WPK KATOWICE


Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w likwidacji
40-042 Katowice
ul.Wita Stwosza 31
tel. (032) 257 94 55


Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Katowicach powstało 1.10.1951 roku z przekształcenia Śląskich Linii Komunikacyjnych. Organizowało ono komunikację autobusową i tramwajową (od 1982 roku również trolejbusową) na obszarze całego byłego województwa katowickiego. Była to największa firma komunikacyjna w dziejach Polski - zatrudniała (w 1985 roku) ponad 13 tys. pracowników.

1.10.1991 roku WPK zostało postawione w stan likwidacji, a majątek podzielono na następujące Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej (zajmujące się autobusami, a PKM w Tychach również trolejbusami):

oraz na Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Komunikacji Miejskiej w Mikołowie zajmujące się remontami taboru i Przedsiębiorstwo Komunikacji Tramwajowej z siedzibą w Katowicach, które zajmuje się wyłącznie komunikacją tramwajową (posiada 5 zakładów w Katowicach, Chorzowie, Bytomiu, Gliwicach i Będzinie).

W ciągu minionych 10 lat PKM w Zawierciu przekształcił się w prywatne Przedsiębiorstwo Transportowo-Komunikacyjne, oddział PKM Jastrzębie w Rybniku został zlikwidowany, natomiast pozostałe PKMy przeszły w większości reorganizację i są obecnie spółkami akcyjnymi lub spółkami komunalnymi. W 1997 roku z PKM w Tychach wydzieliła się firma Tyskie Linie Trolejbusowe, która zajmuje się przewozami trolejbusowymi. Obecnie trwa likwidacja chrzanowskiego zakładu PKM Jaworzno oraz PKM-u w Olkuszu.

Organizacją komunikacji miejskiej tuż po podziale WPK zajmowały się PKMy i PKT. Później zaczęły powstawać instytucje zajmujące się tylko organizowaniem komunikacji:

Po dziś dzień PKMy w Raciborzu i Czechowicach-Dziedziach oraz PTK w Zawierciu same zajmują się organizacją i przewozami, jednak na zlecenie odpowiednich urzędów miast.

Do 31.01.2000r. komunikację tramwajową organizowało i obsługiwało PKT. Od 1.02 zajmuje się tym KZK GOP.

"Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w likwidacji" nadal istnieje i zajmuje kilka pomieszczeń na I piętrze biurowca w Katowicach przy ul.Wita Stwosza 31. Do WPK należy cały ten biurowiec (zajmowany m.in. przez KZK GOP, PKT, prokuratury i sądy oraz wiele mniejszych firm). Likwidatorem jest pan Sławomir Oczkowicz. WPK zatrudnia obecnie 3 osoby, ale jest też właścicielem spółki zajmującej się administracją budynku przy ulicy Wita Stwosza.


WYKAZ LINII TRAMWAJOWYCH WPK KATOWICE
(wg stanu na dzień 30.04.1958 roku)

WYKAZ LINII AUTOBUSOWYCH WPK KATOWICE
(wg stanu na dzień 30.04.1958 roku)