(Strona opracowana na podstawie monografii Krzysztofa Soidy "Komunikacja tramwajowa w aglomeracji katowickiej", wydanej przez PKT i Wydawnictwo Stapis w 1998 roku)
Tramwaje elektryczne do 1922 roku
Pod dwoma zarządami w latach 1922-1939
Wykaz odcinków, linii, łącznic i pętli tramwajów aglomeracji katowickiej z datami przekazania do eksploatacji.
Lp. | Linia, odcinek, łącznica, pętla | Data oddania do eksploatacji |
1. | Piekary Śląskie - Szarlej - Rozbark - Bytom | 27.05.1894r. |
2. | Gliwice - Zabrze | 26.08.1894r. |
3. | Zabrze - Chebzie - Królewska Huta - Łagiewniki - Bytom | 30.12.1894r. |
4. | Katowice - Alfred - Siemianowice Śląskie | 30.12.1896r. |
5. | Katowice - Dąb - Królewska Huta | 30.12.1896r. |
6. | Królewska Huta - Chorzów - Węzłowiec - Alfred | 1897r. |
7. | Bytom - Biskupice - Zabrze | 29.09.1898r. |
8. | Gliwice ul.Dworcowa - Trynek - Rudy | 25.03.1899r. |
9. | Katowice - Hajduki - Królewska Huta | 7.09.1899r. |
10. | Szombierki - Chebzie - Nowy Bytom - Nowy Wirek | 5.11.1899r. |
11. | Piaśniki - Świętochłowice - Hajduki | 29.07.1900r. |
12. | Katowice - Zawodzie | 7.08.1900r. |
13. | Zawodzie - Szopienice - Mysłowice | 31.10.1900r. |
14. | Rudy - Paproć | 28.02.1901r. |
15. | Bytom - Łagiewniki - Piaśniki | 7.04.1901r. |
16. | Kuźnica Rudzka - Ruda Południowa | 1.08.1901r. |
17. | Świętochłowice - Nowy Wirek | 6.08.1901r. |
18. | Królewska Huta - Świętochłowice | 12.08.1901r. |
19. | Paproć - Markowice | 1.04.1902r. |
20. | Markowice - Plania (Racibórz) | 17.05.1903r. |
21. | Łagiewniki - Chropaczów - Lipiny | 1.10.1904r. |
22. | Katowice Rynek - Park Południowy | 14.06.1912r. |
23. | Bytom Rynek - Karb - Miechowice | 23.11.1913r. |
24. | Karb - Dąbrowa Miejska | 23.11.1913r. |
25. | Bytom Rynek - Bytom ul.Guttenberga | 23.11.1913r. |
26. | Miechowice - Rokitnica - Wieszowa | 1925r. |
27. | Bytom Rynek - Kopalnia "Nowy Orzeł Biały" | 1927r. |
28. | Rokitnica - Helenka | 1928r. |
29. | Sosnowiec ul.3 Maja - Będzin | 2.03.1931r. |
30. | Będzin - Dąbrowa Kościół | 11.02.1928r. |
31. | Sosnowiec ul.Sobieskiego - Szopienice | 14.07.1928r. |
32. | Dąbrowa Kościół - Reden | 31.10.1928r. |
33. | Będzin - Czeladź | 27.01.1929r. |
34. | Sosnowiec ul.3 Maja - Sosnowiec ul.Sobieskiego | 2.03.1931r. |
35. | Huta "Milowice" - Sosnowiec Most nad rzeką Czarną Przemszą | 7.12.1933r. |
36. | Sosnowiec Most nad rzeką Czarną Przemszą - Kopalnia "Renard" | 1.05.1934r. |
37. | Mikulczyce - Zabrze | 4.07.1934r. |
38. | Kopalnia "Renard" - Sosnowiec ul.Okrzei | 22.02.1935r. |
39. | Zabrze - Kopalnia "Guido" | 23.02.1936r. |
40. | Mijanka Ficinus - Siemianowice Śląskie (inną trasą) | 30.11.1946r. |
41. | Park Kościuszki - Brynów | 18.09.1947r. |
42. | Helenka - Stolarzowice | 22.07.1949r. |
43. | pętla końcowa przy Dworcu PKP w Zabrzu | 1.09.1949r. |
44. | odcinek toru na ul.św.Jana w Katowicach | 18.09.1949r. |
45. | Szarlej - Piekary Śląskie (po raz drugi) | 21.12.1949r. |
46. | Stolarzowice - Stolarzowice Osiedle | 12.09.1950r. |
47. | Huta "Milowice" - Kopalnia "Milowice" | 22.01.1951r. |
48. | Będzin - Grodziec Browar | 22.01.1951r. |
49. | Mikulczyce - Rokitnica | 18.03.1951r. |
50. | pętla końcowa w Mikulczycach | ok.1951r. |
51. | Sosnowiec Ludwik - Dańdówka | 15.01.1952r. |
52. | Kopalnia "Nowy Orzeł Biały" - Brzeziny Śląskie (I etap) | 27.01.1952r. |
53. | Kopalnia "Nowy Orzeł Biały" - Brzeziny Śląskie (II etap) | 1.05.1952r. |
54. | Kopalnia "Guido" - Makoszowy | 1.05.1952r. |
55. | Dańdówka - Klimontów | 1.05.1952r. |
56. | odcinek toru na ul.Szymanowskiego i ul.Dworcowej (po raz drugi) wraz z pętlą końcową przy Dworcu PKP w Mysłowicach | 07.1953r. |
57. | Mysłowice - Dańdówka | 30.04.1954r. |
58. | Grodziec Browar - Kopalnia "Grodziec" | 1955r. |
59. | Chorzów Stary - Chorzów Miasto (inną trasą) | 13.11.1955r. |
60. | Kopalnia "Grodziec" - Żychcice | 27.10.1957r. |
61. | odcinek toru na ul.Zawale w Będzinie | 21.09.1958r. |
62. | Ruda Południowa - Ruda Poczta (po raz drugi) | 4.12.1958r. |
63. | Brzeziny Śląskie - Dąbrówka Wielka | 4.12.1958r. |
64. | Klimontów - Porąbka | 1.05.1959r. |
65. | Ruda Poczta - Kuźnica Rudzka (po raz drugi) | 3.12.1959r. |
66. | dwie pętle torowe przy Stadionie Śląskim w Chorzowie | 05.1960r. |
67. | pętla końcowa na Placu Hutników w Chorzowie | 20.07.1960r. |
68. | Porąbka - Kazimierz | 4.12.1960r. |
69. | Kuźnica Rudzka - Ruda Północna (po raz drugi) | 15.12.1960r. |
70. | nowa pętla końcowa w Siemianowicach Śląskich | 12.1960r. |
71. | nowe odgałęzienie w Szopienicach linii do Sosnowca | 21.07.1961r. |
72. | pętla końcowa w Kazimierzu | 1962r. |
73. | odcinek toru na ul.Lutra i ul.Brysza w Zabrzu | 1962r. |
74. | odcinek toru na ul.Sienkiewicza w Sosnowcu | 07.1964r. |
75. | Pętla Słoneczna w Katowicach | 5.09.1964r. |
76. | odcinek toru na ul.Modrzejowskiej w Będzinie | 1.11.1964r. |
77. | Bytom - Kopalnia "Bytom" | 1.09.1967r. |
78. | nowe połączenia torowe na Rynku w Katowicach | 16.06.1967r. |
79. | Kopalnia "Bytom" - Radzionków | 06.1968r. |
80. | pętla końcowa w Brynowie | 06.1969r. |
81. | odcinek toru na Placu Miarki w Katowicach | 09.1969r. |
82. | odcinek toru na ul.Małachowskiego w Sosnowcu | 09.1970r. |
83. | pętla końcowa w Wójtowej Wsi | ok.1971r. |
84. | odcinek toru na ul.Moniuszki i ul.Jagiellońskiej w Bytomiu | 10.09.1971r. |
85. | nowa zajezdnia w Gliwicach | 03.1972r. |
86. | pętla torowa na Redenie w Dąbrowie Górniczej | 1972r. |
87. | odcinek toru na Pogodzie w Bytomiu | 09.1972r. |
88. | pętla torowa w Zaborzu | 1.12.1972r. |
89. | odcinek toru przy ul.Katowickiej w Chorzowie | 1973r. |
90. | pętla końcowa w Milowicach | 01.1975r. |
91. | odcinek toru przy ul.Mariackiej i ul.Nowopogońskiej w Sosnowcu | 02.1975r. |
92. | Pętla Mielczarskiego w Sosnowcu | 11.1975r. |
93. | pętla torowa w Szopienicach (Szabelnia) | 3.12.1975r. |
94. | pętla torowa w Chebziu | 12.12.1975r. |
95. | Dąbrowa Górnicza Reden - Huta "Katowice" | 10.1976r. |
96. | pętla torowa w Biskupicach | 30.09.1977r. |
97. | pętla torowa w Zawodziu | 01.1978r. |
98. | odcinek toru do nowej zajezdni w Będzinie | 1978r. |
99. | nowa zajezdnia w Będzinie (Gzichów) | 1978r. |
100. | odcinek toru na przedłużeniu ul.Sobieskiego w Dąbrowie Górniczej | 1978r. |
101. | odcinek toru na ul.Małobądzkiej w Będzinie wraz z Pętlą Czeladzką | 26.05.1978r. |
102. | odcinek toru na ul.Kołłątaja w Będzinie | 21.07.1978r. |
103. | Sosnowiec - Środula | 21.07.1980r. |
104. | łącznica przy zajezdni w Chorzowie Batorym | 29.07.1980r. |
105. | pętla końcowa w Żychcicach | 30.06.1981r. |
106. | Środula - Zagórze | 28.10.1982r. |
107. | odcinek toru przy ul.Kombatantów i pętla końcowa w Czeladzi | 1983r. |
108. | pętla torowa na Osiedlu Kasprzaka w Dąbrowie Górniczej | 21.12.1894r. |
109. | pętla końcowa w Bytomiu Karbiu | 01.1990r. |
110. | odcinek toru przy ulicy Gliwickiej w Załężu | 5.09.1994r. |
111. | drugi tor na ulicy Kościuszki w Katowicach (na wiadukcie nad Aleją Górnośląską) | 1999 rok |