linii 45 zaobserwowano zaś kolejnego Jelcza M11 pochodzącego z PKM Jaworzno. Autobus poddany został bieżącemu remontowi i otrzymał numer 72 (ex 158).

[JJ, KB]


   •  Ruda Śląska

Kolejny używany autobus zza zachodniej granicy zawitał do bazy na Chebziu. Tym razem jest to MAN SG242, czyli wysokopodłogowy przegubowy MAN drugiej generacji. Autobus pochodzi prawdopodobnie z Bielefeld o czym świadczy malowanie promocyjne tamtejsze sieci autobusów nocnych. Posiada numer taborowy 4.

[AN, JJ]


   •  Rybnik

Przedsiębiorstwo PKS Rybnik wzbogaciło się o małego MAN-a NM192 pochodzącego z niemieckiego miasta Cottbus (Cottbusverkehr ex 253, rok produkcji 1994). Jak na razie autobusik stoi na terenie rybnickiej zajezdni, nie jest jeszcze przemalowany. Nie wiadomo jeszcze czy będzie jeździł na liniach miejskich, czy też przeznaczony jest na zwykłe lokalne kursy.

[JS]


   •  Świerklaniec

Pierwszy z dwóch MAN-ów NL202, sprowadzonych kilka dni temu przez firmę Nowak Transport, opuścił 28 sierpnia bramy zajezdni. Z numerkiem 028 obsługiwał tego dnia linie 132 i 184 przebiegające na osi Bytom - Wieszowa - Kamieniec - Pyskowice. Zielono-żółty autobus pochodzi z firmy STOAG Oberhausen, a jego poprzedni numer to 481.

[JS]


   •  Katowice, Bytom, Gliwice

Zgodnie z zapowiedziami Tramwaje Śląskie rozpoczęły serie kasacji wagonów tramwajowych. Wprawdzie od wielu lat żadnych nowych wagonów nie przybywa (w ostatnich kilkunastu latach zakupiono zaledwie 17 wagonów 116Nd) nie przeszkadza to jednak firmie sukcesywnie kasować kolejne wozy. Sierpniowa seria kasacji obejmuje następujące wagony:

  • 23 sierpnia:
    105N - 466,
    105Na - 331, 357, 358, 396, 431, 697, 698, 792,
    102Na - 134R,
     
  • 25 sierpnia:
    105Na - 399, 459,
     
  • 28 sierpnia:
    105Na - 741.

Ponadto 25 sierpnia wagon 102Na 183 przekwalifikowano na roboczy-przetokowy o numerze 137R (wagon ten pozostaje w zajezdni Chorzów Batory). Tego samego dnia skład 2x105Na 578+577 został użyczony z zajezdni Zawodzie (RK-2) do zajezdni Stroszek (ZKT-3). Po tych wszystkich zmianach na stanie pozostają 354 wagony liniowe (17 102Na, 314 105N i pochodnych, 6 111N, 17 116Nd i 2 N). Na decyzję kasacyjną oczekuje wagon 102Na 230.



[JJ]


   •  Bytom

Ampex Bytom ciągle pozostaje wierny polsko-węgierskiej myśli technicznej o czym świadczą kolejne zakupione produkty marki jelcz M11. Od kilkunastu dni na liniach 176 i 623 można zobaczyć przemalowanego na żółto ex-lubelskiego (z MKP) "miga" o nr rej. SY 49752. Druga nowość przybyła z Kartuz, z firmy Gryf. Gryf jednakże był tylko pośrednikiem - odsprzedał autobus kupiony w czerwcu tego roku z MZK Wejherowo. W Wejherowie wzmiankowany jelcz jeździł z numerem 005. Ósmy "wejherowiak" sprowadzony do GOPu wyróżnia się od pozostałych innymi drzwiami - takimi jakie montowane były w jelczach 120M od 1996 roku. Wprowadzenie do eksploatacji kolejnego ex-wejherowskiego jelcza pociągnęło za sobą kasację innego autobusu tego samego typu - wozu o nr rej. SY 45756, pochodzącego z MPK Kraków.

[JS]


   •  Żory, Jastrzębie, Rybnik

Z każdym miesiącem firma V-Bus staje się bogatsza o kolejne wozy sprowadzone zza zachodniej granicy. W wodzisławskiej zajezdni zobaczyć można trzy niedawno ściągnięte mercedesy O405N. Dwa z nich pochodzą z DVB Drezno - ex 452 032 i 452 038, obydwa zjechały z taśmy w 1993 roku. Trzeci z nich posiada reklamę berlińskiego domu towarowego, a także malowanie zbliżone do berlińskiego BVG. Autobusy są już przerejestrowane i posiadają oznaczenia jastrzębskiego MZK, tak więc niebawem pojawią się na liniach obsługiwanych przez firmę V-Bus.

Znany jest także obecny użytkownik testowanego w lipcu przez jastrzębski PKM MAN-a Lion`s City. Pojazd ten poddawany jest obecnie testom na liniach obsługiwanych przez rybnicki PKS. Będzie go można spotkać na ulicach Rybnika i okolic do końca września. Aby mieć pełny obraz komunikacyjnych nowinek z ROW, wypada jeszcze zajrzeć do stajni PKM Jastrzębie-Zdrój. A tam nowy wizerunek, dzięki całopojazdowej reklamie jednego z banków, zyskały dwa ex-berlińskie MAN-y NL262 o numerach bocznych 223 i 224.

[dq, ŁJ]


   •  Bytom

25 sierpnia na linię 191 wyjechał pierwszy w sieci MZKP Tarnowskie Góry średniopodłogowy MAN SL202. Jaskrawożółty autobus, wyposażony w wyświetlacze (wyświetlany jest tylko numer), należy do Tadeusza Rzemyka, prywatnego przewoźnika ze Zbrosławic. Nie jest na razie znane pochodzenie tego autobusu.

[JS]


   •  Tychy

PKM Tychy zamierza wypożyczyć 20 autobusów komunikacji miejskiej do obsługi swoich linii. Możemy o tym przeczytać w jednym z ostatnich przetargów ogłoszonych na stronie internetowej przewoźnika. Mają to być autobusy taboru A (niskopojemnościowe - 2 szt.), B (standard - 15 szt., w tym minimum 7 typu BN - niskopodłogowe), oraz D (wycieczkowe - 3 szt.). Zgodnie z założeniami, będą one użytkowane od 1 października 2006 do 30 września 2007. PKM zamierza zrealizować nimi ok. 1 728 500 wozokilometrów. Średnia wieku wymagana dla tych pojazdów to maks. 6 lat, a ich silniki powinny spełniać normy Euro II lub Euro III. Po kilku dniach od udostępnienia przetargu na wozy, pojawił się następny przetarg mówiący o wynajmie kierowców. Zamówienie to również obejmuje 12 miesięcy od 1 października i jest oszacowane na ta samą ilość wozokilometrów, więc można przypuszczać, że chodzi o kierowców do wypożyczonych wozów.

Plany wypożyczenia tak dużej liczby autobusów są dziwne, ponieważ PKM oczekuje właśnie na przybycie 16 autobusów zasilanych gazem ziemnym. Mają to być Volvo B10L Carrus 204U (CityU) CNG. Sprowadza je z zagranicy firma Alkom Warszawa (firma ta wcześniej sprowadziła wszystkie DAB-y użytkowane przez przedsiębiorstwo).

Do czasu dostawy autobusów zasilanych CNG oraz przed rozstrzygnięciem przetargu na wypożyczenie autobusów, PKM ma problemy taborowe z obsługą wszystkich swoich linii. Jednym ze sposobów na zapewnienie jak najmniejszej awaryjności taboru jest odejście od autobusów zasilanych LPG, które się często psują, a ich naprawy wymagają dużych nakładów finansowych. Silniki sześciu jelczy 120M/2 zostały już przerobione na standardowe mielcowskie napędy (takie jak w jelczach 120M/3) spełniające normę Euro II. Mowa o wozach 148, 151, 152, 169, 173 i 175 (148 i 175 przerabiano na miejscu w Tychach, a resztę w PKS Bielsko-Biała). Na przeróbkę oczekuje jeszcze 149. Napędzane gazem LPG pozostają Jelcze 150, 153, 154, 171, 172 i 174. Zostaną one przerobione na diesle w przypadku pierwszej poważniejszej awarii silnika.

[TS, TK]


   •  Jaworzno

W taborze jaworznickiego PKM nieustannie zachodzą zmiany. W związku ze znacznym wyeksploatowaniem z czynnej służby wycofano kolejne dwa piętrowe ex berlińskie MAN-y SD202 - 187 i 194. Wozy zostaną sprzedane lub skasowane. Od pewnego czasu odstawione są również dwa małe mercedesy O402 (180 i 202), ich dalszy los stoi pod znakiem zapytania. Na linii nie zobaczymy już także Ikarusa 280.26 095. Dwa jelcze M11 (158 i 163) zostały sprzedane, prawdopodobnie do Meteora. Jednocześnie przygotowywane do ruchu są nowe autobusy. Kolejny sprowadzony przegubowy MAN NG272, o którym pisaliśmy już wcześniej, przechodzi obecnie malowanie. "W kolejce" do bieżącego remontu oczekuje zaś trzeci z ex tyskich przegubowców (ex 217).

[KB]


   •  Bytom

Na złomowisku w Radzionkowie spoczęły resztki jedynego w ostatnim czasie ikarusa 260 posiadanego przez firmę Ampex z Bytomia (nr rej. SY 37586). Oryginalnie autobus ten (wyprodukowany w 1985 roku) pochodził z MPK Kraków, gdzie dawno temu jeździł z numerem 45123, później trafił do firmy pana Farysia z Bobrownik i w 2004 roku przemeldował się do Ampexu.

[JJ]


Nr 18(40)/06


   •  Sosnowiec

25 sierpnia wyjechały pierwsze trzy Solarisy Urbino 15. Docelowo ma być 30 sztuk. Otrzymały one rejestracje z zakresu SO 79967 - SO 79969 oraz odpowiednio numery taborowe 300, 301 i 302. Solaris o nr 301 jeździł na linii 604 natomiast pozostałe dwie sztuki na liniach ekspresowych (801/821/831). Autobusy trafiły do zajezdni Gołonóg.

Co ciekawe, po naklejkach z numerami taborowymi wyraźnie widać, że początkowo koncepcja była inna. Pierwotnie nowy tabor miał otrzymać dodatkowe zero na początku numeru taborowego, jednakże w ostatniej chwili zeń zrezygnowano i w nocy (lub wręcz rankiem) tuż przed wyjazdem usunięto pierwszą cyfrę.

[MK, KB]


   •  Piekary Śląskie

Drugi z trzech poznańskich ikarusów 280.26, zakupionych niedawno przez Transkom Piekary Śl., zawitał 24 sierpnia do Bytomia. Obsługiwał zawiłą linię 201 do Chorzowa Batorego przez Świętochłowice. W odróżnieniu od poprzednika, jeżdżącego od kilku dni na liniach 89 i 234, ten opisywany wóz nie został specjalnie przygotowany na okoliczność liniowego debiutu. Dobrze widoczne są zamalowane miejsca po poprzednich numerach (1548), a nowe numerki nie zostały jeszcze przyklejone. Można tylko obstawiać, że otrzyma numer 33. Zaprogramowane zostały za to wyświetlacze, niewymontowane przez MPK Poznań.

[JS]


   •  Czeladź

23 sierpnia wyjechał pierwszy z dwóch niedawno zakupionych przez PUP Czeladź Ikarusów 280.26. Posiada on numer taborowy 84, został wyprodukowany w 1989 roku. Dwa lata temu przeszedł kompleksową naprawę główną (NG) w Kujawskich Zakładach Napraw Samochodów. Drugi z pojazdów (rocznik 1988, NG KZNS 2004) będzie posiadał numer taborowy 85. Progi zajezdni opuści z początkiem września br.
W najbliższym czasie ma zostać wyremontowanych kilka pojazdów czeladzkiego przewoźnika. Do Solca Kujawskiego udadzą się dwa Jelcze M11 (numery taborowe 67 i 68) oraz nowozakupiony przegubowy Ikarus 280.26 z MPK Wałbrzych, gdzie posiadał nr taborowy 84.

[MK]


   •  Gliwice

22 sierpnia wyjechał po raz pierwszy zakupiony niedawno przez PKM Gliwice używany przegubowy DAB serii 12-1800B. Autobus z numerem 115 i całopojazdową reklamą obsługiwał linię 126. Przypomnijmy, że autobus ten został sprowadzony z Danii gdzie od 1990 roku jeździł w barwach firmy Arhus Sporveje z numerem 407.

[JS]


   •  Sosnowiec

Rozpoczęły się długo oczekiwane dostawy taboru dla PKM Sosnowiec, będące elementem współfinansowanego ze środków unijnych programu modernizacji komunikacji miejskiej na terenie zagłębiowskich gmin. Do zajezdni na Zagórzu dotarły pierwsze trzy sztuki Solarisów Urbino 15 trzeciej generacji.

[KB]


   •  Świerklaniec

W zajezdni firmy Nowak Transport pojawiły się 2 następne MAN-y NL202 sprowadzone z Niemiec. Obydwa są w wersji dwudrzwiowej. Jeden z nich, w zielonym malowaniu, trafił do Świerklańca z Oberhausen, gdzie jeździł w firmie STOAG z numerem 481. Pochodzenie drugiego, całego białego, nie jest jeszcze wyjaśnione.

[JS]


   •  Jaworzno

11 sierpnia do zajezdni jaworznickiego PKM dotarł jeden przegubowy MAN NG272. Autobus może poszczycić się bogatą historią. Był w posiadaniu trzech niemieckich i jednego szwajcarskiego przewoźnika. Kolejno: BVO Bielefeld, RVG Erfurt, CVAG Chemnitz, TL Lausanne. Pojazd do Jaworzna przyjechał w biało-zielonej reklamie, pod którą kryją się oryginalne napisy pierwszego przewoźnika. Od dotychczas eksploatowanych MAN-ów tego typu (215 i 216) różni się przede wszystkim wystrojem wnętrza. Dużą jego zaletą są wygodniejsze siedzenia niż te rodem z BVG Berlin. Autobus po przemalowaniu wyjedzie na trasę prawdopodobnie z numerem 230 lub 231.

[AS]


   •  Zawiercie

Na liniach obsługiwanych przez ZKM Zawiercie pojawiły się na początku sierpnia dwa kolejne Solbusy B9,5. Autobusy oznaczone zostały kolejnymi numerami 149 i 150, a dostarczone zostały w klasycznym kremowo-czerwonym malowaniu.
Zaobserwowany został także Jelcz 120M 131, który przeszedł w ostatnim czasie remont i otrzymał nową (nowszą) atrapę ściany przedniej oraz wyświetlacze diodowe. Nieznane nam jest jednakże miejsce wykonania naprawy.

[KM, KB]


   •  Chorzów

W związku z "oddaniem" ostatnich linii do innych zajezdni z ZUTiKT-2 Chorzów do RK-2 Katowice przeniesiono pozostałe wagony liniowe:

  • 102Na: 119, 169, 172, 176, 205, 209, 224, 225, 228,
  • 105Na: 574+573, 578+577, 607+593, 637+638, 659+660, 675+676, 685+686, 694+693, 695.

Wagony 102Na 183 i 230 pozostały w Chorzowie. 183 ma zostać przekwalifikowany na wagon roboczy przetokowy (zapewne otrzyma numer 137R), a 230 przeznaczony jest do kasacji. Gwoli uzupełnienia: skład 579+592 trafił 21 lipca do ZKT-3 Bytom.

Przenosiny nie ominęły też wagonów roboczych. 1 sierpnia z Chorzowa Batorego do Zawodzia trafiły N 41R (pług), 13N 61R (wieżowy), 13N 107R (kiedyś żuraw), 71 i 73 (lorki), a także wagon nauki jazdy 102N 8. Do Gliwic wysłany został wagon N 114R (pług). W chorzowskiej zajezdni pozostawiono 4N 8R (roboczy), 88R (lorkę) oraz N 102R (historyczny 1100). Jest także oczywiście również podbijarka torowa Plasser (nr inw. 108R). Zmiany obejmują też tabor niekomunikacyjny samochodowy, napiszemy o nich za jakiś czas.

Trzeba jeszcze dodać o jednej ciekawostce. Wagon 105Na 695 w dniach od 29 lipca do ok. 9 sierpnia wypożyczony był z Chorzowa do Gliwic - w zastępstwie za rozbity wagon 105Na 732 który tam przeniesiono. Po naprawie 732, 695 wrócił na chwilę do Chorzowa, po czym przeniesiono go na Zawodzie (do pary z 696).

[JJ]


Nr 17(39)/06


   •  Mysłowice

Drugi z trzech duńskich autobusów, zakupionych niedawno przez Transgór Mysłowice, wyjechał 11 sierpnia na trasę linii 695 (Mikołów - Murcki). Jest nim niskowejściowe Volvo B10BLE Säffle 2000 z 1994 roku - pierwszy tego typu autobus w naszym regionie. Do niedawna jeździł w firmie Linjebus Hobro z numerem 4034, a do 1998 w barwach Linjebus Kopenhaga z numerem 6052. Autobus numer 349 będzie można zobaczyć prawdopodobnie najczęściej na liniach 41 i 695.

[JS]


   •  Tarnowskie Góry

Siódmy na świecie Jelcz M125M "Dana", którego nowym właścicielem został niedawno Telesfor Rzeczkowski, jeździ od 9 sierpnia w Tarnowskich Górach. Na pierwszy ogień poszła najkrótsza linia należąca do tego przewoźnika - tescobus T1.

Autobus został wyprodukowany w 1999 roku i przez kilka pierwszych miesięcy swojego żywota służył jako egzemplarz demonstracyjny. W 2000 roku wzięła go w leasing firma Markus z Chrzanowa. W "barwach" tej firmy "Danka" jeździła na linii 315 do końca 2003 roku. Opisywany autobus zniknął z Chrzanowa, po tym jak Markus przestał obsługiwać 315. Odnalazł się aż w Lublinie, w jednym z komisów. Przed pojawieniem się w Tarnowskich Górach jelczyk stał ponad miesiąc w Chorzowie, w zajezdni Henryka Polaka. Prawdopodobnie przechodził tam naprawę silnika. Poza tym autobus, mimo swoich siedmiu lat, jest zadbany i mało zużyty. Nie został jak na razie przemalowany, a jego przeszłość przypomina nr 02, naklejony przez poprzedniego użytkownika oraz naklejka ZKKM Chrzanów przy ostatnich drzwiach. Warto jeszcze nadmienić, że jest to jeden z kilku egzemplarzy tego modelu, które zostały fabrycznie wyposażone w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej.

[JS]


   •  Ruda Śląska

We flocie Henryka Zagozdy pojawił się już trzeci przegubowy Neoplan. Najnowszy to model N4021NF z 1992 roku, sprowadzony z Berlina. Jeździł tam z numerem 8511 w firmie HARU Reisen OHG (podwykonawca BVG). Autobus zadebiutował 7 sierpnia na rudzkiej linii 255, oczywiście z numerem 8511. Nie pojeździł jednak zbyt długo - awaria drugich drzwi stała się powodem wycofania go z linii przed godziną 9. Został podmieniony przez bydgoskiego Ikarusa nr 06.

[JS]


   •  Piekary Śl.

Jak się okazało nie jeden, ale aż trzy ze sprzedawanych przez MPK Poznań przegubowych ikarusów trafiły na początku sierpnia do Transkomu Piekary Śląskie. Dwa z nich zostały zbudowane w 1990 roku, a ich poznańskie numery to 1516 i 1554. Trzeci to prawdopodobnie ex 1548 z 1987 roku. Autobus z numerem 1554 trafił do zabrzańskiej zajezdni i już 7 sierpnia, lekko podretuszowany zieloną farbą, wyjechał na trasę linii 89. Dwa pozostałe stoją w piekarskiej zajezdni. Jednego z nich zobaczymy w najbliższym czasie na linii 201.

Warto dodać, że nie są to pierwsze autobusy rodem z Poznania w Transkomie - w 1997 roku w firmie znalazły się trzy przegubowce, jeden z nich (06 ex 1556) został już skasowany, a dwa pozostałe jeżdżą nadal (05 ex 1526 i 07 ex 1546).

[JS, JJ]


   •  Bytom

Kolejny, już siódmy, wejherowski jelcz M11 znalazł swój nowy dom na Górnym Śląsku. Jest nim autobus z numerem 014, a jego nowym właścicielem jest znany i lubiany przewoźnik z Bytomia - firma Ampex. Jeszcze nieprzerejestrowany i z reklamą sklepu z armaturą (o wdzięcznej nazwie "Koszałka"), ale już pozbawiony oznaczeń poprzedniego właściciela, wóz pojawił się 7 sierpnia na linii 83.

[JS]


   •  Świerklaniec

Po trwającym kilkanaście miesięcy remoncie wyjechał ostatni z czterech zakupionych w KZNS przegubowych ikarusów. Autobus nr 0406 (rocznik 1985) został wyposażony podobnie jak 0404, 0405 i 0501 w twarde fotele Ster i diodowe wyświetlacze firmy Pixel Bydgoszcz. Tradycyjnie przedni wyświetlacz nie działał pierwszego dnia, tj. 7 sierpnia, gdy autobus obsługiwał linię 860.

[JS]


   •  Jastrzębie-Zdrój, Wodzisław Śl, Żory

Po ostatnich zakupach jastrzębskie przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej postanowiło sprzedać nieco wysłużone już jelcze 120M. Kupca na nie PKM nie szukał długo, ani daleko. Nabywcą okazał się V-Bus Żory. Nie jest to zarazem pierwsza taka transakcja pomiędzy dwoma przewoźnikami. Od stycznia tego roku pod szyldem V-busa, jeżdżą dwa ex-jastrzębskie jelcze, o numerach bocznych 250 oraz 251, wyprodukowane w 1995 roku. W kwietniu pojawił się w Wodzisławiu, jak się potem okazało na stałe, jelcz o numerze bocznym 285 z 1994 roku. Ostatnim, lipcowym zakupem, V-Bus wzbogacił swój park taborowy o dwa kolejne wozy: o numerach bocznych 284 (z 1994 roku) i 287 (z 1995). V-Bus nadał swoim nowym nabytkom odpowiednie numery boczne: 250 > 1, 251 > 2, 284 > 3, 285 > 4 i 287 > 5. Cała piątka obsługuje komunikację miejską w Wodzisławiu i okolicznych miejscowościach. Warto przypomnieć, że do 2000 roku wozy o numerach 284, 285 i 287, obsługiwały już linie wodzisławskie, ale pod szyldem nie istniejącego dziś wodzisławskiego oddziału PKM Jastrzębie-Zdrój. Tak więc po 6 latach historia zatoczyła koło.


Nie są to jedyne komunikacyjne niespodzianki w Rybnickim Okręgu Węglowym. Z żorskiej zajezdni V-busa odjechały do nowego nieznanego nabywcy dwa mercedesy Citaro z 2003 roku. Na ulicach Żor nie pojawiają się również od dłuższego czasu inne mercedesy serii 614 oraz 616. Być może także podzieliły los Citaro. W ten sposób trzon parku autobusowego żorskiej zajezdni V-Busa stanowią Mercedesy O405. Tymczasem nowy wizerunek, dzięki reklamie tygodnika "Nowiny", uzyskał jeden z Mercedesów serii O405 o numerze bocznym 30.

[dq]


   •  Piekary Śl.

Jeden ze sprzedawanych przez MPK Poznań przegubowych ikarusów trafił 2 sierpnia do Transkomu Piekary Śląskie. Mowa o pojeździe z numerem 1516 z 1990 roku. Cały nienaruszony autobus stoi na terenie piekarskiej zajezdni i prawdopodobnie oczekuje na przemalowanie.

[JS]


   •  Mysłowice

Transgór Mysłowice wzbogacił się o kolejne skandynawskie autobusy. Pierwszy z nich - Volvo B10M-60 DAB nr tab. 348 - pojawił się 4 sierpnia na linii 995. Następnego dnia zaliczył kursy do Chorzowa ze Świadkami Jehowy. Autobus został wyprodukowany w 1992 roku i do niedawna jeździł w barwach firmy HT Kopenhaga z numerem 6028. W mysłowickiej zajezdni szykowane są jeszcze 2 inne zamorskie wynalazki - Scania CN113CLL oraz Volvo B10BLE Säffle. Obydwa są niskowejściowe, a wyprodukowano je w 1994 roku.

Na koniec ciekawostka z Trzebini. Transgórowy Neoplan N4016, o którym pisaliśmy kilka dni temu zdążył już zmienić swój numer boczny - z 11 na 29. Z numerem 11 pojeździł zaledwie 2 dni.

[JS]


   •  Gliwice

Dzięki uprzejmości Kima Loevenskjolda rozjaśnia się nieco sprawa używanych autobusów sprowadzonych niedawno przez PKM Gliwice. Okazuje się, że autobusy są cztery - jeden przegubowy i trzy standardowe. Przegubowy DAB 12-1800B wyprodukowano w 1990 roku i dotychczas jeździł w firmie Aarhus Sporveje z numerem 407. Historia trzech krótkich DAB-ów 12-1200B przedstawia się następująco:
- (1) rocznik 1990, ex City-trafik HT Kopenhaga 2065,
- (2) rocznik 1991, ex City-trafik HT Kopenhaga 2016, ex City-trafik Skanderborg 16, ex Skanderborg 5,
- (3) rocznik 1992, ex Arriva Fredericia 3040, ex City-trafik Fredericia 124, ex Fjordbus 31.


[JJ, PW]


   •  Świerklaniec

Pierwsze autobusy PKM Bytom znajdują już nowych wlaścicieli. Docelowo czeka to zapewne wszystkie autobusy z tej firmy, poza tymi które trafią od razu na złomowisko. Swoja własność odebrały już firmy leasingowe i banki, m.in. firma Noma 2, która na swojej stronie internetowej oferuje do sprzedaży kilkanaście neoplanów, jelczy i ikarusów.

Ikarus 280.26 nr tab. 7267 został zakupiony przez Nowak Transport. Wóz ten cały swój dotychczasowy żywot spędził w PKM Bytom jeżdżąc tam z numerami 7267, 7250 i początkowo 1627, wyprodukowały go zakłady Jamna w Mikołowie w 1992 roku. U nowego właściciela otrzymał numer 027 i służy jako rezerwa.

Jelcz M11 nr tab. 7359 (rocznik 1986) zajechał do PKM Świerklaniec. W PKM Bytom nosił numery 7359, 7351, 7305 i 7317 (od najnowszego do najstarszego). Bytomska firma kupiła go w 2000 roku z KZNS, gdzie przechodził naprawę główną, a KZNS kupił go wcześniej... ze Świerklańca. Tak więc autobus powrócił do pierwotnego właściciela. Do 2000 roku nosił numer 2092, a teraz otrzyma numer 0612.

Część bytomskich wozów zapewne trafi na złomowisko zamiast do nowych właścicieli. W ostatnich miesiącach odstawione były m.in. Jelcze M11 2596, 7320, 7331, 7341, 7344, 7346, 7360, 7364, 7365, Ikarus 415 7106 oraz Ikarusy 280.26 7226 i 7248.

Bytom, plac przy ul. Piekarskiej. Stan z maja 2006 r.

[JJ]


   •  Bieruń

PKM Tychy od jakiegoś czasu odstawiał część posiadanych jelczy M121M z powodu różnorodnych awarii. Kilka autobusów zostało sprzedanych i przez pośredników trafiły do Meteora Jaworzno. W bieruńskiej zajezdni tej firmy pojawiły się również jelcze 120M sprowadzone z PKM Jaworzno.

Ex-jaworznicki Jelcz 120M nr tab. 148 posłużył jako dawca organów do jeżdżącego od kilku lat w Meteorze Jelcza 120M nr tab. 822. Tymczasem wóz nr 147 przeszedł drobny remont, został opakowany szczelnie folią reklamową i z końcem lipca wyjechał na trasę z nowym numerem 823 odziedziczonym po skasowanym dwa lata temu jelczu M11. W Meteorze jest jeszcze wóz ex 150, być może również jego zobaczymy jeszcze na trasie. Wszystkie opisane autobusy pochodzą z 1997 roku.

Wśród jelczy M121M do remontu trafił tyski 145. Po doprowadzeniu go do ładu pojawił się w Olkuszu z numerem 861 (dwa lata temu ten numer nosił Jelcz M081MB sprzedany do DLA Wrocław). Do Meteora lub w jego okolice (do remontu lub na części) trafiły jeszcze trzy inne "gnioty" - 133, 135 i 137 (wszystko rocznik 1996).

[JJ]


   •  Gliwice

Gliwicki PKM skusił się na używane autobusy. Na terenie zajezdni nasi reporterzy wypatrzyli trzy autobusy marki DAB pochodzące z Kopenhagi. O zakupie używanego przegubowego DAB-a było słychać już wcześniej, teraz plotki potwierdziły się. Z uzyskanych informacji wynika, że nie jest do końca pewne czy wszystkie trzy pojazdy pozostaną w PKMie. Jeśli tak, to przed wyjazdem na trasy zostaną przemalowane (a właściwie odświeżone, bo są już żółte).

[JJ, PW]


Nr 16(38)/06


   •  Jaworzno

9 lipca na wakacyjną linię 390 wyruszył drugi wyremontowany w warsztatach PKM Jaworzno Ikarus 280 (nr tab. 229, ex PKM Tychy 227). Jakość remontu znacząco przewyższa dotychczasowe naprawy, którym poddawane były np. jelcze M11. Po zakończeniu napraw blacharskich (remont kratownicy i wymiana blach na ocynkowane) ikarus został pomalowany w barwy firmowe jaworznickiego przewoźnika. Nowością są gumowe listwy ozdobne, które znacznie lepiej prezentują się niż dotychczas stosowane - aluminiowe. W środku natomiast zamontowano wodoodporne laminaty, znacznie estetyczniejsze niż stosowane wcześniej zwykłe, białe dykty. Pojazd od innych Ikarusów PKM-u wyróżnia tylnia ściana wykonana z tworzywa sztucznego. Przeguba dokładnie uszczelniono, m. in. wkładając styropian w ściany boczne. Największą jednak zaletą 229 są dodatkowe trzy nagrzewnice umieszczone w naczepie. Całość prezentuje się bardzo ładnie. Pojazd można spotkać na praktycznie wszystkich liniach PKM Jaworzno obsługiwanych taborem wielkopojemnym. Za jakiś czas na trasę wyjadą kolejne wyremontowane ikarusy.

[AS, TS]


   •  Chrzanów

W trzebińskiej zajezdni Transgóru coraz więcej autobusów odkupionych od Duhabexu przemalowywanych jest w barwy nowego właściciela, u którego jeżdżą już od ponad roku. 19 lipca na trasę wyjechała kolejna przemalowana scania. Tym razem jest to bardzo charakterystyczny wóz, który w Duhabexie nosił numer 19. Również w Transgórze nadano jej identyczny numer taborowy, a oprócz tego ozdobiono ją logo Transgóru. Jeździ głównie na liniach K oraz X.

20 lipca na bazie Transgóru w Trzebini pojawił się neoplan N4016 sprowadzony z Niemiec. Autobus kupiony został od przewoźnika KVG Kassel, u którego jeździł z numerem tab. 014. Ze wstępnych informacji wynika, że nie będzie on przemalowywany w barwy zakładowe Transgóru i w niedługim czasie powinien pojawić się na liniach komunikacji miejskiej. Więcej szczegółowych informacji pojawi się w ciągu kilku najbliższych dni.

[TS]


   •  Świerklaniec

Po kilku latach stagnacji w Ampexie Bytom coś się ruszyło - za sprawą zakupu jelcza M11. Biały autobus z całopojazdową reklamą serwisu ogumienia przybył na Górny Śląsk z Lublina. Jeździł tam z numerem 177 na liniach Miejskiej Komunikacji Prywatnej. Zmodernizowanego jelcza zobaczyć można na linii 83 kursującej z Tarnowskich Gór do Zabrza.

[JS]


   •  Świerklaniec

Jedyny jelcz PR110M (nr inw. 910004) należący do PKS Będzin, obsługujący do końca maja bezpłatną linię S-9 w Sosnowcu, znalazł niedawno swój nowy dom. Jego nowym właścicielem został Transkom Piekary Śl. Autobus został przemalowany w barwy zakładowe Transkomu i ozdobiony numerkami 31. Nowość była widziana jak na razie tylko na linii 199 z Zabrza do Kochłowic, choć powinna jeździć na linii 201.

[JS]


   •  Świerklaniec

Następne 3 poznańskie ikarusy 280.26 dotarły do PKM Świerklaniec w niedzielę 16 lipca. Są to wozy z numerami 1502 (rocznik 1989), 1504 i 1515 (obydwa z 1990 roku). Następnego dnia zostały ozdobione świerklanieckimi numerami - odpowiednio 0610, 0611 i 0609. Obecnie stoją i oczekują na dostawę kasowników, których zapas został wyczerpany. Tym samym w PKM Świerklaniec jest już 7 zielono-żółtych przegubowców.

[JS]


   •  Świerklaniec, Bytom

Pierwszy z dwóch zakupionych przez Nowak Transport MAN-ów opuścił bramę świerklanieckiej zajezdni. Wyjechał w niedzielę 16 lipca na trasę linii 145, jeszcze bez numerów bocznych. Nazajutrz rano jeździł już oklejony numerkami 026 na jednym z wozów linii 623.

[JS]


   •  Ruda Śląska

Od kilku dni na rudzkiej linii 230, obsługiwanej od początku lipca przez firmę Henzago, jeździ biało-czerwony trzydrzwiowy Neoplan N4021 pochodzący z niemieckiego miasta Herten. Jako, że na autobusie pozostał numer 2651 nadany przez poprzedniego właściciela (Vestische Straßenbahnen), nie otrzymał on zgodnie z tradycją żadnego nowego numeru. Autobus z 1992 roku znacząco różni się od swojego kolegi użytkowanego przez Zagozdę od maja, między innymi za sprawą zupełnie innej ściany przedniej. Wyświetlacze nie zostały jak na razie przeprogramowane, co więcej, nie zostały nawet wyłączone. Przedni i boczny wyświetlacz są zaklejone planszami z logo KZK GOP, a tylni prezentuje logo poprzedniego właściciela.

[JS]


   •  Świerklaniec

W godzinach wieczornych 15 lipca dojechały do świerklanieckiej zajezdni PKM kolejne przegubowe ikarusy zakupione od MPK Poznań. 3 sztuki, niedawno jeżdżące w stolicy Wielkopolski z numerami 1512, 1518 i 1537, już dwa dni później wyjechały na linie 5, 820 i 860. Otrzymały numery (odpowiednio) 0608, 0607 i 0606. Najprawdopodobniej na czterech ikarusach się nie skończy, już niedługo mają dołączyć do nich kolejne 3 "poznaniaki".


[JS]


   •  Katowice, Zabrze

Od połowy lipca na linii 250 ujrzeć można jelcza 120M/3 zakupionego w maju przez Krzysztofa Pawelca od PKS Będzin. Ex SBE 74AP otrzymał u Pawelca numer 015 i nowe katowickie tablice rejestracyjne. Informacja o trasie i numerze linii prezentowana jest na nowozainstalowanych wyświetlaczach diodowych.

[JS]


Nr 15(37)/06


   •  Świerklaniec

W zajezdni firmy Nowak Transport pojawiły się kolejne dwa MAN-y NL202. Nowe nabytki są biało-niebieskie i pochodzą z niemieckiego miasta Saarbrücken, gdzie jeździły w firmie Saarbahn GmbH.

[JS]


   •  Gliwice, Kraków

Do niecodziennej transakcji doszło pomiędzy Tramwajami Śląskimi, a MPK Kraków. Krakowskie przedsiębiorstwo wypożyczyło sobie bowiem dwa wagony 111N - skład 341+342. Powodem wypożyczenia jest konieczność zapewnienia odpowiedniej ilości taboru dwukierunkowego niezbędnego do obsługi nowej linii tramwajowej, której trasa poprowadzona będzie nowowybudowanym odcinkiem ulicą Pawią (w okolicy dworca głównego w Krakowie). Do czasu zakończenia budowy nowej trasy linia ta pozbawiona będzie bowiem pętli końcowej. Podstawę taboru stanowić będą wagony N8S sprowadzone z Norymbergii, nasze "stojedynastki" będą uzupełnieniem.

Wagony przetransportowano na lawecie samochodowej w nocy z 9/10 lipca (wagon 342) oraz z 10/11 lipca (wagon 341). Ponieważ jak większość górnośląskiego taboru tramwajowego są w fatalnym stanie, przede wszystkim estetycznym, więc MPK zmuszone będzie przeprowadzić drobny remont. Wymianie ma ulec wnętrze (laminaty, siedzenia), część wyposażenia elektrycznego, a z zewnątrz - pantograf i wózki. Wagony przejdą też drobne prace blacharskie oraz zostaną pomalowane w biało-niebieskie barwy krakowskich tramwajow. Ich macierzystą zajezdnią będzie Podgórze.

W zamian za wypożyczone wagony z Krakowa przywędrowały dwie stopiątki - w MPK nosiły numery 459 i 470. W zajezdni Gliwice mają zostać przemalowane na kremowo-czerwono, aby nie wyróżniały się zbytnio - wyróżniać się będą jednak z pewnością, z uwagi na ich stan techniczny i estetyczny.

Wymiana powrotna ma nastąpić w maju przyszłego roku. Jeśli więc w międzyczasie w GOP-ie zajdzie potrzeba użycia taboru wahadłowego do dyspozycji będą tylko dwa składy 111N: 360+406 oraz 373+613, nie licząc wagonów typu N.

Rozładunek wagonu 459.

Załadunek wagonu 341 w zajezdni Gliwice.

Krakowskie stopiątki w zajezdni Gliwice.

Wagon 342 w zajezdni Podgórze w Krakowie.

[JJ, MM]


   •  Ruda Śląska, Świerklaniec

Pierwszy tydzień lipca był dla pasażerów linii 121 udręką - firma Henryka Zagozdy, której zlecono w trybie awaryjnym obsługę tej linii (po upadku PKM Bytom) nie dawała rady wysyłać na trasę wszystkich wymaganych pięciu autobusów, a nawet te które jeździły (czasami tylko jeden!) nie wykonywały wszystkich kursów. Od 5 lipca obsługę linii wspomagała firma Nowak Transport, jednak kursowały wyłącznie krótkie autobusy (jelcze 120M i M11). Dopiero po weekendzie nastała nowa jakość - bowiem od 10 lipca firma Benedykta Nowaka skierowała do obsługi tej linii (już w całości, bez dzielenia się z Zagozdą) pięć niskopodłogowych MAN-ów - cztery przegubowe NG272/312 i jednego NL202. Solówka NL202 to wóz, który jeździł już od pewnego czasu po regionie, natomiast przegubowce to zupełna nowość. Ściągnięte zostały z Gryfu Kartuzy, a ich wcześniejsi właściciele to m.in. BVG Berlin. Wszystkie autobusy są trzydrzwiowe, otrzymały numery boczne od 020 do 023, a NL202 - 024.


Po Rudzie Śląskiej jeżdżą też od kilku dni dwa wynalazki sprowadzone przez Zagozdę. Pierwszym z nich jest Jelcz M11 nr tab. 492 (numer pozostał po MZK Zielona Góra), a drugim Jelcz L11.2 nr tab. 15 (na razie nieznanego pochodzenia).

[JJ]


   •  Tychy

Tyska firma PTS Bustrans, której podstawowym zadaniem jest świadczenie przewozów pracowniczych dla Fiat Auto Poland sprowadziła zza zachodniej granicy dwa przegubowe niskopodłogowe MAN-y NG272 - jednego z Chemnitz, a drugiego z Köln.

[JJ]


   •  Świerklaniec

W Świerklańcu nie koniec nowości taborowych. Zgodnie z przewidywaniami kolejny gdyński ikarus przyjechał na Górny Śląsk. W piątek 7 lipca gdyńskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej wraz z ZKM świętowało ostatni liniowy kurs węgierskiego przegubowca, a już następnego dnia popołudniu autobus o numerze 5633 zadomowił się w Świerklańcu. 10 lipca wyjechał na trasę linii 820 oznaczony numerem 0605.

[JJ]


   •  Świerklaniec

4 lipca dotarły do zajezdni PKM Świerklaniec 2 używane MAN-y sprowadzone z Niemiec przez sosnowiecką firmę DWZ. Jeden z nich to 11-letni NL202 w wersji dwudrzwiowej, a drugi reprezentuje trzecią generację - model NL263, z 1998 roku i wyposażony jest w 3 pary drzwi. Obydwa pojazdy już są przemalowane w świerklanieckie barwy i ponumerowane - odpowiednio 0603 i 0604. Następnego dnia wyjechały na trasę linii 780.

[JS]


   •  Bytom

Na linii 753 pojawił się 5 lipca niespotykany do tej pory w Polsce wytwór białoruskiej myśli technicznej - autobus MAZ 103. Niskowejściowa konstrukcja produkowana jest w Mińsku na licencji Neoplana. Ten konkretny produkt wzorowany jest na modelu N4016. Nie wiadomo na razie w jaki sposób ten autobus znalazł się w rękach Tadeusza Powichrowskiego, obsługującego ponownie po krótkiej przerwie linię 753.

[JS]


   •  Trzebinia, Chrzanów

Od poniedziałku 3 lipca przez okres dwóch miesięcy trzebińska zajezdnia Transgóru Mysłowice testuje Mercedesa O405N zasilanego gazem ziemnym. Autobus wyprodukowany w 1996 roku wypożyczony został od firmy Drabas z Żor. Nadano mu numer boczny 29, a spotkać go można na linii 309. Od początku wzbudził zainteresowanie pasażerów, głównie za sprawą niskiej podłogi i estetycznego wnętrza. Do tej pory na liniach ZKKM Chrzanów jeździło sześć autobusów na gaz. Były to wysokopodłogowe volva B10M-60 CNG/Säffle 2000 kupione od GS Göteborg. Pierwszy tego typu pojazd rozpoczął funkcjonowanie na liniach w ubiegłoroczne wakacje. Początkowo tankowany był w Krakowie jednak od kilku miesięcy na zajezdni Transgóru w Trzebini działa stacja z gazem CNG. Gdyby testy wypadły pomyślnie i zdecydowano się zakupić kilka pojazdów typu Mercedes O405N CNG z pewnością poprawiłby się standard i jakość oferowanych usług.

Ponadto rozpoczęło się przenumerowywanie i przemalowywanie w barwy zakładowe Transgóru autobusów przejętych w ubiegłym roku od Duhabexu Chrzanów. Na razie zabiegowi temu poddano dwie scanie, które do tej pory nosiły numery 15 i 01, a teraz dostały numery odpowiednio 15 i 30. Oba pojazdy najczęściej można spotkać na liniach K oraz X.

[TS]


Nr 14(36)/06


   •  Ruda Śląska

Firma Henzago należąca (jak sama nazwa wskazuje) do Henryka Zagozdy, po wygraniu trzech linii w Rudzie Śląskiej (144, 230, 255) i nie dysponując cały czas autobusami zgłoszonymi w ofercie przetargowej, a dodatkowo borykając się od dłuższego czasu z różnymi kłopotami związanymi z zapewnieniem właściwej jakości usług, ściągnęła kolejnych kilka używanych autobusów.

Pierwsze dwa to niskopodłogowe Setry S300NC. O pierwszej z nich (ex Gryf Kartuzy 7041) pisaliśmy już w informacji o zmianach przewoźników. 3 lipca na trasie pojawił się drugi podobny autobus, jednak w nieco innym malowaniu. Został oznaczony numerem bocznym 07, a podobnie jak 7041 jest prawdopodobnie wypożyczona z Gryfu. Autobus debiutował na linii 230, gdzie kursował razem z Neoplanem N4021NF nr tab. 397.

Kolejne pojazdy to ikarusy - dwa przegubowe i jeden krótki. Pierwszy przegubowiec jest czerwony, jeździł do niedawna w MZK Bydgoszcz z numerem 3418. Tutaj nie zastosowano nowej świeckiej tradycji pozostawiania numeru poprzedniego właściciela jako obowiązującego u Zagozdy i naklejono cyferki 06. W autobusie zostały zainstalowane nietypowe czerwone wyświetlacze zabrane z Ikarusa 260 nr tab. 018. Pozostałe dwa "nowe" autobusy przybyły z Dolnośląskich Linii Autobusowych we Wrocławiu. Przegubowiec, przyozdobiony reklamą wrocławskiego Auchan, ma numer 227, a 260-tka (w żółtym malowaniu zakładowym DLA) ma numer 106 - tutaj stare numery służą nowemu właścicielowi.

Ostatnią nowością (choć już nie taką świeżą) bazy w Chebziu jest Ikarus 280.03 nr tab. 01. Wcześniej jeździł z numerem 009, a został ostatnio zmodernizowany i otrzymał nową ścianę przednią, a przede wszystkim tylną. Wspominaliśmy o jego remoncie jakiś czas temu. Nietypowo wykończony przegubowiec zainaugurował swoje jazdy na linii 215.

Zapewnie to nie koniec niespodzianek taborowych najbliższych dni. W zależności od dalszych losów likwidowanego PKM Bytom być może ich autobusy wystawione zostaną na sprzedaż. Tymczasem w Gdyni zbliża się uroczystość zakończenia eksploatacji ostatniego ikarusa 280 w firmie PKA - już wiadomo, że autobus został sprzedany, nie wiadomo jednak czy na Śląsk.


[JS, JJ]


   •  Jastrzębie-Zdrój

Z początkiem lipca pojawił się na liniach obsługiwanych przez jastrzębski PKM, testowy MAN Lion's City. Nie jest to pierwsza wizyta testowego autobusu tego producenta, jastrzębski przewoźnik korzystał już w przeszłości z tej formy promocji wyrobów firmy MAN. Na dzień dzisiejszy PKM Jastrzębie-Zdrój dysponuje 25 autobusami tej marki. Ostatnim zakupionym (w 2006 roku) jest roczny MAN EL283 Lion`s City T.

[dq]


   •  Żory

Z początkiem czerwca żorska firma V-Bus wzbogaciła się o kolejnego Mercedesa typu O405. Autobus sprowadzony został prawdopodobnie z Niemiec i jest to już 4 zakupiony w tym roku mercedes tego typu. Autobus z numerem 53 można spotkać na terenie Wodzisławia i okolicznych gmin.

[dq]


   •  Świerklaniec

Wieczorem 27 czerwca przyjechał do świerklanieckiej zajezdni PKM pierwszy przegubowy ikarus 280.26 zakupiony od MPK Poznań. Już pierwszej nocy został przygotowany do liniowego wyjazdu w "barwach" nowego właściciela. W "barwach", ponieważ na razie ten 21-letni autobus pozostanie w żółto-zielonym malowaniu zakładowym ze stolicy Wielkopolski. Wspomnianej nocy ikarus został przyozdobiony żółtymi numerami 0602, logo firmowym i "strzałeczkami" KZK GOP. Z tylnej ściany została zdarta reklama, zainstalowano także stare kasowniki R&G. Już następnego dnia rano ex 1519 rozpoczął służbę na linii 114 (gdzie akurat logo KZK jest mu najmniej potrzebne).

[JS]


   •  Katowice, Chorzów, Będzin

28 kwietnia zdjęto ze stanu kolejny wagon 102Na - pechowcem był 155, który dość szybko zresztą został pocięty i złomowany. 20 czerwca skreślone zostały dwa wagony 105N z zajezdni Będzin - 444 i 516. Tym samym ilostan liniowego taboru tramwajowego w GOP stopniał do 368 wagonów (w tym 19 stodwójek).

W sprawie spalonego na początku kwietnia wagonu 102Na 230 nadchodzą sprzeczne wieści. Wagon miał być remontowany, najprawdopodobniej zostanie jednak skasowany.

Poza kasacjami w ostatnich tygodniach nastąpiły też przenosiny. Są oczywiście związane ze zmiana obsługi linii między zajezdniami (wraz z liniami przenoszona jest także odpowiednia ilość taboru). 15 czerwca macierzystą zajezdnię zmieniły wagony 102Na 163'' i 168 oraz 105Na 769 (z Chorzowa Batorego do Zawodzia), a także składy 2x105N: 571+618, 576+575 i 670+669 (z Zawodzia do Będzina, dla tego ostatniego to powrót do będzińskiej zajezdni skąd wywędrował w grudniu 2004 roku).

Wagony 163'' i 168 obsługują linie zajezdni Zawodzie. Na zdjęciu wagon 769 jeszcze w służbie zajezdni Chorzów Batory.

Trzy składy 2x105N przeniesione do Będzina razem z pociągami linii 15.

[JJ]


   •  Katowice, Będzin

Dwa nieprzyjemne zdarzenia miały miejsce w ostatnich dniach w Tramwajach Śląskich. 11 czerwca na linii 27 w Klimontowie spłonął wagon 105Na 596. Przyczyną pożaru było prawdopodobnie zwarcie w instalacji spowodowane zerwaniem sieci trakcyjnej. Wagon odstawiono w zajezdni, sądząc po wielkości uszkodzeń ma szansę na odbudowę.

Tymczasem 16 czerwca na ulicy 1 Maja w katowickiej dzielnicy Zawodzie (na wiadukcie nad ulicą Murckowską) doszło do najechania wagonu 105Na 732 (linia 36) na 105Na 595 (linia 15). Pociąg linii 15 zatrzymał się przed tarczą D-20 oznaczającą zatrzymanie ruchu na czas robót torowych, które akurat tam były prowadzone, a po chwili wjechał w niego pociąg linii 36. W tym wypadku 9 osób zostało rannych, zostali odwiezieni do szpitali. Przyczyny wypadku bada tradycyjnie komisja wypadkowa.

[JJ]


   •  Jaworzno

Ratując nieco nienajlepszą sytuację taborową wśród autobusów przegubowych PKM Jaworzno zdecydował się na interwencyjny zakup trzech ikarusów 280.26. Sprowadzone zostały z Tychów, gdzie nosiły w PKM-ie numery boczne 217 (ex 4366), 227 (ex 4343) i 218 (ex 4358). Wszystkie miały w latach 1998-99 naprawę główną w KZNS. Dwa pierwsze trafiły do remontu w jaworznickich warsztatach, natomiast trzeci (218) po umieszczeniu nowych numerów taborowych (228), nawet bez zdjętej reklamy, pojawił się 8 czerwca w ruchu liniowym.

[JS, JJ]


   •  Jaworzno

Niecałe 2 dni gościł w Elbudzie Jaworzno najnowszy produkt sanockiej fabryki autobusów w kategorii midibusów - Autosan H7-20.06MB. "Solina" - tak brzmi jego nazwa handlowa, przyjechała do Jaworzna aż z Sandomierza gdzie od niedawna z numerem 12 jeździ w tamtejszym ZKM. 13 czerwca przez cały dzień i 14 czerwca do 13:15 tester obsługiwał chrzanowską linię 308. W godzinach popołudniowych pojazd opuścił Jaworzno i udał się na testy do innego, bliżej nieokreślonego miasta.

[JS]


   •  Tychy, Mysłowice

14 czerwca na linii 954 obsługiwanej przez firmę Meteor Jaworzno pojawił się Mercedes O100 City nr tab. 05 z firmy Alter Strzelce Opolskie. Ten niskopodłogowy minibus jeździ zwykle na liniach obsługiwanych na zlecenie MZK Tychy, stąd na drzwiach pojazdu są w dalszym ciągu informacje, że obowiązują bilety MZK Tychy, jednak są one przekreślone żółtą taśmą klejącą. Wprawdzie pojawienie się tego pojazdu na linii Meteora zdarzyło się prawdopodobnie pierwszy raz, ale nie jest to wielka niespodzianka, gdyż obie firmy działają w praktyce wspólnie, a ten midibus korzysta z bazy i zaplecza Meteora w Bieruniu.

[MK, JJ]


Nr 13(35)/06


   •  Żory

Wiosną zaszło kilka zmian w parku autobusowym żorskiego V-busa. Przewoźnik ten wzbogacił się o dwa Mercedesy O405, sprowadzone jak ich poprzednicy z Niemiec. Wozy te otrzymały numery boczne 2 i 8. Pierwszy z nich otrzymał zarazem busboard zaprawy budowlanej Ceresit, a także wyróżnia się charakterystycznym wyświetlaczem. W ruchu liniowym pojawiły się w maju. Warto przypomnieć, iż wcześniej odpowiednie numery boczne posiadały Mercedesy O305.

Z kolei zmianom wizerunkowym zostały poddane dwie 405-tki o numerach bocznych 11 i 16. Pierwszy z nich otrzymał typowe dla V-busa, niebieskie malowanie, a wóz o numerze 16 rozpoznać można po reklamie Ytonga.


[DQ]


   •  Sosnowiec

Po dość długim czasie PKM Sosnowiec rozstrzygnął wreszcie przetarg na zakup 68 autobusów niskopodłogowych. 12 czerwca ma zostać podpisana umowa z dwoma producentami: firmą Polskie Autobusy (która dostarczy 38 Jelczy M121I) oraz Solaris Bus & Coach (30 Solarisów Urbino 15). Zakup tych pojazdów dofinansowany jest z funduszy Unii Europejskiej, z programu ZPORR. Do całego programu doklejono jakiś czas temu 4 jelcze zakupione w zeszłym roku. Program zakłada ponadto modernizację ponad 200 przystanków autobusowych na terenie Sosnowca, Będzina i Dąbrowy Górniczej. Przedstawiciele obu marek, które wygrały przetarg, są już obecni w taborze PKM Sosnowiec.

[JJ, AP]


   •  Ruda Śląska

W sobotę, 10 czerwca na ulicy Zabrzańskiej w Rudzie Śląskiej nasi wysłannicy zaobserwowali Ikarusa 260.04 nr tab. 018 z firmy Henzago, który zdefektował najpewniej na linii 147. W autobusie pękło łożysko i w efekcie urwało się koło. Na szczęście nie stało się nic poważniejszego, do pojazdu sprowadzono bliżej nieznany nam jak dotąd dźwig zabudowany na "ogórku".

[KB]


   •  Jastrzębie-Zdrój

Zakupów jastrzębskiego PKM-u ciąg dalszy. Po testowym autobusie MAN Lion's City T, wybór padł tym razem na wyroby z Bolechowa. W połowie tygodnia zawitały do Jastrzębia dwa nowe Solarisy Urbino 10. Dotychczas PKM w Jastrzębiu posiadał jeden egzemplarz tego modelu, zakupiony w sierpniu 2004 roku. Autobus dobrze spisywał się ruchu, stąd też decyzja o zakupie kolejnych. Solarisy o numerach 235 i 236 wyjechały pierwszy raz na ulice Jastrzębia i Wodzisławia 8 czerwca. Będą pojawiać się głównie na liniach o niskiej lub średniej frekwencji.

[DQ]


   •  Gliwice

Na zaktualizowanej stronie internetowej gliwickiego PKM-u pojawiło się ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na dostawę 6 sztuk fabrycznie nowych autobusów przegubowych niskopodłogowych. Termin dostaw nowego taboru określono na 29 grudnia br. Po raz bodaj pierwszy w przypadku takich przetargów, udostępniono do pobrania pełny dokument Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, określający bardzo szczegółowo wszelkie konieczne do spełnienia parametry graniczne oraz sposób oceny ofert.

Konstrukcja wymagań ujętych w SIWZ wyklucza autobusy, które posiadają jakiekolwiek stopnie poprzeczne w drzwiach pojazdu. Dlatego też najbardziej prawdopodobny wydaje się wybór między Solarisem Urbino 18 trzeciej generacji, a MAN-em A23 Lion's City G.

[KB]


   •  Tychy

Z tyskiej zajezdni wyjechał na trasę kolejny DAB 15-1200C, z numerem taborowym 186. Na ulicach widziano także jeszcze jednego niskopodłogowca, wypełniającego lukę w numeracji - 187.

[TK, KB]


   •  Jaworzno

Od 13 maja jeździ drugi Neoplan N4009 należący do Elbudu Jaworzno. Autobus nr 20, wyglądający identycznie jak jego brat z numerem 18, wyjeżdża na razie sporadycznie. Pierwszego dnia jeździł na chrzanowskiej linii 308, później pojawiał się na 338, a czasami również na jaworznickiej linii 307.

[JS]


   •  Piekary Śląskie

Na linię 85, łączącą Bytom z Pyrzowicami, wyjechał 7 czerwca pochodzący z Niemiec MAN NL202, należący do niewielkiej firmy przewozowej z Piekar Śl. - UT "Krawczykowie". Biały pojazd z jasnoczerwonymi paskami wyposażony jest w dwie pary drzwi, przednie otwierane do wewnątrz, a środkowe rozsuwane na zewnątrz. Wyświetlaczy brak, ale z przodu umieszczona została duża tablica z numerem linii i zasadniczą trasą. Tablica zapewne nie będzie wyjmowana, a kursy wariantowe oznakowane będą dodatkową małą tablicą wrzuconą za przednią szybę.

[JS]


Nr 12(34)/06


   •  Bieruń

W Meteorze nastąpiło kilka zmian taborowych w ostatnich miesiącach. W 2006 roku firma pozbyła się już 7 autobusów. Skasowane zostały: Jelcz 120M nr tab. 829 (ex Włocławek), Ikarus 280.26 nr tab. 859 (ex Tychy), Jelcz M11 nr tab. 886 (ex Kraków), a także spalony Jelcz M121 nr tab. 884. Sprzedano dwa Autosany A1010M nr tab. 844 i 848 (do Transkomu Skoczów), a także Mercedesa Sprintera nr tab. 872 (prywatnemu przewoźnikowi z Mielca). Trwają także remonty - wyjechały Jelcz 120M/3 nr tab. 836 i Jelcz M11 nr tab. 839, na warsztat trafiły Jelcz 120M nr tab. 822, a także prototypowy Jelcz M125M nr tab. 867, trwają także prace przy kilku innych autobusach. Tymczasem do przejścia na tamten świat szykuje się Jelcz PR110R nr tab. 811.


[JJ]


   •  Ruda Śląska

25 maja na linii autobusowej 37 zadebiutował używany przegubowy Neoplan N4021NF, który od dłuższego już czasu skrywał się po zakamarkach chebziańskiej zajezdni. Niskopodłogowiec zakupiony przez firmę pana Zagozdy pochodzi wg naszych ustaleń z KVB Köln i "odziedziczył" niemiecki numer taborowy 398. Na linię wyjechał z działającym i zaprogramowanym wyświetlaczem, jednakże nie zadano sobie trudu usunięcia oryginalnej niemieckiej reklamy.

[KB]


   •  Świerklaniec

Testowy Mercedes Citaro wizytujący nasz region ponad rok temu znów zajechał do GOP-u. 23 maja zakotwiczył na około 2 tygodnie w Świerklańcu, w firmie Nowak Transport. Pierwsze jazdy z pasażerami odbędzie 25 maja - na linii 119 rano, a popołudniu na 283. W następnych dniach będzie go można zobaczyć także na innych liniach obsługiwanych przez tego przewoźnika, m.in. na 145 i 614.

[JS]


   •  Katowice, Sosnowiec

Od początku maja na liniach bezpłatnych do Auchan Sosnowiec jeździ pierwszy z trzech Jelczy 120M sprowadzonych niedawno przez Pawelca z Krakowa. W tym ostatnim mieście oznaczony był numerem BF327. Dwa pozostałe (ex BF253 i BF259) ciągle jeszcze stoją na zajezdni w Ligocie. Wszystkie 3 sztuki zostały wyprodukowane w 1995 roku. Wspomniany na początku Jelcz został przemalowany w nową wersję reklamy Auchan Sosnowiec.

Taki sam wzór malowania otrzymały także 3 inne wozy - Jelcze M11 o numerach SK 45136 (poprz. nr SK 45137, ex Jastrzębie 238) i SK 45137 (poprz. nr SK 45138, ex MKP Lublin 100) oraz inny ex-krakowski Jelcz 120M - SK 6993C (ex BF218, do niedawna w barwach Auchan Katowice). Jelcz M11 nr SK 45136 oprócz nowych barw (i "nowej" rejestracji) otrzymał także nowy przód i tył, identyczne jak w wyremontowanym w grudniu "migu" nr SK 45138.

W ramach ciekawostki warto dodać, że firma pana Pawelca jakiś czasu temu przeprowadziła się wirtualnie do wsi Biechów pod Pacanowem (pow. buski, woj. świętokrzyskie). Zmiana oficjalnej siedziby firmy ma z pewnością na celu obniżenie kosztów działalności (podatki od środków transportu i część innych zobowiązań mają różne stawki w zależności od gminy). W Katowicach firma prowadzi dwa oddziały: przy ulicy Zielonej (biuro, prawdopodobnie w mieszkaniu) i Książęcej (baza).

[JS]


Nr 11(33)/06


   •  Jaworzno

Elbud Jaworzno definitywnie pozbył się swoich ikarusów 260, obydwa pojazdy trafiły na złomowisko w Mysłowicach - Brzezince. Ikarus nr 10 już od kilku miesięcy stał bezużytecznie na zajezdni przy Olszewskiego w Jaworznie. Drugi - nr 01 - jeszcze w marcu pojawiał się sporadycznie jako rezerwa na jaworznickiej linii 307. Na dzień dzisiejszy tabor Elbudu składa się z 9 pojazdów, z czego zdecydowana większość (7 sztuk) to pojazdy klasy midi, a tylko 2 Autosany A1010M można określić mianem "autobus".

[JS]


Nr 10(32)/06


   •  Bytom

Tuż po wyjeździe Mercedesa O405G swą premierę liniową miały kolejne Neoplany N4021NF. 26 kwietnia na trasach zaobserwowano aż trzy używane przegubowce pochodzące z moBiel Bielefeld. 7710 widziany był na bytomskim dworcu z oznakowaniem linii 121, zaś 7712 i 7713 nasz wysłannik złapał na linii 820. Autobusy otrzymały jedynie niezbędne oznakowanie i wyjechały na linie obsługiwane przez bytomski PKM w malowaniu poprzedniego właściciela. W przypadku wozu 7713 nie pofatygowano się nawet, aby zdjąć z pasa środkowego niemiecką reklamę, to też pasażerowie mogą się dowiedzieć, że "Ihre Küche ist unser Thema...".

[KB]


   •  Bytom

25 kwietnia po raz pierwszy na trasę wyjechał niedawno sprowadzony przez bytomski PKM Mercedes O405G 7420, o którego zakupie informowaliśmy już wcześniej. Trzydrzwiowy autobus wyprodukowany w 1987 roku zadebiutował na linii 623. Pojazd zakupiony został wg naszych ustaleń w centrum autobusów używanych Evobus w Mannheim. Ostatnie lata pełnił służbę we wschodnioniemieckim przedsiębiorstwie RegioBus Mittweida, gdzie kursował z numerem 1060. Do maja 1998 jeździł zaś w SVP Pforzheim jako 239.

[TM, KB]


   •  Racibórz

24 kwietnia wyruszyła na miasto druga zamojska Kapena Thesi City - 1067 ex 292. Również i ona nie ma zaprogramowanych wyświetlaczy, jeździła na linii 9 z tablicami i przypadkowym napisem "Wynajem".

[JS]


   •  Chorzów

Jak informowaliśmy jakiś czas temu, Tramwaje Śląskie zdjęły ze stanu wagon 102Na 195. Tymczasem jak się okazało była to tylko operacja "papierowa", faktycznie skasowany został wagon 102Na 163 (rocznik 1970), a wagon 195 otrzymał krzywe naklejki z numerem 163 i po doposażeniu w brakujące podzespoły (m.in. wózki) wyjechał na trasę.

[JJ]


   •  Racibórz

Jest już pierwszy efekt wprowadzenia do eksploatacji dwóch ex-zamojskich kapen. Przedsiębiorstwo Komunalne wystawiło na sprzedaż dwa Jelcze PR110M - nr 1043 i 1046. Cenę minimalną ustalono na 5000 zł za każdego.

[JS]


Nr 09(31)/06


   •  Świerklaniec

Do świerklanieckiej zajezdni PKM dotarł 22 kwietnia kolejny ex-gdyński ikarus 280. Autobus do niedawna jeździł w barwach PKA Gdynia z numerem 5608. Jest to już trzeci autobus sprowadzony przez PKM Świerklaniec z Gdyni, poprzednie jeżdżą od kilku miesięcy z numerami 0502 i 0503. Najnowszy (rocznik 1983) otrzymał numer 0601. Niebieskie numery na białym tle (identyczne ma przegub nr 0503) wymalowane zostały ze wszystkich stron, ale nad drugimi drzwiami pozostał (chyba na pamiątkę) poprzedni, gdyński numer.

[JS]


   •  Ruda Śląska

Inwencja twórcza Henryka Zagozdy nie zna granic. Na zajezdni w Chebziu przygotowywany jest do wyjazdu odstawiony od grudnia 2004 roku ikarus 280.03 (przed odstawieniem jeździł z numerem 009). Autobus otrzymał dość nietypową ścianę tylną. Nietypowość ta przejawia się "dabopodobnym" prostokątnym tyłem z małą szybą i okienkiem na wyświetlacz.

[JS]


   •  Bytom

Wyjechały kolejne z pięciu ostatnio zakupionych przez PKM Bytom Neoplanów N4021NF. 20 kwietnia, oprócz autobusu z numerem 7711, pojawił się także 7709 (ex 738) - obsługiwał rudzką linię 255. Następnego dnia wyjechały wozy nr 7708 (ex 742) oraz 7712 (poprzedni numer na razie nieznany). Obsługiwały odpowiednio linie 121 i 146.

[JS]


   •  Bytom

Pierwszy z drugiej serii przegubowych Neoplanów, o których informowaliśmy przed tygodniem, wyjechał 20 kwietnia na linię 623. Autobus o numerze 7711 (ex moBiel Bielefeld 744) nie został przemalowany, pozostał w niebiesko-granatowym podkładzie reklamy nocnych połączeń w Bielefeld.

[KB]


   •  Racibórz

Przedsiębiorstwo Komunalne z Raciborza powoli, acz systematycznie przestawia się na przewozy minibusowe. Przed kilkoma dniami na ulicy Adamczyka (zajezdnia PK) pojawiły się dwie sztuki minibusów Kapena Thesi City. Siedmioletnie pojazdy dotarły do grodu nad Odrą aż z Zamościa. Kursowały tam z numerami 291 i 292. Obydwa wozy wyglądające identycznie z zewnątrz różnią się między sobą układem wnętrza. Autobus z numerem 1068 (ex 291) wyposażony jest w 23 turystyczne fotele, a drugi z nich (w PK z numerem 1067, ex 292) to typowa miejska wersja z 15 miejscami siedzącymi. Tuż po świętach, 18 kwietnia, pojawiła się na linii 3 "turystyczna" Kapena nr 1068. Uwagę zwracał wyświetlacz ustawiony na zamojską linię 4, kierunek "Lubelska". Następnego dnia treść została zmieniona na "0 Zajezdnia". Wóz nr 1067 jak na razie nie wyjechał. Raciborskie przedsiębiorstwo posiada już łącznie 10 małych kapen (7 jest starszych, modelu City 7,5).

[JS]


   •  Jaworzno

W ostatnich dniach na linie jaworznickiego PKM wyjechały pierwsze Volvo B10L-SN12. Autobusy zgodnie z planami zostały przemalowane w nowe barwy zakładowe, firmie R&G zlecono zaś przystosowanie dotychczasowych wyświetlaczy do nowych potrzeb. Wozy otrzymują kolejne wolne numery, czyli od 217 do 227.

Na razie na trasy wyjechały cztery autobusy: 217 (ex Rhein-Bus Düsseldorf 5904), 218 (ex 5908), 226 (ex 5909) i 227 (ex 5905). Kolejnych można się spodziewać w najbliższych tygodniach. Autobusy widywane były dotąd na liniach 304, 305, 312 i S. Jest w miarę pewne, że na tej ostatniej zagoszczą na stałe.


[KB]


Nr 08(30)/06


   •  Gliwice

W nocy z 28/29 marca do gliwickiej zajezdni dotarły oczekiwane MAN-y. Podobnie w jak w przypadku Solarisów, ostatecznie do przewoźnika przyjechał o jeden wóz więcej, niż wynikało to z planowanego zamówienia. Tabor poszerzyły zamiast dwóch trzy wozy standardowe Lion's City z silnikami 260-konnymi oraz dwa przegubowce Lion's City G (310 KM). Autobusy otrzymały kolejne numery taborowe 36, 37, 38 (solówki) oraz 39 i 40 (przegubowe).

Nowy tabor, w zwykłym dla PKM-u Gliwice jednolitym żółtym malowaniu, wzbudził powszechne zainteresowanie. Wprawdzie o gustach się nie dyskutuje, ale swą nowoczesną i atrakcyjną stylistyką Lion's City biją chyba na głowę wszelkie inne konstrukcje znane z górnośląskich ulic. Warto dodać, że dwa przegubowce to pierwsze Lion's City G dostarczone przez MAN-a polskim przewoźnikom, są to również pierwsze w pełni niskopodłogowe fabrycznie nowe autobusy w sieci KZK GOP. Dotychczas pojawiły się jedynie przeguby z częściowo niską podłogą (używane MAN-y w PUP Czeladź i PKM Sosnowiec oraz nowe Jelcze w PKM Katowice).

O tyle, o ile 12-metrowce swym wykończeniem wnętrza nie wzbudzają raczej większej sensacji, warto poświęcić uwagę przegubowcom. Autobusy te posiadają m.in. dwie kamery skierowane na trzecie i czwarte drzwi, z bieżącym podglądem na ekranie LCD umieszczonym nad głową kierowcy. Za przegubem znajduje się też drugi wyświetlacz wewnętrzny. Pewne obawy budzić może szerokość przejść między siedzeniami - wprawdzie część pasażerów podróżować będzie w komfortowych warunkach, jednak pozostali będą zmuszeni gnieść się w wąskich przejściach. Dziwi brak miejsca na wózek w przyczepie.

5 kwietnia w godzinach popołudniowych na hali zajezdni przy ulicy Chorzowskiej odbyło się uroczyste wprowadzenie autobusów do eksploatacji. Następnego dnia wozy wyjechały na ulice - 36 na 217/2+710/7, 37 jako 120/2, 38 na 8/1. Autobusy przegubowe skierowane zaś zostały (przynajmniej na razie) przede wszystkim do obsługi linii 81, 840 i 870. Pierwszego dnia 39 kursował jako 840/1, a 40 jako 870/1.



[KB]


   •  Bytom

Na placu postojowym przy ulicy Piekarskiej nasi wysłannicy wypatrzyli w minionym tygodniu kolejne przegubowe Neoplany. Kolorystyka wskazuje, że pochodzą one ponownie z niemieckiego Bielefeld. Jeden z nich otrzymał już bytomski numer 7708, co sugeruje rychły wyjazd na trasy obsługiwane przez PKM. Zaobserwowano także białego Mercedesa O405G, który otrzymał już numer 7420.

[KB]


   •  Czeladź

Pod koniec minionego tygodnia na linii 880 zaobserwowano kolejnego MAN-a NM152 o numerze 58. Wóz wyprodukowany został w 1994 roku i jest ostatnim z czterech używanych midibusów odkupionych przez PUP Czeladź z PKS Bydgoszcz. Tylko w tym autobusie zamontowane są wyświetlacze.

Przypomnijmy, że te niskowejściowe midibusy zakupione zostały w związku z koniecznością wystawienia do przetargu na pakiet w Będzinie autobusów spełniających normę pojemności taboru A (od 41 do 85 miejsc). Pojazdy te kursują planowo obecnie wyłącznie w niedziele na liniach 67 i 97 (a także w okresie wakacyjnym na 933 kursującym w dni robocze). Nic więc nie stało na przeszkodzie, aby zgłosić któregoś z nich do przetargu na linię 880, gdzie organizator komunikacji mimo oczywistej potrzeby uruchomienia autobusu o większych rozmiarach, ponownie wpisał do warunków przetargowych tabor A.

[KB]


   •  Zabrze, Gliwice

Od 1 kwietnia na linii 250 nastąpiła zmiana przewoźnika. Linię tę obsługuje obecnie firma Usługi Transportowe Krzysztof Pawelec z Katowic, a kursuje na niej Jelcz 120M 011 (ex Meteor 813, exex Markus 07).

[JJ]


   •  Tychy

W PKM Tychy kolejne nowości taborowe. Do dwóch Heuliezów o których pisaliśmy jakiś czas temu (255 i 256) dołączył w marcu jeszcze trzeci - 257. Małe sprostowanie w sprawie ich pochodzenia - wszystkie te autobusy (pełna nazwa to Volvo B10LA Heuliez GX417, jest ich w Tychach już 9) pochodzą z przedsiębiorstwa Transports Intercommunaux Centre Essonne (TICE) z miasta Evry pod Paryżem.

Do wyjazdu przygotowywany jest także kolejny (dwunasty już) DAB 15-1200C, który otrzyma prawdopodobnie numer 188. Na trasę wyjechał również oryginalnie wyglądający autobus Volvo B10L z nadwoziem firmy Jonckheere (pochodzi z belgijskiej firmy De Lijn) - otrzymał numer 302.

PKM ma w ostatnim czasie kłopoty z większością posiadanych jelczy M121M. Wozy o numerach 133, 137, 143 i 145 mają uszkodzone nadwozia (wypadki, awarie kratownicy, itp.), natomiast problemy z układem napędowym uziemiły wóz nr 135 (oraz Jelcza 120M/2 148).

[JJ]


   •  Świerklaniec

Od 6 kwietnia PKM Świerklaniec testuje czeski niskowejściowy autobus marki SOR BN12. Prawie 12-metrowy autobus o niespotykanym wyglądzie - przednia niskopodłogowa część niższa od tylnej - wyposażony jest aż w 4 wejścia w układzie 1-2-2-2 (opcjonalnie może mieć również układ 1-2-2 lub 1-2-0). Może na swój pokład zabrać 102 pasażerów, z których 30 ma do dyspozycji miejsca siedzące. Wnętrze w części niskopodłogowej jest dość ciekawie rozwiązane - fotele na wprost drugich i trzecich drzwi oraz między nimi skierowane są do środka. Pojazd napędzany jest silnikiem Iveco F4 AE 0682H, spełniającym normę Euro III. Napęd przekazywany jest przez automatyczną skrzynię biegów typu Allison T280R.

Jak na razie tester widziany był na liniach 1 i 129, ale zapewne pojawi się także na innych liniach. Jazdy testowe mają potrwać około tygodnia.

[JS]


   •  Gliwice

Na liniach uruchamianych przez PKS Gliwice pojawiły się Setry S215ÜL. Używane autobusy pochodzą z Niemiec, o czym dobitnie świadczy napis na wyświetlaczach ("Betriebshof", czyli "zajezdnia"), którego nikt nie zadał sobie trudu ani wyłączyć, ani przeprogramować. Według naszych ustaleń, do gliwickiej zajezdni dotarło 7 autobusów tego typu.

[KB]

   •  Katowice

W związku z dostawą jelczy M125M w PKM Katowice dokonano roszad starszych autobusów między zajezdniami przy ulicy Mickiewicza oraz w Zawodziu.

Do zajezdni Zawodzie przeniesiono wszystkie trzy ostatnie Jelcze M11, które dotychczas stacjononowały przy ulicy Mickiewicza - 2009, 2228 i 2291. Tym samym w katowickiej zajezdni wśród autobusów standardowych pozostały już wyłącznie pojazdy z automatyczną skrzynią biegów.

Miejsce garażowania zmieniły też Jelcze 120MM/1 053 i 056 (z Katowic do Zawodzia) oraz Jelcze 120MM/2 127, 130 i 157 (z Zawodzia do Katowic).

[JJ]

Nr 07(29)/06


   •  Katowice

W marcu do PKM Katowice dotarły ostatnie jelcze M125M z zamówionej serii 20 pojazdów. Otrzymały numery od 219 do 221. Tym samym PKM posiada aż 37 autobusów tego typu, co stawia go zdecydowanie na pierwszym miejscu w kraju. To już prawdopodobnie koniec tegorocznych zakupów u tego przewoźnika.

[JJ]

 


   •  Katowice

Zakup kolejnych autobusów przez PKM Katowice (20 sztuk 12-metrowych jelczy M125M oraz 2 przegubowe jelcze M181MB/3) spowodowały kasację starszych pojazdów. Ilostan taboru nie wzrośnie, gdyż skasowane zostały (lub wkrótce zostanie) 22 autobusy - 20 solówek i 2 przegubowce.

Sześć z nich skreślono już w zeszłym roku - już w maju poległ Ikarus 280.26 nr inw. 4399 (rocznik 1989), a w październiku dołączył do niego równieśnik Ikarus 280.26 nr inw. 4338.

W listopadzie zdjęto ze stanu 4 jelcze M11:

Jelcz M11 025 (WPK 2150, rocznik 1986)

Jelcz M11 036 (WPK 2606, rocznik 1990)

Jelcz M11 2427 (rocznik 1989)

Jelcz M11 2621 (rocznik 1990)

Kolejna seria autobusów została wytypowana do kasacji na przełomie lutego i marca, obejmuje 15 jelczy M11:

Jelcz M11 001 (rocznik 1989, ex KM Katowice)

Jelcz M11 006 (WPK 2340, rocznik 1987)

Jelcz M11 008 (WPK 2402, rocznik 1988)

Jelcz M11 020 (WPK 2613, rocznik 1990)

Jelcz M11 021 (WPK 2072, rocznik 1986, NG 1999 KZNS)

Jelcz M11 032 (WPK 2602, rocznik 1990)

Jelcz M11 037 (WPK 2607, rocznik 1990)

Jelcz M11 039 (WPK 2609, rocznik 1990)

Jelcz M11 040 (WPK 2610, rocznik 1990)

Jelcz M11 042 (WPK 2695, rocznik 1990)

Jelcz M11 045 (WPK 2698, rocznik 1990)

Jelcz M11 047 (WPK 2700, rocznik 1990)

Jelcz M11 048 (WPK 2701, rocznik 1990)

Jelcz M11 049 (WPK 2702 , rocznik 1990)

Jelcz M11 2622 (rocznik 1990)

Do kasacji zostały wytypowane autobusy w najgorszym stanie technicznym. Większość z nich ma już na koncie ponad milion przejechanych kilometrów (rekordzista - 021, wyjeździł już 1,37 mln km).

Stawkę uzupełnia jedyny w GOPie Jelcz 120MM nr inw. 2703. Wyprodukowany w 1992 roku autobus zaczyna już ulegać biodegradacji, wymaga praktycznie wymiany kratownicy (zbudowania od nowa), więc zdecydowano o jego kasacji. Nie jest to jednak pierwszy kasowany jelcz serii 120M - w lutym 2003 roku taki los spotkał wóz o numerze 086, który uległ poważnemu wypadkowi podczas zderzenia z tramwajem.

Kasowane autobusy, tak jak w poprzednich latach przewożone są na teren bazy towarowej PKS Katowice na Roździeniu, gdzie dokonują żywota.

Tym samym w PKM Katowice pozostało w eksploatacji już tylko 10 jelczy M11 (numery: 017, 038, 046 oraz 2009, 2066, 2122, 2227, 2228, 2291 i 2612). Firma ma szanse stać się pierwszym większym przewoźnikiem w regionie, który definitywnie wycofa z eksploatacji te charakterystyczne autobusy będące efektem krótkiego, acz burzliwego romansu Jelcza z Ikarusem. Jednak nie ma specjalnie powodów do radości - w eksploatacji pozostaje jeszcze okrągła setka przegubowych ikarusów.

[JJ]

 


   •  Tychy

PKM Tychy zainwestował ostatnio w autobus turystyczny. Od 20 marca linię pośpieszną E-2 łączącą Tychy z Gliwicami oraz poranny kurs linii 400 (400/4 + E-2/3) obsługuje wysokopokładowy (SHD) Mercedes O350 z numerem 301. Autobus został najprawdopodobniej kupiony z Belgii (lub przynajmniej od belgijskiego pośrednika, którego adres internetowy widnieje na tylnej szybie), a wyprodukowany został w 1998 roku.

Zakup takiego autobusu (i ewentualnych kolejnych) jest zapewne związany z faktem, że już wkrótce na linii E-1 (Tychy - Katowice) nie zobaczymy autosanów z Meteora. MZK Tychy ogłosił bowiem przetarg na prawie wszystkie (poza 69, 294 i mikrobusami) swoje linie autobusowe w jednym pakiecie. W pakiecie tym jest również linia E-1, która ma być obsługiwana autobusami klasy turystycznej.

Ciekawostką jest fakt, że zakupiony autobus jest zbyt wysoki, aby przejechać pod wiaduktem kolejowym w ciągu ulicy Francuskiej w Katowicach (a tamtędy przebiega trasa linii 400, jak również E-1). Znaleziono na to sposób - autobus od ulicy Francuskiej jedzie trasą: Jagiellońska - Kochanowskiego - św. Jana - Dworcowa - Mariacka - Francuska, a pasażerom funduje się dodatkowe opóźnienia spowodowane korkami w centrum Katowic.

[JS, JJ]

 


   •  Czeladź

Przed dwoma tygodniami wyjechały z bazy pana Sebzdy kolejne MAN-y NM152. Wozy nr 59 i 60 (ex PKS Bydgoszcz B213 i B214) obsługiwały okrężne linie 67 i 97 objeżdżające pół powiatu będzińskiego. W kolejnych dniach MAN nr 59 pojawiał się na linii 880 z Katowic do Bykowiny.

[JS]

 


   •  Ruda Śląska

Sprowadzony niedawno w Wrocławia przez Zagozdę przegubowy ikarus doczekał się już własnych tablic rejestracyjnych. Ponadto doznał przenumerowania - dotychczasowe numery 04 (pochodzące od poprzedniego właściciela) zaklejono numerami 687 - numer ten prawdopodobnie jest identyczny z kodem kasowników, czyżby to miałby być nowy system numeracji taboru u Zagozdy?

[JJ]

 


   •  Mysłowice

Zmian w Transgórze ciąg dalszy. Do Mysłowic trafił kolejny autobus z Kopenhagi - jest nim Volvo B10M-60 Aabenraa nr 343. Od kilku dni obsługuje katowicko-mysłowicką linię 223. Z linii 219 został zdjęty Autosan A1010M nr 20 - powrócił do Trzebini, a zastapił go Jelcz M11 nr 281. Jelcz ten do niedawna pojawiał się zwykle w Lędzinach, na liniach 952 i 953. Obecnie jeździ tam Volvo B10M-60 Aabenraa nr 14. Inny Autosan A1010M - nr 015 (jeżdżący do niedawna w Meteorze z numerem 847), o którym wspominaliśmy w poprzednim numerze, obsługuje od kilku dni linię 995. Jeździ zamiast podobnego Autosana o niższym o 1 numerku.

[JS]

 


   •  Jastrzębie-Zdrój

Testowy niskowejściowy MAN Lion's City T, który na przełomie roku zwiedzał Zagłębie, znalazł przed kilkoma dniami swoją docelową zajezdnię. Trafił do PKM Jastrzębie-Zdrój gdzie otrzymał numer 234. Pierwszy raz wyjechał na trasę 21 marca - obsługiwał podmiejską linię 120 do Zebrzydowic. Jak na razie jeździ w niezmienionym, białym malowaniu z napisami promującymi ten model MANa. Pojawiły się tylko czerwone numery boczne oraz nazwa obecnego właściciela.

[JS]

 


   •  Żory

Na początku marca V-Bus Żory sprowadził zza zachodniej granicy dwa używane MAN-y NG272. Obydwa żółto-pomarańczowe autobus pochodzą z Koblencji, a konkretnie z przedsiębiorstwa KEVAG. Jeden z nich - numer 18 - od kilku dni obsługuje linie 311A, 311B i 311C łączące Rybnik z Czerwionką-Leszczynami. Drugi jeszcze stoi w wodzisławskiej zajezdni. Pojawiły się także kolejne standardowe pojazdy - 2 mercedesy O405. Otrzymały numery 28 i 30 i od niedawna obsługują linie w Żorach i Czerwionce-Leszczynach.

I jeszcze małe sprostowanie. Neoplan N4009, o którym pisaliśmy w 27 numerze, otrzymał numer 4, a nie 06 jak błędnie podaliśmy. Za pomyłkę przepraszamy.

[JS]

 


Nr 06(28)/06


   •  Katowice

W roku 2005 Tramwaje Śląskie skasowały tylko dwa wagony liniowe - dwie stodwójki (112 i 182).

Z początkiem roku 2006 skreślono ze stanu już 8 wagonów:

102Na 153 (r. 1970, ostatni RK w 1993 r.)

102Na 195 (r. 1970, ostatni RK w 1993 r.)

102Na 200 (r. 1971, ostatni RB w 1993 r.)

105Na 435 (r. 1976, ex 105N, ostatni RB w 1998 r.)

105N 500 (r. 1978, ostatni RB w 1998 r.)

105N 554 (r. 1979, ostatni RB w 1997 r.)

105N 555 (r. 1979, ostatni RB w 1997 r.)

105Na 594 (r. 1980, ostatni RB w 1995 r.).

Powyższe wagony zdjęto ze stanu z dniem 16 lutego 2006 r. W chwili obecnej Tramwaje Śląskie posiadają 371 wagonów liniowych, w tym zaledwie 20 wagonów 102Na.

Tymczasem trwające w styczniu śnieżyce spowodowały konieczność wysłania w trasy pługów odśnieżnych. Tramwaje Śląskie, poza pługami samobieżnymi (na bazie wagonów typu N) posiadają również kilka lorek, które muszą być pchane przez inny wagon roboczy. Dwie z nich - 29'' i 30 z zajezdni Stroszek wymagają obsługi przez człowieka - siedzi on w specjalnej budce zabudowanej na lorce i steruje szczotkami pługu.

Zima oraz wcześniejsze kasacje niektórych wagonów były powodem zmiany lokalizacji niektórych wagonów. Spalinowo-elektryczny 4N 39R przeniesiono z Chorzowa Batorego na Stroszek, gdzie dopięto do niego lorkę-pług nr 30. Ponadto Stroszek zamontował pług w wagonie N 130R. Te zmiany wymuszone były przez kasacje wagonów N 23 i N 113R w ubiegłych latach. W lutym będziński pług N 36R gościnnie zawitał do Gliwic, gdzie pomagał w odśnieżaniu.

W zajezdni Gliwice trwają prace przy przebudowie wagonu 105Na 135R (ex 388'''). Będzie to pierwsza robocza stopiątka w GOP o zmienionej konstrukcji. WPK/PKT posiadało tylko jeden wagon roboczy tej serii, był to 105N 95'' (ex 484, skasowany w 2000 roku), który jednak nie był przebudowany. 135R będzie wagonem transportowym z otwartymi burtami.

[JJ, AS]

 


   •  Jaworzno

Do zajezdni PKM przy ulicy Krakowskiej dotarło w ostatnim tygodniu aż 11 niskopodłogowych używanych autobusu Volvo B10L-SN12. Autobusy pochodzą tym razem jednak nie z BVG Berlin (gdzie też eksploatowano Volvo tej serii, a 8 sztuk jeździ już w szczecińskim SPAK-u), lecz z Rhein-Bus Verkehrsbetriebe GmbH (spółki należącej do komunalnego przedsiębiorstwa Rheinbahn Düsseldorf i prywatnego przewoźnika Taeter Aachen, będącego dla odmiany w 80% własnością niemieckiego oddziału Connex-u) - nosiły tam numery 5901-5911. Wozy wyprodukowane w 1996 roku posiadają nadwozie firmy Steyr, dwie pary drzwi (pierwsze tradycyjne, drugie uchylno-przesuwne) oraz ciekawy układ wnętrza - przestrzeń dla wózków oraz pasażerów stojących (popularna "rzeźnia") znajduje się nie naprzeciw wejścia, lecz bezpośrednio po prawej stronie. Wszystkie pojazdy zostaną przed wyjazdem na linie przemalowane w obecnie obowiązujące malowanie zakładowe przewoźnika, powinny także działać wyświetlacze. Otrzymają najprawdopodobniej numery boczne w przedziale 217-227. Są to pierwsze autobusy tego typu sprowadzone na Górny Śląsk.

[KB]

 


   •  Ruda Śląska

W miniony piątek, 10 marca, na linii 37 pojawił się nowy nabytek Henryka Zagozdy - Ikarus 280 rodem ze stolicy Dolnego Śląska. Z GOP-u do Wrocławia pojechały meteorowe jelcze 120M/3, a pocztą zwrotną przyjechał starszy o kilkanaście lat przegubowiec. Pojazd przeszedł lekką modernizację, czego przejawem przednia atrapa w rzadko spotykanej u nas wersji. Autobus wyprodukowany w 1985 roku, pierwszych 15 lat swego życia jeździł w MZK Jelenia Góra z numerem 616. W latach 2000-2003 kursował w MPK Opoczno jako 20, a od grudnia 2003 roku z numerem 213 jeździł w DLA Wrocław. Od 2005 roku pojawiał się na wrocławskiej linii 103 obsługiwanej przez firmę Autotram, jednakże jego właścicielem była firma Marco Polo Wrocław, gdzie otrzymał numerek 04. Z tym też oznaczeniem (i reklamą centrum handlowego Bielany, której także nie usunięto w Chebziu) autobus wyjechał na linię w Katowicach. Doposażony został w wyświetlacze diodowe, jednak bez jakichkolwiek oznaczeń nowego przewoźnika. Numer rejestracyjny też nie jest nowy, pojazd otrzymał go w spadku po przegubowcu 007 - rodzi się więc podejrzenie, że ten ostatni odstawiony został na dobre.

[KB]

 


   •  Czeladź

20 lutego na linii 672 pojawił się kolejny z autobusów sprowadzonych przez PUP Czeladź z MPK Wałbrzych. Jest nim Jelcz M11 nr tab. 65 (rocznik 1988, ex 71). Tym samym w eksploatacji jest już 6 wałbrzyskich autobusów.

[JJ]

 


   •  Tychy

Firma PTS Bustrans z Tychów (a właściwie Bierunia, bazę mają wspólną z Meteorem) świadczy usługi dla Fiata na liniach pracowniczych. Kiedyś eksploatowała ikarusy-zemuny i turystyczne jelcze, później w jej taborze pojawiły się ikarusy 280. W listopadzie ubiegłego roku tabor wzbogaciły dwie sztuki mercedesów O405G, a pod ok. 20 lutego pojawił się prawdziwy rodzynek - Jelcz M181M ex PKS Wejherowo 6203, rocznik 1997.

[JJ]

 


   •  Tychy

Już dwa z trzech niedawno sprowadzonych (prawdopodobnie z Belgii) przez PKM Tychy przegubowych Heuliezów wożą pasażerów. Pierwszy z nich, nr 255 o srebrzystym zabarwieniu zadebiutował 6 marca na linii 1. 4 dni później na tej samej trasie swoją premierę miał drugi, niemal identycznie wyglądający pojazd z numerem 256. W sumie tyski przewoźnik posiada już 9 autobusów tego typu, tj. Volvo B10LA Heuliez GX417.

[JS]

 


   •  Tychy

W Dzień Kobiet wyjechał na tyskie ulice zmodernizowany trolejbus KPNA/Jelcz PR110UE nr tab. 008. Trwająca ponad pół roku naprawa główna polegała m. in. na umieszczeniu silnika na tylnym zwisie. Takie rozwiązanie było powodem likwidacji miejsc siedzących wzdłuż tylnej ściany oraz wszystkich okien za ostatnimi drzwiami. Przedział pasażerski został wyposażony w czerwone plastikowe fotele Automet. Wieczorną ciemność rozświetlają podłużne jarzeniówki identyczne jak w solarisach. Całości dopełniają jaskrawe zielone wyświetlacze diodowe, identyczne jak w niedawno wyremontowanym będzińskim jelczu nr 2237. Z zewnątrz najnowsza "modernizacja" wyróżnia się nowym przodem z podłużnymi reflektorami oraz nową ścianą tylną. Przed wyjazdem cały trolejbus został przyozdobiony niebieską reklamą Centrum Edukacji Zawodowej.

[JS]

 


   •  Mysłowice, Trzebinia

Kolejne autobusy z Transgóru "przewędrowały" z oddziału w Trzebini do Mysłowic. Zaszczyt jeżdżenia niemal w centrum aglomeracji przypadł Volvo B10R-59 Aabenraa nr 16 oraz Autosanowi A1010M nr 20. Volvo zobaczymy na linii 788, Autosan został przeznaczony do obsługi linii 219. Te dwa autobusy dołączyły do dwóch innych, jeżdżących już od stycznia. Mowa o Volvach z numerami 14 i 15. Z kolei do Hołdunowa trafił Autosan H9-21 nr 19. Jeździ tam najczęściej udekorowany tablicami linii 952. Przez kilka dni na liniach 952 i 953 widziany był również inny Autosan A1010M - numer 015, pożyczony z Meteora, gdzie jeździ z numerem 847.

[JS]

 


   •  Świerklaniec

Na trasę linii 670 wyjechał drugi MAN NL202 należący do firmy Nowak Transport ze Świerklańca. Autobus został sprowadzony w połowie stycznia z niemieckiego miasta Augsburg, gdzie jeździł z numerem 2207. W odróżnieniu od pierwszego dwudrzwiowego MANa najnowszy nabytek posiada 3 pary drzwi, a także wyświetlacze (pikselowe), których ten pierwszy jak na razie nie otrzymał. W ciągu kilku tygodni postoju w zajezdni cały niskopodłogowiec został przemalowany z zielonych barw poprzedniego przewoźnika w nowe malowanie firmowe. Numeru bocznego jak na razie brak.

[JS]

 


Nr 05(27)/06


   •  Chrzanów, Mysłowice

5 autobusów zza Morza Bałtyckiego powiększyło ostatnio park taborowy Transgóru Mysłowice. Dwie sztuki gazowych Volvo B10M-60 (ex Goteborg 710 i 720) oraz jeden Volvo B10M-60 Aaabenraa (prawdopodobnie z Kopenhagi, rocznik 1991) trafiły do Trzebini. Ten ostatni otrzymał numer 17 i jeździ już od dwóch tygodni, gazowce oczekują na przemalowanie. Z kolei do zajezdni mysłowickiej zostały przydzielone dwa duńskie Volvo - B10M-60 Aabenraa (rocznik 1988) oraz B10M-60 DAB (rocznik 1992). Otrzymały numery odpowiednio 340 i 341.

[JS]

 


   •  Bytom

Tadeusz Rzemyk, prywatny przewoźnik z Bytomia wykonujący przewozy na liniach MZKP nr 191 i 791, wszedł w posiadanie drugiego już ex-krakowskiego jelcza 120M. 12-letni autobus z żółtą reklamą Unimax-Junkers pojawił się pierwszy raz na linii 24 lutego. Obsługiwał tego dnia linię szkolną 791. Tak jak inne pojazdy tego przewoźnika drugi "krakus" nie posiada numeru bocznego, jednak można jeszcze bez trudu dostrzec na obydwu ścianach bocznych krakowski numer 315. Zniknęły tylko literki BF oznaczające zajezdnię i typ autobusu. Ciekawostką są nowe tablice rejestracyjne, które pojawiły się na opisywanym jelczu (STA 06SV), a także na trzech innych autobusach pana Rzemyka. Nie są to tablice SY czyli bytomskie lecz STA czyli tarnogórskie.

[JS]


   •  Żory

V-Bus Żory nieustannie wymienia swoje autobusy - najstarsze egzemplarze zastępowane są trochę nowszymi. Kilka dni temu wyjechał na trasę najnowszy nabytek - klimatyzowany Neoplan N4009 nr 06, sprowadzony oczywiście z Niemiec.

[JS]


   •  Tarnowskie Góry

Odnalazł się ex-duhabexowy ikarus 412, który przez kilkoma tygodniami "zniknął" z chorzowskiego komisu. Kolejnym właścicielem tego niskopodłogowca okazał się Telesfor Rzeczkowski, przewoźnik operujący głównie w Tarnowskich Górach. Od 13 lutego wzmiankowany autobus kursuje najczęściej na linii 78 ale pojawia się także na 112. Niestety nowy właściciel nie zadał sobie trudu uruchomienia wyświetlaczy. Można za to podziwiać własnoręcznie wykonane "dykty", z boku i z tyłu ledwie widoczne przez potwornie brudne szyby. Porządnego mycia autobus też jeszcze nie zaznał.

[JS]


   •  Tychy

Niemal każdego tygodnia powiększa się lista autobusów wypożyczanych przez Meteora. 15 tutego i w następnych dniach linię 45 zasilała turystyczna Setra S215HR o numerach ST 30265, bynajmniej nie niskopodłogowa (na tej linii przewidziane są wyłącznie niskopodłogowce). Z kolei na tyskiej linii mikrobusowej S można było zobaczyć białego mercedesa 312D o numerach ST 24683.

Tymczasem na linii 46 z Katowic na Zadole kursują dwa autobusy wypożyczone wraz z kierowcami z PKS Będzin - są to Jelcze 120M/3 nr rej. SBE 32EA i SBE N295.

[JS, JJ]

 

   •  Chorzów, Ruda Śl.

Zwiększona ilość skarg (wypadanie kursów, nieogrzewany tabor) na funkcjonowanie linii 165 napływająca do KZK GOP, spowodowała małe roszady w taborze pojawiającym się na tej linii. Od kilkunastu dni na 165 można zobaczyć MAN-a NL223 nr 044, przeznaczonego do obsługi linii 294 w Mikołowie (na zlecenie MZK Tychy). W zastępstwie MANa po powiecie mikołowskim jeździ 120M/3 nr 002. Drugą ciekawostką jeżdżącą na 165 jest biały Mercedes O405 bez numeru bocznego, prawdopodobnie wypożyczony z firmy Kris-Tour Łódź. Wskazuje na to łódzka rejestracja i reklama hipermarketu Carrefour.

[JS]

 


Nr 04(26)/06


   •  Katowice

Dostawy jelczy do PKM-u trwają. 5 lutego na linii 653 pojawił się autobus o numerze 208. 9 lutego na przyspieszoną linię 830 wyjechał Vecto o numerze 216, na tej samej trasie debiutował 10 lutego pojazd o numerze 217. Tego samego dnia na linii nr 657 kursował też najpewniej po raz pierwszy wóz o numerze 218. Według uzyskanych informacji na zajezdni przy ulicy Mickiewicza jest już także Vecto o numerze 219, jednakże nasi informatorzy nie wypatrzyli jak dotąd autobusu w ruchu liniowym. Po przerwie w numeracji między 208 a 216 można się domyślać, że część niskopodłogowców przeznaczono dla zajezdni Zawodzie.

Pomijając jeden chlubny przypadek Tantusa nr 206, wszystkie pozostałe pojazdy kontynuują niechlubną tradycję brzydkich, koślawych, nierównych i przyklejanych na odpieprz numerków taborowych. Szkoda, gdyż psuje to ogólną estetykę wartego kilkaset tysięcy złotych nowego wozu.

[KB]

 


   •  Czeladź

Przełom stycznia i lutego był okresem obfitującym w nowe pojazdy pojawiające się na liniach obsługiwanych przez czeladzkiego przewoźnika - związane było to oczywiście z objęciem linii po PKS Będzin. Większość premier już za nami, jednak i w ostatnich dniach atrakcji nie zabrakło.

W ruchu liniowym pojawił się wreszcie pierwszy z długo wyczekiwanych MAN-ów NM152. Autobus o numerze 57 (ex PKS Bydgoszcz B215) kursował 4 lutego br. jako 67/2, a następnie 7 lutego na linii 880. Przypomnijmy, że na linii tej wbrew pozorom organizator komunikacji zleca tabor A, więc wszystkie przypadki wysyłania tam autobusu standardowego są tylko i wyłącznie wyrazem dobrej woli (i niewątpliwie obawy o stan taboru) ze strony przewoźnika.

Właśnie na linii 880 zadebiutował 10 lutego MAN NL262 o numerze 76 (ex 1142). Autobus jest ostatnim z serii jedenastu sztuk zakupionych z BVG Berlin. Tak jak i pozostałe, niskopodłogowiec został przemalowany w barwy zakładowe PUP oraz posiada przeprogramowane oryginalne wyświetlacze. W ramach ciekawostki dodajmy, że tym samym wszystkie (prócz jednego - 1147, rozbitego i wykupionego przez BVG) zakupione w latach 1996-97 MAN-y NL262, zostały przez berlińskie przedsiębiorstwo sprzedane po zakończeniu 8-letniego okresu leasingu do Polski. Najwięcej z nich trafiło w nasze okolice, kilka sztuk spotkać można także w Szczecinie.

W miniony piątek na linii 672, a następnie w niedzielę 12 lutego na linii 22, objawił się dawno niewidziany Ikarus 260.43 nr 26 - autobus charakterystyczny i bardzo lubiany przez miłośników z uwagi na nietypowy układ drzwi oraz wygodne fotele (autobus pochodzi z dawnego NRD).

[KB]

 


   •  Katowice

Tabor przeznaczony do obsługi linii 213 został zasilony kolejnym, prawdopodobnie ex-krakowskim, jelczem 120M. Najnowszy autobus Krzysztofa Pawelca, z numerem 010, widziany był na trasie 11 lutego.

[JS]

 

Nr 03(25)/06


   •  Czeladź

Objęcie nowych linii dało impuls firmie PUP Czeladź do wypuszczenia na trasy różnych dziwnych autobusów chowanych dotąd po kątach w zajezdni. Już 18 stycznia na linii 880 zadebiutował MAN NL262 nr tab. 82 (ex BVG 1132) - jest to autobus, który już kiedyś w GOP jeździł, a było to zeszłej zimy kiedy przebywał na testach w PKM Jaworzno (jeździł wówczas z numerem 210).

31 stycznia wyjechały cztery MAN-y NL262 zakupione z BVG Berlin: 70 (ex 1143, na linii 809), 71 (ex 1117, na linii 663), 73 (ex 1136, na jednej z linii w Katowicach) i 74 (ex 1148, na linii 663), a także pojazd z nieco innej epoki - sprowadzony z Wałbrzycha Ikarus 260.04 nr 62 (ex 116, na linii 67). 1 lutego dołączyły do nich dwa kolejne autobusy - MAN NL262 nr 72 (ex 1116, na linii 672) oraz Jelcz M11 nr 79 (ex Wałbrzych 150, na linii 154). Poza tymi autobusami ekipa PUP wyciągnęła z zasp Ikarusa 260.04 nr 25, odstawionego od wielu długich miesięcy.

Jak dotąd nie wyjechały jeszcze wszystkie autobusy sprowadzone z Berlina - wciąż czekamy na debiut dwóch MAN-ów, które w BVG nosiły numery 1138 i 1142.

[JJ, KB]

 


   •  Piekary Śląskie

Kolejny 11-letni ex-krakowski jelcz 120M trafił pod koniec grudnia do Transkomu Piekary Śl. Autobus oznaczony w Krakowie numerem BF329 otrzymał początkowo numer 31, a po około dwóch tygodniach (gdy został skasowany ikarus 280.26 nr tab. 06) został przemianowany na 06". Najnowszy nabytek obsługuje najczęściej transzabrzańską linię 111.

[JS]

 


   •  Świerklaniec

Przed kilkoma dniami z Solca Kujawskiego powrócił 24-letni świerklaniecki Ikarus 280.26 nr tab. 0303 (ex DK518 MPK Kraków). Podobnie jak inne ikarusy także 0303 został wyposażony w wyświetlacze diodowe (firmy Pixel). Przednia ściana została upiększona typową atrapą z podłużnymi reflektorami, tym razem białego (a nie niebieskiego) koloru. Od 23 stycznia opisany autobus można zobaczyć przeważnie na linii 73 łączącej Osiedle Wieczorka i Stroszek.

[JS]

 

 


   •  Ruda Śląska

Po wielu miesiącach bezużytecznego postoju, m. in. w komisie samochodowym, znalazła nowego właściciela niskowejściowa Scania CN113CLL (ex Duhabex Chrzanów 09). Od stycznia ten 12-letni autobus należy do firmy przewozowej Henryka Zagozdy i z nietypowym jednocyfrowym numerem 8 (istnieje już Ikarus o numerze 008) pojawia się sporadycznie na rudzkiej linii 215.

Z tego samego chorzowskiego komisu, w którym stała wzmiankowana Scania, zniknął także Ikarus 412.02 nr 17 należący niegdyś również do Duhabexu. Nie wiadomo na razie kto jest jej nowym nabywcą, być może również Zagozda, który zresztą kiedyś ten autobus posiadał i zamienił go na dwa Jelcze M121M właśnie z Duhabexem. Tak więc historia zatacza koło.

[JS, JJ]

 

 

 


   •  Katowice

6 stycznia na linię 74 wyjechał pierwszy Jelcz M125M z ostatniego przetargu na zakup nowego taboru dla PKM Katowice. Był to autobus nr 196. Tydzień później przybyły dwa autobusy: Jelcz M181MB/3, który otrzymał jednak numer 205 (a nie 198 jak podejrzewaliśmy wcześniej) oraz drugi Jelcz M125M noszący numer 197. Kolejny tydzień przyszło czekać na dwa kolejne autobusy - 21 stycznia dołączył drugi Tantus (czyli M181MB/3 - otrzymał numer 206) oraz Vecto (M125M) z numerem 198. Pięć dni później objawiło się czwarte Vecto, z numerem 199. Kolejne dwa autobusy tej serii z początkiem lutego pojawiły się na trasie, otrzymały numery 200 i 207. Wszystkie M125M trafiły do zajezdni Zawodzie, a przegubowe M181MB/3 pozostały oczywiście w bazie przy ulicy Mickiewicza. Docelowo jelczy M125M ma być aż 20.

[MJ, JJ]

 


   •  Jaworzno

PKM Jaworzno pozbył się w ostatnim czasie aż dziewięciu starych autobusów. Do Meteora trafiły Jelcze M11 o numerach 157, 171 i 172. Autobusy o numerach 157 i 172 obsługują linie olkuskie, a 171 pojawia się najczęściej na linii 45 z Katowic do Łazisk Średnich. Żaden z tych trzech autobusów nie otrzymał w Meteorze nowych numerów taborowych. Jelcz 120M nr 145 trafił podobno do PKM Olkusz - jednak z uwagi na agonalny stan techniczny nie wiadomo czy wyjedzie na trasę.

Z kolei "migi" 061, 165, 166 i 168 zakupił nabywca z Dąbrowy Górniczej. Najprawdopodobniej nie zobaczymy ich już w ruchu liniowym, zostaną rozebrane na elementy pierwsze. Ostatnim sprzedanym wozem jest Mercedes O402 nr 192, który stoi obecnie na placu firmy Elbud. Wyjedzie dopiero po zamontowaniu manualnej skrzyni biegów.

[JS, JJ]

 


Nr 02(24)/06


   •  Podsumowanie zakupionych w 2005 roku używanych autobusów z zagranicy

 


   •  Katowice

Z prawie miesięcznym opóźnieniem zaczęły docierać do Katowic zamówione jelcze. Od tygodnia na ulicach spotkać można M125M 196 (jak zwykle z krzywo i koślawo przyklejonymi numerami taborowymi), który trafił do zajezdni Zawodzie i jak dotąd widywany był najczęściej na linii 74. W zajezdni przy ulicy Mickiewicza pojawił się natomiast długo wyczekiwany pierwszy z dwóch zamówionych Jelczy M181MB/3 - pierwszy niskopodłogowy przegubowiec w PKM i pierwszy fabrycznie nowy niskopodłogowy przegubowiec w sieci KZK GOP. Przygotowywane do wyjazdu na ulice jest także drugie Vecto. Te dwa autobusy podzielą się zapewne numerami 197 i 198.

[KB]

 


   •  Mysłowice, Trzebinia

Kolejne "gazowe" Volvo B10M-60 z Transgóru Mysłowice jeżdżą już po drogach powiatu chrzanowskiego. Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia wyjechał autobus z numerem 12, a w nowym roku zadebiutował numer 10. Na dniach można się spodziewać wyjazdu czwartego "volviaka", oznaczonego numerkiem 16.Zapowiadana przed kilkoma miesiącami budowa stacji tankowania gazu CNG przy trzebińskiej zajezdni jak na razie nie doczekała się realizacji. W związku z tym nadal wszystkie gazowe autobusy muszą tankować w odległej stacji znajdującej się w Krakowie.

Od początku stycznia mysłowicka zajezdnia Transgóru wysyła na trasy o 3 autobusy więcej w porównaniu z grudniem - za sprawą wygrania przetargu na obsługę linii 98. Nadal również pod opieką Transgóru pozostaje tysko-lędzińska linia 262. Z powodu większego zapotrzebowania taborowego wystąpiła konieczność alokacji jednego autobusu z Trzebini do Mysłowic. Wybrańcem zostało Volvo B10M-60 nr 14, którego obecnie można spotkać na linii 788. W najbliższych dniach przeniesione mają zostać kolejne dwa autobusy.

Tymczasem rok 2005 okazał się ostatnim dla żółtego "miga" nr 266. Pozbawiony kilku elementów jelcz M11 powoli dogorywa w mysłowickiej zajezdni.

[JS]

 


   •  Jaworzno

Wspominaliśmy niedawno o małych Neoplanach N4009, które pojawiły się rzekomo w Elbudzie Jaworzno. Okazało się, że jest tylko jeden autobus tego typu, zakupiony w grudniu od prywatnego przewoźnika wykonującego usługi dla ZTP Transportowiec (jeździł na linii "K" z Huty Katowice do Mysłowic). Autobus z numerem 18, jeszcze nieprzemalowany, rozpoczął 9 grudnia obsługę jednego z wozów linii 307. Pod koniec grudnia dwudrzwiowy 15-letni neoplanik otrzymał żółto-czerwone barwy zakładowe Elbudu. Oprócz opisanego autobusu linię 307 obsługuje od 1 grudnia "elbudowy" autosan A1010M, o którym pisaliśmy w 21 numerze. Rezerwę stanowi charakterystyczny ikarus 260 nr 01 z drzwiami z jelcza M11.

Drugi ikarus - nr 10, rocznik 1983 (ex Trestka, exex MPK Kraków) - kończy swój żywot pod płotem na zajezdni przy Olszewskiego w Jaworznie. Sumaryczna liczba autobusów na stanie Elbudu nie zostanie jednak pomniejszona. Sporego trzydrzwiowego ikarusa zastąpi mniejszy dwudrzwiowy autobus - mercedes O402 odkupiony od przewoźnika zza miedzy, PKM-u Jaworzno (ex 192).

[JS]

 


   •  Jaworzno

W PKM Jaworzno, poza skupywaniem ex-berlińskich autobusów, trwają również remonty. Do tej pory prowadzono prace przy jelczach M11, teraz przyszedł czas na przegubowca. Ikarus 280.26 nr 119 - składak z Jamny z 1992 roku (ex 1634) otrzymał nowe poszycie, naprawiono również elementy zawieszenia i układu napędowego. Autobus pomalowany został w aktualnie obowiązujące barwy firmowe PKM-u i jest to pierwszy ikarus, który otrzymał takie malowanie.

[JJ]

 


   •  Świerklaniec

Od 6 stycznia jeździ już trzeci z czterech zakupionych przez PKM Świerklaniec w Solcu Kujawskim ikarusów 280. Kilka miesięcy kontynuowane były prace remontowe, rozpoczęte jeszcze w ZNS Solec Kuj. Wóz z numerem 0501, bo o nim mowa, otrzymał przednią atrapę ze skasowanego przegubowca nr 1408, również silnik prawdopodobnie pochodzi z tego samego wozu. Wyposażenie jest podobne jak w wozach 0404 i 0405 - twarde fotele Ster i wyświetlacze diodowe Pixela. Na swoją premierę oczekuje jeszcze jeden przegubowy ikarus - 0406. Ale kiedy to nastąpi na razie nie wiadomo.

[JS]

 


Nr 01(23)/06


   •  Świerklaniec

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia zadebiutował na linii 164 najnowszy świerklaniecki autobus - Solaris Urbino 10 o numerze 0504. Nie został na tę okazję specjalnie przygotowany, wyjechał bez wymalowanych numerów bocznych oraz bez naklejki z firmowym logo. Pojawiły się tylko niezbędne naklejki taryfowe i regulamin. W następnych dniach 0504 również jeździł na 164 z wyjątkiem jednego skoku w bok - na linię 20 z Bytomia do Pyskowic.

Słów kilka o samym autobusie. Od trzech wozów tego typu zakupionych przez PKM w ub. roku najnowszy różni się przede wszystkim zmienionym dizajnem ściany przedniej i tylnej. Tylna oś została wyposażona w podwójne koła, przez co zostało zawężone przejście między siedzeniami marki Ster. Inne są także kasowniki oraz wyświetlacze - wszystko z firmy Pixel.

[JS]

 

Piekary Śl., ul. Jana Pawła II

   •  Jaworzno, Wrocław

Firma Polbus-PKS Wrocław, która wygrała przetarg na obsługę komunikacyjną gminy Święta Katarzyna (pod Wrocławiem) kupiła co najmniej trzy autobusy od Meteora Jaworzno. Są to Jelcz 120M ex 833 (w Polbusie nr 1401), Jelcz 120M/3 ex 834 (w Polbusie nr 1404) oraz Jelcz 120M/3 ex 826. Autobusy nie zostały przemalowane, a jedynie wyposażone w oznakowanie firmowe nowego właściciela.

[JJ]

Wrocław