ze zb. Rafała Bąka

Co działo się w roku 1999?


Nasz Klub został założony w czerwcu 1999 roku. 6 czerwca, na giełdzie naszego kolejowego odpowiednika, Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Katowicach, ustalony został termin zebrania założycielskiego. 12 czerwca 1999 roku, korzystając z uprzejmości Zakładu Usług Technicznych i Komunikacji Tramwajowej Nr 2 w Chorzowie Batorym, w świetlicy zajezdni, odbyliśmy zebranie założycielskie. Wzięło w nim udział 13 z 18 założycieli. Wśród nich, rzecz jasna, nasza jedyna jak dotąd Klubowiczka - Iwona. Podczas pierwszego zebrania przyjęliśmy statut Klubu i ustaliliśmy podstawowe kierunki naszej działalności. Późniejszy Prezes wraz z najbliższymi współpracownikami zaczął usilne działania zmierzające do sądowej rejestracji Klubu. Równocześnie rozpoczęliśmy starania o uzyskanie własnego pomieszczenia. Dzięki uprzejmości zajezdni na Batorym otrzymaliśmy możliwość przejęcia pomieszczenia, w którym dotąd "stacjonowały" sprzęgi tramwajowe...

ze zb. Roberta Blicharza
Kolejne zebranie odbyło się 24 lipca. Rozpoczęliśmy na nim dyskusję nad wyborem znaku klubowego - pojawiły się nawet pierwsze projekty. Przyjęliśmy również stały termin spotkań - w soboty, dwa tygodnie po giełdach SMK Katowice. W ten sposób mogliśmy spotykać się regularnie dwa razy w miesiącu.

W nocy po zebraniu odbyliśmy zaś pierwszą
klubową imprezę - "Nocną podróż bez spalin II".

ze zb. Roberta Blicharza
Sierpniowy termin zebrania niestety zbiegł się ze ślubem Bogusława Moleckiego, w związku z czym trzy osoby nie mogły być na nim obecne. Reszta klubowiczów postanowiła zaś nie czynić nic bez ich wiedzy - i zebranie się nie odbyło.

ze zb. Roberta Blicharza
We wrześniu zebranie odbyło się w niedzielę. Dzień wcześniej w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się obchody stulecia komunikacji miejskiej. Klubowicze, choć niewyspani, stawili się na zebranie prawie w komplecie. Termin zebrań przenieśliśmy wówczas na trzecią niedzielę miesiąca. Przez praktycznie całe zebranie omawialiśmy zaś sprawy organizacyjne związane z naszą pierwszą dużą imprezą - "Po GOPie wagonem 102Na do upadłego", która odbyła się tydzień później.

Zwycięzca - znak Iwony Gębal
Kolejne zebranie odbyliśmy 17 października. Było to bardzo pracowite spotkanie: wybraliśmy Tymczasowy Zarząd (przewodniczącym został Rafał Bąk, zastępcą Robert Blicharz, skarbnikiem Iwona Gębal, p/o sekretarza Adam Molecki). Potem po zaciętych bojach (Iwona kontra Adam) wybraliśmy znak klubowy. Podsumowaliśmy wrześniową imprezę i ustaliliśmy, że rokrocznie w ostatni weekend września organizować będziemy imprezy dla miłośników z całego kraju. Będą to nasze "flagowe" imprezy. Rozpoczęliśmy prace nad odbudową wagonu tramwajowego typu N nr 102R. Przyjęliśmy wzór czapek klubowych. Powołaliśmy Zespół d/s Strony WWW Klubu i Zespół d/s Informacji o Komunikacji Zbiorowej na Dworcach Kolejowych (zobacz zespoły). Gościliśmy również Jiříego Boháčka z Ostravy, który podzielił się z nami doświadczeniami tamtejszego klubu.

fot. inż. Miroslav Albrecht
W listopadzie zorganizowaliśmy imprezę "Exkurze PKT Katowice" dla kolegów z zaprzyjaźnionego Kroužka Přátel MHD z Ostravy. Zebranie odbyliśmy dwa dni później, w niedzielę 21. Było to duże święto - zostaliśmy bowiem zarejestrowani w sądzie. Mogliśmy wreszcie zacząć normalną działalność. Zebranie poświęciliśmy na przygotowanie Walnego Zgromadzenia, które miało się odbyć w grudniu i omówienie dotychczasowej działalności. Wybraliśmy również tymczasowego archiwistę Klubu, którym został Michał Nowara.

19 grudnia 1999 roku odbyło się pierwsze Walne Zgromadzenie Członków naszego klubu. Zbiegło się ono w czasie z urodzinami jednego z członków Klubu. Na zebraniu obecnych było 15 z 23 członków (do grupy założycielskiej następni chętni dołączali praktycznie na każdym zebraniu). Wybraliśmy - już stały - Zarząd Klubu (przewodniczący Rafał Bąk, I zastępca Robert Blicharz, II zastępca Bogusław Molecki, skarbnik Iwona Gębal, sekretarz Adam Molecki) i Komisję Rewizyjną (przewodniczący Tomasz Kundera, członkowie Jakub Jackiewicz i Bartosz Mazur). Wybraliśmy również kronikarza klubu - został nim tymczasowy archiwista, Michał Nowara. Podjęliśmy uchwałę o nadaniu Dyrektorowi Krzysztofowi Kuszowi tytułu Członka Honorowego.

Tak zakończył się pierwszy rok działalności Klubu.