Ośrodki Wypoczynkowe


fot. archiwum PKTW trosce o zdrowie i wypoczynek pracowników i ich rodzin WPK posiada cztery Ośrodki Wypoczynkowe zlokalizowane w Szumiradzie, Jaworzynce-Krężelce, Wiśle-Jarzębatej i Soli oraz jedno Sanatorium usytuowane w Długopolu Zdroju.

Najstarszym z nich jest ośrodek w Szumiradzie (pow. Olesno). Wybudowany został w latach 1955-56. Ośrodek zlokalizowano w danym pałacu księcia Hohenlohe. Jest to wspaniały gmach o kubaturze 12000 m3, otoczony pięknym parkiem o powierzchni 2 hektarów. Obok parku znajduje się staw, będący rezerwatem przyrody (znajduje się on pod stałą ochroną ponieważ rośnie tam tzw. orzech wodny) o powierzchni 12 hektarów. Gmach wczasowo-kolonijny przyjmuje wczasowiczów i dzieci kolonijne od 1956 roku - może pomieścić komfortowo 400 dzieci lub 300 wczasowiczów. W ośrodku prowadzi się także kursy zamknięte prowadzone przez rady i związki zawodowe. Wczasy pracownicze trwają przeciętnie 14 dni - są dofinansowywane ze środków związków zawodowych i przedsiębiorstwa.

W Soli koło Rajczy zlokalizowany jest Dom Wczasowy "Daglezja" w którym na powierzchni około 3000 m2 organizowane są wczasy rodzinne i obozy młodzieżowe.

Kolejny obiekt socjalny znajduje się w Długopolu Zdroju (woj. wałbrzyskie). Jest nim Sanatorium "Zbyszko" z pokojami dla 50 osób. Prowadzone są w nim turnusy sanatoryjne.

Nasi pracownicy mogą również korzystać z Domu Wczasowego "Jano" w Jaworzynce-Krężelce. Obiekt znajduje się na parceli o powierzchni prawie 11000 m2 i położony jest na pograniczu Beskidu Śląskiego i Żywickiego w dolinie potoku Krężelka wśród lasów świerkowych. Obiekt służy organizacji wczasów rodzinnych. Po ostatniej modernizacji i rozbudowie może gościć ok. 70 osób.

Ostatnim ośrodkiem socjalnym WPK jest położny w Wiśle-Jarzębatej Dom Wczasowy "Uroczysko". Dwupiętrowy budynek posiada 100 miejsc noclegowych w pokojach 1, 2, 3 i 4-osobowych oraz apartamenty - wszystkie z pełnym węzłem sanitarnym. Ośrodek posiada również salę konferencyjną, salę telewizyjną, klubokawiarnię, salę gie, saunę i bibliotekę oraz brodzik dla dzieci i plac zabaw.


RAMOWY ZAKRES DZIAŁANIA OŚRODKA


Źródło: Regulamin Organizacyjny, 1986 r.
Monografia PKT Katowice, 1998 r.